• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

bado

Novi član
Tu od
7 Tra 2023
Poruka
6
Posijane kolegi ½ha taman pred ovu kišurinu., plitko na cca 1-2cm bez jakog pritiska V kotača na sijačici...vidjet ćemo kaj bu stoga.

Usput koja je najprikladnija rupa na sijaćoj ploči (za Gaspardo npr.), za sjetvu buča?
Ja sejem sa 7 rupa prečnika 3 mm,godimama tako i bude ok
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Sto mora pisati na Gleisdorfer sjemenu da nije hybrid? Koje jos sjeme koristite za sijanje ? Zanima me sjeme koje nije hibridno.

Sto znaci klasifikacija Cucurbita pepo? ( Tikva golica retzer gold).
 

Irvine156b

Član
Tu od
23 Tra 2023
Poruka
71
Sto mora pisati na Gleisdorfer sjemenu da nije hybrid? Koje jos sjeme koristite za sijanje ? Zanima me sjeme koje nije hibridno.

Sto znaci klasifikacija Cucurbita pepo? ( Tikva golica retzer gold).
Gleisdorf mora pisat. Ako piše nešto drugo 99% je hibrid.
Cucurbita pepo je latinski naziv za tikvu.

Rustikal Inka Atomic su hibrid
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da malo oživim temu. Ovih "svježih" dana sam se malo zabavljal u bučama. Korekcija split aplikacijom, kak je kolega napisal u drugoj temi. Nakon zadnjeg prolaska frezicom između redova, trebalo je okopati unutar reda i malo usmjeriti rozge. Malo su ove godine rijetke, nije mi se dalo dosijavati. :(

Ima nekaj ženskih cvjetova, muškog nisam videl nijednog. Koliko dugo ostaju ženski cvjetovi, ako nisu oprašeni?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,094
Kaj da velim gda se v bundeve, tikve ili ti buče ne razmem? Nikaj nebum rekel. Ali kaj se tiče ženskih cjetova, e tu bi mogel i nekaj reči. Njih treba redovito oprašivati jer lako uvenu ili išču druge oprašivače. Znam da nisam pomogel, ali evo nek se najde, možda nekome bude od koristi. :ppozdrav:
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,540
Kaj da velim gda se v bundeve, tikve ili ti buče ne razmem? Nikaj nebum rekel. Ali kaj se tiče ženskih cjetova, e tu bi mogel i nekaj reči. Njih treba redovito oprašivati jer lako uvenu ili išču druge oprašivače. Znam da nisam pomogel, ali evo nek se najde, možda nekome bude od koristi. :ppozdrav:
Samo vi ste potencijalnog plesaća otjerali od ženskog cvijeta ste tak napisali??
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
I moje dobro napreduju,samo su ih srne namirisale😤
20230621_095411.jpg
 

Dunba

Član
Tu od
15 Lis 2022
Poruka
94
Pozdrav "tikvaši" 😀, imam posijanu manju količinu glinke, moji već duže siju za vlastite potrebe i to okopavamo, rjetko špricamo herbicidima i od iduće godine bi htio posijat oko hektar rustikala da prodam suhe koštice. Uglavnom zanima me čime prskate protiv korova i kada kultivirate jer nemam u planu da okopavam hektar bundeve i koliko gnojiva bacate prije pripreme za sjetvu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak su vam buče? Kod mene je listje na rožju počelo žuteti i neke rozge su se posušile. Za probu sam pobral jednu tačku (15 buč). Bilo je med njimi potpuno zrelih i onih kaj im još fali jedan tjedan. Zanimljivo da su sitnije i bolj zelene bile potpuno zrele, a deblje i bolj žute baš i ne. Oprane i ocijeđene košice su vagnule 2,2 kg. 5 buč sam našel gnjilih (za sad). Najmanje gnjila je završila kod kokoši, a ostale tam gde su rasle.


 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kako se zna kad je spremna za branje ?
Da li ima kakvog negativnog utjecaja na kvalitetu ulja ako je duže na njivi..prije nego izgnjili?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To je jako rano...kad si sijal? Nikad ih nisam.bral tak rano...
Išel sam pregledati uz kakvom su stanju. Videl sam da ima gnjilih i nekoliko s osušenim rozgama. Onda sam pobral još par bolj žutih da ne perem i sušim čisto malo. Pokazalo se da boja definira zrelost.
Evo slike od 10. svibnja.


Kakve su bile za bučnicu?
Za ranu bućnicu se koriste tikvice iz vrta.

Kako se zna kad je spremna za branje ?
Da li ima kakvog negativnog utjecaja na kvalitetu ulja ako je duže na njivi..prije nego izgnjili?
Kad je rozga suha, buća je zrela. Sve dok ne počne gnjiti nema negatinog utjecaja. No obično gniljenje počne iznutra pa kad se vani primijeti, već je kasno.
 

kima1

Novi član
Tu od
25 Stu 2020
Poruka
2
Zna netko neku dobru uljnu prešu za kućnu upotrebu...vidim ove kineske, yoda home pro i sl koje se pojavljuju na internetu pa ako neko ima iskustva s istim, da li to valja šta...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Freza i motika, višekratno. Ne špricam. Gdje je bilo puno rozgi dugo nije bilo drača, ali po plešima je bilo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh