• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Buče (bundeve)

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Ti kad dođeš prešat određuješ sam koji buš omjer stavil i tak se usluga prešanja plača po kili koštica bez obzira koliko ulja staviš, a koštica na prešu ti je maksimalno do 30 kg ak staviš više bijelog ulja i manje. Za litru čistoga ulja ti treba oko 2,5-2,7kg koštica + kolko staviš bijeloga i to je to.
 

andrija325

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
34
Ja na sto pedeset kila koštica koje vozim na preradu kod Županića stavim 38 litara suncokretovog ulja i kad to ulje koje dobijem prodajem ljudima ja im obavezno velim da je ulje salatno i da sam u njega stavil taj omjer.
Litru prodajem po 90 kn i uvijek dam ljudima da probaju ulje da ga pomirišu i stave malo na jezik ili na kruh pa pojedeju. I svi hvale ulje vele da je odlično i nitko se ne buni na kvalitetu ili cijenu.
A kak mi vele da su drugdje kupovali i kad su probali tam da nije bilo ni slično.
Tak da mislim da je najbolje reći ljudima kaj se prodaje i u kojem omjeru se ulje slaže i onda su zadovoljni i kupci a naročito ja i moja obitelj koja se trudimo da nam bude to čim bolje i finije
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Ja na sto pedeset kila koštica koje vozim na preradu kod Županića stavim 38 litara suncokretovog ulja

I koliko dobiješ ulja iz takovog omjera?

Ja isto kupcima objasnim način prerade i ništa ne skrivam i muljam,ljudi su zadovoljni sa uljem i svako si uzme ulje prema mogučnostima(nekome je cijena čistog previsoka,pa uzme salatno).Gotovo svi lanjski kupci su i ove godine uzeli ulje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znači li to da dva prešanja naprave za istu cijenu?
Koliki postotak bijelog ulja se dodaje u drugom prešanju (u odnosu na koštice ili u odnosu na kolače) i koliko ulja se dobije u drugom prešanju? Kak je to ispalo kod tebe?

Na njihovoj fb stranici je 2015. objavljeno:
"Zaradi dobre sezone bučnic smo od 18.9.2015 znižali cene bučnega olja, ampak ne na račun kvalitete.
Bučno 100 % 1,0l 18,0 €
Bučno 100 % 0,5l 9,50 €
Babičino bučno olje 70% 1,0l 11,0 €
Solatno olje 4,0 €
Konopljino olje 0,25l 10,0€
Bučno olje (hladno stiskano) 0,25l 12,0 €"

Za salatno ulje ne piše udio bučnog ulja.
Postoji još jedna caka. Bijelog ulja se uobičajeno kod Županića i Presečkog dodaje 1/3 težine koštica. Ako iz kile koštic dobijemo od 1/3 do 1/2,5 l čistog ulja, onda udio čistog ulja nije cca 70%, nego cca 50%.

Kakvi su omjeri za jednu prešu kod Presečkog i sl.,tj koliko treba koštica koliko bijelog ulja za jednu prešu i koliko se dobije ulja od jedne preše?

Odgovor (djelomični) je u mojem prethodnom postu (crveno u citatu). Ako je 30 kg koštic, one se odjednom ispeku, a preša se dopunjava. Mislim da u nju stane 25 kg pa se mora malo stisnuti da bi se mogla dopuniti. Najbolje je ako imaš količinu da ispadne 20-25 kg po preši. Ispod 15 kg ne prerađuju.

Jožek,
znam taj podatak s deklaracije u dućanu. Zanima me ono kaj se dela u Bajsovoj oljarni.

Emiksa,
dobije li se u Bajsovoj oljarni također 1/3 čistog ulja (od težine koštic)?
Koliko bijelog ulja se dodaje kod ponovljene prerade za salatno ulje?
Koliko se bijelog ulja dodaje kod ponovljene prerade?
Ako misliš da neki podatak iz nekog razloga nije za javnost, molim te isti na pp.

Andrija,
ja sam prvi put htel dobiti malo kvalitetnije ulje pa sam na 36 kg koštic dodal samo 7 lit bijelog ulja. Dečki kod Županića su malo negodovali, a ulje nije bilo najbolje. Uvijek sam dobil bolje ulje kad dodam 1/3 bijelog.
 

andrija325

Član
Tu od
6 Tra 2015
Poruka
34
Da i ja sam puno baš kod Županića razgovaral s dečkima koji rade nutra u uljari i oni isto delaju sebi ulje salatno i da stavljaju omjer 1/3
I vele mi iz iskustva da je to pravi omjer
Ima ljudi kaj svašta stavljaju u koštice prije nego idu u peć.
Videl sam da stavljaju orahe suhe, smokve čak i bademe i svašta
Neznam kaj i a to predstavlja
Al ak se radi s ljubavlju i pošteno nemre biti loše
Meni se isto svi kupci od lani vratili i uzeli čak i više ulja nego lani
Po kolko vi drugi salatno ulje litru prodajete
Ja 90kn litru i obavezno staklene flaše
 

emiksa

Novi član
Tu od
8 Lis 2011
Poruka
24
Emiksa,
dobije li se u Bajsovoj oljarni također 1/3 čistog ulja (od težine koštic)?
Koliko bijelog ulja se dodaje kod ponovljene prerade za salatno ulje?
Koliko se bijelog ulja dodaje kod ponovljene prerade?
Ako misliš da neki podatak iz nekog razloga nije za javnost, molim te isti na pp.
Jučer sam odgovorio na tvoja pitanja ,al izgleda da je izbrisalo odgovor, pa se ispričavam.
U Bajsovoj uljari iz jedne preše 25 kg koštica prženjem na 125°C dobiješ 9-9,5 lit . čistog ulja kad stisne prešu do kraja (300 bara),težinski je to oko 1/3 ili malo više.
Za salatno ulje dodaje se 8-10 lit. bijelog ulja na mljevene pogače iz jedne preše,prži se na cca.125°C i dobiješ ulja koliko staviš bijelog ulja.Ako želiš smanji ti malo pritisak kod prvog prešanja(dobiješ manje čistog ulja),pa dobiješ kvalitetnije salatno.Cijena prvog prešanja je 20 eura, a drugog 15 eura ima i suncokretovo ulje po 1 euro,tak da ak nečeš nemoraš nositi svoje ulje.
Čisto prodajem po 140kn/lit.,a salatno po 80kn/lit. i ulja ne miješam naknadno.
Imal sam jednu ral tikvi glajsdorf i dobio 380 kg suhih koštica bez primjesa ručno očišćenih .

Odgovor (djelomični) je u mojem prethodnom postu (crveno u citatu). Ako je 30 kg koštic, one se odjednom ispeku, a preša se dopunjava. Mislim da u nju stane 25 kg pa se mora malo stisnuti da bi se mogla dopuniti. Najbolje je ako imaš količinu da ispadne 20-25 kg po preši. Ispod 15 kg ne prerađuju.

Još uvjek nisam dobio potpun odgovor na pitanje.
Znači: ? kg koštica+? lit. bijelog ulja = ? lit.prerađenog ulja.To me interesira za vaš način prerade.Može i na pp.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Gore sam ti napisal 30kg koštica dobiš 11-12 lit. čistog + 10 lit. bijelog = 21-22 lit. prerađenog, mada sam već imal koštice kaj su dale 2,2kg za litru čistoga i to je se kaj moreš od prirode zvleči, a se ostalo je kemija.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Emiksa, najljepše falim za precizne informacije. :drink:
Ispričavam se ako ti je moj odgovor bil nerazumljiv. Svodi se na gotovo isto kaj je napisal @jozek.
Evo dopunjavam svoj prvotni odgovor:
"Bijelog ulja se uobičajeno kod Županića i Presečkog dodaje 1/3 težine koštica (dakle na 30 kg koštic ide 10 lit bijelog ulja). Ako iz kile koštic dobijemo od 1/3 do 1/2,5 l čistog ulja (iz 30 kg dobijemo 10 - 12 lit), onda udio čistog ulja nije cca 70%, nego cca 50%."
Plaća se po kili koštic pa nije bitno koliko preša imaš, ali ne prerađuju manje od 15 kg.
Ukoliko neka vrijednost varira, za kalkulacije uvijek uzimam nepovoljnije vrijednosti.

Kolače uzimam i koristim kao dodatak hrani za svinje i kokoši. Jedno vrijeme sam dodaval u doma pećeni kruh. Čak sam primijetil da su mladi mački jeli brašno od bučnih kolača. :)
Ako se kolači ostave u uljari, Županić smanjuje cijenu prerade za 1 kn, a Presečki ih otkupljuje po 1 kn.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Pozdravljam profesionalce, pročital sam temu pa imam hrpu pitanja. Imam neke parcele koje su na udaru divljači tak da kukuruz tam nemrem sijati. Da li svinje i srne napadaju buče? Netko je napisao da postoji mogućnost otkupa sirovih koštica po 8 kuna ak ti oni beru. Jel u cijenu ide i prigrnjanje buča? U mojem slučaju jedino kaj imam je traktor, plug ,tanjurače i roto malčer. Ni ralice ni adekvatne sijačice. Ak bi išao u to posadil bi jednu ral za probu. Koji umetnjak trebam za sjetvu? Jel špricanje neophodno? Ako bi brao ručnu, kak da usisam koštice? Koliko sjemena ide na ral i kolko košta prosječno. zahvaljujem unapred
 

tomo07

Novi član
Tu od
14 Svi 2015
Poruka
12
Pozdrav,

kojim sredstvima će te tretirati buče protiv korova?
Na njivi gdje ću ove godine staviti buče uvijek ima puno travnog korova.
Što bi bilo najbolje koristiti odmah po sjetvi a što bi se moglo kasnije kad niknu?

Unaprijed zahvaljujem
 

Gear

Novi član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
8
Pozdrav!

Jel netko obavlja sjetvu bundeva sa olt psk? naime imamo ploce za bundeve ali ne navlace svako zrno ili uzima po dva. Pa ako mozda netko zna koji bi bio uzrok tome i na koji nacin bi trebalo pravilno podesiti sijacicu za sjetvu bundeva?
Hvala na pomoci!
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Pozdrav!

Koji međuredni kultivator preporučate za buče, nosio bi ga imt 533. Dal može nosit možda 4 reda i koji bi preporučili ?
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Kakve su vase buce ove godine, kod nas dosta tesko izlaze zbog lose pripreme i suse za vrijeme sjetve
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kod mene pao ogroman pljusak par sati nakon sjetve, isto su teško išle van, pa sam morao zalijevati. Poslije zalijevanja opet pao pljusak... Inače za buče pripremim malo grublje, i sijem pliće, ali vrijeme je zahebano...
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
kod nase se pripremalo tanjuracom i priprema je bila dosta losa jedan dio koji je sijan ranije u lodiju pripremu i susu zemlju ide van al ima onih gdje su vec 2-3 lista a i onik gdje klica tek probija... a drugi dio se sijao par dana kasnije u malo vlazniju zemlju i bolju pripremu i tu izlaze vise manje jednoliko
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Budem, ovih dana idemo u nabavku kultivatora i odmah u kultivaciju, koji bi preporucio kultivator, dal je imt dvoredni dobar ili nesto drugo ?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Buče bundeve

Pa ja bi ti preporučil olta, vele da je jači konstrukcijski nego imt. Koliko sam uspel vidjeti na forumu da se kod imta vole lomiti lopatice.

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Stavio sam u temu kultivatori neke kultivatore iz poljoopskrbe i auto horvata, nove ali bez kutija za gnoj...nez koji bi bili bolji dal ovi s kutijama ili ako nije previse bitno uzet novi bez..na koji način vi dohranjujete buče ?
 
Na vrh