Gle, Ivane nemoj se ljutiti, ali ja to zovem "sindrom pšenice". Stalno se kuka kako je sjetva pšenice neisplativa, kako je suša, kako je ovo, kako je ono... ali se i dalje sije. Zašto? Zato što postoji otkup (bez obzira na cijenu). Proizvedeš, odneseš na otkup i priča gotova, "brigo moja pređi na drugoga"...
Svi misle da je otkupljivačima "med i mlijeko"; jeftino otkupljuju, skupo prodaju :?:.
Evo, uzmi papir i olovku, i probaj si izračunati koliko bi te koštala investicija, da umjesto u proizvodnju lješnjaka, kreneš u otkup lješnjaka; recimo 500 tona/godišnje.
Kupnja zemljišta, izgradnja objekta (tipski objekti su oko 500 eur/m2), pa građeviska dozvola, pa davanja, pa atesti, pa cice mice, struja, voda, odvodnja, pa radnici, pa zaštita na radu, pa oprema(strojevi), pa ambalaža, odvoz robe..... itd....itd..... pa problem nabave sirovine (ako ponudiš nisku otkupnu cijenu, nitko ti neće nositi lješnjake, ako daš visoku cijenu, svi će ti nositi lješnjake, ali je pitanje da li češ sa razlikom od veleprodajne cijene uspijeti pokriti sve ove gore troškove).
Pa vidi, koliko bi ti onda mogao ponuditi otkupnu cijenu?
Pa tek problemi sa naplatom robe; pa ne plaća konzum odmah. :blackeye. A od MPC cijene odbij PDV i min. 30% marže trgovca, a sa druge strane odbij otkupnu cijenu, i to što je ostalo u sredini, je novac s kojim možeš raspolagati.
Nije baš sve tako bajno sa otkupom.
Samo za primjer; imam ti firmu za održavanje zelenih površina (8 radnika + 2 sezonca), i samo za zaštitu na radu (oprema, lječnički pregledi, edukacije i ostalo) ide oko 80.000,00 kn/godišnje, godišnje održavanje strojnog parka (trakotr, malčer, prikolica, velike samohodne kosilice, male samohodne (one vrtne), trimeri, motorne pile, prskalice,....., bagere i kamione plaćam vanjske) isto tako oko 80.000,00 kn/godišnje, pa troškovi registracije (primjerice samo je homologacija za samohodnu je koštala extra 12.000,00 kn, jer je to uvijet za registraciju, a mora biti, jer se kreće po cesti i nedaj bože da opali po nekom novom audiju A8; tko će to poslije platiti)... i takvih je troškova preko 200.000,00 kn/godišnje koji se moraju platiti u roku a di je još sve ostalo. A cijena održavanja je; ako je po satu 55,00 kn+PDV, a ako je po kvadratu, od 0,40 kn+PDV (travnjaci) do 10,00 kn/m2+PDV (za krčenje šuma). Skupo? Jasno da je skupo, kada si možeš kupiti kosilicu u Pevecu za 1.000 kn i kositi svoju okućnicu (prosjek je nekih 200 m2 , za manje okućnice ti je to ravnih 100,00 kn), ali ja godišnje pokosim 1.500.000 m2 travnjaka i to kosilica iz Peveca ne može odraditi.
Malo je OT, ali, eto, svi misle da je "s ove strane" med i mlijeko. A nije baš; pa tako niti otkupljivačima (generalno smo svi u problemima).
A za manje proizvođače lješnjaka, jedina zdrava opcije je lokalna prodaja, na vrata, i ako si tako možeš osigurati 100, 200, 500 kupaca, onda kreni u sadnju lješnjaka. Ako ne, nemoj saditi. Okreni priču naopako; kreni prvo od tržišta, a onda tome prilagodi proizvodnju.
artyman: