• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba Grožđa od 2007-2023...

I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

@jokapz - pinot sivi NIJE mjesanac crnog i bijelog pinota vec je nastao spontanom mutacijom iz pupa crnog pinota, takoder je tako nastao i bijeli pinot. a crni pinot je osim toga jedna od najstarijih sorata loze i procjenjuje se da je roditelj preko 100-tinjak raznih sorata..

@swizach - da, to je istina i tome treba teziti, 1,5 kg po trsu, vise cokota po ha, ja planiram saditi preko 8000 loza/ha..
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

Ivan_Kos kaže:
@jokapz - pinot sivi NIJE mjesanac crnog i bijelog pinota vec je nastao spontanom mutacijom iz pupa crnog pinota, takoder je tako nastao i bijeli pinot. a crni pinot je osim toga jedna od najstarijih sorata loze i procjenjuje se da je roditelj preko 100-tinjak raznih sorata..

@swizach - da, to je istina i tome treba teziti, 1,5 kg po trsu, vise cokota po ha, ja planiram saditi preko 8000 loza/ha..

heh i ajde probaj to kretenima uvrtati u glavu,,,
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

ljudi tema je berba prema tome -

35n6csp.jpg

2e4vtar.jpg

rifc43.jpg

23lmloj.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba 2007/2008

Cist solidno obere... Da li puno pada na zemlju iza stroja?
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

na zemlju ništa jedino što ostane list mokar vjerojatno malo i kaplje ali to je minimalnon najveci problem su mu stopci loše kvalitete tj. s malo cementa
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba 2007/2008

Cuj, glavno da radi i a je ekonomski isplativ...

Zanimljivi su mi ti strojevi za berbu, iako se kod nas vrlo rijetko koriste, ili se uopce ne koriste vise, nisam upucen...

Uglavnom, nema do ljudske ruke, ali da su ljudi toliko jeftini i ucinkoviti, stroj ne bi niti bio izmisljen.
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

znaš kako to ide u velikim firmama k tome još u vlasništvu države. došlo je do prebijanja nekog duga i sa vrha je došlo da se stroj mora kupit i to po cijeni kao da je nov a korišten je za prezentacije. 1 200 000 kn koliko sam čuo iako nije baš predviđen za ovakvu vrstu nasada kakvu mi imamo. da je trs podignut i da su stupci pvc bio bi idealan.
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

@Bobo - da sve gledamo kroz ekonomsku isplativost onda vjerojatno ljudi nebi nista ni radili za svoje guste. :? pravo vino ne poznaje pojam "ekonomska isplativost"..

a pazi ovog veselja na 3. slici, a vani +30 °C.. :cry: izgleda da ce biti super vino.. :lol:

Obrisan neispravan link.
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

od prvog istresanja u prikolicu do prolaska vina koroz sistem za hlađenje prođe dva sata, šta misliš da su ovdje svi glupi i neznaju što rade pa odavno bi se stavio ključ u bravu.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Berba 2007/2008

slatki. baš bi volio vidit zmiju da uslikaš. Reko si da taj stroj uvati i koju smiju. pa baš bi volio vidit smiju!!!! :evil:
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

@slatky - to je uvjetno receno kratko vrijeme makar kod prerade nema kratkog vremena, uvijek mora i moze biti brze dovoziti grozde u podrum i odmah preraditi. ja se jedino zezam na ovo sa tim beracem, koji iskreno, ruku na srce u vasim vinogradima i ne radi neki kvalitetan posao kao sto i sam kazes, zatim sve se bere u veeeelike otvorene prikolice gdje se grozde doslovce pod svojom vlastitom tezinom samo ispresa i zapocne stetno vrenje pod nepovoljnim vremenskim uvjetima kao sto je temperatura, i to iznad 30°C, i sunce tuce direktno u grozde u prikolici koje je vec doslovce macerirano i pustilo je soka za par stotina litara.. da se grozde bere u manje kasete do 40 l u koje stane oko 20-25 kg grozda kvaliteta bi odma u startu, dakle prije same prerade i dovoza grozda u podrum, bila barem duplo veceg potencijala! ovako to sve izgleda smijesno i vrlo, vrlo industrijski, sto ruku na srce nazalost i je..

ps. slatky bez uvrede, znam da je tesko i ti si samo radnik tamo ali ja uvijek ukazujem na stvari koje ne valjaju pogotovo u ovakvim slucajevima, ja sam za napredak u svakom trenutku na svakom planu.
 
J

jokapz

Guest
Re: Berba 2007/2008

@swizach ak se smije znat na kojem terenu ti je vinograd. Za cjenu mi je malo sumljivo jer i ja radim s tim otkupljivačem jel to sa PDV il bez.

ev moj sivi pinot 98 eksla

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

Ivan_Kos kaže:
@slatky - to je uvjetno receno kratko vrijeme makar kod prerade nema kratkog vremena, uvijek mora i moze biti brze dovoziti grozde u podrum i odmah preraditi. ja se jedino zezam na ovo sa tim beracem, koji iskreno, ruku na srce u vasim vinogradima i ne radi neki kvalitetan posao kao sto i sam kazes, zatim sve se bere u veeeelike otvorene prikolice gdje se grozde doslovce pod svojom vlastitom tezinom samo ispresa i zapocne stetno vrenje pod nepovoljnim vremenskim uvjetima kao sto je temperatura, i to iznad 30°C, i sunce tuce direktno u grozde u prikolici koje je vec doslovce macerirano i pustilo je soka za par stotina litara.. da se grozde bere u manje kasete do 40 l u koje stane oko 20-25 kg grozda kvaliteta bi odma u startu, dakle prije same prerade i dovoza grozda u podrum, bila barem duplo veceg potencijala! ovako to sve izgleda smijesno i vrlo, vrlo industrijski, sto ruku na srce nazalost i je..

ps. slatky bez uvrede, znam da je tesko i ti si samo radnik tamo ali ja uvijek ukazujem na stvari koje ne valjaju pogotovo u ovakvim slucajevima, ja sam za napredak u svakom trenutku na svakom planu.

teško bi bilo 350 ha vinograda obrat i prevest u nečem manjem tako se radi već 40 godina. To je trenutno stanje bilo je 600 ha znaći polako se vadi ali i to je posao velik ide se prema nekoj razumnoj količini. da je to 5-6 ha vinograda nebi ga teško bilo pozlatit da bude vrhunske kvalitete ali isto tako nebi imao opskrbljivat cijele godine stalne kupce kojih ima vjerovao ili ne. napuni cisternu flašira lijepi svoju naljepnicu i to prodaje pod ko zna kakvim imenom.
ali moje sve u tome je da upalim johan derre i prevezem teret od točke A do točke B
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

jokapz kaže:
@swizach ak se smije znat na kojem terenu ti je vinograd. Za cjenu mi je malo sumljivo jer i ja radim s tim otkupljivačem jel to sa PDV il bez.

ev moj sivi pinot 98 eksla

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.


sa pdv-om,,,jedna tabla je danas brana sivi pinot za kutjevo,,,,99oeksla,,,
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

ljudi jel vi radite što ajmo koja slika. evo samo druga boja :)
1zezjmb.jpg
 
V

vinko

Guest
Re: Berba 2007/2008

baš me zanima tko utovara grožđe u te prikolice?
kukoč i rađa?
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

ne nego dva crnca :lol: . dvojica gore i berači donose i dodaju im.
 
M

maksica6

Guest
Re: Berba 2007/2008

Evo kose za vinograd.







Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Berba 2007/2008

Nadasve zanimljiv stroj...

Moj kolega je nabavio stroj iste namjene, samo sto nema ovakav nacin kosnje kao strizna kosilica, vec ima 4-5 nozeva koji se vrte i na taj nacin rezu vrske loze...
 

Najnoviji postovi

Na vrh