• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bazga

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
da,iscijediš kriške limuna i još to sve ubaciš unutra,bude dobro,ja tako radim.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
A kak mjeriš temperaturu vode za šurenje svinja?
Ah jako znanstvena metoda. Kada voda zakuha, onda nadodam još veliku kantu hladne vode i to je to :)

Mislim znam oni koji proizvode sok od jabuke, oni stavljaju točno u stroj i na temperaturu namjeste koliko treba biti izlazna temperatura. Njima je lako, samo kaj to i moraju platiti.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo vlastiti recept za sirup.
Potopiti cvjetove u vodi - 7 do 10 cvjetova (ovisno o veličini) na litru vode. Prekritii pustiti da odstoji 24 sata. Procijediti i razmutiti 1 kg šećera na litru vode. Dodati limunsku kiselinu po osobnom ukusu (dodavati dok se ne dobije okus koji vam najbolje odgovara). Natočiti u staklene boce s dobrim čepom (boce od Done su zakon).
Ako radite veču količinu koja će duže stajati, obavezno pasterizirati, zagrijati na cca 65 do 70°C otprilike pola sata. Za brzu potrošnju (do 10-ak dana) nije potrebno pasteriziranje.
Čuvati na hladnom mjestu. Nikad nisam radil s kupovnom vodom, uvijek iz pipe i nikad problema.
Jako ljekovit sok. Preporuča se za liječenje osjetljivog grla, ali treba godinu, dvije piti samo sok ili čaj od bazge.
Nuspojava je debljanje jer sadrži puno šećera.

Za čaj treba cvjetove osušiti na mjestu zaklonjenom od izravnog zračenja sunca. Čaj je odličan za žeđ ljeti, ali ne smije biti jak, nezaslađen i pije se mlaki.
Ne osvježava dan ko PAN, ali bolje gasi žeđ. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Ovo je pravi recept što više cvjetova to bolji okus i nikad topla ili vruća voda to je osnovno dalje ide po želji po okusu koji ti odgovara i to je to. Za dugo čuvanje jedan konzervans na 10 litara soka. Za zaslađivanje umjesto šećera odlična sevija.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Koliko limuna na litru vode?

evo recepta kao što sam i obećao. dakle,30 cvjetova ( to podrazumjeva prave velike cvjetove ili dva mala recimo ),3 litre vode,3 limuna nasječeš i iscijediš i sve skupa ubaciš u to i to tako stoji 24 sata,pokriveno krpom naravno,nakon toga ocijediš i dodaš kilu šećera na litru vode i 6dkg limunske kiseline i jedan vinobran. i onda 60 cvjetova pa sve to poduplaš,90 cvjetova tri puta toliko itd,uglavnom to ti je mjerica za 30 cvjetova i 3 litre vode. jedino možeš malo manje vinobrana da nebi smrdjelo slučajno. i nemoj više cvjetova stavljati jer će ti biti prejak okus.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
evo recepta kao što sam i obećao. dakle,30 cvjetova ( to podrazumjeva prave velike cvjetove ili dva mala recimo ),3 litre vode,3 limuna nasječeš i iscijediš i sve skupa ubaciš u to i to tako stoji 24 sata,pokriveno krpom naravno,nakon toga ocijediš i dodaš kilu šećera na litru vode i 6dkg limunske kiseline i jedan vinobran. i onda 60 cvjetova pa sve to poduplaš,90 cvjetova tri puta toliko itd,uglavnom to ti je mjerica za 30 cvjetova i 3 litre vode. jedino možeš malo manje vinobrana da nebi smrdjelo slučajno. i nemoj više cvjetova stavljati jer će ti biti prejak okus.

Fala @dane. :partyman:

Bit će po ljetu :drinkers:

Sve osim limuna sam apsolviral. Limun vjerojatno "pojačava" okus bazge ako se ostavi da odstoji 24 sata.
Vinobran ne podnosim - jedino me od njega boli glava. :madmana:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Fala @dane. :partyman:

Bit će po ljetu :drinkers:

Sve osim limuna sam apsolviral. Limun vjerojatno "pojačava" okus bazge ako se ostavi da odstoji 24 sata.
Vinobran ne podnosim - jedino me od njega boli glava. :madmana:

pa bude ti malo kiseliji sok,osvježavajuči,nemoraš ti limun ako ti nepaše.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
pa bude ti malo kiseliji sok,osvježavajuči,nemoraš ti limun ako ti nepaše.

Nisi razmel.
Limun da, ali vinobran ne.
Mogu za početak probati s 1 limunom na 2 litre vode, pa po potrebi kasnije dodati limuske kiseline.
 
D

decameron

Guest
uzgoj

moze li se bazga uzgojit direktno iz sjemenke ili je se treba kalemiti?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
moze li se bazga uzgojit direktno iz sjemenke ili je se treba kalemiti?

Ne kalemi se. Ipak je to "divlja sorta". Međutim danas se već i uzgaja kalemljeni oskoruš tak da... ko zna mozda netko i bazgu kalemi, samo na što?
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ne kalemi se. Ipak je to "divlja sorta". Međutim danas se već i uzgaja kalemljeni oskoruš tak da... ko zna mozda netko i bazgu kalemi, samo na što?

Bazga se moze kalemiti na vrbu, stim da nema potrebe kad se moze od grana bazge napraviti presadnice bez problema. Narezes grancice bazge na 15/20 cm duzine, (najbolje u proljece prije vegetacije) Svaku grancicu po rezanju umocis u hormon RHIZOPON III i tako tretiranu stranu jednostavno utisnete u smijesu finog pijeska i zemlje uz redovno vlazenje za tri mjeseca 70% rezniica ce imati korijen !
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Sutra pravim sok od bazge! Što je po vama onda bolje limunski sok ili limunska kislina u vrečici? I koliko toga staviti. Poslije 24 sata odležavanja cvjetova u vodi šečer rastopiti u toj hladoj vodi ili podgrijati? Limunov sok staviti odmah kad i cvjetove? Ima ko kakav novi recept?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Sutra pravim sok od bazge! Što je po vama onda bolje limunski sok ili limunska kislina u vrečici? I koliko toga staviti. Poslije 24 sata odležavanja cvjetova u vodi šečer rastopiti u toj hladoj vodi ili podgrijati? Limunov sok staviti odmah kad i cvjetove? Ima ko kakav novi recept?

Što se mene osobno tiče ja bi stavio limun umjesto limunske kiseline.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Evo sok sam danas procjedio i zamješao šečer. Prvo mi je plan bio držati to u smrznutom stanju u škrinji (u flašma po 2 ili 1,5l) ali sad razmišljam da bi bilo bolje u 3 litrenim kanistrima van škrinje da manje mjesta zauzima, pa me zanima kako najbolje spriječiti vrenje t, pojavu fermentacije? Kuhanjem dok ne zavri ili pak dodavanjem konzervansa ili nešto treće?:confused:
Zahvaljujem na svakoj riječi savjeta;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo sok sam danas procjedio i zamješao šečer. Prvo mi je plan bio držati to u smrznutom stanju u škrinji (u flašma po 2 ili 1,5l) ali sad razmišljam da bi bilo bolje u 3 litrenim kanistrima van škrinje da manje mjesta zauzima, pa me zanima kako najbolje spriječiti vrenje t, pojavu fermentacije? Kuhanjem dok ne zavri ili pak dodavanjem konzervansa ili nešto treće?:confused:
Zahvaljujem na svakoj riječi savjeta;)

Si pročital temu od početka? :scratch
Ak nisi, daj i našel buš sve odgovore. :finga:
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Ovo je pravi recept što više cvjetova to bolji okus i nikad topla ili vruća voda to je osnovno dalje ide po želji po okusu koji ti odgovara i to je to. Za dugo čuvanje jedan konzervans na 10 litara soka. Za zaslađivanje umjesto šećera odlična sevija.

Siki di se stevija može jeftino zbavit
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Prijatelju gec iskreno rečeno neznam.

pošteno :lol: ko prizna pola mu se prašta al ja sam mislio več gotovu za sladilo pa da napravim jednu turu soka od bazge sa njom a ne šečerom :weedman:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: BAZGA

Danas bio u obilasku jedne male plantaže bazge u Slavoniji. Nasad je starosti 2 god i sađen je na ne baš pogodnom zemljištu za bazgu.Sadnice su visine cca 1 m. U suradnji sa Mađarima koji posjeduju negdje između 10. 000 - 20. 000 ha plantaže bazge još uvijek su u manjku ,tako da bar sada postoji mogućnost sadnje na ovim prostorima 10 tak ha bazge.
 

Najnoviji postovi

Na vrh