• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Case4220

Aktivni član
Tu od
14 Lis 2021
Poruka
158
Da li ste kad jesenski sadili u proljece? Kakva su iskustva, ima li gdje proljetnog sjemenskog za nabaviti?
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Pozdrav svima, jel ima ko kakav dobar sistem spartaca za traktor da s njim prolazite izmedu cesnjaka?
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Nema potrebe to raditi u češnjaku, više štete nego koristi.



Ovako izgleda moja jedna parcela sada:



A ovako je to bilo prije mjesec dana:

Sve pohvale od mene, odlicno izgleda.
Kod mene nije ista zemlja i nastane pokorica i jos ako izbije koja trava moram to nekako rjesiti.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Prošle godine sam okopavao češnjak, sve niti(čitaj korijenčići) sam raskopao oko češnjaka. I bile su jako sitne glavice kod berbe. Ove godine više nema okopavanja, samo pljevim i međured prođem sa trimerom. Češnjak inače ne voli kopanje a i ja sve manje i manje volim kopati tako da smo se ja i češko našli na pola puta.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
Pa kak da riješim korov u češnjaku, ak se ne smije okapati? Pa tko bu to sve opljevil?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Nije da se ne smije, nego je bolje ne. Ručnim alatima i nekako će se riješiti travu, tim traktorskim špartačima nema smisla. Precizno neće biti sigurno, samo bi trava još jače krenula.

No najbitniji razlog je širenje bolesti. Najveći neprijatelj češnjaku je bijela trulež i ona ako i kad se pojavi bude izrazito lokalno, ne bi se širila previše u zemlji. No kada se uđe sa alatima za okopavanje... e onda će je biti na cijeloj parceli i ta zemlja se može zaboraviti za sadnju luka i kapule za narednih bar deset godina...

Prije dok smo okopavali radili smo to sa ovakvim alatom;

 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Osim presnosenja bolesti u kojem smislu mislite na stetu? Da se zasjeku odredene glavice ili?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Prenošenje bolesti i jednom kada se pokorica razbije Stomp više ne djeluje, to su minusi. Plus je naravno prozračivanje, zarahljivanje...

Ne mislim na štetu oštećivanja glavica, podrazumijeva se da to nitko svjesno neće raditi.
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
Kako znat kada muha napada? Meni svake godine dode u drugo vrjeme a prskam tek kada primjetim siptome na luku.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Upravo zbog ovog što Goran kaže ,širenja bijele truleži okopavanjem ,ja sam se svojedobno morao dugoročno odreći svoje njive i iznajmljivati njivu . Morao sam se odreći i sjemena od češnjaka posađenog na njoj . Zaraza je krenula lokalno,ja nisam znao ,pa sam je raširio.. Kako se kod mene Stomp i Aqua Stomp nisu pokazali dovoljno jakim ,ove godine napadam Lentagranom koji na papiru obećava više . A poslije vađenja luka ,probaću posijati gorušicu . Nadam se da će malo pogušiti korove a malo će biti i za zelenu gnojidbu . U svakom slučaju ,gorušica je dobra protiv nematoda.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Biti ću jako iznenađen ako Lentagran uspije ijednu travu riješiti. :) Ali ajde, bar luku ne naškodi.
Meni se nije pokazao dobar, nadam se da za tvoje korove hoće biti.

Inače, ne znam ni jedan herbicid za širokolisne korove da valja u češnjaku. Lontrel ili prije Goal su solidni za riješiti korove no naprave jako puno štete. Od Goala se još i nekako uspije oporaviti, od Lontrela nikako.

Tko zna sa dobrog nek javi, biti ću zahvalan. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh