• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Alpina export

B

bosniahos

Guest
Poslikaj da vidim sam sistem paljenja,kad več spominješ da si stavlja od tomosa bobinu..Inače ima puno sistema da se stavi zamijensko paljenje na sve.Samo ako ima placa ,može se stavit.Ako paše na Horex paljenje od wartburga,na Harley od opla onda ni problem iskemijat nešto i na ovi stroj.
A sad bih vas pital dali može u sporiji brzini kosit gustu i visoku travu,recimo visine metar za ishranu svakodnevnu manjeg broja stoke.Recimo nekoliko(3)krava.Neda mi se mahat kosom.I dali je cina od 1000 kn ok.za isti takav Alpine stroj ali puno puno očuvaniji na izgled.Hvala.
 
L

lema

Guest
Poslikaj da vidim sam sistem paljenja,kad več spominješ da si stavlja od tomosa bobinu..Inače ima puno sistema da se stavi zamijensko paljenje na sve.Samo ako ima placa ,može se stavit.Ako paše na Horex paljenje od wartburga,na Harley od opla onda ni problem iskemijat nešto i na ovi stroj.
A sad bih vas pital dali može u sporiji brzini kosit gustu i visoku travu,recimo visine metar za ishranu svakodnevnu manjeg broja stoke.Recimo nekoliko(3)krava.Neda mi se mahat kosom.I dali je cina od 1000 kn ok.za isti takav Alpine stroj ali puno puno očuvaniji na izgled.Hvala.

ma može ona pokositi za 10 krava..... samo mora biti dobro paljenje i bobina, je u mene to nije na najbolji način rješeno i pregrijava se i mislim da mi je zato bobina otisla a moguce je da je i do ovi drugi elemenata sto ovi ljudi nabrajaju na forumu (kondenzator, platine)... ja sam kosio visoku travu i vise od metar i obara je i to brije......
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
trebam bobinu za takvu kosilicu, koliko je to volti? Da li paše 12 voltna bobina ili bu onda iskra preslaba?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
6V, ne paše bobina 12V.
Možeš probati od bilo kojeg tomosa sa platinama, samo da je vanjska.
Poželjno da staviš odmah nove platine i kondenzator tako da si u miru bar još 20 godina.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
kad otvorim onaj poklopčić na turbini nutra ne vidim platine! Vidi se kondenzator, namot statora, a mjesto platina je neka plastična kutijica, e sad da li su platine u toj kutijici ili je to neki bezplatinski modul paljenje? Godište je '71 pa mislim si da su onda bile platine, ne? Ja sam mislil da je taj poklopčić za štelanje platina, a kad tam do njih se nemre:icon_e_confused:

Da skinem turbinu i magnet treba mi radapciger u vidu šarafa (M19x1 ak se ne varam) a to nemam, moral bi kod tokara dati napraviti takav šaraf. Stoga ak nije nužno ne bi otvaral paljenje.

Inače kad umjesto bobine na njeno mjesto spojim žaruljicu i potežem štrik onda žaruljica svijetili, tak da stroj proizvodi struju definitivno. Nažalost nemam od tomosa vanjske bobine samo nutarnje.

evo update: ipak nije bobina zgorela jer daje nekakvu jako slabu iskru, kad stavim prst drmne
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,494
Vjerojatno je to plastični poklopac, da zaštiti platine od prašine.:(:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
zdravo brgud! Da li mogu slobodno zaključiti barem da je bobina ispravna, mislim budući da se povremeno javi iskrica sitna i da drmne na prst?
Ak je tako onda mi ne gine skidanje magneta i zamjena platina, samo još da najdem šaraf m19x1
:icon_hang:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,494
Svakako bi bilo dobro doći do platina. Provjeriti u kakvom stanju su (ipak se radi o starijem stroju ), čisto sumljam da su ok?, promijeniti platine, naštelovati ih, provjeriti predpaljenje itd..:(nerd):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Stric vujic imas tih izvlakaca na jakusevcu i njuskalu od 60-100 kn.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
to je obični šaraf s finim navojem, s izvlakačem bi samo strgal aluminijsku turbinu.
Kod nas jedina nada mi je jedan stari tokar, inače bum moral naručiti od www.imbus.hr oni imaju svake vrste šarafa,
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma ne izvlakac sa krakovima nego kao saraf.
Upisi u google izvlakac za magnet i pogle slike.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
aha, ali to je već sofisticirani uređaj :icon_blackeye:
ja se nadam obični šaraf najti jer mi se u ovo ne isplati investirati jer mi više ne bu trebalo, a niti kosilica nije moja, jedan prijatelj ju je htel prodati pod staro železo al sam ga nagovoril da ju ja probam prvo vužgati, jučer sam rastavil karburator, opral rezervar i pipu, sve je bilo puno taloga.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nema potrebe slikati. I ako očistiš i pobrusiš platine, neće ti trajati duže od 20 sati. Probao sam nedavno univerzalno elektronsko paljenje, ne radi na toj mašini. Treba mijenjati kondenzator i platine koji koštaju oko 20€. I meni nije htjela bacati iskru dok to nisam učinio. Navoj ra radapciger ti je M19x1. Podesiš pretpaljenja na 3 mm i otvaranje platina na 0,4mm i motor mora da svira...

Pjero, jel sigurno to M19 na magnetu? Pitam jer mi izgleda 18 mjereno mojim šublerom, koji istina nije najprecizniji, ali pitam za svaki slučaj prije nek naručim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,494
Možda bi poslužilo nešto ovako ?
f1ljpv627wbv1vvjdlo1_thumb.jpg

Ovo su 16 i 18 mm.
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Koliko ga ide neznam, ja mislim oko 2 litre....ispuštaš staro pa tamo vidiš koliko ga ima.

To su ti originalna ulja za tu kosilicu:
AGIP F1 ROTRA HIPOYD SAE 90
ESSO XP Compound EP 90
FIAT EP 85/S
MOBIL GX 90
SHELL SPIRAX 90
BP ENERGOL GEAR 90 EP
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ok, sae 90 je u pitanju dakle!
mislim da bum najlakše našel OIL singol hypenol, a i najjeftiniji je, tj. to bum preporučil vlasniku kosilice :icon_e_smile:

Malo pušta ulje na štiftu od kuplunga. Pjero imaš kakva iskustva s tim? Izgleda da je nutra gumica kroz koju klizi štift, pretpostavljam da je jedina opcija dati nekom da ju napravi, neki obrt koji radi s gumom
 

Najnoviji postovi

Na vrh