• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Azbestne ploče

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,150
A jel te ploce stete dok su na krovu npr garaze, a ja dosta boravim u njoj? Ili kad stete?
Ja imam pokrivenu garazu za traktor u kojoj je i radni stol i alat, pa sam ponekad dosta unutra i ako to sranje steti odmah ih bacam dolje, pa makar su u dobrom stanju..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,031
Kaj vredi da ti svoje baciš ako bude ostala polovica sela ostala pod njima.
Ja sam svoje isto mjenjal radi dotrajalosti, inače baš i nebi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel ima neki rok da se moraju promjeniti,ove što sam kupovo u Mađarskoj(Ruske),rekli su da nisu od azbesta?

Kolega, kad si kupoval te ploče?

I moje ploče su također došle sve iz Mađarske, ali tam negdi 2004. godine, tako da neznam dal te imaju azbesta u sebi ili ne?


Kolega Ivan...
Ako nisu štetile ljudima prije 100 godina, nevidim zašto bi sad odjedom štetile? :)
Ako su dobre ne zamaraj se, svejedno nebudeš ostal za seme :D:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,449
Kako sam ja cuo da su otrovne samo ako se slome i udisanjem te prasine. Da su inace bezopasne.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,417
Točno, dok su čitave ne štete, već njihova prašina šteti.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,150
Aha, onda nema brige, ove moje su dobre, stare su oko 15 g.

Ma kad sad svaki vrag steti, a zasto tko to zna, cini mi se da tu najvise psiha igra ulogu..
A i ovi neki naucnici govore da sad ljudi imaju potencijala zivjeti do 150 godina, ma ajde, ja sam bas suprotnog misljenja, mislim da se zivotni vijek bude prepolovil, s obzirom kak je bilo pred cca 40, 50 godina..
Ova tehnologija koliko nam pomaze, toliko nas i unistava..
No dobro, to nije tema..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Životni vijek se skoro uduplao u odnosu na taj period, tako da...
Ja ploče ne mjenjam, nego imam starih, nikakvih, sigurno pola palete i još jednu nadstrešnicu za slamu koja se već odavno nagnula i da nema jabuke i trešnje, odavno bi se sama srušila. I jednu u istom stanju di su prije bile ovce. A ploče na njima su takve da se više ne mogu iskoristiti za ništa. A kako mi je u planu napraviti nadstrešnicu za strojeve i već imam nešto rebrastog alumninijskog lima, volio bih za tu zamjenu ili popust dobiti još toga. Ali, ako ne ide, ići će nešto drugo... Ili čak prodati nekome popust, nije ni to isključeno.
Da to sranje nije takvo kako je, odavno bi to otišlo za nasipanje ispod betona, ovako neka ga voze. Bolje i da ga besplatno prime nego da ja još moram plaćat.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jedino neznam kakva je situacija s legalizacijom,znaci dal ce se objekti pokriveni salonitkama moc legalizirat,ili to nema nikakve veze???
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A neznam šta sve na ovo reći. Došla ja za snahu pred nekih trideset i nešt godina,već davno prije toga oni imali garaže i škednja pokrivene tim pločama - sve skupa može to biti sada već blizu pedesetak godina,živjelo tamo nas osmero_Onda si mi ovdje iza kuće napravili garažu, ima blizu tridesetak godina i pokrili je salonitkama. Susjed ispred nas kuću ima pokrivenu njima. Susjeda za vrtom, garaže....i nitko nema - bar za sada - niti rak niti azbestozu.

Koliko u cijeloj toj priči ima dima a koliko prašine - tko bi ga znao.
Druga su priča radnici u tvornici koji su svakodnevno udisali prašinu azbesta.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Ak se otruješ s tom prašinom kaj ti more bit? Koje su posljedice?? :icon_redface:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Azbestoza - oštečenje pluća.Navodno je dovoljna samo jedna udahnuta čestica koja uđe u pluća i napravi trajnu štetu.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
I kaj onda od tog kašlješ uvjek il šta? Ja sam ta sranja porazbijal :s:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Po mom skromnom mišljenju sve je to kapitalizam,godinama su bile takve ploče po raznim svinjcima,kokošinjcima,garažama,sada su se pojavili novi pokrovi pa hajmo malo oguliti sirotinju,limovi u sto profila,razni panelni pokrovi,pleksiglas,crijepova preko x modela ,a vrijeme trajanja je upitno?????
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To da je kapitalizam objasni onim radnicima koji su ih proizvodili. Tako i kad je rendgen izmišljen, pa su djecu iz fore s njime slikali...
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
Ajde baš jedna čestica nebu izavala azbestozu .Prirodni materijal kojeg su još stari perzijanci koristili , nije otrovan samo ima čudnu osobinu da se niti kalaju po duljini i stvaraju sve oštrije iglice koje se piknu u pluča . Pa tu nastaje upala i mali ožiljak,pa tisuće i tisuće takvih počnu smetati .Kak i cigarete .
A ak nemaš sreče onda krene na rak , kak i cigarete .
Najopasniji primjer kaj se može desiti sam videl još davno kad je dečko stal na ploču i propal šest metara . Na mjestu mrtav .

Sav vodovod u zagorju je od azbestnih cijevi , i kažu da to ne škodi , jel nema prašine .Pa kad sa takvom vodom zaliješ vrt , opereš auto ili veš, voda ispari i ostane prašina .Ali bi te cijevi trebali mjenjati mlatimudani koji se poslije svakih izbora pojačaju za par novih u kancelarijama vodovoda ,dok nam vodu koja niz brijeg sama ide iz Ivančice naplačuju 15 kuna kubik .Posel u kojem na svakih 15 kuna prihoda imaš 15 kuna zarade .I kak sad mjenati azbestne cijevi kad je računica tak dobra .Ma bezopasno , mlati lovu dalje .
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
I kaj onda od tog kašlješ uvjek il šta? Ja sam ta sranja porazbijal :s:

Dok si mlađi od 20 godina onda ti nemre biti ništa, ako si malo straiji i ako ti uđe jedan čestica dobivaš azbestozu i imaš trajne posljedice na plučima, barem sam tak skužil na predavanju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,728
Nije takva drama kakvom se pokušava prikazati.
Mene su davno, u osnovnoj školi, učili da je azbestoza profesionalna bolest, kojoj su izloženi oni koji puno rade s azbestom.
Sličan je problem i staklena/mineralna vuna, s kojom rade građevinari, ali to nitko ne spominje, jer nisu našli adekvatnu zamjenu.
Za azbest su pronašli (skuplju) zamjenu, pa je zato isti na tak lošem glasu.

Ista je to fama kao i ptičja gripa, štedne žarulje itd...jedno zlo zamijeniš drugim (skupljim).
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
umjesto razvaljivanja krova i bacanja novčanika u komatozno stanje ima na tržištu tako finih premaza za cementno-azbestne ploče popularne salonitke koje služe da ploče prestanu prašit i postanu inertne. prošnjufajte okalne trgovine građ. materijalom i kad vam počnu nuditi 1,5 za kilu salonita, odje*ite ih i tražite premaz!
jedino sra*e je ako je salonitka toliko dotrajala da je površina zahvaćena algama, mahovinom itd jer onda trajnost premaza pada na zanemarivo onda je bolje skinuti i nabit limeni krov.
 

Linoo

Novi član
Tu od
28 Svi 2021
Poruka
1
Moj pametni susjed busi, pili, reze, trga te azbestne ploce i onda ih zakopa u zemlju pored naseg vrta i bunara itd, da li ga prijaviti ili ne, pitanje je sad?
 
Na vrh