• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti i štetnici u našim šumama

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Nema takve teme...pa da malo probamo i naučiti o svemu...
zamislio sam ovo po sistemu slika-rasprava, pa ću za početak staviti hrast kitnjak iz svojih šuma...

hx7qc6.jpg


2qun6hl.jpg


2v1lu8x.jpg


2mcanid.jpg


2w1zkth.jpg


2v9doi1.jpg


27y5mvd.jpg



ima tko pojma kaj to je?
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Meni to liči na vještičju metlu na slici jedan i dva. Deformacija iz koje izbijaju grane. Na taj način se na nekim drugim vrstama, jela, smreka i druge dobivaju razno razni kultivari niskog i sporog rasta. Vrlo je slično imeli, samo se na vrhovima izbojaka vide karakteristični hrastovi pupovi.
A na metrici su neke rakaste tvorevine. Možda puknuće grane ili neko drugo oštećenje pa je pokušalo zarasti ali je ostalo ovako otvoreno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
da, ovo na granama je vrlo slično imeli, ali nije imela...nema lišća...i sve su to hrastove grane...
inače, ti hrastići užasno sporo rastu (kompletna stabla) i nikad nemoš dočekat da će od njega nešto biti jer ih i na deblu muče problemi...
kad ga otpiliš tek vidiš da je unutra sav crn i pokvaren...
eto slika...

2pyqfz6.jpg


2pr78lu.jpg
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ovo ti je zimotrenost. Nagla promjena temperature na niže i hladan vjetar i imaš to što imaš. Unutra je crno trulo i kojekakvo
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
pa kaj nebi to pogađalo i lužnjaka?
...takve raspukline vidim samo na kitnjaku...
inače, zimotren bi po mom izgledal ovak:

24fk7bp.jpg
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Da nisu ove raspukline na trupcu od udara groma?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ne, znam kako to izgleda, barem jednog mi godišnje grom ubije...bit će i te slike, samo da dođem to te šumice...
trenutno se razgibavam po bregima, nemore se u dolinu ni u ribarskim čizmama...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Slika 1. Ovo je zimotrenost. Isto što je Darijus postavio. I dolazi na hrastu lužnjaku, imam ja u jednoj mojoj šumi par komada i to u grupi.
2w6594p.jpg

Slika 2. ovo je udar groma. Razlika u odnosu na zimotrenost je što raspuklina ide od vrha do dna stabla i kora se ljuska sa strane. Ovo je bukva ali nemam drugih slika.
15dh50.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Pred 4 godine pošumio sam jednu parcelu. Na jednom djelu koji mi je u udolini i gdje zna oborinska voda praviti probleme, zasadio sam breze. Izuzetno dobro napreduju, međutim na nekoliko njih su mi počele pucat grane. Naime stvori se kao neko zadebljanje, kora sa vremenom nestane sa jedne strane i pojavi se srce. Ono s vremenom se osuši i grana pukne.
Mene zanima jel to od mehanička ozljeda, nametnik ili virus kakav.
Nažalost, slike trenutno nemam.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
svakako čekamo hodorove slike...

u međuvremenu, malo problema na kestenu...

fjfepd.jpg


14bqqtf.jpg


6j22j6.jpg



po mom skromnom znanju, radi se o raku kestenove kore...uzelo je maha jaaako, jako...

ono na drugoj slici je situacija u kojoj rijetko koji zdeblja više od mjere za kolac u vinogradu i osuši se sam...
sreća kaj ih ima tko porušit...:eek::
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Evo još malo slika raka kestenove kore.

250mazp.jpg


Na ovoj slici vidite lagano crvenilo što znači da će se ove ili možda sljedeće godine kora raspucati. Na dodir je kao mjehur koji pritišćete. Ispod je zrak i imate osjećaj kao da lagano pritišćete gumu. Kad to viditi znate da je kraj.
2lwvitz.jpg



2ekkb5z.jpg


Ovo nije rak kore, nego genetika. Ovo je isto sjemenjak iz iste skupine i iste starosti kao i ostali samo što je ovako minijaturan. Na slici ne izgleda ali je visoko oko metr i pol. Čista genetika.
2yvlybr.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Dobre slike.
To sam znao viđati na kestenima, ali i na jabuci.
Za vikend mogu slikati breze.. Konkretno kora se povuće na jednu stranu i lijepo sraste, znači nije kao ovo da se raspuca i padne. Međutim srce se osuši i onda kad je kakav jači vjetar jednostavno se prelomi. Grane se same po sebi ne suše sa tom
ozljedom.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Evo slike od danas, fotoaparat me izdao, pa su slike sa moba.
25i599v.jpg

zyani8.jpg

2vx24uh.jpg

2ahsj9s.jpg

Ovo je prošlogodišnji prelom.
29pqfww.jpg

Napominjem da je to na pokrajnjim,višim granama, i nemogu tvrditi, ali čini mi se da nije trag divljači. Jer sam imao i takvih tragova i oni su drugačiji.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ma to jelenko ohrda rogovima...
možda čak i gricne...
izgleda kao mehaničko oštećenje, barem meni...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Trljaju i rogove, o da, samo to je niže i drugačije zgleda ozljeda.
A ovo, ak je tak kak veliš, onda bi se isplatilo natjerat ovog jelenka na samoubojstvo:icon_fU:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ma ja sam imal prilike vidjeti kako ogrizu koru na mladim hrastićima, na visini od preko dva metra pojedu svu koru i krošnja mu se osuši...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
To ti jelenko ili srnjak bruse rogove. Toga ja imam na jasenu. Navali na tanku granu i dere. Poslije to kora pokušava zatvoriti ali ne ide jer je oštećenje preveliko.
A brezu znaju i grickati. Isto kao i hrast. Mlade izbojke.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Od silne šume naokolo, kud je baš zagrzao za moje breze:icon_rolleyes:
Sam ne znam jel mi to sad olakšanje ili nije...Debla su zaštićena folijom i to djeluje jako dobro. Al krošnju je ne moguće na taj način štititi. Da te grane odstranim ili ne?
Zanima me ima li breza bujno korijenje kad se razraste? Cilj sadnje mi je ujedno spriječiti eroziju tla na tom mjestu. Na slikama se ne vidi, al to su sve kanali ispod površine tla. Par breza mi je stradalo baš zbog toga. Inače, ako izuzmem te probleme, breze napreduju izvanredno. Najstarije su sad punih 4 godine i dosegle su nekih 3.5 možda 4 metra.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Odreži te oštećene grane.
Inače se protiv erozije tla sade breze, neki javori, crni bor, joha...
Problem je s erozijom jer zahtjeva malo više posla. Nažalost nije dovoljno samo posaditi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh