• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

A je to ?

R

Ratarko

Guest
Dok sam vršio soju spazio sam čudno drvo sa još čudnijim plodovima , evo slike :

Vi morate dati ime toj biljci , ništa više 8)

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

PS : pojma nemam kako se zove... :oops:
 
G

Guest

Guest
toga ima dosta i kod mene uz prugu i pitao sam zeljeznicare o cemu se radi (jer su oni to posadili) ali hebiga senilnost pa sam pozabil kako se zove.
 
B

Bobo

Guest
A sto je najgore, nasutavali smo se oko poljoprivredne skole s tim i zaoravio i ja sto je to... idem u 12 gore (sluzbeno) pa cu usput pitati...
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
e to nešto ima i kod nas ispred škole u đakovu,,ali nitko nezna kako se zove :mrgreen:
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
Ratarko kaže:
Dok sam vršio soju spazio sam čudno drvo sa još čudnijim plodovima , evo slike :

Vi morate dati ime toj biljci , ništa više 8)

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

PS : pojma nemam kako se zove... :oops:
kod nas to zovu ziva ograda i neki to imaju oko salasa i sluzi im kao ograda
 
R

Ratarko

Guest
Ograda ... ? ... ali to je drvo , pravo drvo visine do 10 metara !
Mora da imate dosadne susjede pa se sakrivate iza tako velike ograde ;)
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
ne sakrivamo se
ja to osobno nemam al sam eto bio na salasu gdje to drvo glumi ogradu kaze da se brzo siri a i bodljato je pa nitko nece kroz to i ovdje nije vislje od dva max tri metra! 8)
 
Č

Čugi

Guest
Jeeee :D :lol: :) :mrgreen: :twisted: saznao sam!

To je drvo maklura, nema našeg naziva, (lat. Maclura sp.)iz familije dudova (fam Moraceae).Dakle, srodna je sa našim dudom! Plod nije jestiv, "služi" kao ukrasno drvo i većinom se može sresti u parkovima, ali ih takođe ima i na drugim lokacijama![attachment=0:c56aa]t_maclura_aurantiaca.jpg[/attachment:c56aa][attachment=1:c56aa]t_maclura_aurantiaca1.jpg[/attachment:c56aa]
 
R

Ratarko

Guest
E Čugi svaka čast .
Tko ti je rekao ... sigurno neki mnogo informiran čovjek ?
 
Č

Čugi

Guest
Hvala, nema na čemu! ;)
Da, da, veoma informirana osoba, jedino nije čeovek, nego devojka, botaničar inače! :D
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Čugi kaže:
Hvala, nema na čemu! ;)
Da, da, veoma informirana osoba, jedino nije čeovek, nego devojka, botaničar inače! :D

Može slika?
 
Č

Čugi

Guest
He, he, nemam, ni ne znam je lično, samo preko neta kao i tebe.
 
A

Ado

Guest
Ne diraj to inače si gotov ?Imam u dvorištu par takvih stabala lijepi su za pogledati ali ni zašto više ? Kako, tako što je puno bjele tekućine ljepljive kad ga otvoriš prolije se po rukama eto bradavica za nekoliko dana nema skidanja prije liječnika ili operativnog zahvata.Ustvari ta bjela sluz je odbrambeni mehanizam, nije za jelo .
 
D

dmeter

Guest
Ratarko kaže:
Dok sam vršio soju spazio sam čudno drvo sa još čudnijim plodovima , evo slike :

Vi morate dati ime toj biljci , ništa više 8)


PS : pojma nemam kako se zove... :oops:
Maclura Pomifera Hrvatski Ančur jabučavi
Domovina mu je Sjeverna Amerika njegovo narodno ime je Osaga naranča Osaga
i dana ostale citate Listopadno stablo koje dobro podnosi rezidbu pa se koristi kao ombrabene živice
Drvo je prilično tvrdo ali se rijetko koristi
Iz kore se dobija morina žuta tvar za bojanje
 

Fiddlerius

Novi član
Tu od
17 Ruj 2022
Poruka
3
Pozdrav svima, nova sam na forumu. Destak stabala Maklure raste mi u zelenoj ogradi oko grunta. Vidim da nema slike ploda pa ću biti slobodna staviti ju :). U narodu to drvo zovu i drvo mozak.

20211010_133344.jpg
 
Na vrh