• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Slažem se s tobom fuit-man...mi idemo u petak sa Chromodinom, s obzirom da za nedjelju najavljuju kišu..trenutno je stadij crveni pup cca 20-30% po stablu.....pa ćemo vidjeti sljedeći tjedan kako će se razvijati stanje tako da ponovimo Chromodinom iili da idemo Signumom......
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pozdrav,

Prije pet dana sam prskao vinogradarske breskve sa Neoram wg u koncentraciji 0.5 %.
Pošto je jučer i danas padala kiša zanima me da li moram ponoviti zaštitu i s cime?
Od bolesti mi se svake godine pojavi kovrčavost i pjegavost ploda, osim prošle godine kada nije bilo ni jedne.
 

Laky

Novi član
Tu od
27 Ožu 2015
Poruka
1
Pozdrav,

Obavio sam zimsko prskanje breskve modrim uljem, zatim u fazi zelene tacke delanom i sad u fazi misjih usiju i crvenog pupa zanima me jel mogu pomesat delan i signum jer najavljuju kisu par dana a do tad ce se cvijet vec otvoriti?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jer može sada Zino?

Ako planiraš tretirati 2 puta u cvatnji - onda sada može prvi puta. Ako planiraš tretirati samo jednom - onda sačekaj punu cvatnju

Pozdrav,

Prije pet dana sam prskao vinogradarske breskve sa Neoram wg u koncentraciji 0.5 %.
Pošto je jučer i danas padala kiša zanima me da li moram ponoviti zaštitu i s cime?
Od bolesti mi se svake godine pojavi kovrčavost i pjegavost ploda, osim prošle godine kada nije bilo ni jedne.

Neoram je bakreni pripravak (i prilično kasno upotrijebljen). Bakar se u suzbijanju kovrčavosti breskve koristi u vrijeme mirovanja vegetacije (toksičan je za zelene dijelove) - dakle ranije. U ovoj fazi razvoja breskve (neposredno prije cvatnje, crveni nabubreni cvjetni pup) - treba koristiti Delan, Chromodin, Ziram, Daconyl...kovrčavosti prošle godine vjerojatno nisi imao stoga što nije bilo oborina u vrijeme pucanja pupova i prolistavanja...

Pozdrav,

Obavio sam zimsko prskanje breskve modrim uljem, zatim u fazi zelene tacke delanom i sad u fazi misjih usiju i crvenog pupa zanima me jel mogu pomesat delan i signum jer najavljuju kisu par dana a do tad ce se cvijet vec otvoriti?

Delan možeš, naravno. Za Signum nema svrhe sada - njega upotrijebi u punoj cvatnji ili jednom kad se otvori cca 10% cvijeta i drugi puta u punoj cvatnji. I svi vi koji imate nektarine ne zaboravite insekticid na samom kraju cvatnje za suzbijanje tripsa, navečer (zbog pčela) ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Što bude bude, još ću jednom u cvatnji proći sa Signumom koji mi je ostao od malina i to je to.
Koji insekticid i kada primijeniti za crvljivost ploda?
E da, da li se u prolistavanju može primjeniti Folicur ew 250 ( tebukonazol) protiv kovrčavosti pošto vidim da ga savjetodavna preporučuje ali u kombinaciji sa još nekim fungicidom?
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ako planiraš tretirati 2 puta u cvatnji - onda sada može prvi puta. Ako planiraš tretirati samo jednom - onda sačekaj punu cvatnju

2X idem,jer može kajsija,višnja,trešnja,isto tako?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
2X idem,jer može kajsija,višnja,trešnja,isto tako?

Da, naravno da može

Što bude bude, još ću jednom u cvatnji proći sa Signumom koji mi je ostao od malina i to je to.
Koji insekticid i kada primijeniti za crvljivost ploda?
E da, da li se u prolistavanju može primjeniti Folicur ew 250 ( tebukonazol) protiv kovrčavosti pošto vidim da ga savjetodavna preporučuje ali u kombinaciji sa još nekim fungicidom?

Idi ti sada Delanom, ako ga već imaš. I ne čekaj prolistavanje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Nemam Delan, imam samo ono što koristim za malinu i kupinu: mankozeb, folicur, quadris, signum, pyrus i antracol jer mi se ne isplati za tih nekoliko breskvi kupovati....
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Nemam Delan, imam samo ono što koristim za malinu i kupinu: mankozeb, folicur, quadris, signum, pyrus i antracol jer mi se ne isplati za tih nekoliko breskvi kupovati....

A čuj. Isplativost nije upitna. Npr. "Delan" od 50 g košta 39 kn, "Chromodin" od 100 g otprilike isto toliko, "Ziram" od 250 g je 48 kn. Sve zajedno to ti je nekih 130 kn - dakle kao nekih 10 - 15 kg bresaka. I time možeš sve svoje breskve vrlo kvalitetno zaštiti od kovrčavosti, a ostane ti još dovoljno sredstva da usput zaštitiš i nekoliko stabala jabuka i krušaka od krastavosti u prvim fenofazama razvoja...
A "Signum" za zaštitu od monilije već imaš, "Mankozeb" za zaštitu od šupljikavosti (poslije cvatnje) isto imaš, samo ti nedostaje sumpor (tekući ili "Chromosul") za zaštitu od pepelnice i neki insekticid :)
 
Posljednje uređivanje:

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Koji insekticid bi mi preporučio protiv crvljivosti ploda, pretpostavljam da je u pitanju savijač ili moljac??? To je jedini štetnik kojeg sam primjetio na vinogradarskim breskvama, tripsa nema, ni uši do sada nije bilo..
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Koji insekticid bi mi preporučio protiv crvljivosti ploda, pretpostavljam da je u pitanju savijač ili moljac??? To je jedini štetnik kojeg sam primjetio na vinogradarskim breskvama, tripsa nema, ni uši do sada nije bilo..

Karate, Beta Baythroid, Direkt itd.
 

vito56

Član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
58
Mi danas tertirali Signumom....trenutno je puna cvatnja.... Sljedece prskanje namjeravamo tretiranje podkraj cvatnje protiv tripsa kroz par dana...
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozdrav vrijednoj ekipi
Imali jutros mraza(leda) kod mene od 0 do -2 zavisi od položaja, a za subotu javljaju još niže.
 
Posljednje uređivanje:

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Jutros opet minus stradala nektatina na jednoj parceli oko 100 stabala, ostalo za sada ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh