• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češki most vs Carrarov most

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Zakaj bi uopce i stajal s teretom pod brdo da susedom pivu popijem nista od tog samo gas treba delati:icon_rofl::icon_rofl:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Zakaj na žalost kod mene dva zetora imaju prednje kočnice ali isključene puštale ulje tak da su blindirani lajtungi i kak da ih nema bolje riješenje kočenje kardana prednje vuče .

Pa ne znam nemam iskustva sa prednjim kočnicama, ali uvijek kad bi mi i trebale imam uključenu prednju vuču tak da mi koče sve 4 jer je prednji kraj ušperan :).
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Kažeš da Cararo ima veći ajnšlag kako to onda da mi Z6245 ima veći ajnšlag sa češkim mostom nego proxima sa Cararom?

zato kaj proxima ima veće i šire gume napred nego 6245
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ovaj put budem stal na Oficirovu stranu, jer čovjek ima praf.
Modeli 5245 i poneki 6245 imaju modificirani češki most, tzv. laki most.

Glede prednjih kočnica: tko ih nije imal na traktoru nek ih radije ne komentira.
Zaustavni put na suhom asfaltu je bar dvaput duži na ravnom, a na nizbrdici i više.
Zbog toga ih traktori koji idu brže od 31 km/h moraju imati.
Sve je u redu na polju gdje je prednji most uključen. No, na cesti ga nitko ne uključuje, pa nema ni mogućnosti kočenja.
Postoji nekoliko izvedbi i svaka ima svoje prednosti i mane.
- traktori bez prednjeg pogona obično imaju tromle na glavčinama (Fendt, Same).
- traktori s prednjim pogonom mogu imati diskove u prednjim reduktorima (Sameov patent). Ovo imaju gotovo svi SLH traktori, Zetor xx41 serije, neki modeli NH...
Najveća prednost tog sistema je sigurnost. Kočnice su dvokružne, i na skliskom terenu sigurno bude bar jedan kotač kočil. Zato je i ovaj sistem i najčešći na brdskim traktorima.
Naravno, ima i nekoliko nedostataka:
- skup i (mehanički i hidraulički) kompliciran. Pri punom kočenju praznog traktora pri velikim brzinama, može izazvati zanošenje zadnjeg kraja, kaj može biti opasno (ali se da lijepo driftati :D:)
- kočenje automatskim uključivanjem prednjeg pogona pri stiskanju kočnice (Carraro, Agrotroni npr.).
Prednost: jednostavnije i jeftinije, nema blokiranja zadnjih kotača pri kočenju.
Nedostatci: veliko mehaničko naprezanje prednjeg pogona, uključivanje pogona mora biti lamelasto, prednji kotači neefikasno koče na skliskoj podlozi.
- kočenje prednjeg pogona diskom na kardanskoj osovini. Modifikacija prethodnog za traktore s mehaničkim uključivanjem prednjeg pogona.
Prednosti: jednostavnost.
Nedostatak: imaju osobine kočenja kao u prevom slučaju, a nesigurnost na skliskom kao u prethodnom slučaju.

Na Sameu imam kočnice na svakom kotaču, a na Štoreu, ak Bog da, bude kočenje prednje kardanske osovine diskom...
Ukratko, nikaj bez prednjih kočnica.

Ko ne vjeruje nek proba.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj upravu si kad velis da je to super pogotovo u brdima,al na vecini nasih starih traktora toga nema,pa tome shodno je i ta varijanta koju svi sa prednjim pogonom koriste,ukljuci prednju i podbrijeg kad koci zadnje koci sve s tim da tu nisu brzine i teren je vecinom mekan ili sklizak,al opet kolko cesto ili u kojem poslu stajes s kocnicama skroz na takvim terenima.:(wasntme):

Kod stajanja sa jednoosovinkom punom recimo zemlje,gnoja,sljunka,veliki dio tereta je na straznjoj osovini i kotacima traktora i staje na travi niz brdo naravno u sporim brzinama kretanja govorim.:tractor:

Jos jednom napominjem bilo bi dobro imat prednje kocnice,pogotovo onima koji zive na brdskim terenima.:eek::

Mislim da bi tu retarder na prednjem kardanu rjesil mnoge muke.:(hi):
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Retarder veliš? Jesi li ikada vozio kamion ili autobus sa retarderom pa da možeš govoriti iz iskustva o retarderu? Nije retarder med i mlijeko kako ga ljudi koji o njemu nemaju pojima puno puta prikazuju.....

P.S. avatar ti je za deset....
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ puno toga si napisal ko će razmeti kočenje uključivanjem prednje vuče je MF/JD prvi imali zavojnicu uključuje dupli mikroprekidač kočenje uljnim lamelama je cararo prvi imal nedostatak kočenja uključivanjem kardana je jak udarac kod kočenja i brzo razjeban centralni klin i ležajevi naročito MF ako si vozil znaš o čemu pričam vozil sam večinu traktora pa i prednje kočnice nisu baš sveto pismo po meni najbolje riješenje ima Fend najlošije SDF od novijih .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A kaj fali SDF-ovim prednjim kočnicama??

I od kad to IMT nema prednju vuču u rikverc? (izuzevši stare modele sa automatskim uključivanjem:))
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
A koje je to Fendtovo rješenje? Disk na kardanu? E nije najbolje, nebi vjeroval.
Pri kočenju lijevi kotač ima tendenciju proklizavanja. A ak dobro prime prednji kraj, može doći do zanošenja stražnjeg.
To je staro rješenje. Pročitaj prije napisano zakaj je takvo.
Da je dobro, nebi auti imali kočnicu u svakom prednjem kotaču.

Najbolje je uključivanje prednjeg mosta, zajedno sa kočnicama u glavčinama:
- Nema zanošenja (jer nije moguće blokirati zadnje kotače s praznim vozilom)
- Imaš sigurno kočenje svakog kotača

To tješenje su koristili NH TN i neki Steyr-ovi modeli za brdske aplikacije. Nije rašireno zato jer je skupo.

Sameovo rješenje je tehnički najbolje. Možda je moglo biti bolje izvedeno i dorađeno, no i ovakvo je pouzdano i prilično dugotrajno.
Jesi li videl da može odvojeno kočiti i prednji i zadnji kotač pri okretanju? Jesi videl koliko mu mjesta treba pri takvom okretanju?
To kaj su na Zetoru, sistem poput SLH s Carraro mostom, usrali korištenjem UK tekućine umjesto ATF-a, nije problem rješenja, već primjene istoga.
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Prisustoval sam nošenju zelene bale sa prednjim utovarivačem traktori su bili MF 105 ks DF 100 ks dva JD 75 ks Fend 100 ks bala je bila ista MF je nosil solidno ali kod kočenja bilo kvrckanja kod prednje vuče JD isto ali ni je kvrckalo (kod oba) DF se skoro prevrnal kod kočenja probal ponovo ali isto Fend je prošel najbolje kao da pleše balet nakraju su dečki zaključili da DF ima najlošiji uradak radi (efikasnih) prednjih kočnica kak nemam nijedan od navedenih traktora mislim da sam objektivan i kak sam svakog vozil moj favorit je Fend .Poštivam sva mišljenja ali o ovome svoje ne mijenjam .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Daj malo jasnije napiši tekst. Niš' nis' razmel.
Ak fendt ima disk za prednji most, onda je imal isti problem kao i DF. Jedino ak nije baš kočil prednji kraj (na nekoliko njih sam videl skinue pakne ???).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Budem ti objasnil u živo ili ak hoćeš kad bude ponovo test sa balom pozovem te za suca a možeš doći i sa traktorom gle vozila se bala u improvizirani dupli zavoj nikaj posebno
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
ove kočnice nisu najbolje :icon_pray:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=Wop20549tco[/YT]


ali zato su ove :(clap):

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=4PuN-JZnIZI[/YT]
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Kupite Ursusa, tam nebudete imali briga s kočnicama, on to ima jako kratko i jako slabo, kak i IMT-e, kak i TV-e ............

Prikolica mora imati kočnice, ovo sve drugo je glupost
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
ove kočnice nisu najbolje :icon_pray:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=Wop20549tco[/YT]

Reko bi Jare "Pajo vidi ga ukoci u mestu"!!! :icon_super::icon_super::icon_super:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ovo s ABS-om ide obavezno za brzine iznad 50km/h, ali to je sci-fi za temu o kojoj razgovaramo.
Auti su kočili bez ABS-a do pred 20-tak godina...tak da je ovo na traktorima...hmmm.

Ono kaj sam štel naglasiti je da je kočenje prednje osovine bitno poboljšanje i zaustavnog puta i sigurnosti, ak se zna s čim se raspolaže i kak to koristiti. Ovi testovi na filmićima jesu istiniti, no svrha im je marketinška demonstracija ili preseravanje...radi bolje prodaje (nepotrebne i lako kvarljive) dodatne opreme.
Slažem se z Muhom. Dobro kočenje prikolice čuda čini.

Svi ti dodaci čine "idiot proof" sustav za vozače koji su iz autića na pedale prešli u jurilice.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pouka svega prilagodi brzinu i teret vozilu kojem raspolažeš i još malo smanji (i teret i brzinu) za svaki slučaj pa si sigurniji u radu .:icon_thumright:
 

Najnoviji postovi

Na vrh