• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Acme motori

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Imal sam slično iskustvo kak i ti, s gubitkom šipke mjerača ulja, samo na (tada) novom traktoru.
Bral sam kukuruzu i negdje je nestal. Začepil sam rupu komadom kukuruzovine i išel čak do Čakovca, da izmjerim to kaj sam tebi naslikal.

Šipku sam napravil od komada mesingane žice 4mm, a glavica (ovaj gumeni dio na šipki) je također istokarena od komada mesinga, te je zalotana na šipku. Na glavici su zatokarena dva šlica za O-ringe, koji dihtaju i drže šipku na mjestu.
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Prije par dana sam na otpadu našao Acme Al 75, 8 konja, benzinac, mehanički u dobru stanju ali imam problem s paljenjem i bolcna klipa se potrošila na klipnjači. Dali znate gdje dotične dijelove nabaviti jer tom motoru ima dosta godina i nije odavno u proizvodnji?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Ako ima lufta na bolcnu, znači da nije samo bolcn dobio luft, nego i dosjed klipa na bolcn i klipnjača. Najprije treba ustanoviti sve postojeće luftove pa onda tražiti dijelove.:icon_e_wink:
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Bolcna napravljena kod tokara a platine su ispravne ali imam drugi problem oko paljenja. Nigdje ne vidim oznake početka paljenja tj. faze. Ako netko zna kako namjestiti paljenje neka piše
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Da li ima kajlu na radilici ? Ako nema, a dosijed zamajca na radilicu (vjerojatno je konusan). Za pravo vremeno paljenje treba uskladiti tri elementa, a to su početak otvaranja platina, magnet - bobina i cca 2 mm klip prije GM. Dobro bi bilo označiti kod demontaže zamajac - radilica.
Ako to nije napravljeno onda treba uskladiti tri prije navedena elementa, i to okretanjem zamajca. :(:
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
ipYt51Xgj

Našao sam neke oznake, na zamajcu dvije i na bloku jednu. Ova prva točka i malo naviše ima označeno ali slabije se vidi. Na bloku lijevo isto se vidi oznaka ali meni treba na paljenju oznaka koje nema. Sutra ću probati s 2mm od gmt. Hvala vam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Jedna oznaka na zamašnjaku ti je za GMT, a druga za statički kut predpaljenja.
Ak zamašnjak vrtiš u smjeru vrtnje motora, prva oznaka ti je statičko predpaljenje.
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Namjestio sam po oznaci predpaljenja isto malo zeza, neće da prima gas, kad dam gas počne ga gušiti. Karburator je očišćen, probao sam štelovati ali bez uspjeha
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Sada bi trebalo namjestiti regulator gasa (to ti je ona poluga koja ide na leptir krb., pričvršćena na malu osovinicu koja izlazi iz bloka). Blokirana je vijkom M6 (ključ 10), taj vijak treba otpustiti i okretnjem osovinice treba naći položaj u kojem prima dovoljno gasa. :(
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Evo dotičnog motora samo problem s njim je što vrti suprotno kazaljke sata. Za šta ga iskoristiti? Razmišljao sam o kartingu

Sada bi trebalo namjestiti regulator gasa (to ti je ona poluga koja ide na leptir krb., pričvršćena na malu osovinicu koja izlazi iz bloka). Blokirana je vijkom M6 (ključ 10), taj vijak treba otpustiti i okretnjem osovinice treba naći položaj u kojem prima dovoljno gasa. :(

Na ovaj označeni dio misliš?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Stavi još pokoju sliku sa ove strane krb., možda taj motor ima drugačije. Evo kako izgleda kod Lombardini motora. :icon_eyes:
 

Prilozi

  • DSC00569.jpg
    DSC00569.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 95

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Onaj vijak na slici u prethodnom postu je za regulirati hod sajle (odnosno za zatezanje sajle gasa).
Na ovoj zadnjoj slici se vidi djelomično poluga sa oprugom koja je spojena sa drugom pologom koja ide na krb.
Znači ta poluga bi trebala biti pričvršćena (kao na mojoj slici) ili slično, taj segment se ne vidi na tvojim slikama !:icon_scratch:
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Vidi se na prvoj ali loša je slika, počistio sam karburator pa ću danas probati kako se ponaša. Ventile sam nastelovao po prospektu ali nije mi jasno zašto ispušni ventil još ne zatvori a usisni ventil već otvara. Zar nebi trebao ispušni skroz zatvoriti tek onda usisni otvoriti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
To ti je automatski dekompresor.
To prestaje čim se motor zavrti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Određeno vrijeme ventili se preklapaju, negdje oko gornje mrtve točke.
Takav je profil brijegova na bregastoj osovini na mnogim motorima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh