• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba-žetva kukuruza 2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Ne uspijeva svaki kukuruz u svakom dijelu hrvatske isto, evo kod mene OS kukuruzi su se jako loše pokazali, a u podravini kod kolege šanane su pak odlični, tu nema pravila.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Kaj se tiće pljesnivosti kukuruza pljesnivili su svi kojima je teoretski vegetacija završila a nisu se mogli sušiti ni brati zbog vremenskih ne prilika . Ove godine kod nas se najbolji pokazao pioner ali grupe do 450 kasnije su bile počele pljesniviti . Pioniri su imali i najveću hl masu . Os hib ,kws, poljodar , bc ili su imali veliku vlagu ili pljesan ili su jednostavno porušili ili bili lagani . Jedino nisam brao dekalb navodno je bio jako dobar jedan hibrid oko 350 fao grupe .
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Svaki teren ima svoje favorite ,isto kao i fao grupa,najveći problem kod nas većine je što se nema financija da se koristi maksimalan prinos pojedinog hibrida,sjebe nas vrijeme i jedan banalan razlog a to je da svaki novi hibrid koji dolazi na tržište je prvo predviđen za berbu u zrnu a mi ga beremo kada je prekasno,dođe do velikih gubitaka i bolesti kao što je ove godine,moram malo prigovoriti za Dekalb,pa ipak se zna iz čije je on radinosti(MONSANTO)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
meni je dekalb podbacio,bolje se pokazao u sušnim godinama... a imao sam ga na jednoj parceli pola-pola s pioneerom,i razlika je bila velika...
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Kod mene je dekalb dominirao nad pioneerom u prosjeku, iako sam i s pioneerom imao dobrih parcela...jer nikad nesijem samo 1,2 hibrida nego nekih 10...ako jedan podbaci drugi to nadoknade..iako je dobar utjecaj ima tu tip zemljista i njegovo stanje nego sami hibridi jel njihov genetski potencijal je uvjek veci od onoga sto vecina nas u prosjeku i ostvari... genetski potencijali su visoki,ali dali mi mozemo ostvariti njihov maximum?to je vec prica za sebe..
evo kod mene primjer,parcela do parcele u zakupu obje.. jednu radim 5 god drugu radim 2 god,isti hibrid,isti dan sjetve i obje radene jednakom gnojidbom a ovu koju radim 2.god prinos je bio manji za 3T/ha..zasto?nisam na toj parceli radio kalcizaciju i vozio gnojovku 3.god manje nego na onu s visim prinosom...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Pioneer je odlicno rodio ove godine,imao ga je susjed,koji je Pioneer najbolji za klip?Koliko znam oni se baziraju na berbu u zrnu.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Dobar je svaki samo ga treba prije brati da ga berači ne okrunje.
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Ne uspijeva svaki kukuruz u svakom dijelu hrvatske isto, evo kod mene OS kukuruzi su se jako loše pokazali, a u podravini kod kolege šanane su pak odlični, tu nema pravila.

E tu si u pravu sve zavisi od tipa zemljišta ima ljudi koji se razočaraju u neke hibride ,a opet s druge strane ti isti hibridi daju nemoguć prinos.
Evo jedna stara;Dok jednom ne smrkne,drugom ne svane.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Ne razumijem ljude koji svake godine siju po desetak hibrida. I uvjek ce njih par zafrknuti. Svake godine sijem 2-3 hibrida od pioneera i nikad nisam promasio. Ove godine su to bila samo dva aquamaxa, a tako ce biti i na proljece. U dvije godine su se pokazali najbolji i neznam zasto bi izmisljavao toplu vodu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Naravno, za ratara je tako najbolje.

Mi koji sijemo kukuruz za stoku, priča ide malo drugačije. Svaki hibrid ima različita svojstva i različite sadržaje proteina i ostalih hranidbenih vrijednosti pa onda treba kombinirati.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Ja sam ove god imao i Bc-a i Pioneera i Ossk-a..
Ossk-a nebudem vise tak skoro sijal, a Pioneer mi se svida, jedino ga se bojim brati sa beracom kad svi govore da se dosta hoce kruniti..
A sa Bc-om sam uvijek zadovoljan, pogotovo 572, mislim da na godinu budem jedino njega i sijal, znaci ta jedna sorta i to je to..
Sve budem bral u klipu pa mi vlaga ne igra neku ulogu, a i nedam vise ni zrno u prodaju odmah ispod kombajna, to je cista pusiona..
Budem izgradil koseve za svu moju kukuruzu i to je to..
Ima tu puno posla sa istrpavanjem, pa onda krunjenjem itd, ali novce za susare i silose nemam pa mora malo i muke biti..
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
...Pioneer mi se svida, jedino ga se bojim brati sa beracom kad svi govore da se dosta hoce kruniti..

Ivan KC svaki se kukuruz kruni kad se bere u klipu ako mu vlaga padne ispod 25%.
Prednost Pioneerovih hibrida je upravo u tome kaj su njihovi oplemenjivaći stvorili takve hibride koji brže otpuštaju vlagu od naših, a pri tome ih i dosta ima stay green efekt pa ljudi ih ne beru jel stabljika još zelena, a ne kuže da klip i zrno su spremni za branje
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Ja sijem dosta hibrida raznih fao grupa jer kukuruz sijem u vise navrata pa kombiniram da mi dolaze podjednako za silazu..50-60%kukuruza trosim za silazu(20-24rali,ovisno o godini)..ove god sam poceo sa fao 650 a zavrsio sa fao 400..
Dok za zrno idem s max fao 500... iako je u ovoj godini bilo prekasni hibrid,dok sam prije dvije god kombajnirao b23 i bio je vrhunski..a vlaga niza nego ove godine fao 400..
Sve je to lutrija,samo je stvar na koje ces brojeve igrati...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod mene jednostavno pionir uvijek da maksimalan prinos,i uvijek je prosijek oko 10 t po hektaru,u zadnjih 6 godina,a vidim kak druge sorte daju,jedne godine dobro,druge godine loše,pre velike razlike od godine do godine,i nema kemijanja,i ta priča za mene je završena,znam šta sijem.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Kod mene je ove godine najbolji prinos dao bc 572. Sa Pioneer-om sam zadovoljan i imao sam ga na 80% parcela. Ostao mi je još za brati P9911 pa ću vidjeti još kakav on prinos ima.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ćaćin sin kombajner...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=SSCeCwDFOao[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ovaj cacin sin je vec dosta rali skinul jer mu kombajn u malom prstu...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh