• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

vugy

Novi član
Tu od
19 Pro 2013
Poruka
17
Osobno mislim da na ral i pol 1560 kg je uvijek top prinos. Osobno sam imao 2200kg na dva hektra i ja zadovoljan. A da bi volio više prinosa to svakako:D:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Kolega koji mi kombajnira kaže da je jedne godine najviše brao po 1200 kila na rali, 2200 kila na hektaru, pa se prema tome ravnam... Ali OK, u ovoj suši još je dobro ispalo, hibridno sjeme, puno gnojiva, dobar špric i teška zemlja koja drži vlagu...
 

goran64

Novi član
Tu od
24 Ruj 2016
Poruka
15
pozdrav,mi smo na nekaj malo više od pola rali dobili oko 600 kg koštica mokrih,suhih oko 300,mislim da je za ovakvu godinu to ok
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Evo da se i ja pohvalim svojim prvim izletom u proizvodnji buča,isprešao sam svoje koštice u uljari na Podplatu(SLO).Od 72 kg koštica dobio 28 lit. 100% ulja(ulje je vrhunsko:icon_keel:),platio prešanje 55 eura. 20 lit. ulja planulo u tri dana,a ostalo ide "za lastne potrebe":icon_keel:

Molim te nekoliko dodatnih informacija:

- je li adresa uljare Kristan Vrh 40A?
- dogovara li se termin dolaska u sat ili treba doći ujutro?
- koliko si otprilike čekal da preradi tih 72 kg (3 preše)?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Emiksa,

jest da sam citiral stari post, ali ako još udjeluješ na ovom forumu, molim te odgovori ono kaj znaš.
Ako traženim podacima raspolaže neki drugi forumaš, bil bum jako zahvalan na njima. :icon_pray:
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Molim te nekoliko dodatnih informacija:

- je li adresa uljare Kristan Vrh 40A?
- dogovara li se termin dolaska u sat ili treba doći ujutro?
- koliko si otprilike čekal da preradi tih 72 kg (3 preše)?

Nisam već dugo bio na forumu,puna posla sa tikvama :).Ako još nisi dobio info evo:
Adresa uljare je Podplat 4 ;Podplat
Termin se dogovara u sat i rijetko treba malo sačekati.
Ako samo radiš čisto ulje 45-50min,ako još salatno još toliko.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Fala lijepa, emiksa. :icon_pidu:

Forumaš reider (kod Lenarta u SLO) mi je jednom rekel da njegov uljar preša dva puta. Prvo čisto ulje, a zatim salatno. No on oba ulja kasnije pomiješa i takvo mu je najbolje za njegovu upotrebu.

Meni to baš nije jasno. Kaj onda ponovno melje kolače (diskove) ostale od prešanja pa dodaje bijelo ulje? To je ko da bi na tropu od grojzdja napravil delanec. Čul sam da se naknadnim razrjeđivanjem dobije slabija kvaliteta nego kad se razrijedi kod pećenja. Navodno se ulja tak ne sljube.
Ovi prema Vž (Županić i Presečki) odmah dodaju 1/3 bijelog ulja. Meni je takvo ulje ok.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Kad sam prvi put za probu proizvel malu količinu buča, zamijenil sam koštice za ulje. No to ulje koje sam dobil nije bilo ni do koljena mojemu s dodatkom 1/3 bijelog, ili kak ti veliš "malo razređenom". Ukusi su različiti, netko više voli plavuše, a netko crnke. :)
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Iwanho ,tako isto rade u bajsovoj uljari,prvo preša čiste koštice i onda možeš još jedanput prešati pogače sa dodavanjem suncokretovog ulja i dobiješ salatno ulje.Tako i ja radim samo ta ulja ne miješam,znači čisto prodajem posebno salatno posebno.I kupci kažu da moje čisto ulje i ulje koje su prije kupovali (to sa dodavanjem bijelog ulja) se ne može uspoređivati.I puno mi je lakše prodati čisto ulje nego salatno iako je jedanput skuplje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Znači li to da dva prešanja naprave za istu cijenu?
Koliki postotak bijelog ulja se dodaje u drugom prešanju (u odnosu na koštice ili u odnosu na kolače) i koliko ulja se dobije u drugom prešanju? Kak je to ispalo kod tebe?

Na njihovoj fb stranici je 2015. objavljeno:
"Zaradi dobre sezone bučnic smo od 18.9.2015 znižali cene bučnega olja, ampak ne na račun kvalitete.
Bučno 100 % 1,0l 18,0 €
Bučno 100 % 0,5l 9,50 €
Babičino bučno olje 70% 1,0l 11,0 €
Solatno olje 4,0 €
Konopljino olje 0,25l 10,0€
Bučno olje (hladno stiskano) 0,25l 12,0 €"

Za salatno ulje ne piše udio bučnog ulja.
Postoji još jedna caka. Bijelog ulja se uobičajeno kod Županića i Presečkog dodaje 1/3 težine koštica. Ako iz kile koštic dobijemo od 1/3 do 1/2,5 l čistog ulja, onda udio čistog ulja nije cca 70%, nego cca 50%.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Kad sam prvi put za probu proizvel malu količinu buča, zamijenil sam koštice za ulje. No to ulje koje sam dobil nije bilo ni do koljena mojemu s dodatkom 1/3 bijelog, ili kak ti veliš "malo razređenom". Ukusi su različiti, netko više voli plavuše, a netko crnke. :)

"Malo razređeno" sam mislio na ono takozvano salatno, a ne ovo kaj ti veliš 1:3 koje je kao neki standard ulje mada i tu ima razlike s obzirom na kvalitetu koštice, tj koliko ima primjese u njoj (kombajnirana ili ručno brana)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Ispričavam se. Onda je ono kaj sam ja dobil u zamjenu ipak bilo "malo razređeno".
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
U trgovini na deklaraciji za salatno ulje piše da je 20% bućnog i 80% suncokretovog miješano.
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Kakvi su omjeri za jednu prešu kod Presečkog i sl.,tj koliko treba koštica koliko bijelog ulja za jednu prešu i koliko se dobije ulja od jedne preše?
 
Na vrh