• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna strana šumarstva

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pred tri dana smo ispratili mog prijatelja, inače djelatnika šumarije Draganić...
45 godina, dvoje djece, žena...
ubio ga brk od bukve, na mjestu...nije pomogao ni šljem ni sva šumarska oprema...
šteta...velika šteta...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
pred tri dana smo ispratili mog prijatelja, inače djelatnika šumarije Draganić...
45 godina, dvoje djece, žena...
ubio ga brk od bukve, na mjestu...nije pomogao ni šljem ni sva šumarska oprema...
šteta...velika šteta...

žalosno ali u takvim situacijama ne pomaže nikakva oprema
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Prije nekih 7-8 godina kad sam bil pun samopouzdanja(neznanja) smo stari i ja imali nevjerojatne sreće.Teren visi dosta,znači nizbrdica i izvadim kajlu i umjesto da rušim na 3 točke kak mi je posle jedan iskusni šumar rekel,ja ga zarežem direkt otraga i frkne komad raskoljene bukve ko metak.Stari s jedne strane,ja s druge.Samo smo se značajno pogledali,a moglo je biti grdih posljedica.Od tog dana pazim kak rušim i na ravnom.
 

basic

Član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
360
Kod mene je otac prije 6 godina 4 decembra nastradao u sumi, prelom desne nadkoljenice, slomjenja 3 rebra koja su prosla kroz pluca, izljev 1.7 l krvi u pluca, i na kraju izbijena 3 prsljena kicme , gdje su mu se automatski oduzeli donji ekstremiteti znaci noge..Zimski period lezao je od 3 do 6 sati poslije podne dok ga nisu pronasli lezao je na kisi.. Nakon toga transportovan traktorom do vozila hitne pomoci koje nije moglo doci do mjesta gdje je on radio, razdaljina je bila koji kilometar, kasnije bolnica Tesanj, Zenica i Kantonalna bolnica u Sarajevu.. Do danas ukupno 10 operacija.. 6 mjeseci u krevetu u Sarajevu u bolnici do prvog ustajanja u sjedeci polozaj, Ali najbitnije da je ziv sada..:scratch
 
K

kmica

Guest
Prije nekih 7-8 godina kad sam bil pun samopouzdanja(neznanja) smo stari i ja imali nevjerojatne sreće.Teren visi dosta,znači nizbrdica i izvadim kajlu i umjesto da rušim na 3 točke kak mi je posle jedan iskusni šumar rekel,ja ga zarežem direkt otraga i frkne komad raskoljene bukve ko metak.Stari s jedne strane,ja s druge.Samo smo se značajno pogledali,a moglo je biti grdih posljedica.Od tog dana pazim kak rušim i na ravnom.
Hrvoje..., daj molim te objasni kak se to rusi na tri tocke,
Ja idem rijetko u sumu i do sad je sve bilo ok, ali vrag ne spava. Opreza i znanja nikad dosta..:supz:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Čuj,kolko sam ga ja uspel shvatiti dela se o tome da dok izvadiš kajlu na stranu koju visi normalno,onda ga zarežeš s boka kroz srce tolko da ostaviš kao klin na jednom boku i isto to napraviš na drugom.Kad tak zarežeš ostane ti stajati na ova dva "bočna klina",nazovimo ih tak i na ovom zadnjem.Nakon toga ovog zadnjeg samo zarežeš i drvo pada.Nisam ovo vreme nikaj rušil na strmom pa nisam imal priliku probati,ali čini mi se ok metoda.Ovo ipak treba shvatiti pod pojam "ovo ne pokušavajte kod kuće" ,jer nebi htel biti odgovoran radi bilo koga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh