• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Lijep pozdrav svima.

Trebao bih par savjeta u vezi kalemljenja sad u proljeće odnosno pri kretanju vegetacije.
Vec sam pregledao dosta videa,tutorijala i procitao dosta teksta u vezi kalemljenja ( a i vec nekoliko godina kalemim nesto uspjesno a nesto neuspjesno).
Konkretno me zanima kalemnjenje na raskol i kod deblje podloge kalemljenje pod koru.

dosada sam kalemio najviše na raskol(rascjep). i to bih odradio tako da po sredini rascjepim podlogu, umetnem plemku(nekad nije iste debljine) u rascjel te s jedne strane poravnam kore. Nakon toga kalem pažljivo zamotam gumicama za cijepljenje(pri tom ne pazim oce li ostati ''rupa'' u gumici) i kada dobro zavežem sa gumicom na kraju i preko gumicei preko cijelog rascijepa namažem vočarskim voskom i također vrh kalema namažem vočarskog voska( protiv isušivanja) ...
I sad neki kalemi su mi se primili ,a neki ne , konkretnije ovi bliže kući su se primili a ovi ''u polju''' ne ...

Primjetio sam da su neki od pupova(prijašnjih godina) u vrhu izjedeni, neki su čak do pola pupa poijedeni(vjerojatno neka životinjica pauk i sl):misli:

Zanimao bih me vaš savjet u vezi kalemljenja , da li je dobro odraditi kako ja to radim(gumicama i voskom) ?
Te kako zaštitititi kalem od kukaca ili vec neceg sto ga jede?
Da li bih mogao necim naspricati.
Također sam vidio da neki ljudi kaleme štite plastičnom vrecicom(nataknu ju preko pa na podlozi izolirom učvrste-djelom i zbog isušivanja),pa me zanima da li bih ja to mogao tako odraditi ,odnosno da li bi štetilo kalemu?

Svaki savjet je dobrodošao. Hvala!!!
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Sve si dobro radio. Imam i ja slična iskustva. Umjesto gumice koristio sam i traku za kalemljenje, selotejp pa čak i traku plastični što se odmataju palete. Sve dobro posluži. Kod debljih podloga dobro je pokriti s papirnatim saketom pa preko najilonski. Cilj je smanjeni utjecaj sunca i očuvanje vlažnosti na mjestu cijepljenja. Usput se zaštitiš i od insekata.
Poprskati možeš insekticidima.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Primjetio sam da su neki od pupova(prijašnjih godina) u vrhu izjedeni, neki su čak do pola pupa poijedeni(vjerojatno neka životinjica pauk i sl):misli:

To ti je najvjerovatnije (99%) puž golać, ja bijem bitku sa njim godinama na jednoj parceli. Rešenje baci okolo sadnica krač (onaj građevinski) i pužomor pomaže, samo poslije velke kiše ponoviti to isto. To je problem tamo negdje do kraja 6 mjeseca, dok ne dođu vrućine. Popne se čak i na 1 m visoku sadnicu i jede vrh.
 

Ante2

Član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
161
Dali je moguce ako uzmem jednu granu sa jedne sorte jabuke i posadim je u zemlu da dobijem istu jabuku kao maticno stablo ili je potrebno naknadno kalemit cijepit i slicno?
Dobio sam informaciju da nije moguce na taj nacin dobit orginal stablo kao od kojeg se uzela grana dok na internetu kazu da je za vecinu sorti moguce.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Nisam još čuo da je nekome "grana" od jabuke "ostala" u zemlji a da prethodno nije imala korijene o_O
 

Ante2

Član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
161
Razgovarao sam sa covjekom koji ima Pink lady jabuku i zamolio sam da mi dosene par reznica od te sorte da posadim pa mi je rekao da na taj nacin nemogu dobit isto stablo sa istim osobinama kao maticno zbog toga pitam jer potrebno naknadno cijepit kalemit i slicno da se to dobije ili ne.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Kako mislis da ta reznica pusti korijene? Ako u krajnjem slucaju pusti korijene, to je ta jabuka... Ne moras kalemit...
 

Ante2

Član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
161
Da to sam mislio, nisam bio siguran dali mora bit indeticna podloga da bi bio plod isti, probat cu posadit 2-3 presadnice pa cu vidit.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Bok,

da li se može nektarina ili breskva kalemiti na podlogu amule (još poznata i pod imenom cuborić, dženarika, šljivić, divlja šljiva... ovisi o geografskoj lokaciji)? to je stablo na koje inače kalemim šljive, a po internetu vidim svakakve komentare, da je odlično i da nije moguće... pa me interesira, jel netko to kalemio i da ima iskustva iz prve ruke kakvi su plodovi ispali?

Hvala

LP
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
vidim da nema odgovora na zadnje pitanje, pa da postavim još nešto :)

dakle, jel ima netko iskustva sa kalemljenjem voćki na podlogu koja je poprilično debela, npr trešnja na rašeljku čija je podloga promjera 30cm? Da li su vam kalemi uspješni i kojom tehnikom ste kalemili?

Moje iskustvo je slijedeće, kalemim pod koru (odrežem granu/deblo i onda tu uguram kalem), ali nakon prve ili najviše druge godine kalem se osuši iako se primio u početku

da li postoji neka uspješna metoda kalemljenja na tako debele podloge?

Hvala
 

Same82

Novi član
Tu od
10 Tra 2019
Poruka
6
Bok,

da li se može nektarina ili breskva kalemiti na podlogu amule (još poznata i pod imenom cuborić, dženarika, šljivić, divlja šljiva... ovisi o geografskoj lokaciji)? to je stablo na koje inače kalemim šljive, a po internetu vidim svakakve komentare, da je odlično i da nije moguće... pa me interesira, jel netko to kalemio i da ima iskustva iz prve ruke kakvi su plodovi ispali?

Hvala

LP
Poz,
Kalemio sam breskvu na dzanariku, i loš je prijem. Najbolje ti je posijati sjemenke breskve u jesen i onda u avgustu sledece godine kalemis na pup (T nacin ili chip budding), a ako se ne primi ponovis u proljece engleskim spojem.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,839
Ima sada ovaj novi način, izbuše se rupe bušilicom i ubace plemke i namaže voskom.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Pročitao sam da se mogu kalemiti jabuke na kruške i obrnuto pa me zanima koje je iskustvo sa takvim voćkama.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Moze,procentat primanja kalema je izuzetno visok. Takodje, mozes kalemiti krusku i jabuku na dunju...
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
@jossip
Može se kalemiti bez problema, meni je uspjelo čak kalemiti na jednu stranu krušku, a na drugu jabuku, podloga je divlja kruška
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Vec nekoliko godina mislim pokusati i okusati se u cijepljenju i/ili kalemljenju a nikako da se odlucim i probam...
Morat cu donijeti novogodisnju odluku 🤫🤫
 
Na vrh