• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aeroponski uzgoj uz suplement umjetnog svjetla u stakleniku (betonski temelji)

  • Temu pokrenuo Rebra
  • Datum prvog posta
R

Rebra

Guest
Pozdrav svima,

izgleda mi da je ovo najkvalitetniji forum u RH o poljoprivredi stoga je pravo mjesto za ovakvu temu.

Kao što naslov kaže intenzivno razmišljam (s par partnera) pokrenuti plasteničku proizvodnju (plastenik od lexan ploča s betonskim temeljima). Također bi plastenik imao dodatak umjetne rasvjete. Sam "sustav" bi bio što više automatiziran - po struci smo ekonomist, strojar i elektroničar, tako da ćemo što više toga sami napraviti naspram kupovine gotovih rješenja. Također imam dosta iskustva s maslinama te iz hobija s hidroponskim uzgojem.
U početku bi vjerojatno uzgajali rajčicu a kasnije i druge kulture (ovisno o isplativosti tržišta)
Sad ako bi netko znao sljedeće:
1. Koja su vaša realna iskustva s poticajima i kreditima (uključujući HBOR i HAMAG – za koje sam našao da nove poduzetnike prate s do 80% jamstva do 1.8 mil kn)
2. Koliko je komplicirano (i skupo/besplatno) poljoprivredno zemljište pretvoriti u građevinsko (ali za „gradnju gospodarskih građevina namijenjenih isključivo za poljoprivrednu djelatnost i preradu poljoprivrednih proizvoda“)

Lijep pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Odite do Srbije i poslušajte kako su prošli poslovnjaci :) Bankrot!
Vi krenite zašto bi to radili a ja ću sve kontrirati. Pa ako me dobijete sa matematikom odgovor će se sam iskristalizirati.
Evo čovjek prodaje rajčicu iz plastenika 6 kn/kg MPC. Jeftinije od salate :)
 
R

Rebra

Guest
Odite do Srbije i poslušajte kako su prošli poslovnjaci :) Bankrot!
Vi krenite zašto bi to radili a ja ću sve kontrirati. Pa ako me dobijete sa matematikom odgovor će se sam iskristalizirati.
Evo čovjek prodaje rajčicu iz plastenika 6 kn/kg MPC. Jeftinije od salate :)

Trenutno gledamo opciju predsezone i poslije sezone (2 žetve)- od vanjskih rajčica - kad je cijena pogodnija. Imamo neke proračune vec pri 6kn + PDV postaje dosta profitabilno

Pa poanta cijelog ovog procesa je povećanje efikasnosti (gotovo sve automatizirano - minimalni troškovi ljudskog rada) + hidroponski uzgoj sam po sebi (a da ne govorim aeroponski) je neusporedivo "brži" od konvencionalnog i gušće se "sadi".
 

seljanka

Novi član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
23
Trenutno gledamo opciju predsezone i poslije sezone (2 žetve)- od vanjskih rajčica - kad je cijena pogodnija. Imamo neke proračune vec pri 6kn + PDV postaje dosta profitabilno

Pa poanta cijelog ovog procesa je povećanje efikasnosti (gotovo sve automatizirano - minimalni troškovi ljudskog rada) + hidroponski uzgoj sam po sebi (a da ne govorim aeroponski) je neusporedivo "brži" od konvencionalnog i gušće se "sadi".

oprostite što se petljam al od rajčice bez punoooooooo ljudskog rada nebude ništ
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
2. Koliko je komplicirano (i skupo/besplatno) poljoprivredno zemljište pretvoriti u građevinsko (ali za „gradnju gospodarskih građevina namijenjenih isključivo za poljoprivrednu djelatnost i preradu poljoprivrednih proizvoda“)

Lijep pozdrav

Ovo ćeš najlakše riješiti u lokalnoj sampoupravi iliti po starome u Općini. Gotovo svaka Općina ima prostorni plan uređenja (PPU) gdje je opisana upravo ova mogućnost i pod kojim uvjetima.
Poljoprivredno zemljište unutar naselja nije problem prenamijeniti, štoviše to je i cilj, međutim, što se tiče poljoprivrednog zemljišta izvan područja naselja, to je već malo teže. Postoje kriteriji vezani uz kategoriju zemljišta i veličini čestice/posjeda.
Znači, pravac općina i traži konkretan odgovor (obično je to neki pročelnik za građenje ili urbanizam).
:partyman:
 
S

salel

Guest
cijene većine povrtlarskih proizvoda se nisu mijenjale 20 godina.Stoga je svako ulaganje u proizvo
dnju veće od sedamnaest kuna i dvest pet lipa samoubojstvo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Pozdrav svima,

izgleda mi da je ovo najkvalitetniji forum u RH o poljoprivredi stoga je pravo mjesto za ovakvu temu.

Kao što naslov kaže intenzivno razmišljam (s par partnera) pokrenuti plasteničku proizvodnju (plastenik od lexan ploča s betonskim temeljima). Također bi plastenik imao dodatak umjetne rasvjete. Sam "sustav" bi bio što više automatiziran - po struci smo ekonomist, strojar i elektroničar, tako da ćemo što više toga sami napraviti naspram kupovine gotovih rješenja. Također imam dosta iskustva s maslinama te iz hobija s hidroponskim uzgojem.
U početku bi vjerojatno uzgajali rajčicu a kasnije i druge kulture (ovisno o isplativosti tržišta)
Sad ako bi netko znao sljedeće:
1. Koja su vaša realna iskustva s poticajima i kreditima (uključujući HBOR i HAMAG – za koje sam našao da nove poduzetnike prate s do 80% jamstva do 1.8 mil kn)
2. Koliko je komplicirano (i skupo/besplatno) poljoprivredno zemljište pretvoriti u građevinsko (ali za „gradnju gospodarskih građevina namijenjenih isključivo za poljoprivrednu djelatnost i preradu poljoprivrednih proizvoda“)

Lijep pozdrav



joj, dugo ne nađoh bolje napisanog humorističnog teksta...do suza dečki, do suza!!!
inače rajčica u sezoni ide već od kune plus pdv, a rijetko kad u posezoni i predsezoni postiže više od eurića...
a plave i crvene lampe su isplativije na :weedman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
oprostite što se petljam al od rajčice bez punoooooooo
Kvalitetnog (ovo treba posebno istaknuti; bez uvrede ali poljoprivredna biljka je živ organizam, i iako nema dušu, zahtjeva vrlo predan i kvalitetan rad)
ljudskog rada nebude ništ
 
R

Rebra

Guest
Zahvaljujem bobostar na konstruktivnom komentaru.

Što se rada tiče - gleda se automatizacija zalijevanja & dodatka svjetla (nije svjetlo upaljeno 12h dnevno nego samo kao dodatak ovisno o količini vanjskog svjetla – kako je rajčica tropska kultura paše izgleda da joj je optimalno 12h svjetla)

Nadalje, pa nije poanta stakleničke proizvodnje prodavati proizvode u sezoni - nego izvan, tako da ne razumijem komentare na račun sezone.

1€/kg nije loša cijena za ovakav projekt kao što je netko napomenuo.

Zatvorena proizvodnja kao ova ako su svi uvjeti pogođeni gotovo ne zahtjeva pesticide ni herbicide i slično – dakle po meni je ovo ekološkije nego 95% toga na tržištu)

A što se posla tiče – tu se ide na efikasnost, što je manje potrebno ljudskog rada (koji je najskuplja stavka) to je cijeli projekt efikasniji te time ostaje veća zarada.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Zahvaljujem bobostar na konstruktivnom komentaru.

Što se rada tiče - gleda se automatizacija zalijevanja & dodatka svjetla (nije svjetlo upaljeno 12h dnevno nego samo kao dodatak ovisno o količini vanjskog svjetla – kako je rajčica tropska kultura paše izgleda da joj je optimalno 12h svjetla)

Nadalje, pa nije poanta stakleničke proizvodnje prodavati proizvode u sezoni - nego izvan, tako da ne razumijem komentare na račun sezone.

1€/kg nije loša cijena za ovakav projekt kao što je netko napomenuo.

Zatvorena proizvodnja kao ova ako su svi uvjeti pogođeni gotovo ne zahtjeva pesticide ni herbicide i slično – dakle po meni je ovo ekološkije nego 95% toga na tržištu)

A što se posla tiče – tu se ide na efikasnost, što je manje potrebno ljudskog rada (koji je najskuplja stavka) to je cijeli projekt efikasniji te time ostaje veća zarada.

Moram se malo uključiti. Naravno da nije poanta stakleničke proizvodnje prodavati u sezoni, ali vi ćete prodavati i u sezoni jer ćete i u tom periodu imati rajčice, i to mnogo, koja će nažalst rušiti prosječnu cijenu. Da stvar ne bude jednostavna, rajčica nije skupa ni van sezone, kao recimo babura u samom startu kad je i 20 kuna veleprodajno. Moja nekakva procjena da bi cijena od 5 kuna prosječno za rajčicu u ovom trenutku bila realna s obzirom na tržište.

Smanjena upotreba pesticida se podrazumijeva u zatvorenom načinu uzgoja, no nikako se ne može potpuno izbaciti, pogotovo kroz godine proizvodnje u monokulturi.

Ljudski rad u rajčici nikako ne može biti manje ili više efikasan od onog kakav je danas i bit će za 10 godina ili više. Mora se vezati ručno, pincirati ručno, berba eventualno može biti poluautomatizirana, ali se isto mora brati ručno.

No realno gledajući, da imam mogućnosti (kakve očito vi kao investitori imate) i sam bih išao na sličnu proizvodnju bez obzira što ljudi ovdje pisali. Dakle samo naprijed.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Nisam nigdje vidio površinu plastenika u kojem mislite uzgajati rajčicu...
i moram reći da osim automatizirane ishrane sistemom vode ne vidim puno segmenata proizvodnje u plasteniku (hidroponske) di će raditi roboti...
eventualno zasijavanje sjemena i presađivanje...
ostalo je sve na ljudstvu...treba svakom spojit vodenu otopinu, treba svakog zavezat na špagu, svaki zaperak očupat, berba, orezivanje lišća na pobranim etažama, spuštanje po špagi, tu i tamo koja aplikacija insekticida, fungicida i ostalih ida...moraš ga nakraju i izvaditi iz plastenika...
a nema sjemenke da ne košta kunu, nema flanca da ne košta skoro tri, i nema radnika da ne košta 20 kuna po satu...i treba to sve skupa grijat kad je zima, hladit kad je vruće...strepit kad je mećava ili kad u ljeti počne malo jače grmit...
dečki moji, da imam lovu nebi si nikad nakopal takvu nevolju na vrat...

eh da, morate imati zbilja puno love, jer prvu sezonu naplatite taman do kraja druge sezone u ovoj državi...i to proporcionalno raste...

i opet morate paziti na nas stare prefrigane lisce, em imamo tržište, em smo otplatili svoje kredite, em smo sami radili plastenike...em imamo i nekog pojma o proizvodnji...itd..itd...

ako krenete u projekat držte se!
osobno vjerujem u proizvodnju hrane, makar nisam pretjerano oduševljen hidroponijom, ali ova država čini sve da se proizvodnja ubije a uvoz caruje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Projekat, tim, gazda, sustav je jak onoliko, koliko mu je slaba najslabija karika. Takva proizvodnja mora biti kao švicarski sat. Švicarski sat je PZ Osatina, japanski jeftini je Filakov, a forumaš Rebra je jeftini sat sa placa. Ako se razumijemo...
Nemam ja ništa protiv proizvodnje u plasteniku - stakleniku, ali to je high tech koji hrvatski kupci ne mogu platiti. Opčenito hidroponija je dobra samo u jednoj stvari a to je što špara vodu, ostalo je sve minus. A šparat vodu se može i na drugi način koji sam jednom izložio.
Hmm, sad kad bolje razmislim može se čak i zagrijati zemlja na taj način i održavat temperatura. A košta kao 5 pilota od temelja :) Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
cijene većine povrtlarskih proizvoda se nisu mijenjale 20 godina.Stoga je svako ulaganje u proizvo
dnju veće od sedamnaest kuna i dvest pet lipa samoubojstvo.

Slažem se :)
 
R

Rebra

Guest
Zahvaljujem svima na dosadašnjim odgovorima, poslovne i privatne obveze su me dosta udaljile ovo vrijeme od ovog projekta.

Da se vratim na temu, pričah s više prijatelja - koji su na višim pozicijama u većim trgovačkim centrima i svi kažu da izvan sezone dakle od 10 mj do 2-3 mj cijena varira 8-20kn/kg (za rajčicu) dapače da se njima voće koje nije sezonsko skoro ne isplati prodavat kolike imaju marže na drugim artiklima

Dizajn "plastenika" bi bio solarni - što isto nisam viđao na ovim područjima da je stražnja strana pod određenim kutom i bijela te zimi se odbija više svjetla po m2 staklenika.

Grijanje na pelete ili biomasu a hlađenje/grijanje pasivno geotermalno - iskoristivost oko 1:20.

A sam aeroponski uzgoj daje oko 50% veći urod od "klasičnih" hidroponskih koji se mogu komercijalno kupiti.

E sad jeli itko nabavljao od vas hortikulturalnu rasvjetu te ima li kakvog uvoznika za Philips preporučiti? sve veće sam kontaktirao u RH al su toliko nesposobni da ne mogu ni ne znaju naručiti artikl niti dati ponudu.

Fascinira me nesposobnost hrvatskih uvoznika...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Fascinira me nesposobnost hrvatskih uvoznika...
Mene još više fascinira kako na takvu nesposobnost, uspiju zaraditi neki novac :scratch
(ma znam kako; gazda redovito vozi novi auto (i to isključivo BMW; nisam niti jednog vidio da ima Mercedes; nemam pojma zašto je tako:!:) a radnici već 6 mjeseci nisu dobili plaću. Tako oni zarađuju.)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
growinglamp2.jpg

growinglamp.jpg

Čuuuj, prvo traži Philips onda pljujete po svim uvoznicima. E pa evo Vam onda 500 kn sa pdvom pošto ste me naljutili ha ha :)
ledlampe.jpg

ledlampe2.jpg

ledlampe3.jpg

ledlampe4.jpg

ledlampe5.jpg


Još što Vas zanima :)
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Znaš šta prijatelju,trideset i pet godina radim poljoprivredu,još sam bila curica kada sam počela,i prvo ću ti reći ovo što kažem uvijek svakom početniku-račun i kalkulacije na papiru su jedno,a realnost nešto sasvim drugo,uvijek,ali baš uvijek nepovoljnije.U ovakve projekte kao što se misliš ti upuštati ulaze osobe koje iza sebe imaju financijsku podršku toliku da se mogu pokrivati u slučaju da nešto ,makar i privremeno,pođe krivo.Govoriti o ulaganju od par milijuna kuna u nešto u čemu nisi "na svom terenu" i neznaš niti približno sve parametre je pomalo neozbiljno_O nekakvim povoljnim otkupnim cijenama van sezone ne moraš niti razmišljati,jer uvijek je tu negdje oko nas,na par sati vožnje kamionom ili avionom puna sezona,a to što su u našim dučanima van naše sezone visoke cijene nije rezultat visokih otkupnih cijena,već visokih trgovačkih marži.Ima jedna izreka-rastegni noge onoliko koliko ti je dugačak pokrivač.Svi bi samo počeli"na golemo",ne bi ko mravi skupljali mrvicu po mrvicu,pa da hrpa pomalo ali sigurno raste.Ne želim ti soliti pamet.Ako si baš siguran u to što želiš napraviti,malo se raspitaj,ima jedan takav proizvođač u HR,bilo je na tv,čini mi se u poljoprivrednoj emisiji početkom ove godine,nađi ga idi pitati za savjet,ako ništa drugo barem ćeš vidjeti kako to sve izgleda.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Znaš šta prijatelju,trideset i pet godina radim poljoprivredu,još sam bila curica kada sam počela,i prvo ću ti reći ovo što kažem uvijek svakom početniku-račun i kalkulacije na papiru su jedno,a realnost nešto sasvim drugo,uvijek,ali baš uvijek nepovoljnije.U ovakve projekte kao što se misliš ti upuštati ulaze osobe koje iza sebe imaju financijsku podršku toliku da se mogu pokrivati u slučaju da nešto ,makar i privremeno,pođe krivo.Govoriti o ulaganju od par milijuna kuna u nešto u čemu nisi "na svom terenu" i neznaš niti približno sve parametre je pomalo neozbiljno_O nekakvim povoljnim otkupnim cijenama van sezone ne moraš niti razmišljati,jer uvijek je tu negdje oko nas,na par sati vožnje kamionom ili avionom puna sezona,a to što su u našim dučanima van naše sezone visoke cijene nije rezultat visokih otkupnih cijena,već visokih trgovačkih marži.Ima jedna izreka-rastegni noge onoliko koliko ti je dugačak pokrivač.Svi bi samo počeli"na golemo",ne bi ko mravi skupljali mrvicu po mrvicu,pa da hrpa pomalo ali sigurno raste.Ne želim ti soliti pamet.Ako si baš siguran u to što želiš napraviti,malo se raspitaj,ima jedan takav proizvođač u HR,bilo je na tv,čini mi se u poljoprivrednoj emisiji početkom ove godine,nađi ga idi pitati za savjet,ako ništa drugo barem ćeš vidjeti kako to sve izgleda.
svaka ti čast sve si 1000% ispravno napisala,,,,,ja sam vidije puno ljudi koji računaju ovolko nolko to će biti odlicno isplaticu kredit za koju godinu cu se malo prosiriti a onda ti dođe trgovac i takvu ti šamarčinu opali da se zasereš naravno s cijenom :weedman: u takvoj proizvodnji se ide mic po mic inače padnes na guzicu,,, :rolleyess: nemoj sto zamjeriti ja samo govorim odnosno pišem sto sam vidio i s čime sam dobro upoznat ,,,,ziv bio :supz:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
Ovaj savjet od Johabice bi mogao vrijedit par miliona kuna.
Veliku lovu i odjednom u ovakve stvari su ulagali oni koji su ju morali oprat.:finga:
 
Na vrh