• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Alternativa akumulatoru

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa si neš kontam kaj forumaši misle o tome ili možda več imaju iskustva ?
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=GPJao1xLe7w[/YT]
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Jel to nekaj slično ovome?

0115002.jpg
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pa to su najobičniji baterijski ulošci spojeni paralelno ( ak dobro vidim )
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
nebi baš bil siguran...obične baterije nemreš punit...kaj ne?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Obične NE, ali Ni Cd ( nikal cadmium ) DA !! A ovo, koliko vidim i zaključujem, nije ništa drugo nego upravo takvi baterijski ulošci ! Takve baterije, a u zadnje vrijeme Litijumske se nalaze u našim mobilnim aparatima. Prema tome, ovaj " akumulator " napuniš i koristiš umjesto standardnog akumulatora u autu .... Ništa posebno to nije !!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nije baš da nije niš posebno.
Lakše, zauzima manje prostora, starnije baterije, dulji vjek trajanja ................

Imal sam priliku videti na jednom viličaru, to vrti da sam mislil da bu zamajac na radilici zamaknulo.

Jedini nedostatak je cjena u odnosu na olovnu bateriju
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
pa veli tip u videu da je platil 6 dolara komad, ako se ne varam...dakle, 36 dolara celi akumulator...
kaj moreš kupit za 200 kuna?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Dečki .... tehnologija ide dalje. Toga smo svi svjesni !! Tak je i ovo ! Lakši, manji ( Ne baš nužno ) ulošci, a veči kapacitet i napon !! Danas se več rade i ovakve baterije pa evo nekih podataka :
- Li-Ion (litij-ionske)
- vrlo lagane/ kapacitet i napon veći za 3x/ nema memo. efekt/
500 – 1000 ciklusa
- Li-Po (litij-polimer)
- suhi polimerski elektrolit nalikom na plastičnu foliju/ debljine su od
2 mm i oblikuju se po želji/ nedostatak je veliki unutarnji otpor, ali se
rješava dodatkom elektrolite u gelu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Baterije kemijsku energiju pretvaraju u električnu.
Kondenzatori čuvaju naboj.

Kondenzatori nemogu zamijeniti bateriju u vozilu, no mogu biti primijenjeni za start.
No, trebaju biti dovoljnog kapaciteta za jedan start. Nakon toga, nema višeee kao na akumulatoru.
Uzmimo da traktoru treba 3 sek verglanja, cca 350A prosječne struje na 10,5V, dakle ukupno 11kJ energije, odnosno oko 3Ah.
To nije puno energije, ali je velik kapacitet kondenzatora...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Mene više zanima kak na youtubu oni ameri ožive stari akumulator sa nekakvom solju- MgSO4- da li je ko to probal?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
vidio te akumulatore kod nas u nekoj trgovini, imaju 1500 - 2500 A startne struje (klasični 400-800) ali kapacitet im je samo 30-40Ah.....
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Ovo su klasicni akumulatori s elektrolitom, samo kaj su olovne ploce namotane h krug, videl sam ih vec nekoliko u autima...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Imbra, samo kaj elektrolit nije tekućina, već gel ;)
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
To je spiralni AGM. Tak nesto sam ja stavio na svoj 533 ove godine. Ima 55 Ah. i 1200 A. startne snage. Mali se preporodil pali ko metak.
 
Na vrh