• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bager Atlas 1404 - problem

N

NGBaja

Guest
Pozdrav.
Znam da ovo nema veze sa traktorima, ali imam problem sa bagerom.
Prije godinu dana sam radio generalku na motoru i na hidro pumpi, samo pumpa me koštala skoro 15.000 kuna + motor i ostalo, da bi nakon godinu dana se opet pojavili isti simptomi, kran je spor, a bager neće da ide, odnosno, jako je spor, u 3. brzini ide kao što bih trebao ići u 1.
Pošto mi se to već prije dogodilo, odmah smo posumnjali na pumpu, skinuli smo ju i ona je sada u Zagrebu, danas su me zvali i kažu da je sa pumpom sve u redu.
Zna li netko u čemu bih mogao biti problem?
Imate li kakve preporuke za ulje ili još bolje, nekakve prospekte ili knjigu sa uputstvima?
Trebam to što prije riješiti, jer mi je bager trenutno nekretnina, a imam još ne završenih poslova.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
gdje su ti filteri ulja , prije ili posle pumpe ?
detaljno , ali detaljno pregledaj usisno crijevo od tanka do pumpe ?
dok bager radi zaviri u rezervoar sa uljem i vidi ima li mjehurića ?
ima li razlike vruć-hladan?
ima li snage iako je spor ?

eto za početak neke ''dječije bolesti'' mada veći problemi mogu da nastanu i razvodniku i sigurnosnom ventilu
 
N

NGBaja

Guest
Mislim da su mi filteri prije pumpe, stavljeno je sve novo kada se radila generalka.
Što se tiče zavirivanja u rezervoar dok radi, on nabija pritisak u njega, pa kada hoću nadosuti ulje, prvo moram ispustiti sam zrak iz njega, morao bih ispustiti zrak, otvoriti rezervoar pa onda upaliti, samo hoće li onda bacati ulje van? Nebi smio ali...

Nema razlike vruć-hladan, stalno je spor

A snage ima bez obzira što je spor.

Hvala na ovim savjetima, kada se pumpa vrati sa servisa i namontira, onda ću probati ovo sa crijevom.

Evo slike pumpe
P8140046.jpg

P8140047.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
ja mislim da je u mene u drugara isti ovakav atlas , taj čovjek se bavi popravkom i servisiranjem hidrauličnih komponenti i taj mu bager služi samo da prenosi stvari po placu
on bi vjerovatno mogao znati koju riječ više

nego mene još zanima
jel ti ovo jedina pumpa , znači i za ruku i za pogon (kretanje) ?
imaš li dovoljnu brzinu na ruci (grani) ?
imaš li komandu u bageru za prebacivanje pumpe u malolitražni režim , kada nešto utovaraš pa ti ne trebaju brze nego precizne komande ?
u kakvom ti je stanju hidromotor od pogona ?
 
B

BAGERISTA

Guest
Baš čitam ovo,,i mogu reč da može bit dosta toga,,,,prvo mi nije jasno zašto ima tlaka u rezervaru s uljem za hidrauliku,,

A i pogledaj si da nije neka cijev stisnuta ili da je zgnječena negdje......

Ali kako si pisao i prije si imao takve simptome,,,dali je bilo istih problema ili su se nakon popravka javili još koji,,,????????????
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
Baš čitam ovo,,i mogu reč da može bit dosta toga,,,,prvo mi nije jasno zašto ima tlaka u rezervaru s uljem za hidrauliku,,

A i pogledaj si da nije neka cijev stisnuta ili da je zgnječena negdje......

Ali kako si pisao i prije si imao takve simptome,,,dali je bilo istih problema ili su se nakon popravka javili još koji,,,????????????

ako naduvava rezervoar znači ''strani'' vazduh dolazi od negdje , pumpa ostaje gladna ili ona usled nedovoljnog protoka od tanka do nje na silu uzima vazduh

naravno da i ozraku na tanku treba provjeriti ali ipak ne smije se duvati rezervoar

a nije javio šta se dešava dok radi mašina a on pogleda u rezervoar ,IMA LI MJEHURIĆA?
 
B

BAGERISTA

Guest
Sačekat čemo,,,da vidimo šta je primjetio,,,dali ima mijehurića,,,ili je još nekih simptoma..............
Teško je napamet otkrit u čemu je problem,,,,a opet je dosta toga renovirano...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako su usisni filtri ispravni , skini ih na trenutak da ih anulraš kao smetnju .
Valjda ste kod generalke očistili rezervar+ novo ulje , tako da nevidim problem rada od 10 min . bez fitra .

Napuhavanje rezervara nikako nije normalno ( barem u mojoj glavi) .
Rezervar mora imati odušak ,ulje se zagrijava , širi , cilindri kompenziraju razlike u površini pa uvjek ima potrebe za oduškom .

Reparirana pumpa , tko ju je reparirao i kako ?
Ona možda nabija pritisak pa imaš "snage" na motiki :lol: ali on ne daje protok .
Pumpu treba postaviti na ispitni stol ( nekako sumnjam da stlo za ispitati takvu pumpu postoji u hrv). ( no daj bože da se varam ) i izmjeriti protok kod opterečenja .Da ne bljazgarim onaj tko to radi znat će kako i kaj ..
Sve drugo je natezanje i subjektivna procjena rukovaoca .
To je bager točkaš i hidromotor tjera kotače?
 
N

NGBaja

Guest
Pumpa je jučer stigla sa servisa i oni tvrde da je sve u redu, bila je na ispitnom stroju i sve pokazuje da je u redu, gazda kaže da nisu ništa dirali, a majstor koji je radio, kaže da je dotezao nekakve elemente, ajd sad znaj tko laže...
Što se tiče zraka u rezervoaru, to je od uvijek tako, a prije nego što kontroliram ulje, otvorim ventil da zrak izađe pa tek onda čep otvaram.
Mjehuriće još nisam gledao, jer je bager rastavljen, kada to sve sastavim, pogledat ću.

Nakon generalke je očišćen rezervoar, stavljeni novi filteri i sve ostalo.
To nije jedina pumpa na njemu, ima jedna koja služi za kran i tjera kotače (to je ta problematična) i ima jedna koja vrti kupolu, ona je dobra, nema nikakvih problema.
Reparaciju je radila firma iz Zagreba, Hidraulika servisi ( http://www.hidraulika-servisi.hr/ )

Danas ili sutra će pumpa biti ugrađena, pa ću vam javiti kako je prošlo.
Hvala svima na savjetima.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Malo sam se nejasno izrazio govorim o strojevima novije generacije konkretno znam za JCB i Caterpillar.
Pritisak je mali 1 možda 2 bara.Zašto nabi znao točno reči ali mislim da zbog toga jer imaju zatvoreni sistem hidraulike jer su rezervari manjih dimenzija nego prije i pune se skoro do vrha,odušak je jednosmjerni zrak može nutra a van nemože znači kad se stroj upali pumpe potegnu ulje iz rezervara dok se ulje u sistemu snađe i prođe kroz povratni filter u rezervaru nastaje podtlak i kroz odušak uđe zrak koji je kasnije višak ali nemože izači.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Za nadtlak mogu biti dva razloga:
prvi je smanjivanje kondenzacije vlage u spremniku ulja, pa manje posljedice na hidrauliku u kompletu
Drugi je smanjivanje otpora prolaza ulja kroz filtere na usisu (ako postoje).
 
N

NGBaja

Guest
Na taj način ulje dolazi do pumpe, na kamionu je prirodan pad iz rezervoara do pumpe za kipu, a na bageru to nije tako, pa mu treba tlak da ga tjera do pumpe.

Jučer je stavljena pumpa, nešto je malo bolje, ali još uvijek nije to to, sada se počeo sporo vrtiti, jedino mi pada na pamet da nisu kakvi ventili otišli.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Na taj način ulje dolazi do pumpe, na kamionu je prirodan pad iz rezervoara do pumpe za kipu, a na bageru to nije tako, pa mu treba tlak da ga tjera do pumpe.

Jučer je stavljena pumpa, nešto je malo bolje, ali još uvijek nije to to, sada se počeo sporo vrtiti, jedino mi pada na pamet da nisu kakvi ventili otišli.
Na kaj se odnosi ovo boldano ?
Na svakom poderanom ventilu može gubiti određenu litražu , i vjerojatno to je uzrok ako je stvarno pmpa OK , no nekako sumnjam u reperiranu pumpu .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
koliko znam altasi imaju komandu za kretanje pored volana sa lijeve strane , to je naprijed-nazad tri brzine , a pored desne noge malo nazad mu se nalazi komanda za prebacivanje radno-transportno kretanje
e kada se prebaci u transportni položaj ja mislim da mu se tada pumpa ili od kružnog okretanja ili od grane sabere sa pumpom za pogon , i tada dobije veću litražu tj. veću brzinu kretanja
dali je sve u redu sa ovim ventilom koji ''sabira'' pumpe

puknuti to boldano sam ja razumio kao kružno okretanje , vrtiti u krug
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Na bageru točkašu smo imali problem sa hidraulikom a uzrok je bio taj da je imao pumpu za točenje goriva pogonjenu hidraulikom i kad je strojar natočio gorivo zaboravio je zatvoriti ventil za pogon pumpe,tri dana smo izgubili na mjerenje pritiska dok nismo skužili da je friško natankan.
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
Na taj način ulje dolazi do pumpe, na kamionu je prirodan pad iz rezervoara do pumpe za kipu, a na bageru to nije tako, pa mu treba tlak da ga tjera do pumpe.

Jučer je stavljena pumpa, nešto je malo bolje, ali još uvijek nije to to, sada se počeo sporo vrtiti, jedino mi pada na pamet da nisu kakvi ventili otišli.

e sorry decki malo kasnim mi smo imali isti problem sa nasim tackasem zeppelinom zm 13 prvo smo motor generalno uredili jer je zaribao 2 i 4 cilindar onda je bilo u redu 2 god dok nije hidraulika oslabila jako i poceo se jako grijat onda smo pumpu uzeli dole i dali na reparaturu u istu firmu ko i ti e onda dok je dosla s reparature su tek poceli problemi sve je bilo u redu s pumpom nego je dosao drugi problem sto mislim da je i tebi zbog reparacije pumpa je dobila veci pritisak i u sistemu gdje je je bilo koje smece je zastopala prvo papucu od kocnice pa onda pogon malo je dobro isao malo nakako ovisi kad i na kojem mjestu se nasla smece onda je ostao bez komandi i dok smo to pocistili jedno 3-4 puta svaku onda su problemi nestali
 
N

NGBaja

Guest
e sorry decki malo kasnim mi smo imali isti problem sa nasim tackasem zeppelinom zm 13 prvo smo motor generalno uredili jer je zaribao 2 i 4 cilindar onda je bilo u redu 2 god dok nije hidraulika oslabila jako i poceo se jako grijat onda smo pumpu uzeli dole i dali na reparaturu u istu firmu ko i ti e onda dok je dosla s reparature su tek poceli problemi sve je bilo u redu s pumpom nego je dosao drugi problem sto mislim da je i tebi zbog reparacije pumpa je dobila veci pritisak i u sistemu gdje je je bilo koje smece je zastopala prvo papucu od kocnice pa onda pogon malo je dobro isao malo nakako ovisi kad i na kojem mjestu se nasla smece onda je ostao bez komandi i dok smo to pocistili jedno 3-4 puta svaku onda su problemi nestali


Potpuno identično kao kod mene, zaribao 4. cilindar, napravili generalku, nakon kraćeg vremena je "vrisnula" puma, napravili to i onda je nekoliko mjeseci radio dobro i evo sada opet problemi.
Zadnjih dana sam dosta radio s njim i mogu vam reći da je katastrofa živa, kran je opet spor kao što je i bio, sada se sporo i vrti, sporo i ide, uglavnom, radim kao u usporenom filmu, skoro da vidim kako mi život prolazi dok radim:rolfer:
Jedino što snage ima, čak sam jučer korpu otkinuo dok sam čupao nekakve betone.

Daj malo opiši kako si i što si čistio, odakle da krenem???
 

Najnoviji postovi

Na vrh