• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Brzina traktora pri oranju?

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Koja je optimalna brzina pri oranju,sada steme malo zagrijali za sve vo i idem sve više i više.Sveme više zanimaju pojedinosti,neki proračuni isl.

Brzina pri oradnju od do,to trebam znati da pogledam dijagrame prijenosa,a velicinu pluga znam pa da vidim koliko recimo se poore za neko vrijeme,oduzeobi nekih 25% kao proklizavanje ili okretanje.
 
R

Ratarko

Guest
Recimo 6 do 8 km/h je idealno . Ispod šest na sat se isto dobro može orati , rekao bih da je više od pola moga oranja ispod 6 km/h i sve bude OK . Ipak težim prema brzinama od 8 km/h samo mi traktor ne može vuči plug tako brzo .

Brzine veče od 8 km/h sam jako rijetko postizao , gotovo na prste mogu brojati te trenutke iako sam na tisuče hektara do sada poorao . Jednostavno nam je zemlja preteška za takvo oranje .
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ti oreš sa Fordom i sa Torepdom,reci koje plugove koritis ,broj glava,puta cola,puta metara na sat,malo me i učinak zanima.
 
R

Ratarko

Guest
Sa Fordom orem četiri brazde . Plug je Rabe Albatros Hydro tako da iz kabine podešavam radni zahvat s obzirom na kakav tip tla naiđem. Na istoj njivi večinom krenem sa 15 cola po brazdi a ako ide fino proširujem do 18 cola . Å ire od 18 cola po brazdi ne orem , jedino kada moram da bih ispravio neke krive Drine , znači ako vidim da mi je na jednom dijelu oranje pobjeglo unutra onda malo proširim plug na 20 ili 22 cola po brazdi i taj dio izravnam tako da kada se gleda oranje uvijek izgleda ravno .

Brzine kretanja su mi do 6 km/h , dubina oranja uvijek preko 35 cm ali ne više od 40 cm . Brzina u velikoj mjeri ovisi od tipa tla , radnoj dubini i od toga koliko sam proširio radni zahvat . U pravilu ako orem na 16 cola po brazdi ( znači 40 cm po brzdi x 4 brazde = 160 cm radni zahvat ) brzina kretanja mi je 5.5 - 6 km/h . Ako dođem na lakšu zemlju onda mi je brzina kretanja na tako podešenom plugu do 9 km/h ali tako lagane zemlje imam samo par jutara . Za usporedbu Torpedo mi ore sa tim plugom max. 4 km/h sa radnim zahvatom 160 cm na dubinu od 35 cm .

Dnevni učinak sa Fordom je 6 ha u teškom jesenskom oranju , to ti je 10 sati rada i nešto malo više od 360 litara potrošenog goriva sa konstantnim proklizavanjem kotača od 18 - 30 % . Kažem to je teško , čitaj - duboko , oranje za repu . Neko normalnije oranje bi dalo veči dnevni učinak od recimo 9 ha za 10 sati rada .

Za usporedbu otac je jedno sa Torpedom RX 170 za 12 sati rada poorao 13.5 ha i potrošio 230 litra goriva . Oranje je bilo na 30 cm dubine sa Landsberg 4 brazde 14 cola običnim plugom .
 
R

Ratarko

Guest
Ajde papci jedni javite se čovjeku i odgovorite na pitinaje , šta ste se stisli ?
Ovo pišem bez smajlija jer mislim ozbiljno.

Pitanje je na mjestu , svi ste orali makar jednom u životu a opet nikakve reakcije sa vaše strane ?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Mi oremo na 30 cm dubinu , brzina 4-5-6-7 , 3 brazde 12-20 cola ovisno o zemlji!
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
U j..... koliko brzo nisam gledao, otprilike na 2000 obrtaja a nekad i više pun gas teška noga na gasu . Ovisi o tlu odnosno jel suho ili mokro. Dubina ne prelazi 30cm onako od oka odmjerim. 3 brazne 12 cola
 
B

Bobo

Guest
Posto ja nemam brzinomjer na traktoru, samo obrtomjer, gledam da gas bude oko 1800 okretaja. Oralo se do sada sa 2x10" plugom na ~25cm dubini. Sad ce se orati sa 3x10" na 20cm.

Ore se u prvoj brzini, sto znaci nekih optimalnih 8 km/h. U biti gledam kako najbolje pravi brazde, ovisi dosta i o zemlji i o plugu.
 
R

robert

Guest
optimalna brzina ti je ona koja ne gusi motor
ja radim od 7.1-8.4 km/h.zavisi,koja predkultura,dubina,vlaznost,zahvat...u idealnom moze i do 9.4km/h,a u teskom i 6.6Km/h.prosjek mi je 7,7km/h.sve brzine su uzete u obzir sa proklizavanjem.znaci ne brzina okretanja kotaca,nego brzina traktora.8km/h sa 10% slipa je zapravo 7.2km/h.
SULJOS 25 % slipa je jaako puno proklizavanja.eto od moje strane toliko
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
robert kaže:
optimalna brzina ti je ona koja ne gusi motor
ja radim od 7.1-8.4 km/h.zavisi,koja predkultura,dubina,vlaznost,zahvat...u idealnom moze i do 9.4km/h,a u teskom i 6.6Km/h.prosjek mi je 7,7km/h.sve brzine su uzete u obzir sa proklizavanjem.znaci ne brzina okretanja kotaca,nego brzina traktora.8km/h sa 10% slipa je zapravo 7.2km/h.
SULJOS 25 % slipa je jaako puno proklizavanja.eto od moje strane toliko

Dubina? radni zahvat?
 
R

robert

Guest
25-33cmdubina ,zahvat od 12- 18coli. :wink:
uglavnom 31cmdubina,zahvat 38cm
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Orem do 8 km/h, rijetko kad sam i više, al to isključivo jer me zanimalo dal to Rus 820 može poteči i to na lakšoj zemlji. Inače, plug je Vogel&Noot, starija verzija, 3 brazde, 12-14-16 cola, trenutno naštelan na 14 jer mi tako najljepše radi. Kod brzina od ok 6 - 8 km/h se zemlja najljepše rasipa i poravna; mislim da bi kod manjih brzina 4 km/h i manje ostali humci, a to mi se ne sviđa za daljnju obradu.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Zaboravih; dubina do 35 cm max., prosječno je 25 - 30.
 
R

robert

Guest
ovo je bilo oranje na 27cm,zadnjih par krugova sam stavio i podesio pretpluznjake,razlika je ocigledna...
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Ja ih nemam pa nema ni štelanja :D
Bitno je samo da orem oko 35 cm ili dublje i onda i kod mene zaore svu biljnu masu , naravno ako mogu potegnuti preko 6 km/h jer to je onda več malo teže .
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Super je ispalo; očito u posljednjim prolazima predplužnjaci bolje usmjeravaju masu u brazdu jer skoro da i nema ostataka vani, baš kao što treba biti. Doduše ja sam svoje maknuo s pluga jer mi se kukuruzovina nakupljala na njih; beremo kukuruz s kombajnom, a nema malčera pa ostaje duga stabljika, bolje mi radi bez njih...
 
R

robert

Guest
pretpluznjaci ravnaju i rasipaju......pogledaj ovo oranje,moja su ama bas sva takva...prekrasno.... 8)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
I ja se uvijek potrudim oko oranja, kao i oko svega. Bitno mi je da to dobro izgleda, a i uostalom mora biti dobro napravljeno jer je to ipak jedna od najvažnijih operacija na tlu. Poslikat ču kad budem nešto orao pa da se vidi.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Hvala,prije koji minut dodjoh sa posla(pobjegaosam sat ranije).iscrpno ste mi ovo opisali,polako stvaram viziju,i sa potrošnjom i sa vremenom koje je potrebno da se poore neka parcela.
 
Na vrh