• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zmaj 131

H

hanomag

Guest
pozdrav iz Međimurja (točnije iz Preloga)
evo novi sam ovdje pa bi želio započeti temom o našem kombajnu za pšenicu iz 1976. g. ZMAJ 131 .
dosta smo zadovljni njime samo što su česti kvarovi na njemu....
dali ima još ko od vas takav model?dali je zadovoljan njime?
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ZMAJ ko ZMAJ.. Odrzavaj ga, pretresi ga prije svake sezone i neces sigurno imati kvarova... Za mala gospodarstva dusu dao, samo za onoga tko iam strpljenja polako vrsiti s njime. U slabijim usjevima ga se smije potjerati, dok u jacima bas i ne...

ZMAJ 131 ima u detalj istu vrsalicu kao i zmaj 780, samo je razlika u brzem i boljem hederu. Hidrauliku su preslozili kompletnu i jos ako imas hidarulik volan i bunker, nemas brige s njime.

Svakako ga dobro garaziraj i OBAVEZNO prije sezone provjeriti lance, remenje, lezajeve na kriticnim mjestima. Ako imas bunker voli otici lijevi reduktor, tako da i to treba pregledavati i cesce mjenjati ulje u njemu...

Reci kakvih kvarova najvise imas i sto te brine o njemu, jer se dosta u malog zmaja razumijem, kao i jos par clanova foruma, pa ti mozemo udjeliti i pokoji savjet.
 
H

hanomag

Guest
pa on je garažiran i prije svake sezone ga dobro pregledamo i sve namažemo....recima sada ove sezone kad smo počeli sa žetvom ječma opet kvar....al dobro sad smo ga sredili ako bude još kakvih problema prilikom žetve pšenice javit ču ti se ovdje....pozzdrav
 
H

hanomag

Guest
evo imam jedno pitanje..dali se može nekako ubrzat zmaj131??tako je spor da ga možeš preteći samo ako malo brže hodaš!!!dali ima ko kakvo rješenje?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
hanomag kaže:
evo imam jedno pitanje..dali se može nekako ubrzat zmaj131??tako je spor da ga možeš preteći samo ako malo brže hodaš!!!dali ima ko kakvo rješenje?
Nema rješenja..
To je ipak samo ZMAJ,a ne neki CLAAS ili DF ;)
 
B

Bobo

Guest
2. brzina, iber gas i pun varijator... Trebao bi ici oko 20 km/h. Visoko se sjedi, pa se cini da je sporiji nego sto zapravo je...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Bobo kaže:
2. brzina, iber gas i pun varijator... Trebao bi ici oko 20 km/h. Visoko se sjedi, pa se cini da je sporiji nego sto zapravo je...
ma kakvih 20km/h,pa zmaj 142 ide od 16-17 koji je puno brži od 131.moja procjena je da z131 ide oko 12 km/h pod punim gasom.
 
H

hanomag

Guest
josip123 slažem se s tobom....ali pitao sam zato jer je jedan čovjek uspio ubrzati zmaj 133....tu z preloga,mjenjao je zupčanike ili tako nešto
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
hanomag kaže:
josip123 slažem se s tobom....ali pitao sam zato jer je jedan čovjek uspio ubrzati zmaj 133....tu z preloga,mjenjao je zupčanike ili tako nešto
vrlo lako moguće jer danas se ljudi svega sjete i naprave.recimo ja poslije žetve planiram staviti kočnice od nekog auta na Z 142 jer su orginalne dosta loše.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Ako ideš prepravljat da ide brže,kako če se onda ponašat u tritikalu gdje treba ič jako polako,ili ako je pšenica velika :?:
Zagutit če se vrlo lako,za kočnice je to druga priča..
 
B

Bobo

Guest
Sto se brzine tice, isao sam iza 142 mojim 539. Kombajn je bio na iber gasu, 3. i pun varijator. Mogu ti rec da je 539 trebao biti na dobrom gasu da drzi korak. Nisam se na brzinu obazirao, ali mislim da je to bilo oko ili preko 20km/h

Moj zmaj 132 po svom satu (ne znam koliko je tocan) koji nije bas neko olicenje preciznosti, iberom ide 17km/h. Sad sam u zetvi skuzio da mi na trecem zubu gasa, motor ne radi na dovoljno okretaja jer su poluge gasa otpustene, tako da sat definitivno nije tocan, jer je kombajn bas spor.


Ako si mjenjao cilindre na papucicama i jos ubijek kocnicama nisi zadovoljan, onda na spojnicke cahude na poluosovinama stavi diskove od nekog auta, napravi nosac za celjusti i miran si dok si ziv. Puno ljudi pravi takve prerade, jer koliko mi je poznato da 133 i 142 imaju jednake kocnice, a 142 je samo duplo tezi ;)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
o tome gdje da stavim diskove baš i nisam previše razmišljao ali ova ti je dobra da ih postavim na čaure poluosovina jer ih je na poluosovine malo problem za postaviti.da kočnice imaju i 132 i 142 potpuno iste i to je glavni problem što 142 slabo koči,dok sam imao 132 nikada nisam imao problema sa kočnicama.znaš li moždqa nekoga da je napravio kočnice sa diskovima na 142?ja sam čuo da su to neki ljudi radili ali nitko mi nije znao reći gdje bih mogao to da pogledam i da mi objasni kako da to jednostavnije uradim.
 
B

Bobo

Guest
Nazalost, nemam slika, al znam da su ljudi to radili...

Znam da se uzimalo sa stojadina, jer su oni valjda najbolji donatori djelova za krpanje IMT i ZMAJ Strojeva, bar po pitanju kocnica...

Znaci, cahure poskidas, odneses ih skup s diskovima tokaru da ih lijepo u centar napravi, jer disk ne smije "plesati" lijevo-desno jer ce prije il kasnije otkinuti celjusti. Celjusti se, koliko znam, montiraju na pravljene nosace, koji se zasarafljuju pod neke sarafe na mjenjacu.

Spajanje celjusti na cjevovode je jednostavan posao, i to ne treba posebno objasnjavati.

Glavno u cjeloj prici da nosac celjusti bude dobro napravljen, da se pod silom kocenja celjust ne bi otkinula pa da imas pizdarija kasnije.

One original kocnice ostavi pa da imas mehanicku koliko-toliko ispravnu...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
ok tako ću i napraviti pa ćemo vidjeti kako će funkcionirati mada mislim da nebi trebalo da bude problema jer nosač čeljusti ću napraviti u đuri đaković a i đurini tokari će da mi otokariti šta bude trebalo.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Moj 141 sa prerađenim kočnicama s Pezejca :blackeye
Originalne kočnice su kod getribe,no nije im bilo spasa - jedna totalno zahrđala a druga puna ulja..... izbacio sam ih van a diskove i čeljusti sam montirao kod portalnog reduktora,radi lakšeg servisiranja. Kočioni cilindar je od Fiata - nemam funkciju kočenja pojedinog kotača (lijevi okret-desni okret) no meni je bitno da kočnice pristojno rade na ravnom. Nisam ništa radio po njima već 6,7 godina koliko su gore! Bez održavanja su,čak je razina ulja bez promjene. Originalne kočnice su stalno propuštale,te vadi glavne kočione,pa vadi cilindre na getribi... :evil:
Montaža je mogla biti izvedena puno elegantnije a i veći diskovi od kombija bi stali na poluosovinu.... tada ih nisam imao,sad čekaju veliki ventilirajući diskovi i čeljusti osd Mitsubishija (kombi) al ovi stari se ne kvare :scratch

slika0180.jpg


Vlasnici 141/142 se budu snašli na slici..... prednji lijevi kotač :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Ovo sam na vise kombajna vidio i to na istom mijestu!

Svaka cast!
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Tu su puno pristupačnije u slučaju kvara ili servisa a pod getribom je gužva.

Ove ću skinuti i staviti puno jače kočnice.... točnije - planiram rastaviti cijeli kombajn i temeljito ga renovirati. Sve zavisi od slobodnog vremena.... :? Inače se gnjavim s oldtimerima (autima :roll: ).... a od toga nikakve koristi,radim za svoju dušu :blackeye Budući da je i Zmaj napunio 30-tu,sad je i on oldtimer :lol: :lol:

Link na drugi forum s starim autima,da vidite s čime se zabavljam (ako ga admin ne obriše :mrgreen: ).
Ne,auto više nije na prodaju...
http://www.oldschoolhr.com/forum/viewtopic.php?p=85741&highlight=#85741
 

Opaliti

Novi član
Tu od
23 Tra 2009
Poruka
11
pozdrav ekipa evo i ja i mam pitanje ako netko zna da li pašu creva za vodu od zmaja 131 na zmaj 780??
Ako netko zna puno bi mi pomogao!!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Možda bi netko pomogao kada bi napisao oko čega ti treba pomoc...
 

Najnoviji postovi

Na vrh