• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Disk ulagači vs. Lule

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
Koje su prednosti a koji nedostatci na "lulama". Čul sam da se lule dosta štopaju na biljim ostatcima i kad je zemlja malo vlažnija, te da su disk ulagači puno bolji. Zanimaju me vaša mišljenja i još bolje iskustva o navedenom....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
meni osobno bolja varijanta su diskovi,prođem nakon oranja jedan trag sa tanjuračom ,sjetva i lagano drljača jer i diskovi malo usitne zemlju,to je moje mišljenje i meni taj način odgovara:weedman::weedman:
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
meni osobno bolja varijanta su diskovi,prođem nakon oranja jedan trag sa tanjuračom ,sjetva i lagano drljača jer i diskovi malo usitne zemlju,to je moje mišljenje i meni taj način odgovara:weedman::weedman:

Da, slažem se, i ja sam isto za disk ulagače al je problem kaj na njuškalu baš i nema malo boljih sijačica sa diskovima, svi imaju lule osim OLT-a
Pa me zanima kak se ponašaju te lule...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sijem s lulom od 1998. god i zadovoljan sam, štopanja zanemariva, a kukuruzinje zna zezat, ali malo bolje se zaore i nema problema.

Vidio sam do sad brdo raznoraznih sijačica i 99% ih je s lulama (OLT se u ne ubraja, mislim na strane marke) jednu jedinu Amazonku sam vidio s diskovima, sve ostale s lulama - D6, D7, D8
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,157
oprostite kj sam malo glup ali šta su to lule? xD :rolfer::rolfer::finga::weedman::weedman:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Lule su ti ovo šta sije,šta ide u zemlju. Mi imamo ovakvu sijačicu Amazone D7 Specijal 2,5m imamo ju več 5godina i nikad nam se još nisu lule zaštopale,jedino se znalo zaštopat na onim zubima šta razgrnjuju sjeme,to se zaštopalo radi biljnih ostataka,radi loše zaorane kuruzovine. I lule se nebi smjele zaštopat ako noramlo siješ sa njom,znači nesmije se iči unazad sa spuštenom sijačicom,ali ima i za to neki vrag iza lula koji to nedozvoljava.


http://imageshack.us
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
Onda znači ljudi preuveličaju stvar...
Dobro pripremljena zemlja i nema brige?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Onda znači ljudi preuveličaju stvar...
Dobro pripremljena zemlja i nema brige?

Tako nekako..

I lule i diskovi siju dobro.Više je bitna zemlja,ako je tvrda zemlja i loša priprema bolji je disk.Disk opet ima manu ako je malo blato sve se nabira gore na njega.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
Tako nekako..

I lule i diskovi siju dobro.Više je bitna zemlja,ako je tvrda zemlja i loša priprema bolji je disk.Disk opet ima manu ako je malo blato sve se nabira gore na njega.

Da, ali diskovi imaju svoje čistače koji to blato skinu (znam da Amazone imaju)
a kod lula nemreš ništa ak je malo mokrije...

Mi smo kupili Hassiu DKL 250 sa lulama pa me malo brine kak bu to išlo...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nek te ne brinu lule na hassi-i, ja imam hassiu doma s lulama 225 širine i nemam brige, nesmije ti samo pobječi u rikverc spuštena jer bude ti se nabila zemlja u sve lule, samo an to moraš paziti, a za ostalo se nemoj brinuti, sije u suho, mokro, blatno, pijesak, crnicu, ma u sve :)
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
485
Nek te ne brinu lule na hassi-i, ja imam hassiu doma s lulama 225 širine i nemam brige, nesmije ti samo pobječi u rikverc spuštena jer bude ti se nabila zemlja u sve lule, samo an to moraš paziti, a za ostalo se nemoj brinuti, sije u suho, mokro, blatno, pijesak, crnicu, ma u sve :)

Dobro, to mi je drago čuti :)
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Ja sam čuo da je najbolji jednostruki disk.
E sad, priprema je uvjek takva da nema ostataka
gore i kod mene lule siju sasvim dobro u svim tipovima
zemlje s tim da ispred ima ralo.
 
Na vrh