• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

benassi rl308

brano7

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
18
kako mogu provjeriti omjer prikolice?
Dali postoji neka plocica ili nešto gdje se može vidjeti koji je omjer
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Hmm nebih znao,ali ako je prikolica od benassija i ako imaju iste veličine kotače postoji velika mogućnost da odgovara,sacekaj mozda netko od formasa zna kako provjerit omjer a da prilikom provjere se strgas nista
 

brano7

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
18
evo šta je napisao prodavač
prikolica za benasi 12 ks, nove gume, kardanski prikljucak, nekoristena, renovirana
 

usadnik

Novi član
Tu od
2 Sij 2015
Poruka
3
Kardanska prikolica može odgovorat bilo kojeg proizvođača uz uvjet da se na pogonskim kotačima motokultivatora (motokopačice) koriste diferencijalne osovine (u isključenom položaju) jer je u tom slučaju pogon preko diferencijala prikolice.
Problem može nastati ukoliko se želi dobiti pogon na sva 4 kotača (sa uključenim prednjim diferencijalnim osovinama), ...a onda bi trebalo voditi računa o sukladnosti broja okretaja prednjih i zadnjih kotača
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Pa koji je smisao ulazit u investiciju nabave kardanske prikolice, a ne imati mogućnost korištenja prednje vuče.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Znam na kaj ciljaš, u blatu bi to možda i išlo....ali na kamenjaru? S time da je najčešće prijenosni nesrazmjer popriličan.
Prikolica vrijedi više nego kopačica.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
valjda se to uključi kad stane ..ili ispred blata ..pa dak si na tvrdom isključiš ..ne mogu zamisliti da se stalno borim s "šperom" ..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Tu je malo drugačije nego na Labinu! Zato dečki nemojte lupati (sa šperom), i kopačicu kao ova uspoređivati po voznim svojstvima sa Labinom (sa kardanskom prikolicom). Na tom Benasiju nema blokada - deblokada prednjeg difa., nego je prednja pogonska osovina (jedna), i onda ako se želi koristiti kardansku prikolicu a ujedno i prednji pogon, onda na tu prednju osovinu dolaze posebne glavčine (koje su fiksne na pog. osovinu, ali kotači su slobodni za jednu trećinu kruga, ili se mogu se blokirati). U nekoj drugoj temi su stavljene i slike. Tako da ta varijanta i nije neko riješenje za kardansku prikolicu. Zašto ? Zato jer je prednji kraj dosta visok i lagan, jako je teško upravljanje (pogotovo po kamenitom putu, i neravnini), prednji kraj ako nije blokiran onda ide lijevo - desno. Ali za nekoga ko si sa tim može pomoći (ako ima dobre mišiće) zašto ne.:(whew):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tu je malo drugačije nego na Labinu! Zato dečki nemojte lupati (sa šperom), i kopačicu kao ova uspoređivati po voznim svojstvima sa Labinom (sa kardanskom prikolicom). Na tom Benasiju nema blokada - deblokada prednjeg difa., nego je prednja pogonska osovina (jedna), i onda ako se želi koristiti kardansku prikolicu a ujedno i prednji pogon, onda na tu prednju osovinu dolaze posebne glavčine (koje su fiksne na pog. osovinu, ali kotači su slobodni za jednu trećinu kruga, ili se mogu se blokirati). U nekoj drugoj temi su stavljene i slike. Tako da ta varijanta i nije neko riješenje za kardansku prikolicu. Zašto ? Zato jer je prednji kraj dosta visok i lagan, jako je teško upravljanje (pogotovo po kamenitom putu, i neravnini), prednji kraj ako nije blokiran onda ide lijevo - desno. Ali za nekoga ko si sa tim može pomoći (ako ima dobre mišiće) zašto ne.:(whew):
pa zato sam stavio pod navodnike da je "ušperana" , opet navodnici ..


Za konstataciju o slobodnoj jednoj trečinu kruga moraš donjati dokaz ..
Zašto bi bila mogučnost blokade a se samo blokira nakon jedne trečine kruga kod eventualnog proklizavanja ,,to mi nema logike ?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Ja sam to vidio (pa znam kako izgleda), a i postoje slike u nekoj drugoj temi (pa si budi pogledao). A ovo drugo, pošto je prednja osovina uvijek u blokadi, na toj glavčinama postoji graničnik koji blokira kotač - osovina i onda u toj situaciji je prednja osovina blokirana. A kad se ti graničnici otpuste onda svaki kotač zasebno je slobodan za cca jednu trećinu kruga, da se može skretati. Nemoj me tjerati da ti nacrtam !:(punch):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma nemoraš crtati , znam kako bi to moglo izgledati i kako bi to trebalo funkcionirati ali mi to nema smisla .
Jer
kad se "potroši" tih 1 /3 kruga slobodnog hoda u blatu tj. na proklizavanje onda uhvati na graničnik i kotač vuče ....a kasnije kad ...ma ne , nema ni smisla i gotovo
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Probat ću još jednom ! Postoje dva elementa ili dvije varijante. Glavčina na osovini koja ima 1/3 kruga slobodno. I drugi element kojim se blokira ta 1/3 kruga (u tom slučaju imamo blokiran prednji pogon). Prva varijanta je sa 1/3 slobodnog kruga (znači bez tih graničnika), u tom slučaju je teže upravljanje jer treba uvijek držati pravac (jer prednji kraj ima tendenciju ići lijevo - desno koliko mu dozvoljavaju te 1/3. Ova druga varijanta je sa isto tako 1/3 slobodno + dodani graničnici za blokadu (koji nisu u originalu, kad se kupe te glavčine) nego su naknadno nadodane. Da se praktički postigne ručno blokiranje prednje osovine.:^):
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Prvi put cujem da glavcina ima samo dio kruga. Onu sliku kaj sam ja stavil ili je spera ili je slobodno tekuca.
 
Na vrh