• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

atf ulje u naftu

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
E to fakat ne znam, ali me ova rečenica iznenadila...nije iz prve ruke....:(shake):

"A Centrifuge is an oil cleansing device, it is not intended to purify foul oil in one pass, but to remove the contaminants from oil that cannot be removed by the lowest rating of washable filter (this being 80 micron), and particles that are too small to be removed by any filter (smaller than 1 micron), by combining washable filters with a centrifuge you can eliminate the need for disposable filter elements."
ILI ovo......
http://www.machinerylubrication.com/Read/1347/centrifuge-contaminants
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
E sad , možda glupo pitanje , u koliko mikrona se može svrstati centrifugalno filtriranje ?
Znam da to zavisi od mnogo faktora ali recimo onako okvirno , ne računajući vodu i ''vlažnost'' u ulju


za taj projekt mislim da je centrifuga najbolja, postoje filteri i uređaji da se kupe, neznam koliko koštaju, mislim da nisu jeftini, da se ulje procjedi, kako bi se moglo ponovno koristiti........

a još bi se lakše procjedilo, ako to radiš, da u ulje dodaš malo benzina, da nebude toliko gusto, jer čestice lakše padaju na dno kada je tekučina rjeđa, i lakše bi se odvajale i centrifugalno.......pa s obzirom za čega bi to procjeđeno ulje koristio, nebi bilo loše da ima nešto benzina unutra.........

druga opcija, da se ulje zagrije i postane rjeđe, također bi se čestice lakše odvojile.......

ja sam ga mješao, kada sam bio prisiljen, sa malo benzina i 50% dizela i funkcioniralo je na 2 rezervoara, jer drugo ništa nisam imao, traktor je par puta više zaverglao i malo vrlo malo je bilo plavog dima, a čašica, ona prozirna od goriva je bila crne boje........
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nisam te razumeo . da prevedem na latinicu . evo."Centrifuga je ulje čišćenje uređaja, ona ne namerava da očisti prljavu naftu u jednom prolazu, već da ukloni nečistoće iz ulja koja se ne mogu otkloniti najniži rejting lakih za pranje filtera (a to je 80 mikrona), i čestice koje su suviše male da bi se odstraniti bilo filtera (manje od 1 mikrona), kombinujući periva filtera sa centrifugu možete eliminisati potrebu za jednokratnu filterskih elemenata. "
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
E to.
Znaš da ovi naši mladi nadobudni nerazumeju
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Razređivanje nije problem , malo gledajući po netu vidio sam da ameri obično stavljaju grijač i zagrijavaju ulje , vjerovatno zbog razređivanja
Ja mogu da ga pomiješam sa naftom prije razređivanja koliko želim da bi postigao poželjnu gustinu

Preko telefona sam razgovarao sa nekim likom koji se navodno bavi proizvodnjom tih uređaja za prečišćavanje , on mene ubjeđuje da je dovoljno da se stave samo dva filtera , jedan od 60 mikrona i drugi od 5 mikrona , kada sam ga upitao koliki je interval zamjene filtera počeo je da mulja sa nedefinisanim odgovorima
On ustvari proizvodi filtere i cijena najmanjeg filtera je 50-60 evra po komadu , nešto mi to malo preskupo obzirom na interval zamjeen koji pretpostavljam da je prilično mali
Još jedna nelogičnost u njegovoj priči , kaže da se centrifuga može staviti i posle filtera . Pa nije li velika šteta prvo zaprljati ove uloške filtera pa onda ići na centrifugu
Ako je centrifuga prva u nizu ona bi odstranila većinu prljavštine i sami vijek (zasićenje) filtera bio bi duži , bar ja tako razmišljam

Moj problem je što neznam koja je granulacja ovih komercijalnih filtera i gdje se primjenjuju filteri sa manjom granulacijom
Sve ovo ''po narudžbi'' je jako skupo , smatram da ako postoji neki klasični filter koji je u široj primjeni da bi sigurno bio jeftiniji
Još ovaj lik meni pravi frku oko nosača filtera , kao da je to neznam šta , ja mu kažem nosač filtera nije tvoj problem , ti meni daj filter a ja ću prema njemu naći ili napraviti nosač

Uglavnom nije na mene ostavio neki upečatljiv utisak , on kaže da prodaje kompletna mini postrojenja za prerađivanje starog ulja za 900 evra
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bio sam tražio nešto oko tih filtera, i imaju različiti pogoni za čišćenje ulja, imam negdje i katalog, al ga sada nemogu naći......i kao očisti ulje 90% od nečistoća, samo je pitanje isplativosti, ako taj filter kako kažeš doše 50-60€, onda je to previše, pa uređaj 900€, to se nebi nikada isplatilo........

najbolje je napraviti neki centrifugalni prečistač, a to se kod kuće napravi, bez problema......samo taj bubanj za centrifugu mora imati dovoljan broj okretaja, kako bi se te čestice čađi iz ulja lijepile za stjenke......i moje mišljenje da bi to bilo dovoljno

što se tiče uređaja, da voziš na samo ulje, a prethodno ga zagriješ, to me podsječa na vožnju auta na plin, gdje imaš isparivač, koji se grije od tople vode za hlađenje, ili nešto skombinirati sa ispušnom cijevi, da grije ulje, samo tada imaš problem hladnog starta, gdje bi trebao paliti na dizel i kasnije kada se ulje zagrije prebaciti na to rabljeno ulje, pa to komplicira stvar, jer je potrebno imati 2 rezervoara, ventile za gorivo, pa pri završetku rada opet prebaciti na dizel kako bi ga mogao kasnije upaliti......

najbolje i najjeftinije je očistiti ulje i razrijediti ga......to se pokazalo kao funkcionalno i u starijim motorima........

u jednom uputstvu za rusa, mislim da se radili o t25 ili t40, da se u gorivo pri ekstremno niskim temp može sipati do 70% benzina......pa ako tada pumpa nezariba, onda neće nikada.......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ali i sa tim prebacivanjem ostaje problem različitih gustina , razređivanje zvuči logičnije ako je izvodljivo
Pogledaj ovu centifugu sa minimumom ulaganja
http://www.pirate4x4.com/forum/tow-rigs-trailers/1119866-g-hetto-wmo-centrifuge-2.html

Baraba uzela onaj bubanj sa zamajca od automatskog mjenjača , a ja ga neki dan imao u rukama kod kolege i on ga bacio u staro željezo :mur:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=RwHa-WzmThU[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
tako nešto sam i mislio.......samo taj bubanj bi trebao biti na neki način balansiran, zbog većih okretaja.....i to bi bilo dovoljno da se pročisti
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja čak mislim da uz prisustvo tečnosti i nije tako velika vibracija , naravno da ga treba balansirati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Za početak pravim samo centrifugu pa ću za dalje vidjeti šta ću

Večeras sam napravio radno kolo i osovinu sa remenicom za centifugu , nećete vjerovati od čega sam napravio bubanj :cool2:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Projekat ''centrifuga'' otišao u tri lijepe , kada sam nasuo ulje u radno kolo sve se bukvalno raspalo , ulje me poprskalo po kosi i cijelom tijelu bio sam k'o da sam friško došao iz afrike , kupao sam se i prao kosu skoro dva sata :mad::(envy):

Traži se neko drugo rješenje :eek::
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
a bre savo jer to centrifuga ili solarijum bomba. da je nisi preopteretio vecom kolicinom ulja
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nisam video kakav je sistem al nesto razmisljam dal nisi trebao neki rezervoar iznad postaviti i manje crevo na dnu da da padom polako uliva u tu centrifugu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Tako i treba ali problem je bio u tome što je u radno kolo dok se napunilo stalo 4 litra ulja , što je bilo drastično preteško
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
znači da treba napraviti da stane max litra ulja.........
 

Najnoviji postovi

Na vrh