• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bućino ulje

N

Nema Veze

Guest
http://www.bjelovarac.hr/Novosti/tabid/5421/articleType/ArticleView/articleId/20627/Uzgoj-na-14-hektara-za-potrebe-proizvodnje-bucinog-ulja.aspx
ovdje u tekstu ima par korisnih podataka - kolicina po hektaru, cijena sjemena i jos ponesto, a mogao bi se i kakav kontakt ostvarit

evo i kontakt - OPG – HRVOJE HRVOJČEC Mije Bobetka 6, Ždralovi

rad u kojem je sudjelovao doticni mladi agronom---> http://bib.irb.hr/prikazi-rad?rad=139001

I u Agroklubu ima jedan clanak o njemu i tikvama.

ABM Graminea - tu je bilo malih pakiranja sjemenki, ali ne mogu doci do cijene, pa ako ti je neka blizu, zovi i pitaj.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U KTC-u sam kupil 2 paketića golic za grickanje. Jel bi vredile za sadnju?
 
C

Cvijetic

Guest
Ovako nova sam u ovom, stoga svaka inf bi mi dobro dosla :)

Ako posadim tikve/bundeve, dal postoji udruga za otkup? kome da se obratim?

Pomagajte!!!!!! :rolleyess:
 
I

ihorzic

Guest
+ a i ja čekam informacije u smislu kako se sije , gnoji , okapa , šprica ,..
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ovako nova sam u ovom, stoga svaka inf bi mi dobro dosla :)

Ako posadim tikve/bundeve, dal postoji udruga za otkup? kome da se obratim?

Pomagajte!!!!!! :rolleyess:

Dušo,draga udruge se ne bave otkupom,jer su neprofitabilna udruženja,ali ako ti pomogne ovo....,Vž-Vidovec,nekoliko prerađivaća tikvi golica....mi se ćini da uzima kooperante...jedan je Presečki....,a imaš i u Međimurju,ak ti nije predaleko....čovjek se preziva BIster ,Domašinec....
Ako ti treba detaljna info.,puina adresa ,tel.za Bistera...?..... se potrudim i javim kroz koji dan.
 
C

Cvijetic

Guest
Velim da mi je sve ovo novo i da mi je svaka informacija dobro dosla!!!!!!!!!!
Hvala :drinkers:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
+ a i ja čekam informacije u smislu kako se sije , gnoji , okapa , šprica ,..

Tikve golice,se siju sijačicama( kod mene ih ima nekoliko),na razmak u redovima od 120-130cm,a u redu na 50 cm razmak,...bitna stvar je nabava pravog sjemena(sortiment)....,Glajsdorf,se pokazala kao najbolja,ali nabava u austriji(astrosat),...gnojidba...prirodni stajnjak,umjetno....,Šprica se protiv korova ....e sad nemogu se sjetiti naziv,...zatim čekaš berbu....čišćenje se vrši strojno(kombajni),i ima rastepa,ili ručno ....puno posla,a zatim obavezno sušenje.Otkupna cijena sirovih koštica,se kreće oko 7kn,a sušenih oko 22kn,sve zavisi od godine do godine.
Eto ako sam išta pomogao!
....nema na ćemu....
 
I

ihorzic

Guest
Hvala ti johabi , pomogao si , još jedino kad bi rekli koliko se može ubrati sirovih koštica na jednu ral ako je godina prosječna.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Da nisam to hladno prešano nikad probao , ima li razlike i kakve od ovog standardnog bućinog ulja

Probao sam jedno i drugo( u mojem kraju je to tradicija). ovo hladno prešano je po meni samo za lijek, em je skupo, em mi nema neku osobitu aromu. Dok ovo klasično, e to je fantazija okusa i zaista je šteta to ne probati. Čini mi se da je središte tog bućinog ulja Štajerska(tamo svaka drug kuća se bavi proizvodnjom, čak imaju specijalizirane sajmove). naravno, prihvatile su i susjedne regije, al znam da baš i nije previše rasprostranjeno.
 
I

ihorzic

Guest
pa koliko siješ za sebe i koliko dobiješ ulja
daj malo pojasni , ja bi za sebe
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
A ne, zabuna, ne sijemo mi već jakoo dugo, samo sam napisao kao mali dodatak temi, jer ipak je kod nas to tradicija. U zadnje vrijeme su se pojavili mnogi mali prerađivači. Nekad si bio samo ovisan o gradskoj uljari, a mnogi su mijenjali koštice u Dravskom Središću u Sloveniji..
 
I

ihorzic

Guest
pa dobro sad sam uporan ali možda znaš nešto više iz sječanja
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Jedino čega se sjećam da je na otkupu bilo 4kg koštica za 1L ulja. i znam da zahtjevaju za uzgoj jako puno stajskog gnoja....Ma ima tu ljudi koji o tome zanju puno. Mi kupujemo za osobne potrebe kod privatnika, kaj ja znam, 4-5litara godišne.
 
I

ihorzic

Guest
a pošto kupuješ , pa da ne moram saditi nego da kupim i ja
 

Najnoviji postovi

Na vrh