• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

Knez

Novi član
Tu od
20 Pro 2017
Poruka
13
Dvostruko cijepljenje se obavlja na način da se ranije iskalemi kopulacijom međupodloga i konačna plemka.
Zamota se u stretch foliju i pohrani u hladnjak na 2 tjedna.
U hladnjaku taj spoj kalusira i nakon toga se vadi van i kalemi pažljivo na podlogu.
 

Knez

Novi član
Tu od
20 Pro 2017
Poruka
13
Drugi način je jednogodišnji izboj međupodloge okulirati sa spavajućim pupoljcima.
Znači na svakih 5 cm po visini ljetorasta ubacivati pup i paziti da nije jedan iznad drugoga nego rotirati po podlozi kako ne bio bio prekinut dotok hranjiva.
Krajem zime se ljetorast tj.međupodloga sa okuliranim pupom izrezuje i direktno kalemi kopulacijom na podlogu.
Može se odrezati i ranije, krajem siječnja i čuvati u hladnjaku kao i ostale plemke.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Ovaj način duže traje, no isto je OK uz napomenu da se treba znati koja je plemka koji izboj.
Ono što je i u knjizi Jemrić o cijepljenju pokazano je u biti najjednostavnije: kopulacijom u proljeće cijepiti međupodlogu, a ljeti okulacijom (meni je čip-okulacija lakša) cijepiti na međupodlogu plemku.
No probati ću kod kopulacije odmah i kopulirati plemku na međupodlogu po onom principu 2 tjedna prije u hladnjaku. Ako ne uspije, međupodlogu cijepim ljeti okulacijom...
 

Knez

Novi član
Tu od
20 Pro 2017
Poruka
13
Uspjet ce Ivane u visokom postotku ovo iz hladnjaka, to je isprobano.
Kolega je na taj nacin kalemio marelicu na medupodlogu trnine pa nakon 2 tjedna na bijelu sljivu kao podlogu.
I u drugom slucaju je cijepio aroniju na Pastorčicu pa također nakon 2 tjedna na BA 29 kao podlogu.
I kaze da uspjesnost uopce nije manja nego i kod obicne kopulacije bez medupodloge.
Ja sam cijepio na bijeli glog kao medupodlogu Fotiniju u svrhu dobivanja stablasice kalemljene u konacnici na divlju krusku.
I glog jr uspio na divlju krusku nakon 2 tjedna provedenih u spoju sa fotinijom u hladnjaku.
Nazalost fotinija nije sa glogom jer kako sam kasnije doznao ona se kalemi iskljucivo okulacijom.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Za cijepljenje na raskol koji dio plemke uzimati? Onaj gornji jednogodisnji ili donji dio dvogodisnji s 1-2 pupa od jednogodisnje grancice? Ovo na slici je grancica kruske. Hvala.
94b448cba335de74dd3956c444a67850.jpg


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Jednogodišnja je plemka, a od raskola kad je podloga debela - meni je bolje cijepljenje pod koru.
 

Knez

Novi član
Tu od
20 Pro 2017
Poruka
13
Za kopulaciju je najbolje sa jednogodišnje (gornje) grančice 2-3 pupa iz sredine
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Priprema i čuvanje kalem grančica za kalemljenje voćaka.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=0ix9FhuUEKk[/YT]​
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
misoo83@

Odličan video.Još samo da nabavim podloge sjemenjaka kruške....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
bok, dugo me nije bilo na forumu :)
dakle, ovogodisnja iskustva... dočepao se ovog voćarskog voska, Arbokol
https://www.ingegnoli.it/media/cata...3970ab036de70892d86c6d221abfe/a/r/arbokol.jpg
uvezen iz Italije. Do sad najbolji kojeg sam imao, sive je boje, nije rijedak i lijepo se nanosi. Brzo se osuši i već nakon 1-2 dana bude prozirne boje i glatke površine. Probao razne al mislim da se zdržavam na ovom, definitivno mi je bolji od Fitokola. Probao još i neki iz Njemačke (netko sa foruma ga je preporučio al mi nije baš naj naj kad se osuši). Ugl pakiranje od kile 77kn plaćen kod nas, s time da ga u Italiji (pošto se tamo i proizvodi) ima i jeftinije. Bumo vidli kako će se primiti plemke s njim.

Ugl, do sada jedno 30ak šenjuda (rašeljki) kalemljeno na trešnje, i 3-4 smokve. Katastrofa vrijeme, nadam se da neće utjecati previše na prihvat, jer nikako pogodit idealne uvjete ove godine a na pojedinim lokacijama sve procvalo a na drugim sve još spava od hladnoće.

Pozdrav svima!
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Pozdrav kolega ,nego da te pitam zasto raseljka na tresnjinu podlogu?Mislim iako sam laik u Tom poslu svejedno mi cudno,inace namjeravam na jesen posadit nekoliko raseljki.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
913
Ne odgovori niko :)) Na kinesku urmu tzv iglicu, moze li se sta kalemiti?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Zamolio bi savjet za kalemljenje vinove loze:
Dali je bolje loza stara 15 godina kalemiti na raskol na visini od pola metra, ili odrezati lozu u visini zemlje ili niže (neznam šta je bolje, iznad ili ispod kalema), pustiti godinu dana da narastu novi lucnjevi, omega klijestima kalemiti novom sortom?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Ne odgovori niko :)) Na kinesku urmu tzv iglicu, moze li se sta kalemiti?
Ne vjerujem da itko ima iskustva s time. Pokušaj googlati.. Jujube grafting.
 

Najnoviji postovi

Na vrh