• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene umjetnih gnojiva

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
A zašto vas stalno muci taj PDV
Većina ozbiljnih poljoprivrednika koji žive od poljoprivrede su u sustavu pdva i ja kad nešto prodam naplatim PDV i kad kupim ga platim i to se prebija
Druge stvari bi trebalo mjenjat
Smanji PDV u turizmu jel mi od toga imamo koristi nemamo jedna kola i pica na moru i dalje koštaju 80 kn a pica nevalja nista usput
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,602
A zašto vas stalno muci taj PDV
Većina ozbiljnih poljoprivrednika koji žive od poljoprivrede su u sustavu pdva i ja kad nešto prodam naplatim PDV i kad kupim ga platim i to se prebija
Druge stvari bi trebalo mjenjat
Smanji PDV u turizmu jel mi od toga imamo koristi nemamo jedna kola i pica na moru i dalje koštaju 80 kn a pica nevalja nista usput


Kolega Fric u Austriji prema polj. emisiji svega 3% poljoprivrednika je u sustavu PDV-a i u tome je bit PDV-a od recimo 10% kojega bi plačali svi i oni takozvani mali i oni takozvani veliki i sa tih 10% bi nam kupovna moč bila daleko veča,proivod ili roba kudi kamo jeftinija,konkurentnija, itd.....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,908
A gle,to je isto kao i kada cijena goriva raste,sve je raslo...kada je gorivo palo,onda ipak gorivo toliko ne utječe na cijene!
A pdv nas muči jer ako imaš 2.66 milijarde kuna prihoda od prodane robe,moraš na taj iznos platiti pdv..koji ide državnom aparatu!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
A zašto vas stalno muci taj PDV
Većina ozbiljnih poljoprivrednika koji žive od poljoprivrede su u sustavu pdva i ja kad nešto prodam naplatim PDV i kad kupim ga platim i to se prebija
Druge stvari bi trebalo mjenjat
Smanji PDV u turizmu jel mi od toga imamo koristi nemamo jedna kola i pica na moru i dalje koštaju 80 kn a pica nevalja nista usput

Pdv je u poljoprivredi definitivno previsok. U mnogim razvijenim zemljama je Pdv na poljoprivredne inpute ( gnojivo između ostalog ) vrlo nizak npr. Italija 4%, Austrija 10%, Njemačka 7% , Poljska i Irska 5%.... Kod nas je Pdv u u turizmu 10 ili 13% i od toga profitiraju ionako samo oni koji ( ako istinski priznamo )ne rade bog zna kak teski posao, znaci iznajmljivaci soba, kafici, hoteli, restorani itd. , koji na kraju krajeva ionak samo dižu cijene, usluga im je sve lošija i kupuju uvozni jeftiniji proizvod čiji je seljak to jeftinije proizveo jer ima 20% nize inpute.
Fric, velis svaki ozbiljni poljoprivrednik je u sustavu PDV, ali zar ne bi bilo bolje da ne moras vec u startu akumulirati tolika sredstva ( kapital ) za proizvod koji moras kupiti i njime tek proizvesti krajnji proizvod za koji ti treba ponekad i do godinu dana da ga prodas, tu prvenstveno mislim na malog seljaka kojih ima jako puno. U Poljskoj je seljak naplacivao pdv ali ga nije vracao drzavi jer je poljoprivreda strateska grana.
Ja bi bio presretan da je pdv na domacu svinjetinu 8%, moji mesari bi sigurno vise mesa prodali a time bi naravno i ja profitiral kroz vecu prodaju.
 

agronom

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
55
Ja se slažem sa fricom pdv nije uopce toiliki problem, za mene je veci problem što nemamo nikakvu strategiju razvoja poljoprivrede.
da se vratim na temu kakva je cijena urea i 15 u vž. i gdje je najeftinija
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Zahvalite svi skupa doktorima i akademicima za koje glasate i uspješno nas vode od 90 tih nadalje i koji tako silno vole ovu prekrasnu hrvatsku...:icon_pray:
Dali ste primjer ' u mnogim razvijenim zemljama' nama su naši političari zagorčali život
Mi se ljutimo na neke propise kad si ovisan o drugima onda ti taj kroji sudbinu jer je njemu to u interesu to su te razvijene zemlje...
Negdje sam čitao da većinu mesa svinjskog u Austriji je iz vlastitog podrijetla jel imaju neku odluku da na uvozno meso ima neka carina ali naši to nemogu uvesti jel nas je politika dovela da ovisimo o drugima a taj onda gura svoje propise...
 
Posljednje uređivanje:

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Ja se slažem sa fricom pdv nije uopce toiliki problem, za mene je veci problem što nemamo nikakvu strategiju razvoja poljoprivrede.
da se vratim na temu kakva je cijena urea i 15 u vž. i gdje je najeftinija


I to gdje se prodaje na rate ako ko zna
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
A gle,to je isto kao i kada cijena goriva raste,sve je raslo...kada je gorivo palo,onda ipak gorivo toliko ne utječe na cijene!
A pdv nas muči jer ako imaš 2.66 milijarde kuna prihoda od prodane robe,moraš na taj iznos platiti pdv..koji ide državnom aparatu!

a da je manji PDV 10% imali bi i proporcionalno manji prihod
Vjerojatno govoriš o firmi u kojoj radiš
Sve je super trebaju nam radikalni rezovi ali nemoj u mojem resoru daj u tuđem
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Negdje sam čitao da većinu mesa svinjskog u Austriji je iz vlastitog podrijetla jel imaju neku odluku da na uvozno meso ima neka carina ali naši to nemogu uvesti jel nas je politika dovela da ovisimo o drugima a taj onda gura svoje propise...

Nema carina, EU je jedinstveno i slobodno tržište za zemlje članice.
Austrijanci kupuju Austrijsko i državni inspektorat kontrolira uvozno meso u njihovim trgovinama onak kak naši inspektori kontroliraju i rešetaju naše domaće meso u našim mesnicama. Hoću reći da tamo trgovine koje imaju veći postotak uvoznog mesa na policama od domaćeg imaju svakodnevne inspekcije tak da im se takvo meso baš i ne isplati držati.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kolega Fric u Austriji prema polj. emisiji svega 3% poljoprivrednika je u sustavu PDV-a i u tome je bit PDV-a od recimo 10% kojega bi plačali svi i oni takozvani mali i oni takozvani veliki i sa tih 10% bi nam kupovna moč bila daleko veča,proivod ili roba kudi kamo jeftinija,konkurentnija, itd.....

Bi u određenom djelu
U ugostiteljstvu je PDV 13% ali i dalje je kola 12 kn kao i kad je bilo 25
Ugostitelji nisu spustili cijenu za tih 12% nego njima vise ostane u depu novaca
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Nema carina, EU je jedinstveno i slobodno tržište za zemlje članice.
Austrijanci kupuju Austrijsko i državni inspektorat kontrolira uvozno meso u njihovim trgovinama onak kak naši inspektori kontroliraju i rešetaju naše domaće meso u našim mesnicama. Hoću reći da tamo trgovine koje imaju veći postotak uvoznog mesa na policama od domaćeg imaju svakodnevne inspekcije tak da im se takvo meso baš i ne isplati držati.

Nije carina neki namet ili propis krivo sam se izrazio ali koji štiti njihove proizvođače sto kod nas naravno nema a i pitanje dali bi nam dali to uvesti kao oni
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
a da je manji PDV 10% imali bi i proporcionalno manji prihod

PDV ne ide u prihod. Pdv se kod nas i u "razvijenim" zemljama naplačuje uvijek i svima. Fric, veliš da te Pdv ne muči. Žalosno je to kaj teret pdv-a stječe krajnji korisnik, kupac svakoga proizvoda, ne mogu si baš svi odbiti pdv. A nije baš isto da li krajnji korisnik u Hrvatskoj kupi gotov proizvod oporezovan sa 25% ili onaj u Njemačkoj sa 7%.

Nema nameta ni propisa, samo svijest ljudi koji tamo žive, bolja kupovna moć ( između ostalog i zbog manjeg pdv-a na hranu ) , milijuni eura koje troše na reklamu i marketing da bi dokazali da je domaće domaće, ukusno, svježe i kvalitetnije od uvoznoga i naravno usmjerena politika na domaće ( inspekcije )
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,908
Kolega fric,radim u petrokemiji,ali u procesu,tj proizvodnji gnojiva ne u "tovilistu" tj upravi.
Svi cvile da nam smanje pdv da bi gnoj bio jeftiniji,barem se tako prica.sad da li bi tako bilo ili ne ka neznam,ali da se taj iznos pdva prepolovi koji se plati,imalo bi prostora za jeftinije gnojivo,tako barem mislim.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Nisam ja zagovornik višeg pdva naprotiv
ja samo kažem da neke druge stvari su važnije
A smanjenje nema efekta na krajnjeg kupca kako sam objasnio i u turizmu 99% se nista nije promjenilo
Za kolegu adonisa se slažem da bi lakše prodao svoje svinje samo bi onda i na meso trebalo biti npr 10% kao finalni proizvod ali državi to onda fali...u njezinom prihodu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Austrijanci i drugi zapadnjaci su pametniji i znaju zaštititi svoje.
Evo primjer. U Austriji poslužuju obavezno jabuke u školskim kuhinjama. Ali ne bilo kakve. Moraju biti svježe ubrane, najviše nekoliko sati prije upotrebe. Jel moguće uvesti jabuke u nekoliko sati? Jel zabranjen uvoz? Odgovor na oba pitanja je isti - nije. A jel zaštićen domaći proizvođač. Jest, itekako. I to onaj lokalni. Dakle ne može ni neki veliki proivođač snabdijevati veći teritorij.
Tko nas sprečava da se nekaj slično primijeni i kod nas? Samo korumpirani političari.

Nažalost nisam mogel odoljeti da to ne napišem, iako u krivoj temi te se ispričavam adminima.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,584
Zna li netko gdje bi se moglo nabaviti Eurofertil Plus 37 gnojivo, nekih 250-300 kila? Proizvođač - Timac Agro.

Također Hydrocomplex Partner od Yara-e?

Vukovarsko-Srijemska županija..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
Nazovi njihove promotore pa te upute do trgovca koji drzi njihova gnojiva
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
Neznamo zakaj ti treba to, a ako postavis neki kontakt s njima dobis mozda nesto djabe za probu :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh