• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Centralno i ostalo grijanje

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,682
Kako Mario veli na izlazu iz peči ima vruću vodu a kod pumpe povrata mlaku po meni on nema dobru cirkulaciju vode!
Pa ni kod mene povrat u peć nije iste temperature ko i izlaz, a ne može ni biti jer se kroz radijatore voda u povratu ohladi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pa eto ..imaš gore ventil i dolje prigušnicu
ventil i prigušnica rade isti posao .
prigušnica je tu , okreče se s ključem , gore je zaštitna kapica da ne može baš svatko čačkati po balansu ..ventil se okreče rukom da može bilo tko smanjiti ili potpuno isključiti određeni radijator ili ovdje bojler .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tako je ..ako znaš da nitko ne bi petljao po tome okreni samo ventil(dovoljno je jedno ili drugo , ne treba obje )...prigušnica ako se dugo ne koristi zna propišati ..a nema ni zaštitne kapice koja bi to zaustavila
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,682
Nemam
Onda ga hebi majstore, kako onda misliš regulirat protok tople vode, izgleda da tebi ode sva vruća voda samo u sistem. On ti služi da ti se dio vruće vode vraća u peć i time sprječava da se sama peć ne ohladi. Kod mene je uštelano da se 70% vruće vode pusti u sistem, a 30% se vraća u peć i samim time se sprječava hlađenje same peći.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Znači ventil mogu malo zatvoriti a prigušnicu pritegnuti?
Inače ventil kada grijemo na struju zatvorim
tako je ..ako znaš da nitko ne bi petljao po tome okreni samo ventil(dovoljno je jedno ili drugo , ne treba obje )...prigušnica ako se dugo ne koristi zna propišati ..a nema ni zaštitne kapice koja bi to zaustavila
Onda ću samo ventil,prigušnica je skroz otvorena, vjerojatno nitko nije dirao od kako je montirano a ima traga kamenca na ventilu i prigušnici.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Onda ga hebi majstore, kako onda misliš regulirat protok tople vode, izgleda da tebi ode sva vruća voda samo u sistem. On ti služi da ti se dio vruće vode vraća u peć i time sprječava da se sama peć ne ohladi. Kod mene je uštelano da se 70% vruće vode pusti u sistem, a 30% se vraća u peć i samim time se sprječava hlađenje same peći.
A šta da ti kažem,davno se radilo a majstori su isfušarili..
Nadam se da se može to nekako prepraviti i napraviti bez većih problema
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,682
Nadam se da se može to nekako prepraviti i napraviti bez većih problema
Naravno da može, odlazna cijev iz peći se prereže i ugradi se taj ventil kako je na mojoj slici. Mora ti se jedan dio tople vode vratiti u peć da ne padne temp. u peći što dovodi da ti se ne otvara samson ventil bespotrebno kao i tebi. Samim time smanjuješ i potrošnju drvi😉
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,682
Ti imaš dosta veliki sistem grijanja(vel. broj radijatora) i dosta velike gubitke topline (neizolirane cijevi) i zato ti se događa to što se događa. I jos k tome imaš i peć koja ima najvjerojatnije mali spremnik tople vode da može opskrbljivati sistem.
Ja grijem oko 120m2 izolirane kuće i 300L bojler za toplu vodu istovremeno i imam ovakve temperature u sistemu.
Peć
20240113_202247.jpg
Sistem
20240113_202252.jpg
I bojler tople vode
20240113_202232.jpg
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Naravno da može, odlazna cijev iz peći se prereže i ugradi se taj ventil kako je na mojoj slici. Mora ti se jedan dio tople vode vratiti u peć da ne padne temp. u peći što dovodi da ti se ne otvara samson ventil bespotrebno kao i tebi. Samim time smanjuješ i potrošnju drvi😉
Morat ću nadogradit sustav jer ovako ne funkcionira
35 metara trošim a ne ugrijem se kako treba
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,921
Po meni fali spremnik tople vode,35kw nije baš slabo.
1000l spremnik bi fino odradio posao,dobio bi na komociji,nebi non stop morao kuriti,i nebi morao prigušivati peć,jer bi svu proizvedenu toplinu prihvatio spremnik.
Sve to košta,ali košta i ovakav posao sa takvim "majstorima" da se čovjek nemože normalno grijati.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Ti imaš dosta veliki sistem grijanja(vel. broj radijatora) i dosta velike gubitke topline (neizolirane cijevi) i zato ti se događa to što se događa. I jos k tome imaš i peć koja ima najvjerojatnije mali spremnik tople vode da može opskrbljivati sistem.
Ja grijem oko 120m2 izolirane kuće i 300L bojler za toplu vodu istovremeno i imam ovakve temperature u sistemu.
Peć
View attachment 69009
Sistem
View attachment 69010
I bojler tople vode
View attachment 69011
Cijevi ću izolirati ovih dana,već bi bilo gotovo ali nisam mogo kupit jer se radi inventura ,a druge trgovine u okolici nemam
Ima da 12 radijatora ,dva ne rade i a dva sam mjenjao tj. ugradio veće...makno sam jedan 600x600 i metno 600x2000 ovog ljeta...i jedan prije 5-6 godina mislim da je bio 600x900 a sad je 600x1400 el to tolko značajno da bi moglo bit problem ne znam
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Ja toliko potrošim u dvije sezone loženja
Toliko smo trošili i dok je tata bio živ i kad je bio bolestan ložilo se od 0-24 ali baš lozili temp. vode nije bila ispod 65 min..ko kad je imo termostat odma smo morali loziti i trošili smo 35 metara i imali smo samo žbukanu fasadu a sad od 10 cm stiropor i opet tolko trošimo a ne ugrijemo se
 

Najnoviji postovi

Na vrh