• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360


Ekipa pozdrav!
Malo me duže nije bilo, bilo je posla oko vađenja i spremanja, i kaj je najbitnije, zadovoljni smo. Ovo kaj vidite je rezultat posađenih 40kg, a ukupan prinos još nemam(cca 300kg) jer je na sušenju sa stabljikama, znači nismo ga odvajali od stabljika nego se sve zajedno suši. Moje pitanje je da li je to u redu da se tako suši ili stabljike treba odvojiti?? Hvala

Kažu da ga je najbolje sušiti sa stabljikom a pred prodaju rezati i pripremati u mrežice ili gajbe ili što već , ja sam si svoj tako povezao u snopove 5-6 komada i objesio da se suši i super je :)
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Lose vrijeme pa se tesko susi...
Ja svoj cca tjedan dana susim sa stabljikom, onda stabljike porezem i cesnjak rasirim i susim jos.....
 

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Da, vrijeme je koma, nakon 5 dana skoro da i nema pomaka u susenju..ja ga planiram ostavit jos malo sa stabljikama, pa onda ocistit..
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Gledao sam dobru zemlju(srpski plodovi zemlje) i bio je prilog o češnjaku pa je frajer pričao kako suši češnjak sa stabljikom i da onda češnjak još iz stabljike vuče sokove i na sušenju naraste 1-3mm. Ne znam koliko je to istina ali valjda ima nešto u tome. Ugl pratite YouTube kanal Uros Davidovic( to je voditelj) i svaka emisija i prilog posebno je objavljena.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Novi sam na forumu od jučer , tek se učim kako se uključiti. Pročitao sam sve vaše postove svih 130 stranica pratim vas već godinu dana .Čitajući nešto sam naučio. Sve što je napisao CAPO ZG je uredu bitno je da se osuši .Ja ga isto vežem u snopiće i vješam na letvice u kukuruzani . kada se osuši čistim ga i režem i stavljam ga u plastične gajbice jer se gajbice lako slažu jedna na drugu . Kada budem imao više vremena napisati ću kakvu ja imam tehnologiju sađenja i uzgoja sadnog materijala (simena ).ako vas nešto zani ma pitajte. Ja sam iz Josipdola 10 km od Ogulina 50 od Karlovca 100 od Zagreba 110 km od Gospića 120 km od Rijeke najpogodnije mjesto za sadnju i prodaju češnjaka .Pozdrav svima.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
kako da stavim sliku upomoć
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imas dolje, ispod onog prozora gdje pises poruke, opciju " idi na napredno " ( crvenim slovima ). Kad na to kliknes, ispod imas 4 nova prozora, a u drugom ( pise ti "prilozi datoteke " ) kliknes na " uredi privitke " ( opet crvena slova ). E, onda ti se otvori skroz novi prozor i tam kliknes na " pretrazi " . Otvorit ce ti tvoje mape na compu, oznacis sliku koju hoces postaviti i nju " uplodiraj " (crvena slova ) i pratis kak te vodi ..... Reci ce ti da malo pricekas dok se slika ne usnimi . Kad to napravis, kad se slika usnimi, zatvoris taj naknadno otvoren prozor i samo klikni "posalji poruku " ... I to je to :icon_pidu:
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Vidim da nitko ništa ne piše valjda su svi zadovoljni sa češnjakom i kišom .Ja sam svog izvadio i stavio na sušenje pa kako mu bude i tako ću skoro svega saditi jer ga nisam niti imao puno.Sada ću malo napisati kako sam ja počeo saditi više iz hobija.Žena je uvjek sadila odprilike 1kilu jesenskog i1 kilu proljetnog.Uvjek sve ručno i bez kemije. U 2012/13 bilo je posađeno oko200 kom.
i oko 400 bobic sa vrha kada sam se ja malo uključio.U2013/14 sam posadio oko 1000 kom. iz normalnog češnjaka ,1000kom.što sam dobio iz bobic,oko 700 kom. proljetnog i 2000 kom. bobic.To je moj ovogodišnji urod . Ničim šprican sve rađeno ručno u mojoj režiji bez ičije pomoći Sada na jesen planiram saditi ovaj što sam dobio iz bobic 2000 x 5-7 režnjića i 15 000 iz normalnog što sam dobio klonirajući i oko 40 000 bobic jer 2015 planiram saditi oko hektar . Oko Velike Gospe počinju pripreme zemljišta u suradnji sa savjetodavnom službom Karlovačke Županije .Saditi ću gdje je bio ječam , sada su nikli svi živi korovi pa ću ih uništiti totalom .Za sada toliko jer Dinamo već igra 5 min. Ovo sa totalom jeli u redu. slijedeći put nastavljam .
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Josipdolaac,da li si ove godine imao bijele trulezi?, kod nas je harala zbog puno vlage!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Evo mog cesnjaka danas izvadjenog !
 

Prilozi

  • 2014-08-02 11.09.29.jpg
    2014-08-02 11.09.29.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 133
  • 2014-08-02 11.09.35.jpg
    2014-08-02 11.09.35.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 130
  • 2014-08-02 11.10.38.jpg
    2014-08-02 11.10.38.jpg
    70.5 KB · Pregleda: 135

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Tak je i kod mene bilo. Kaj radis sa ovim cahulicama na vrhu stabiljke ??
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Utakmica gotova Dinamo - Zadar 5:0. Sada mogu nastaviti sa pisanjem.
mijo - unatoč kiši češnjak odličan , nasreću ja bolesti i muhu ne poznajem.na malim površinama i bog štiti . N a jesen upotrebljavam kemiju preventivno protiv bolesti i korova..Saditi ću na uzdignute gredice širine 1m koliki je razmak kotača IMT 539 .4 reda-27 cm a moj plan je 5redi - 20cm kao na sadilicu . samo što ću ga ja utiskati ručno na razmak 12-13 cm ( nije badava uzrečica kako sadiš tako bereš ) dobije se kvaliteta i izgled . Bobice isto 5 redi razmak redova 20cm razmak u redu od 8 - 10 sa napravljenom ručnom sadilicom.Molim veće proizvođače za savjet čime i kada tretirate zemlju protiv crva i dr.
ušto namačete prije sadnje protiv muhe i plemenjače.Čime špricate korov poslije sadnje,čime u proljeće i dali raste korov kada se šprica. koje vi mineralno gnojivo koristite kod sadnje , kod prihrane preko lista idr , Koja je vaša tehnologija od sadnje do branja.Više mi vrede savjeti iz iskustva nego iz savjetodavne službe.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,605
Tak je i kod mene bilo. Kaj radis sa ovim cahulicama na vrhu stabiljke ??
Da ti pravo kažem,ne znam.Ne znam jel se to može koristiti za sadnju najesen za sjeme?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Navodno .... se taj dio posadi, iz njega izadje samo jedan cesanj, a taj se moze saditi za dalje !? Moj djed je taj dio koristio za pac, salamuru !
Ja cu isprobati obje varijante pa kaj bude !?!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,072
Tak moj stari dela. To posadi i onda od toga dobije sjeme za dalje.
Baš me neki dan tome podučaval
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
ZGZAC Ove čahulice na vrhu zovem bobice samo su kod mene puno veće Sada ih prosuši,kada ih prosušiš razdvoji ih i kalibriraj u jesen kada se sadi posadi ih uredove na razmak 8-10 cm ako sadiš malo ručno okreći sa korenom u zemlju kada ih budeš brao dobit ćeš kvalitetan sadni materijal . Ja sam imao 2 000 komada sve okretao i utiskao dobio kvalitetnu glavicu od 5-7 režnjića za sadnju od ovih režnjića dobio normalnu glavicu preko10 režnjća to je najkvalitetniji češnjak za sadnju jer ga obnavljaš, ako nešto nije jasno samo pitaj.
mtd 001
susjed iz D. Rese nekako mi izgleda dosta sitan i očerupan kakvo je to sime sa koliko režnjeva i odkuda je porijeklo.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,605
mtd 001
susjed iz D. Rese nekako mi izgleda dosta sitan i očerupan kakvo je to sime sa koliko režnjeva i odkuda je porijeklo.
To mi sjeme imamo već ohoho godina,budem sutra jednu glavicu poslikao.Lani su režnjevi bili ogromni,recimo ko jagode.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@mtd.... jel se moze kak od tebe na koji nacin usicariti to sjeme ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh