• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,875
Ovaj odmara na staroj stolici IMG_20230208_112758.jpg
A ovaj je za punjenje/startanje
IMG_20230208_155410.jpg
A ovaj je prepravljeni zavarivački sa potenciometrom
IMG_20230208_155514.jpg
Imam još par "jednoručnih" ono nosiš sa dva prsta
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Jednom je cirkulirao tekst: pametni z

Poše ovdje ..žvakali smo to davno
@vlč.puknuti
Sa zadovoljstvom budem pokušao s tobom malo prokomentirati te starije Vaše rasprave. Naravno, tko sam ja da Vam sudim.

Ja sam naučio napraviti "proračun transformatora" na "E" jezgri. Naučio me to moj pokojni majstor Martin, još kao šegrta. Dakle, dok sam izračunao, na temelju površine presjeka srednjeg stupa jezgre, izraženo u "kvadratnim centimetrima" imao sam osnovu za izračunati koliko mi treba zavoja bakrene lak žice / 1V za izmjenični napon na primaru, odnosno za izmjenični napon na sekundaru. Za one koji prvi put dolaze u dodir s ovom temom, u praksi postoje gubici u željezu, gubici u bakru, gubici u izolaciji i gubici u zraku itd., (ako sam fulao nešto neka me dopuni kolega @ZJ, slobodno, on to zna, ja znam da on to zna). Ja sam te gubitke znao unaprijed matematički predvidjeti i kompenzirati, znači izračunati i broj zavoja na "potrebne zavoje" sekundara".
Za sekundar sam uvijek radio proračun na 8V, 14V, 28V (ili nazivni naponi 6V, 12V, 24V). Istovremeno ako sam radio "regulaciju punjenja", tada sam to radio na primaru, dodavanjem "štufa", a to je bilo po slobodnoj volji i procjeni, recimo da sam dodavao po 10V, u nekoliko koraka, kao 250V, 240V, 230V, do finalnih 220V.

Bitno mi je bilo znati da li je ispravljač bio od selenskih ploča, ili kao grec/kolač, ja sam često radio i sa po 4 diode s hladnjacima, ali sam izradio i dosta njih s poluvalnim ispravljanjem od 1 diode i elektrolitskog kondenzatora koji je peglao i dizao napon.
To su bili punjači akumulatora uvijek bazirani "veličinom jezgre transformatora" takve kakva bi mi došla pod ruku.
Ali,
Izradio sam i jako puno pojačala za TV antene i ispravljača za pojačala za TV antene. Ako netko ne razlikuje i ne kuži o čemu sada pričam/laprdam, neka proba napraviti malošumno/niskošumno pojačalo za samo jednu TV antenu, a ja sam radio za 3 ili 4, te neka dobije sliku bez ikakvih smetnji vrhunske rezolucije, a za sve je podloga "pločica od pocičanog lima za žljebove", kišnice, materijal je u papirnatoj vrečici iz Čipoteke, dođe ti poštom, lemilica i navali... Pipneš element zalemljen na pocinčani lim i izgubiš TV kanal, pipneš ga ponovo, dobiješ taj a izgubiš druga dva - tko voli neka izvoli i to probati. Da i to ima napajanje, ispravljač od 12V ili 24V, nema nikakve razlike osim u jačini struje u odnosu na punjač akumulatora. Pravilo je isto, elementi su isti, samo akumulator nekako napuniš, a ljubavnu seriju i utakmicu želiš gledati, ali ne smetnje i rižu. Ja sam to radio, svojim rukama, mnogo puta i sva ta pojačala na moj ponos i dan danas rade... Da, da, nije to bio moj fah, ali je bilo moje zadovoljstvo.

Znači, pravilo je da ni tu nema pravila...
 

Najnoviji postovi

Na vrh