• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Može li se presadnica batata posaditi u vrecu od gnojiva i da u njoj rodi?
 

maximus80

Novi član
Tu od
19 Tra 2020
Poruka
6
Pozdrav svima

Zanima me kako osigurati navodnjavanje batata na poljima bez bunara?

Planiram ubuduće posaditi 1 hektar kap po kap i upotrijebiti bačvu od 1000 litara sa slobodnim padom.

Kako se batat treba navodnjavati 10 dana nakon sadnje, koliko mi treba vode dnevno tj. koliko bačvi trebam montirati?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Maximus80
Batat ne treba navodnjavati 10 dana nakon sadnje.
Batat inaće ne voli vodu tako da s navodnjavanjem oprezno.
Ako več zalaziš u komercijalnu proizvodnju ( a pretpostavka je da je to več komercijalna 1ha tu nema navodnjavanja) kasnije se to navodnjavanje odrazi na skladištenje pa tu nastaju već problemi.
Ako je presadnica s supstratom dobrih 7 dana ona crpi iz supstrata.
Ako ćemo pričati o nekim drugim stvarima temperatura folija ,nedostatak oborina ,onda je bolje topovima navodnjavati nego kap na kap.
 

maximus80

Novi član
Tu od
19 Tra 2020
Poruka
6
Maximus80
Batat ne treba navodnjavati 10 dana nakon sadnje.
Batat inaće ne voli vodu tako da s navodnjavanjem oprezno.
Ako več zalaziš u komercijalnu proizvodnju ( a pretpostavka je da je to več komercijalna 1ha tu nema navodnjavanja) kasnije se to navodnjavanje odrazi na skladištenje pa tu nastaju već problemi.
Ako je presadnica s supstratom dobrih 7 dana ona crpi iz supstrata.
Ako ćemo pričati o nekim drugim stvarima temperatura folija ,nedostatak oborina ,onda je bolje topovima navodnjavati nego kap na kap.
Hvala na informaciji,

Ove godine namjeravam posadit 150 kom na mjesto gdje imam vodu.
Al po intrernetu viđam da ljudi stavljaju i foliju i cijevi kap po kap, pa mi je nejasno koliko to oni vode troše na navodnjavanje i po kom principu?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Hvala na informaciji,

Ove godine namjeravam posadit 150 kom na mjesto gdje imam vodu.
Al po intrernetu viđam da ljudi stavljaju i foliju i cijevi kap po kap, pa mi je nejasno koliko to oni vode troše na navodnjavanje i po kom principu?
Ma da na internetu ima svega treba samo razabrati što je ok.
Uglavnom folija i kap po kap pruža veliku mogučnost šteta od miševa i voluharica iz razloga što imaju vodu hranu i toplinu ispod folije.
Kako je batat 80% voda dalje su problemi s truljenjem gomolja u skladištu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Batat ne treba navodnjavati 10 dana nakon sadnje.

Dillinger, oprezno, mogo bi te netko doslovno shvatiti i posadit ga u suhu zemlju bez zalijevanja 10 dana...

Istina je da se zalijeva ovisno o potrebi, može to bit odmah nakon sadnje ili nikad....pravila ustvari nema...moraš biti 🦊!
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Dillinger, oprezno, mogo bi te netko doslovno shvatiti i posadit ga u suhu zemlju bez zalijevanja 10 dana...

Istina je da se zalijeva ovisno o potrebi, može to bit odmah nakon sadnje ili nikad....pravila ustvari nema...moraš biti 🦊!
Pa da ja uopće nakon sadnje ne navodnjavam niti ga zaljevam.
Gredica koja se formira ranije prije sadnje vlaga se digne u nju tako da nema bojazni da se neće primiti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne rade svi tako kao ti...😜

nego, što mu se dogodi ako mu daš previše vode u vegetaciji poslije u skladištu, smežura se?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
ne rade svi tako kao ti...😜

nego, što mu se dogodi ako mu daš previše vode u vegetaciji poslije u skladištu, smežura se?
A pa moraju ga saditi na gredicu ;)
Dogodi se to da čim uđe u skladiše nakon stabilizacije s 30 stupnjeva na 8-10 stupnjeva počinje trunuti.U trenutku stabilizacije kalira višak vode pa realno gledajuću stabilizacija se dobro ne može provesti zbog gubitka velike vlage što veća vlaga slabija stabilizacija.I što je veča vlaga u stabilizaciji previše se smrežura.Ako nema prave stabilizacije jednostavno počinje trunuti.

Suha tvar je najjpoželjnija stvar u gomolju.Što veća to bolja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
viš, ja svog ne vadim do 10. mjeseca, onda neide sa 30 na 8, nego se ohladi u zemlji i nema problema...
i ne sadim ga na gredicu, samo pod foliju, pa svejedno naraste... :p
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
viš, ja svog ne vadim do 10. mjeseca, onda neide sa 30 na 8, nego se ohladi u zemlji i nema problema...
i ne sadim ga na gredicu, samo pod foliju, pa svejedno naraste... :p
Naravno da naraste.E sad dali je gomolj lijep ili je kvrgav otom potom jel teško da komercijalna proizvodnja može kao u vrtu biti pa iskapati gomolj po gomolj.
A stabilizacija je gomolj dok se izvadi iz tla i pokupi onda ide 24 sata na 30 stupnjeva na zasušivanje pa u skladištenje na 8.
Al da raste bez navodnjavanja raste ;)
 

maximus80

Novi član
Tu od
19 Tra 2020
Poruka
6
Zdravo,

Batat raste ..... nakon Slavola napredovao
 

Prilozi

  • Batat I.jpg
    Batat I.jpg
    71.3 KB · Pregleda: 25
  • Batat II.jpg
    Batat II.jpg
    89.3 KB · Pregleda: 25

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav
Nema brige za njega krenuti će ima još dosta vremena da raste.
Slavol je odličan.
 

maximus80

Novi član
Tu od
19 Tra 2020
Poruka
6
Pozdrav svima

U prethodnih 7 dana na listovima Batata su se pojavile crvenkasto-ljubičaste pjege! Izgledaju kao na slikama
IMG_20200719_115834.jpg IMG_20200719_120556.jpg IMG_20200719_115950.jpg

Molim Vas za informaciju o čemu se radi? Da li je štetno? Kako se liječi tj. čim je potrebno prskati?

Hvala!
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako listovi počnu žutiti na tim dijelovima onda je gljivična bolest. Fuzarijsko venuce. Moguće je da je prihrana folijarno bila izraženija pa je dobilo po listovima.
 

maximus80

Novi član
Tu od
19 Tra 2020
Poruka
6
Ako listovi počnu žutiti na tim dijelovima onda je gljivična bolest. Fuzarijsko venuce. Moguće je da je prihrana folijarno bila izraženija pa je dobilo po listovima.
Kako liječiti? Ili da ga ostavimo da se sam oporavi?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Iskreno pojma nemam. U 17 godina proizvodnje nisam se bas susretao s gljivičnim oboljenjima. Ono što sam vidio je mogučnost nekvalitetnog sadnog materijala znaci korijen iz kojeg se uzimaju izdanci bio je zaražen i nije trebao doći u proizvodnju. Ova godina je specifična po temperaturnih razlika pa možda i to ima utjecaj. Ako počne žutiti listovi onda je najbolje ukloniti da se ne proširi.Kroz koji dan bi trebali početi žutiti kompletna loza. Onda je gljivična bolest.
 

Najnoviji postovi

Na vrh