• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Evo, blizi s i berba pa da malo i o tome...kak vam izgleda cesnjak i kako cete odabrati tren vadjenja? I ambrozija je lagano krenula, a kamilice kolko hoces.
 

Prilozi

  • IMG_20190602_104520.jpg
    IMG_20190602_104520.jpg
    181.7 KB · Pregleda: 51
  • IMG_20190602_104411.jpg
    IMG_20190602_104411.jpg
    162.7 KB · Pregleda: 49
  • IMG_20190602_104349.jpg
    IMG_20190602_104349.jpg
    178.7 KB · Pregleda: 48

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Foler, izgleda da istu sortu češnjaka imamo.
Moj je strašno jadan, ni malo nisam zadovoljan ovom godinom.
Posijan u suho, rano proljeće cijelo suho bilo, sad nikako da prestanu ove kiše i hladnoće, užasno.
Trava probija, na mjestima se ne vidi ćešnjaka, a ne možeš sastaviti dva-tri suha dana da se to ide čupati.

Sa proljetnim potpuno drukčija situacija, sa njim sam za sada prezadovoljan.
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdrav svima,
polako vadimo češnjak ….većina glavica je oko 80-100 g.. divota (hvala Gorane na vrhunskom češnjaku )
ono što sam primijetila ove godine, s obzirom na česte kiše i vrijeme, mi smo imali zanemariv postotak hrđe koja je krenula tek prije tjedan dana ,plamenjače ,truleži uopće nemamo. Ja bih rekla da je Trifender koji smo ufrezali prije sadnje i PRO- bac koji smo folijarno išli nekoliko puta u vegetaciji dalo takav rezultat.jer smo i prije znali posadit krasan češnjak ali bi nekom vremenu počeo truliti i svašta.
Znači bez TRIFENDERA više ništa ne sadim.
evo i fotkice
 

Prilozi

  • IMG_20190531_170235.jpg
    IMG_20190531_170235.jpg
    141.4 KB · Pregleda: 39

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
odma se vidi da je rucno sadjen.
ja cu imati uskoro dramu sa berbom jer nisam odradio dobro sa sirokolisnim herbicidom pa mi polje izgleda kao nasad kamilice. za poluditi.
 

Prilozi

  • IMG_6968.jpg
    IMG_6968.jpg
    237.6 KB · Pregleda: 47
  • IMG_6967.jpg
    IMG_6967.jpg
    227 KB · Pregleda: 46

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
@foler, vidim da imamo istu sortu...

Hoće li tvoj procvijetati ili ne? Moj je u istoj fazi kao tvoj, ali stoji već danima kako je i sve više žuti. Strašno sam nezadovoljan kako to sve izgleda ove godine. Prskan i od bolesti i od nametnika, ali kao da ništa od toga nije djelovalo...

Za korov da ne pričam...
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Iskreno, uopce vise ne razmisljam o tome kako ce to zavrsiti...prekasno je za bilo kakve intervencije...sredili budemo taj korov, proveli berbu, posusili cesnjak i probali izvuci barem nesto...meni je ovo prva sezona i znam u 90% sto sam sjeb...da li cu ici opet u to, ne znam...najveca greska je sto nisam postavio navodnjavanje!!!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Kakvo navodnjavanje kraj ovakve godine?

Kod mene je danas akcija čupanja korova...
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Krivo gledas na navodnjavanje ako pricamo o jesenskom luku. Prvo zbog gnojenja a onda zbog vode. Ne zaboravi da vode nije bilo preko zime i cijeli 2-4 mjesec. Bas onda kada krece u vegetaciju. Na nekim komadicima gdje mi je korov cuvao tlo od susenja i nekim jarcima je cesnjak bio duplo veci nego tamo gdje je sunce susilo tlo.
Eto, zbog 10.000kn/Ha za navodnjavanje sam popusio cijelu sezonu.
No goran1985 se pokazao kao prava ljudina i pomagao mi non stop!!! Kad sve sortiram i prodam znat cu gdi sam.
 

Ante2

Član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
161
Kako je kod vas luk dali je vadio tko, kod mene su bile velike kise pa ga ima 20 do 30% gnilih i muha mi je zeznula jos 10% a prskao sam u 12 mjesecu protiv nje te u 3 mjesecu 2 puta u razmaku 15 dana dok dalje nisam al opet je bilo.. Na koji nacin se vi borite s njom?
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Trebam pomoc...Zeznuo sam sa spricanjem protiv sirokolisnih korova i kamilica je napravila dernek na dobro pognojenoj zemlji. Sada to izgleda kao nasad kamilice. Sliku prilazem, jadna al se vidi.
KAKO DA IZVRSIM BERBU??? Da li bi tu odradila posao vadilica krumpira? Bitno mi je samo da to izvucem na povrsinu pa cemo rucno pobrati. Problem je jaki korijen kamilice i grane sto idu oko cesnjaka. Bitno da mi se to sve ne petlja u stroju.
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    126.2 KB · Pregleda: 24

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Najefikasnije...

Dok su bile ove kiše korov je od maltene nule narastao do ovoga... Prestrašno!

IMG-20190607-102538.jpg


 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Trebam pomoc...Zeznuo sam sa spricanjem protiv sirokolisnih korova i kamilica je napravila dernek na dobro pognojenoj zemlji. Sada to izgleda kao nasad kamilice. Sliku prilazem, jadna al se vidi.
KAKO DA IZVRSIM BERBU??? Da li bi tu odradila posao vadilica krumpira? Bitno mi je samo da to izvucem na povrsinu pa cemo rucno pobrati. Problem je jaki korijen kamilice i grane sto idu oko cesnjaka. Bitno da mi se to sve ne petlja u stroju.

Može i sa vadilicom za krumpir, kod mene je također neka stara sa vibro tresačem. Od gliba do betona u tjedan dana:
Bitan savjet: vaditi samo onoliko koliko u sat vremena možete pokupiti, ne smije više od toga stati na suncu jer će dobiti opekotine.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Mi radimo na način da ga povadimo i u male snopove poslažemo po njivi i tako odstoji dva-tri dana, onda se vozi kući i čišćenje.

Nikad problema.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Glavice moraju biti u hladu, ne stabljika pa pretpostavljam da snopove držite tako da je glava dolje? U tom slučaju je to dobro riješenje no po meni dosta sporije od ovih gajbi što ih ja koristim...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Ne smije se tako raditi, eventualno to može proći kod proljetnog jer on ima puno ovojnica pa teže dobije opekotine, (bude plave boje kad se malo oguli) skuha ga jednostavno jer ako je +35° u hladu na direktnom suncu je valjda i +50°. Drago mi je nisi imao tih problema ali i ovo je moj iskustveni savjet.
 

Najnoviji postovi

Na vrh