• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BAKTOFIL

T

tomonh

Guest
Dal je tko koristio.
To su bakterije koje razgrađuju masu u gnojivo u kratkom periodu...
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
ako znaš nešto više o tome daj nas prosvijetli :idea:
Nikad čuo ali možda probam .
koliko košta kako se primjenjuje ............
 
T

tomonh

Guest
Ideu 1l/ha oko 350kn.mora se unest u tlo i kao razgradi svu masu u dva mjeseca u gnojivo,gnojidba se reducira
 
M

minajo

Guest
To je dobra stvar. Što se tiče cijene je nešto oko tih 350kn ali moje mišljenje je da se za manje novaca može bolje nešto napravit. Kada se UREA otopi u vodi i poprskate prskalicom žetvene ostatke dobijete dosta sličan efekat (bržu razgradnju) kao i kod baktofila s tim da baktofil ima dvije vrste jedan je za žitarice a drugi za uljarice. Koliko me sjećanje služi u Agro Glasu negdje pred prošlogodišnju žetvu pšenice bio je članak o tome ili oglas nisam siguran.
 
T

tomonh

Guest
Da ima A i B,ja sam ga koristio na strnište pa smo posijali repicu...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ima li ko iskustva ili je koristil ovo čudo današnjice da malo bolje objasni
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
... da se za manje novaca može bolje nešto napravit. Kada se UREA otopi u vodi i poprskate prskalicom žetvene ostatke dobijete dosta sličan efekat (bržu razgradnju) kao i kod baktofila ...
O cijeni neću debatirati; to je stvar uvoznika i njihove politike cijena.
Međutim, otopina UREE može samo djelomično zamjeniti učinak Bactofil-a.
Prvi dio priče je sličan (cilj je brža razgradnja biljnih ostataka; UREA to čini na način da "hrani" mikororganizme (MO) u tlu (ako ih ima dovoljno; i ako su im uvjeti povoljni :blackeye) dok Bactofil to čini na način da se povećava ukupni broj MO u tlu).
Onaj drugi dio (koji ne može zamjeniti upotreba UREE) je učinak MO u tlu. Bactofil sadrži razne grupe MO (Azospirillum sp., Bacillus sp. Azotobacter sp., Pseudomonas sp., Micrococcus sp. i dr.) i tri su važna učinka tih MO:
- fiksacija elementarnog dušika (N) iz zraka u tlu
- mobilizacija blokiranog fosfora u tlu (ovo je gotovo najvažniji učinak; dugotrajnom primjenom fosfornih gnojiva dolazi do imobilizacije fosfora u tlu, koje biljke ne mogu iskoristiti, te se uz pomoć MO (najčešće Bacillus sp. i Pseudomonas sp.) taj fosfor mobilizira (oslobađa) i biljke ga mogu iskoristiti)
- sinteza fitohormona (naseljavanjem MO na korijen biljaka, dolazi do sinteze fitohormona koja biljka koristi u svom metabolizmu).

(Iako u prospektu se navodi još učinaka; ova četiri su glavna).

I vidim u prospektu da ima i korektnih informacija; za učinkovito djelovanje preparata treba pH tla biti u rangu od 5,0-8,0 (znači na kiselim tlima treba prvo izvršiti kalcifikaciju i smanjiti kiselost), temp. tla barem 5 C i humusa min. 1,0% (navedeni MO se "hrane" razgradnjom organske tvari i u tlima sa malo humusa "gladuju").
U svakom slučaju plus "+" za korektnu informaciju.
:partyman:

p.s. Proizvod sam prije dvije godine probao na rajčici i bilo je učinka. Na pšenici nisam, jer tu kod mene baš i nema pšenice, ali trebalo bi djelovati (paziti samo na rok upotrebe; kako se slabo prodaje, znade na polici biti proizvoda kojima je istekao rok upotrebe. Radi se ipak o "živom" preparatu pa mu je rok upotrebe ograničen).
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dajmi malo objasni to je tekučina koja se razrijedi vodom i pošprica prije oranja koliko sam ja to shvatil i gdje toga ima za kupiti...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dajmi malo objasni to je tekučina koja se razrijedi vodom i pošprica prije oranja koliko sam ja to shvatil
Upravo tako; nema greške (jedino bi prskalica trebala biti oprana, da nema ostatka pesticida unutra).
Piše i na: http://www.bio-partner.hr/bactofila.html

i gdje toga ima za kupiti...
Probaj ih nazvati direktno u Koprivnicu (http://www.bio-partner.hr/kontakti.html), pa će ti slati direktno.
Bilo ih je i po agro dućanima; ali problem je bio u ograničenom roku trajanja (6 mj. od dana proizvodnje/ne uvoza :)); a većina robe u dućanu stoji puno, puno duže od 6 mjeseci...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Hvala na objašnjenju i informaciji baš me zanima taj proizvod pa ao nije skup da probam da vidim imali kakve razlike do sad sam bacao ureju pod oranje pa da probam sa tim...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala na objašnjenju i informaciji baš me zanima taj proizvod pa ako nije skup
"Škrtac plaća dvaput" :rolleyess:, stara narodna...
da probam da vidim imali kakve razlike do sad sam bacao ureju pod oranje pa da probam sa tim...
Pazi samo na uvjete koji su navedeni za optimalni učinak.
:axe:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ma nisam škrtac nego kad nemaš sa nečim iskustva nemreš samo tak baciti novce a od toga nakraju ništa hvala na informaciji probatču pa da vidim razliku...
 

Najnoviji postovi

Na vrh