• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Higijena staje i mužnje krava

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

brundalo kaže:
Jos jedna stvar na koju triba obratit paznju a to je da se i nakon muze muznim aparatom Obavezno napominjem obavezno svako blago mora zavrsit izmuzat rucno. Nema tog aparata koji ce izvuc sve mliko vani

Da, u praksi bi trebalo, ali recimo ja niti jednu kravu ne izdojim poslije muzilice i nema niti jedna mastitis, a i somatske stanice na računu iz križevaca su male i zanemarive, sve je to kako kravu naučiš, ak ju naučiš da ju ne izmuzeš na kraju, pisti sve i nebude dobila mastitis, ak ju izdajaš, moraš ju stalno izdajat!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

Evo došao mi je danas nalaz mlijeka iz križevaca, ljudi, ušao sam u 1. razred :D :D :D :D :D :D

MO, ispod 100000, prezadovoljan sam, neče mi više uzimat 70 lipa/l ;) ;) ;)

Samo imam problem s kvalitetom mlijeka, opet mi je pala malo ispod prosjeka, poludjet ču!!!!!
Mliječna mast 3,500 %
Bjelančevine 2,990 %
Suha tvar 8,290 %
Neznam zašto, ustvari možda znam, imale su mi krave proljev na početku 11 mjeseca, baš kad su uzeli uzorke, mora da je to! A opet i sama ishrana nije prekvalitetna jedu Sano Camisan u smjesi, silažu i sjeno!
Prošli je mjesec bilo bolje, tak da sumnjam na proljev! :scratch :scratch :scratch

Inače somatske su 180.150
Mo = 90.530, što znači 1. RAZRED :mrgreen:

Molio bih neka mišljenja, što učiniti, ko bi to mogao znati :scratch :mrgreen: :?: :?: :?:
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: higijena staje i mužnje krava

Moj prvi post na ovom forumu. Bavim se stocarstvom 2 godine i bilo je problema a ima ih jos dosta. Citajuci prijasnje postove nesto sam naucio a vidim da mnogi ponavljaju moje greske.
Evo link za moje zadnje analize pa koga zanima:

Kliknite na sliku ispisa analiza i zumirajte, svi podaci su tu od masnoca, bjelancevina do somatskih i mikroorganizama.

[img=http://img166.imageshack.us/img166/3633/analizebd2.th.png]

Ako pogledate ima dvije analize gdje je moj otac radio muznju i tu je preko 200000mikroorganizama. Znaci samo pravilnom muznjom mozete da budete u 1 razredu i to bez puno egzibicija.

Ja to radim ovako:
Operem vime samo onoliko koliko je potrebno da postavim muzni uredjaj na sise, ne vise da mi se ne cjedi prljava voda sa vimena.
Kad operete pogledate vrhove sisa da li su prljavi tu je vecinom problem i operete i njih. Rastvor kalgonita ili sada koristim neko englesko sredtstvo i to 5% u onoj boci sto moze da spreja i svaku sisu isprskam sa dva mlaza sa svake strane. Obrisem papirnim ubrusom i muzem.
Kod stavljanja muznog uredjaja nogom razgrnem slamu ispod vimena da ne bih kod stavljanja aparata povlacio slamu i necistocu sto vodi u drugi razred. Kod skidanja aparata kod izmuzivanja sisnu gumu koju skidan ne pustam da padne dolje vec je prebacim gore da ne uvlaci zrak. Kod skidanja isto paziti da ne povuce necistocu sa poda ako vrsim izmuzivanje samo jedene sise ove ostale gume su mi prebace gore i prelomljene, vec sam se u tome ispraksao.
Takodje kod istresanja kante paziti da slama ili necistoca sa odjece ne upada u kantu sa mlijekom.

Perem sa onim praskom koji proizvodi saponija, i to kolicinu koju je propisao proizvodjac tu se ne isplati stedjeti kad operete muzilicu sa tom vodom operete i kante.
Muzilicu ne otvarami po 2mjeseca , ne koristim previse vrucu vodu max 50 C , jer kod vise temperature vode imate vise stete nego koristi bjelancevine iz mlijeka se razlazu i pranje je puno losije. Znaci temperatura da mozete da drzite ruku u toj vodi a da vas ne opece.

Muzna kanta je alfa laval i ima onaj sabirnik plasticni i providni koji ima dolje ono dugme za zatvaranje zraka ,vrlo korisno. U muznom uredjaju mi se talozi kamenac takodje i u kanti jer bi trebalo sve da se izriba cetkom svakih nekoliko dana ali mene to mrzi.

Najbolja kontrola da li su vam kante i muzilica ciste su vas nos, otvorite kante i prije sipanja mlijeka ili muznje pomirisite unutrasnjost i ako osjetite mlijeko nije dobro, ne stavljate praska za pranje dovoljno ili ne perete dobro.
 
Č

Čerevec

Guest
Re: higijena staje i mužnje krava

Dobro došel.
Tehnika mužnje ti je OK, netko bi rekel "ali trebal bi još..." Ako ti je mlijeko u prvom razredu, a je, ne treba ništ mjenjat. Za uklanjanje kamenca probaj koristiti solnu kiselinu. S njom ispireš jedno 2x mjesečno. OPREZ- VRLO JE AGRESIVNA.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

Dobro došel grabik, ista priča ko i kod mene, al sad je 1. razred, a to je najbitnije!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

evo prije nekoliko dana dovezena jedna paleta agrodola :D

aNaNa002-2.jpg


aNaNa003.jpg


aNaNa004.jpg


aNaNa008.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

a ha, neznaš slagat vreče 3,2 ko na oriđiđi paleti :mrgreen:
vidim bacio si se u trošak nove kante i fangle zidarske samo za agrodol, ja šmreknem vreču u štalu polešce razrežem ju u kocku pa izgleda ko da sam maknio poklopac i grabim fanglom.

daj mi reci el bacaš forhendom il bekendom agrodol :?:
ja bacam slajs forhendom :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

bogec kaže:
a ha, neznaš slagat vreče 3,2 ko na oriđiđi paleti :mrgreen:
vidim bacio si se u trošak nove kante i fangle zidarske samo za agrodol, ja šmreknem vreču u štalu polešce razrežem ju u kocku pa izgleda ko da sam maknio poklopac i grabim fanglom.

daj mi reci el bacaš forhendom il bekendom agrodol :?:
ja bacam slajs forhendom :D

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ma ja to bacam onak po zidarski :lol: :lol: :lol: :lol: , slabo ti pratim tenis pa neznam baš te nazive :mrgreen:

Somatest - Westfalia

aNaNa015-2.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: higijena staje i mužnje krava

marko hurlimann xa86 kaže:
kak je cijena sada agrodolu???

znaš onu pjesmu - sve je isto ko i lani ;)

oko 280kn sa pdv 1400kg, a kad je akcija 50kn tona, voze na kamione, samo trebaš imat euro palete :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: higijena staje i mužnje krava

Znam ju 8)
malo mi je jedino predaleko da idem po to :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

Jučer sam dovezel jednu paletu agrodola, jebote iznenađenja, nije više 280 kn nego je fino skočilo na 350 kunića po paleti - 1400 kg :( :( :( :(
Jel ko zna kak je kod vas ili je to samo kod mene, mada taj bajo koji prodaje je najjeftiniji u okolici pa pitam :scratch :?:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: higijena staje i mužnje krava

da ne googlam ..cemu sliži taj agrodol?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

to ti je ubiti obični kalcifikat, al ga mi stočari koristimo za dezinfekciju štale, a opet s time i za kalcizaciju zemlje, jer se skupa s gnojem izbaca van i vozi na zemlju, znači , gnojidba + kalcizacija :!: :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: higijena staje i mužnje krava

Znači kupil si za 250 kn po toni, mi smo dovezli iz kamenoloma sličnu stvar po cijeni od 40kn po toni (+ gorivo za prijevoz).

Ne samo da sam prošao 6X jeftinije, nego ga sad utovarujem s utovarivačem u miksericu, a ne ručno kao do sad.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

masve 5, al gdj sam ja od sirača :( :( :( :( i da 1400 kg = 350 kn, a prije 280 kn, pa zakaj sad odjednom tak veliko poskupljenje :scratch
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: higijena staje i mužnje krava

abrkili kaže:
velika potražnja?

e vidiš, na to i ja mislim, ljudi puno traže, a ovi iskoristili priliku i sad če na nama zaraditi :!: :!:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: higijena staje i mužnje krava

šanana:to je za očekivati,agrodol je bio relativno novi proizvod na tržišti,ljudi ga tek trebaju upoznati i skužiti njegove dobre strane,kako i zašto..bit će on i skuplji.

ps:jel znaš da su nekad sms prouke bile besplatne,uopće se nisu naplaćivale? :D
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: higijena staje i mužnje krava

Zasto ne provate s tekucim dezinfekcijskim sredstvima koji se mjesaju u 1 - 3 % s vodom i prskalicom dezinficirate sve.
Na sto litara vode stavis 1 - 3 litre dezinficijensa i udri.
 

Najnoviji postovi

Na vrh