• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza zemlje

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Za takvu sondu s njuskala treba povest 200 kilasa za uzet uzorak. Pogotovo gdje su trajni nasadi pa je sve ugazeno.
Ja imam ovakvu, radi slicno svrdlu, mozes 70-80 dubine izbusit ako hoces i lako se otrese zemlja. Mimo uzoraka posluzi i za ukopavanje tanjih stupaca i debljih kolaca.

 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,094
Možda da kupiš jeftiniju sondu i da nabaciš koju kilu za ono kaj si prišparal na kupnji?;)

Sad mi je pala ideja kako to riješiti za male novce. Tvoj prijedlog da se cijev razreže po dužini je super. Npr. razreže se cijev odgovarajućeg promjera i dužine cca 70 cm. Ako se uzorak vadi do 30 cm dubine onda bi se ta cijev spojila na toj daljini od zemlje. Spajanje širom cijevi i jednim ili dva vijka. Takva spojena cijev se nabije čekićem u zemlju na određenu dubinu, izvadi se,razdvoji i ujedno je odmah riješen problem izbijanja zemlje. Mislim da bi to dobro funkcioniralo. Puno lakše i prije nego štihačom. Cijev bi trebalo na početku naoštriti da lakše ulazi u zemlju. Na gornjem dijelu se još mogu navariti ručice za lakše vađenje.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,995
Ne mora biti duboka jer lijeska nejde s korijenom duboko. Zato u biti i kažu da podnosi lošija tla.

Ali ne smije ležati voda i trebao bi pogledati kartu vjetrova i tako saditi jer se oprašuje vjetrom.

Ostalo je standard. Da nije kisela jako, humus i npk su po meni manje bitni jer nigdje ne valjaju 🤣.

Ali od kiseline zna zaostajati u rastu.

@lijeskakc ti može u detalje...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,995
Kopaj rupe bagerom. Dolje sijena koliko god imaš, onda stajnjak. Zemlja pa onda sadnica.

Napraviš žitko blato i preliješ preko korijena...

I onda gore možeš malo posoliti npk i još zemlje..
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,995
Kolega kopao cca kubik po rupi za orah. Za lijeku možeš pol kubika ali bolje šire. Nemoj u dubinu.

I nemoj se zajebavati. Daj im sve što treba. Računaj 5 tona u ljusci po hektaru. To ti je 2200 kg jezgre... Sve riješiš u maloprodaji po 8 eura... 17 000 eura po hektaru...

Amortizaciju traktora i opreme ne moraš ni računati pošto su amortizirati negdje između korejskog i vijetnamskog rata..

Znači kad ti rodi možeš dati otkaz komotno... Još ćeš dobiti i jebeno dobre poticaje po hektaru. Ti voliš fotografirati pa možeš na sve mjere.
 

Najnoviji postovi

Na vrh