• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba Grožđa od 2007-2023...

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
muškat + traminac + plemenka = 260l - bilo je 84Oe sladora, plemenka je podbacila, sje*** ju ona kiša...

graševina+rizling+kraljevina = 700l - 74Oe - podbacila kraljevina, 35% manje soka nego prošle godine

sivi pinot 3 godina nasad, 500 trsića
94Oe - 130l - sad je na 30Oe, lagano je kuhao... mmmmmm :drinkers:

i meni sivi stao na 30 i neće dalje a ni netreba :) isto mmmmm

graševina stala na 33-34 isto neće dalje i ni nemora
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ja pustim ispod 30,, idealno mi je oko 27, to je kao 3.75% ostatnog šečera, suho vino, a malo ostatnog šečera ga fino zaokruži...

33, 34 Oe je polusuho vino
jel slatkasto malo na okus?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
ja pustim ispod 30,, idealno mi je oko 27, to je kao 3.75% ostatnog šečera, suho vino, a malo ostatnog šečera ga fino zaokruži...

33, 34 Oe je polusuho vino
jel slatkasto malo na okus?

dosta je slatko, možda je još to izraženije jer su kiseline bile nikakve...
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
mislim da će prije bit da je prerano stalo vrenje
mada se recimo sorta muškata namjerno prekida u vrenju da ostane vino slatkasto, desertno, odnosno polusuho službeno, jel...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Nismo niti jedno prekidali, samo je stalo di je htjelo, doduše da je dodana ona hrana za visokoalkoalkoholna vina/vrenja još bi se to malo spustilo al i ovako je i više nego ok.
Odgovaraju nam malo slađa vina, tj stolnu mješavinu (kraljevina + muškat i sl) puštamo da izvriju do kraja odnosno da su najbolje za gemišt :D
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Ova godina je bila čudna. Mislim ima ga, ali ne u onim količinama (mošt) kao i prije, razlog je taj što je bilo previše zelenog, korijen je vukao dolje sok da bi opstao, sušili se trsovi koji su bili i 5 godina stari.
Vrenje je bilo brzo i prebrzo, iako sam imao idealnu temperaturu od 18 C u podrumu. Po meni je razlog suša i one paklene vrućine (čak i 39 C) koja nije dozvolila trsju da završi svoj prirodni proces (biološki) za sazrijevanje, trs se borio da preživi, iako je kod mene glinenasta zemlja, idealna za grožđe tipa rajnski i graševina. Nemam problema sa kiselinama nikada iz tog razloga iako je bila suša. Brano je u isto vrijeme kao i prošle godine. Da sam imao muda, a nisam, i pričekao još 10 dana, jer je padala kiša poslije berbe, možda bih imao više mošta, ali to nemogu znati, jer kad sam kopao zemlju nakon kiše, na 30 cm u dubini bila je sahara, prah i pepeo. Tako da vjerojatno nebih ništa dobio sa čekanjem.
Taloženje mošta je bilo tak - tak, skinuo sa taloga nakon burnog vrenja, za jedno 15 dana i vino se počelo dosta dobro čistiti, stavio bentonit.
Jedino me začudilo da silvanac, koji bi trebao biti zreo prije graševine , ima na okus veće kiseline nego inače. Njega sam jedino dobio bolje nego prošle godine, ali to je stari vinograd preko 30 god, i očito je neka bolja podloga u pitanju. Sve u svemu minus 20 % nego prošle godine, mislim težinski je bilo grožđa kao inače ( zbog rezidbe) , ali mošta nije.
U siječnju sam prije snijega bacio gnojivo i dva puta prije cvatnje folijarno špricao sa ureom. Pun pogodak za sušu, inače bi bilo još gore.
 
B

bosniahos

Guest
.

ma ovako,malo se radilo u vinogradu prskalo reda radi gotovo ništa a i mošt je bil relativno dobrog sladora,izuzetno puno taloga je ostalo nakon taloženja.Sve u svemu za skromnu potrošnju kapljice.:partyman:
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2013.

Bok,
Ima kakvih novosti na ovu temu. Berbe počele, sprema se netko uskoro.?
Naime u mome kraju( Zagorje) gdje je većina vinograda sa mjesanim sortama, spremaju se u masovnu berbu 14.9. E sad, ja sam danas bio u vinogradu i setao se sa refraktrometrom, te izmjerio vrlo niske secere. ono od 13 -16 po babou za sorte prve epohe. Uglavnom, nekako mi se sve to čini rano, plus da su i kiseline jako visoke.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,206
Re: Berba 2013

kod mene ima jos kiselo i slatko,mi cemo 21.9. brat
al ima i dosta trulog :/
 

boris12

Član
Tu od
5 Lip 2012
Poruka
23
Re: Berba 2013

kod nas već beru,neke sorte, šečer 13-15, ima i trulog, sve je to rano.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: Berba 2013

Loša godina za neke sorte...

Kod mene berba vjerojatno 21 za sivi pinot i možda stolno s kojim ču pobrat i muškat jer je ove godine loš...
Graševina će vjerojatno ostat do 28.9. Ona je za sad odlična bez i jedne loše jagode...
Sivi pinot je isto bez kvarnog al njega je sunce jao opeklo pa ima dosta suhuh dijelova grozdova. Na kralljevini ima ponegdje koja loša jagoda....
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Berba 2013

kako je reko kolega zwer, losa godina za neke sorte...
grasevina i rizling, pa i plemenka su mi standardno dobri, zdravi, i lagano dizu slador, za sad je isto oko 15...

malo me je cudilo, ali opet, nisam tolko iznenadjen kako je muskat slab,
malo sladora ima, a vec mi je poceo gnjilit po malo...

sivi pinot dobro puni, ima oko 17 slador, ali on je kao i kraljevina,
stradao u cvatnji, neumorno je padala kisa 5 dana u vrijeme cvatnje,
te je polovica grozda bila zelena do sad nedavno, i te bobe su kisele...
a one oprasene na vrijeme imaju i 100 Oe... kad pomjesam zrele i ove kisele,
padne na 80Oe...

s druge strane, ako pocne gnjilit, brzo to krene, tako da sam lud,
ni sam ne znam kad cu u berbu...
budem pratio svaki dan, i na prve znakove globalnog propadanja, skidam sve...
kolko nakupi, nakupi, ostalo cemo nadodat sladora :(think):
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Re: Berba 2013

Ja imam sortu "rizvanac" inače rana sorta ( oko 350 čokota) nadam se za oko 10 ak dana da ga budemo brali još nije sladak onak kako treba.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: Berba 2013

brao netko, kakvi su rezultati?

LOŠI!

Godina je bila katastroflano loša, grožđe se kvari eksponencijalno, šećeri su loši.

Prošle godine graševina imala preko 100°e, sivi pinot također... ove godine koma, graševina još nema 75°E, muškat se kvari da za par dana neće bit što brat, stolno se očinje kvarit...

Muškat smo jučer pobrali...
za vikend ide stolno i sivi pinot a možda i graševina....
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
722
Re: Berba 2013

ima li netko iz Istre.
Treba mi preporuka trgovine.
Zanima me koji kvasac upotrebljavate u malvaziji.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Re: Berba 2013

Obrano crno, obrali smo 1/4 pa pocela kisa sreca ubzo prestala pa produzili
bijelo jos kiselo sacekacemo jos nedelju dvije
21102226.jpg

21102227.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh