• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
177
Posto ti je tlo sljuncano, vrlo vjerojatno ti bude i suncokret jako slicno kak i kukuruz
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,707
Ako daleko oko tebe nema suncokreta nemoj ni ti sijati jer ćeš samo napraviti švedski stol za ptice.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,889
Nemaš kaj fulat, posij suncokret.

Imao sam LE113 išao sam na najraniji hibrid zbog bojazni veće vlage ali na kraju nije bilo tako uz njega imao sam u probi HE144 koji se puno bolje suprostavil suši, bilo je i malo zelenkast u žetvi s vlagom na granici.
Ove godine isprobati ću LE136.
S divljači nije bilo problema a bio jedini u polju.
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
177
A to si sijal na sljuncanom tlu?
Jer kod nas u medjimurju ti na sljuncanom tlu suncokret nema bas neke koristi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
Žetva nije problem...

Ima u okolici suncokreta tak da se za to ne bojim.

@markach s cim si ga sprical protiv korova?
i kolega mi je preporucil pioneer.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,889
@luka
Ah dobro onda nek posije kuruzu gdje recimo ulog veći 30%.
Ako bude sušna kak '22, onda najbolje ništa sijati.
Nemam šljunčanog tla pa neznam pa uzimam manje zlo.

@matijavz
Express u jacoj dozi u čak 3 aplikacije
(čitaj u 2 😆).
Očekival sam ambroziju kao problem tako je i bilo u oazama). Naravno uz kvizalofop za uskolisne korove.
 

DarioVK

Član
Tu od
9 Sij 2023
Poruka
31
Pozdrav ekipa, kakva su vaša iskustva sa Bacardijem? Ove godine sam se odlučio za njega, gustoća sjetve , gnojidba te najvise me zanima zaštita od korova koja mi je najbitnija, te kad i sa cim ga prskati od bolesti? Prosle godine sam imal LE99,prvo sam imao problema sa pticama jer su povadile sjeme, prskan Primaextrom prije nicanja, expressom te panterom(odradila) nikako nisam bio zadovoljan , nakon prskanja prije nicanja nije pala kiša, kasnije je to bilo okej dok se suncokret nije poceo susiti onda je probila ambrozija uzas ali ipak se nesto i navršilo(cca 2500t/ha) pa evo da ne bih prosao kao i prosle godine volio bih cuti koji savijet.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Bacardi je mama, ja sam bio pristaša LE99 do ove godine, i definitivno mu govorim ciao...

Sjetva Bacardi 19-20cm, zaštita šta god jer je Clearfield hibrid, gnojidba sve ovisi šta hoćeš, 100kg/ha UREA pred sjetvu i 200kg/ha KAN u prihrani, eventualno nešto malo ako ideš u zaštitu tokom butonizacije je ok.

Ljudi imali preko 4t/ha, a ja s LE99 jedva 2.8t/ha, i uvijek kuburenje s tom ambrozijom koju exspress ne može ubiti.

Kombinat kod mene već odavno samo Bacardi sije i uvijek imaju od 500 - 1000kg više od ostalih sorti.
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
@AirBoX prihrana kanom? Kao zito?
Cuo sam da su neki isli s malo uree al kao onda bude duze zelen.
Za kan prvi glas.
 

DarioVK

Član
Tu od
9 Sij 2023
Poruka
31
Svasta, ja isto idem sa KANom u prihranu ali ne puno, a predsjetveno sam bacao 0-20-30...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Da, kao žito, tokom kultivacije. Sve se prihranjuje KANom osim ako se ne ide s folijarcem.

Ako se prihranjuje UREAom onda ostane dugo zelen, to je točno.
 

DarioVK

Član
Tu od
9 Sij 2023
Poruka
31
Bacardi je mama, ja sam bio pristaša LE99 do ove godine, i definitivno mu govorim ciao...

Sjetva Bacardi 19-20cm, zaštita šta god jer je Clearfield hibrid, gnojidba sve ovisi šta hoćeš, 100kg/ha UREA pred sjetvu i 200kg/ha KAN u prihrani, eventualno nešto malo ako ideš u zaštitu tokom butonizacije je ok.

Ljudi imali preko 4t/ha, a ja s LE99 jedva 2.8t/ha, i uvijek kuburenje s tom ambrozijom koju exspress ne može ubiti.

Kombinat kod mene već odavno samo Bacardi sije i uvijek imaju od 500 - 1000kg više od ostalih sorti.
Koje vi herbicide preferirate i koristite ?
Sa kojim najbolje ici poslije sjetve prije nicanja? I sa kojim ici kasnije...?
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E sad... Netko koristi isključivo "ono za ono", dok ja uvijek kemijam, hvala bogu tu mi pomaže završena srednja za fitofarmaceuta i tada naporan profesor iz zaštite bilja 😂😂 A kasnije i fakultet. No da pređem na stvar...

Ja sam koristio Nuance i Trimur, nisu registrirani za suncokret, ali imaju istu aktivnu tvar, Tribenuron-metil, kao i vražji Express, kvaka je prskati zemljišnim prije nicanja ili totalcem pred sjetvu jer sam Tribenuron neće ubiti ambroziju, a kada ambrozija dobije zaperke iz pazušca kotlidona, više je ne ubija ništa što mi imamo na tržištu, osim totalca prije nicanja suncokreta ili ako se aktivira zemljišni. Postoji Vibala, ali još nije registrirana u EU, možda ove godine bude jer navodno ubija nematode pa je bila u razmatranju.

Zemljišni je išao negdje Radazin, negdje Primextra, plus Pledge.

Kasnije ako ima sirka i mračnjaka, Agil, Pantera, Leopard, Fusilade forte, šta god mi dođe pod ruku.

Njive budu čiste, ali đabe kad LE99 nema kapacitet roda kao Bacardi, mada nekada i on iznenadi.
 

amajic

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2021
Poruka
162
E sad... Netko koristi isključivo "ono za ono", dok ja uvijek kemijam, hvala bogu tu mi pomaže završena srednja za fitofarmaceuta i tada naporan profesor iz zaštite bilja 😂😂 A kasnije i fakultet. No da pređem na stvar...

Ja sam koristio Nuance i Trimur, nisu registrirani za suncokret, ali imaju istu aktivnu tvar, Tribenuron-metil, kao i vražji Express, kvaka je prskati zemljišnim prije nicanja ili totalcem pred sjetvu jer sam Tribenuron neće ubiti ambroziju, a kada ambrozija dobije zaperke iz pazušca kotlidona, više je ne ubija ništa što mi imamo na tržištu, osim totalca prije nicanja suncokreta ili ako se aktivira zemljišni. Postoji Vibala, ali još nije registrirana u EU, možda ove godine bude jer navodno ubija nematode pa je bila u razmatranju.

Zemljišni je išao negdje Radazin, negdje Primextra, plus Pledge.

Kasnije ako ima sirka i mračnjaka, Agil, Pantera, Leopard, Fusilade forte, šta god mi dođe pod ruku.

Njive budu čiste, ali đabe kad LE99 nema kapacitet roda kao Bacardi, mada nekada i on iznenadi.
Vibala iz Šida :LOL:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo dobio sam info od jednog kolege da je Vibala dobila registraciju u EU/RH, tako da nema zime više pto se ambrozije tiče.

A te drke preko grane su rizik kao i plavi, sve je dobro dok te ne uhvate, a kad te uhvate, e onda platiš i što si prskao i što si se vozio i što nisi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh