• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor Crystal 160

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,690
Zakaj se prepirete bezveze, kad ga ionak možda jedan ili dva člana mogu s foruma kupiti novog.. mi ostali samo da sanjamo o njemu :D:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Dečki, ne govoriti bedastoće, ne miješati okretaje i snagu koju daje van.

Marko, dakle 8L/h pri 1100 okretaja...
Motor pri tim okretajima nemre ni dati više od 60ks, dakle nemre ni trošiti više od 12 litri/h.
Znači, daje oko 40ks, od čega bar 10ks otpada na unutarnje gubitke transmisije, kompresora i hidraulike.
Dakle, tu pumpu bi sa sličnom potrošnjom tjeral i neki traktor od 50-tak ks, negdje na oko 2000/o min motora, sa sličnom ali ipak nešto manjom potrošnjom.

Gogo, ak na 1800 troši 12 litri, onda i ne daje više od 60ks. Čemu onda tak veliki traktor, ak se ne tereti kak je predviđen?

Ovaj ne vrti kompresor.skinuti remeni u zaljevanju da ne vrti bezveze..
Nebi rekao da je tako,ima i onih koji vrte istu pumpu sa Zetorom tipa 4320,pa ako radi na tim okretajima(2000o/min) troši prek 12l,zato ga ovaj stavlja na 1000o/min kardana,i onda radi možda na 1000o/min motora,i dimi non stop,ali zaljevao je tako jako puno..
IMT,troši manje od Zetora pod pumpom,jedan je 577 uspio spustit na 5-6l...

A ovo kaj se tiče kristala i oranja pod 1800o/min,to nema smisla,taj traktor ili radi na ler gasu,ili pun gas,nešto između njemu ne odgovara..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
A bome neznamo ni šta bi delali sa njim osim pred dučan na pivicu na savjetovanje o poljoprivredi. :(rofl):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nema šanse ovo o 577 i 5-6 litara,ja dobro znam koliko takav traktor troši,i općenito IMT,a da ne govorim o zalijevanju,tu sam napravil tisuće sati baš sa tim traktorima.

A ni Crystal nije s Marsa pao da bude drugačiji od svih ostalih traktora,na punom gasu samo trošiš gorivo bezveze,1800 mu je optimalno za bilo koji rad. Govorim o 12045,a ni ostali nisu drugačiji.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ajd mi onda reci koliko 577 troši u zaljevanju,kod tebe??

Zaljevanje je jako zanimljiv sport,malo to pratim kad se vozim po polju i vidim čime ljudi sve zaljevaju..Najbitnija stvar je sama pumpa,traktor ne igra nikakvu ulogu..
Ako ti kažem kako čovjek kod mene zaljeva sa pumpom preko mjenjača od Mercedesa,sa IMT 560,gdje traktor radi na oko 1500o/min,a pumpu na osjeti,nebi mi opet vjerovao..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Na cca 3/4 gasa srkne debelo preko 10 litara na sat.
Zakaj ti ne bih vjerovao? Nije bitan traktor,ni pumpa,nego prijenos,ovakvu pumpu kakvu ja gonim sa 75ks i 4 cilindra,bez brige goni tvornički agregat sa motorom od 3 cilindra i 42ks,samo je prijenos drukčiji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Gogo, opet miješaš kruške i jabuke.
Pumpa je najbitnija, jer ona treba snagu za pumanje vode. O njezinoj potrebi snage zavisi opterećenje motora, i tak je svejedno jer je motor od nazivnih 40 ili 100ks, kad ona treba, recimo 30ks. Toliko joj traktor predaje. Razlika snage se izgubi na prijenosu. Čim više elemenata prijenosa, tim veći gubici.

Dakle, ak pumpa treba 30ks, to je 6l/h. Znači bilo koji traktor bu trošil, recimo 6,5...7,5l/h.
U toj razlici od litru su pokriveni gubici prijenosa, manja ekonomičnost pojedinog motora i sl., dakle nekih 20-tak %. Ali nemre za istu pumpu jedan traktor trošiti 5, a drugi 10 litri na sat.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kod mene su na istoj pumpi tri traktora trošila različite količine goriva,na višesatnom radu je bila vidljiva razlika,da su manje količine u pitanju,ne bih to ni spominjao. A nije ni svaki motor u istoj formi, potrošnja bi trebala ovisiti i o stanju PVP,dizna i ventila,zar ne? Lošijim sagorijevanjem bi i potrošnja trebala rasti,tako bar ja razmišljam sa svojim skromnim poznavanjem mehanike.
Nema svaki traktor isti prijenos,znači,ni istu ekonomičnost.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Gogo, opet miješaš kruške i jabuke.
Pumpa je najbitnija, jer ona treba snagu za pumanje vode. O njezinoj potrebi snage zavisi opterećenje motora, i tak je svejedno jer je motor od nazivnih 40 ili 100ks, kad ona treba, recimo 30ks. Toliko joj traktor predaje. Razlika snage se izgubi na prijenosu. Čim više elemenata prijenosa, tim veći gubici.

Dakle, ak pumpa treba 30ks, to je 6l/h. Znači bilo koji traktor bu trošil, recimo 6,5...7,5l/h.
U toj razlici od litru su pokriveni gubici prijenosa, manja ekonomičnost pojedinog motora i sl., dakle nekih 20-tak %. Ali nemre za istu pumpu jedan traktor trošiti 5, a drugi 10 litri na sat.

Ako traktor od cca 50ks na 1500 o/m daje največu snagu (kg/m), nebi li tu trebo imat najmanju potrošnju ? Naravno ako je u granicama normale i potreba za konjma ispod konjaže traktora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
A koji to motor od 50 ks daje najveću snagu na 1500 o/min?
Misliš valjda na moment? Najniža specifična potrošnja je obično između okretaja najvećeg momenta i okretaja najveće snage. I još zavisi o opterećenju motora (veća je pri manjem teretu, na istim okretajima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Da, zamijenil si pojmove momenta i snage. To sam ti i napisal gore.

Koji ti to mrcinu od motora spominješ u primjeru? To je nekaj jako neelastično, s vrlo malim najvećim momentom (zapravo jako rijetko, ko da je neki stari benzinac).
 
Posljednje uređivanje:

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Ako se nevaram snaga se mjeri u konjima (kw-kilowatima), a moment u njutnmetrima (N/m).

41.03KW = 55KS na 1500 o/m = 205.93965N/m (21 kg/m)

:confused: :icon_scratch:

Nisam vidio dodatak, podaci uzeti iz knjige od velikog mede.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Ne varaš se za jedinice, no ne valja ti računica.

Taj motor daje:
- 55ks ~ 40,5kW@2000 o/min, dakle moment od 193Nm ili 19,7kPm
- 21kPm ~ 206Nm@1500 o/min, dakle snagu od 44ks ili 32,4kW

Odnos najvećeg/nazivnog momenta je 206/193 je 1,067, pri padu brzine od 33%.

Dakle, motor loše reagira na porast opterećenja. Naglo mu padaju okretaji pri malom preopterećenju, zato prije čuje breg, nego ga vidiš.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Ne varaš se za jedinice, no ne valja ti računica.

Taj motor daje:
- 55ks ~ 40,5kW@2000 o/min, dakle moment od 193Nm ili 19,7kPm
- 21kPm ~ 206Nm@1500 o/min, dakle snagu od 44ks ili 32,4kW

Odnos najvećeg/nazivnog momenta je 206/193 je 1,067, pri padu brzine od 33%.

Dakle, motor loše reagira na porast opterećenja. Naglo mu padaju okretaji pri malom preopterećenju, zato prije čuje breg, nego ga vidiš.
Ako sam ja dobro skontal ovdje je riječ o motoru na velikom medvedu?
Možda je ovaj račun i točan ( u taj dio se ne razumijem) ali u praksi ova tvrdnja ne stoji po mom razmišljanju.
Taj motor puca od snage.
Zato i sjebe sve ostalo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Puca on od snage, no nema porast momenta kak noviji motori, pa je jako neelastičan u vožnji ili pod teretom. Znači, ak mu je priključak na knap, nema rezerve, već treba brzina niže od samog početka.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ ne slažem se sa tobom Medo posrami braču Zetore po snazi gdje 60/62 krene sa 4 medo koji ima manji borung 95 a oni 100 kreče sa 5 brzinom .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Puca on od snage, no nema porast momenta kak noviji motori, pa je jako neelastičan u vožnji ili pod teretom. Znači, ak mu je priključak na knap, nema rezerve, već treba brzina niže od samog početka.
Slušam ove nove ( a vjerujem i ti)kaj silažu voze kak im moment raste. Vrte se na tom največem (par stotina okretaja gore dole) momentu a mjenjači samo šaltaju nebi li vlovili povoljan moment.

Motor o kojem pričamo tih briga nema, krafne idu na auspuh ali on ne posustaje. Treba mu biti jako teško da bi ga zadušil.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno Muhač za jednim Fendom sam se vozil od KTC-a do Okrugljaka bar 30-tak puta je mijenjal brzine prema gore . Semafor je bil crven kad je kretal opet je mijenjal do crkve u Koruški prema gore no počel je brijeg pa prema dole . To mi je ličilo kaj vožnja po valovima i malo išlo na živce (pištanje turbine) a nisem ga mogel preteči radi vozila iz suprutnog pravca .
 

Najnoviji postovi

Na vrh