• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bazga

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Interesantna biljka kojoj se predviđa svijetla budućnost u uzgoju. U Mađarskoj postoji plantažni uzgoj, otkup i prerada crnih bobica. Ima li tko kakvih saznanja, spoznaja ili iskustva o bazgi, pišite u ova hladna kišna vremena!
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Kod nas se iz cvijeta bazge radio sok, kao i iz bobica. Znaci kad je zrela. Dobije se sok specificnog okusa, boja sl. borovnici.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Mi svake godine pravimo sok od cvijeta bazge , sok je odličan ( meni osobno ) mada sam od par ljudi čuo da im se nesviđa specifičan i neuobičajen miris.
Bazga kod nas obično raste pokraj poljskih puteva , a može se naći i u okućnicama starijih dvorišta. Za nekakav uzgoj osobno nisam čuo . Navodno da se može praviti i čaj od sušenih cvijetova bazge i ima određena ljekovita svojstva . Jednom prilikom sam našao u Billi mješavinu gustog soka od bazge i jabuke , mada to nema veze sa bazgom ali barem je tako pisalo . Prizvođač je bio Dona ( nisam siguran ) .
Međutim u europi je jako cijenjen i skup , imam jednog prijatelja u austriji koji kaže da se kod njih može kupiti sok od bazge ali nekih pola litre košta od 10 - 12 euro :scratch
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
Mi također pravimo sok od cvijeta bazge, te čaj od sušenog cvijeta.Prije smo radili i sok od zrelih bobica koji je još zdraviji, ali meni je ukusniji od cvijeta...Od bobica bazge se pravi i vino, izrazito crne boje i vrlo bogato željezom...ja ga nisam probao praviti,ali sam više puta imao priliku degustirati ga..Ne znam dali ste znali i probali, ali cvijet od bazge se može i pohati te se pošečeri i bude dosta zanimljiva slastica:D mislim da se bobice koriste i kao prirodna bojila
Bazgu skupljam po poljima i mislim da kod nas nema ozbiljnijih proizvođača bazge dok u Mađarskoj mislim da imaju par tisuća hektara...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Mi također pravimo sok od cvijeta bazge, te čaj od sušenog cvijeta.Prije smo radili i sok od zrelih bobica koji je još zdraviji, ali meni je ukusniji od cvijeta...Od bobica bazge se pravi i vino, izrazito crne boje i vrlo bogato željezom...ja ga nisam probao praviti,ali sam više puta imao priliku degustirati ga..Ne znam dali ste znali i probali, ali cvijet od bazge se može i pohati te se pošečeri i bude dosta zanimljiva slastica:D mislim da se bobice koriste i kao prirodna bojila
Bazgu skupljam po poljima i mislim da kod nas nema ozbiljnijih proizvođača bazge dok u Mađarskoj mislim da imaju par tisuća hektara...

kako radiš čaj? ja pravim sok od cvjeta i bobica ali čaj nisam probao.
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
vrlo jednostavno, posušiš cvijetove od bazge kao što bi na primjer posušio kamilicu ili lipu i kad praviš čaj samo u vručoj vodi natopiš te osušene cvijetove,nakon par min ocijediš i imaš čaj...isto kako bi pravio od bilo kojeg sušenog bilja
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ja radim sok od bazginih cvijetova.

Ali imam jedno pitanje. Ja to radim ovako. Ostavim cvijetove u vodi 24 sata (uzmem kupovnu janu) te onda procijedim sve kroz gazu. I onda limunska kiselina + šečer. E sada problem mi je to što se na bazgi skuplja neki plin pa nakon mjesec dana cijela plastička boca izgleda da će eksplodirati. Valjda je neka fermentacija u pitanju? jel to dobro ili loše i kak se protiv toga boriti.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
to ti je od kupovne jane

ajd malo ozbiljnije. Janu sam stavio jer sam prošle godine vidio da je stvar bila još gora kada sam koristio običnu vodu.

Dali bi trebalo bazgu prokuhati (da se pasterizira)?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
vrlo jednostavno, posušiš cvijetove od bazge kao što bi na primjer posušio kamilicu ili lipu i kad praviš čaj samo u vručoj vodi natopiš te osušene cvijetove,nakon par min ocijediš i imaš čaj...isto kako bi pravio od bilo kojeg sušenog bilja

mislim zbog toga što se onaj prah na njoj osipa onda,ili staviš da se suši na nekoj podlozi sa koje onda pokupiš i taj prah skupa sa suhom bazgom?
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
da najbolje na nekoj podlozi i onda sve skupa pokupiš i spremiš u papirnate vrečice(škanicle)
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ajd malo ozbiljnije. Janu sam stavio jer sam prošle godine vidio da je stvar bila još gora kada sam koristio običnu vodu.

Dali bi trebalo bazgu prokuhati (da se pasterizira)?
ne znam nama se nikakav plin ne stvara,a stavimo i malo konzervansa-vinobrana i nema šanse da ikakva fermentacija krene...
jedino se na vrh zna dići onako mutniji dio sa peludom,ali promućkaš bocu i opet je cijeli sirup ujednačen...
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
ne znam nama se nikakav plin ne stvara,a stavimo i malo konzervansa-vinobrana i nema šanse da ikakva fermentacija krene...
jedino se na vrh zna dići onako mutniji dio sa peludom,ali promućkaš bocu i opet je cijeli sirup ujednačen...

A jel ti kuhaš ili ne?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
da najbolje na nekoj podlozi i onda sve skupa pokupiš i spremiš u papirnate vrečice(škanicle)

pa tako jel,šteta da se taj prah baci. probat ću ove godine.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo vlastiti recept za sirup.
Potopiti cvjetove u vodi - 7 do 10 cvjetova (ovisno o veličini) na litru vode. Prekritii pustiti da odstoji 24 sata. Procijediti i razmutiti 1 kg šećera na litru vode. Dodati limunsku kiselinu po osobnom ukusu (dodavati dok se ne dobije okus koji vam najbolje odgovara). Natočiti u staklene boce s dobrim čepom (boce od Done su zakon).
Ako radite veču količinu koja će duže stajati, obavezno pasterizirati, zagrijati na cca 65 do 70°C otprilike pola sata. Za brzu potrošnju (do 10-ak dana) nije potrebno pasteriziranje.
Čuvati na hladnom mjestu. Nikad nisam radil s kupovnom vodom, uvijek iz pipe i nikad problema.
Jako ljekovit sok. Preporuča se za liječenje osjetljivog grla, ali treba godinu, dvije piti samo sok ili čaj od bazge.
Nuspojava je debljanje jer sadrži puno šećera.

Za čaj treba cvjetove osušiti na mjestu zaklonjenom od izravnog zračenja sunca. Čaj je odličan za žeđ ljeti, ali ne smije biti jak, nezaslađen i pije se mlaki.
Ne osvježava dan ko PAN, ali bolje gasi žeđ. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo vlastiti recept za sirup.
Potopiti cvjetove u vodi - 7 do 10 cvjetova (ovisno o veličini) na litru vode. Prekritii pustiti da odstoji 24 sata. Procijediti i razmutiti 1 kg šećera na litru vode. Dodati limunsku kiselinu po osobnom ukusu (dodavati dok se ne dobije okus koji vam najbolje odgovara). Natočiti u staklene boce s dobrim čepom (boce od Done su zakon).
Ako radite veču količinu koja će duže stajati, obavezno pasterizirati, zagrijati na cca 65 do 70°C otprilike pola sata. Za brzu potrošnju (do 10-ak dana) nije potrebno pasteriziranje.
Čuvati na hladnom mjestu. Nikad nisam radil s kupovnom vodom, uvijek iz pipe i nikad problema.
Jako ljekovit sok. Preporuča se za liječenje osjetljivog grla, ali treba godinu, dvije piti samo sok ili čaj od bazge.
Nuspojava je debljanje jer sadrži puno šećera.

Za čaj treba cvjetove osušiti na mjestu zaklonjenom od izravnog zračenja sunca. Čaj je odličan za žeđ ljeti, ali ne smije biti jak, nezaslađen i pije se mlaki.
Ne osvježava dan ko PAN, ali bolje gasi žeđ. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
mislim da je bolje prije nego pokriješ sa krpom ubaciti na kriške narezanog limuna kojeg prije iscijediš unutra i puno bolji i prirodniji okus.nikad ga ne kuham i stoji mi godinu dana bez problema,i mala ispravka,sok je od kojeg se mršavi,ja pao deset kila ljetos i tražio uzrok i nađem na netu to za bazgu.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Evo vlastiti recept za sirup.
Potopiti cvjetove u vodi - 7 do 10 cvjetova (ovisno o veličini) na litru vode. Prekritii pustiti da odstoji 24 sata. Procijediti i razmutiti 1 kg šećera na litru vode. Dodati limunsku kiselinu po osobnom ukusu (dodavati dok se ne dobije okus koji vam najbolje odgovara). Natočiti u staklene boce s dobrim čepom (boce od Done su zakon).
Ako radite veču količinu koja će duže stajati, obavezno pasterizirati, zagrijati na cca 65 do 70°C otprilike pola sata. Za brzu potrošnju (do 10-ak dana) nije potrebno pasteriziranje.
Čuvati na hladnom mjestu. Nikad nisam radil s kupovnom vodom, uvijek iz pipe i nikad problema.
Jako ljekovit sok. Preporuča se za liječenje osjetljivog grla, ali treba godinu, dvije piti samo sok ili čaj od bazge.
Nuspojava je debljanje jer sadrži puno šećera.


Ja koristim kupovnu vodu, prvenstveno zato jer nikada nemam dovoljno flaša, pa onda odmah uzmem plastične flaše od jane.

Znaći ako se koristi duže a ja još uvijek imam jedno 7 litara, onda da stavim i pasterizaciju. Ove godine budem onda i pasteriziral. (samo trebam nabaviti i neki toplomjer onda da znam na koliko da zagrijem.)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
(samo trebam nabaviti i neki toplomjer onda da znam na koliko da zagrijem.)

A kak mjeriš temperaturu vode za šurenje svinja?
Nije to tak osjetljivo, ali previsoka temperatura uništava C vitamin.

mislim da je bolje prije nego pokriješ sa krpom ubaciti na kriške narezanog limuna kojeg prije iscijediš unutra i puno bolji i prirodniji okus.

Fala na savjetu. Dakle ne samo iscijediti ili ubaciti neocijeđene kriške, nego ocijediti i još iscijeđene kriške zajedno s korom ubaciti.

ja pao deset kila ljetos i tražio uzrok i nađem na netu to za bazgu.

Bazga potiće znojenje, a pojačano znojenje smanjenje težine, ali šećer radi svoje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh