• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dizalica kao vitlo?

V

Vene

Guest
Pozdrav svima na forumu.
Dakle ovako, planiram si riješiti neko malo kućno vitlo da bude fiksno.
Konkretno radi se o vikendici gdje mi donji dio parcele zarastao u šumu i sada to koristim za sječu drva za ogrijev i slično.
Kako je to priličan brijeg a do dole ima nekih bar 50m planirao sam staviti vitlo jer mi je hodanja i nanašanja drva za ogrjev već preko glave. :|

Ono što sam mislio je kupiti u Pevcu onu električnu Einhell dizalicu.
I umjesto da diže montirati ju da vuče, s tim da bi stavio naravno dužu sajlu.
E sad npr ako dizalica je specificirana da diže 125kg (250kg sa koloturom), da li bi za vuču mogla više ili je to to? Mislim i ma i jačih da dižu i po 500kg ali mislim da meni ne treba jače.
Ja bi dole nasjekao drva, zavezao u mrežu i stavio da vuče. Tipa max 50kg, pa bi vukao više puta.
Mislite li da to bilo OK?
Radi se o ovakvoj dizalici koju bi prenamijenio. Snaga motora je 500w, brzina dizanja 10m/min.
Također me zanima info koja debljina sajle bi mi trebala?
Hvala svima na odgovorima.
einhell-elektri%C4%8Dna-dizalica-bt-eh-250.jpg
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to ti je dosta komplikovano jer malo je sajle na toj koturaci. mislim da je 12m i to na manjoj nosivosti. morao bi svakih 12m otkacivati pa kaciti kracu pa opet nekoliko puta. to se da napraviti slicno kako je kod nas zovu vrabac dizalica.motor 3kw sto sporiji preko remenica prenos na kotur na koji mozes napakovati bar 50m ili koliko ti treba sajle.kaise zatezes jednostavnim spanerom preko poluge i time prenos uspostavljas. a mozes napraviti i lagana kolica za drva, mnogo lakse za izvuci nego po zemlji vuci mrezu i iscepati je
 
V

Vene

Guest
to ti je dosta komplikovano jer malo je sajle na toj koturaci. mislim da je 12m i to na manjoj nosivosti. morao bi svakih 12m otkacivati pa kaciti kracu pa opet nekoliko puta. to se da napraviti slicno kako je kod nas zovu vrabac dizalica.motor 3kw sto sporiji preko remenica prenos na kotur na koji mozes napakovati bar 50m ili koliko ti treba sajle.kaise zatezes jednostavnim spanerom preko poluge i time prenos uspostavljas. a mozes napraviti i lagana kolica za drva, mnogo lakse za izvuci nego po zemlji vuci mrezu i iscepati je

Zar ne bi mogao skinuti tu kratku sajlu i staviti npr 30m? Vidio sam uzivo tu dizalicu i cini mi se ima dovoljno mjesta za namotati više sajle.
Vjerujem da se da drugacije napraviti ali mislio sam nešto čim jednostavnije i naravno čim jeftinije.
Jer ovakvu dizalicu kupim novu za 500kn.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Po mom mišljenju je to preslabo za neke vuči,barem ta od tih 100 i nešto kg
Ako zakačiš drvo 50 kg i uzmeš kolki se još otpor stvara kad drvo zapinje po zemlji neznam baš dal bu ta dizalica mogla dugo izdržat.
Znam da bi si volio olakšat posao pa neke iskombinirat a da nije preskupo al šteta bacit bilo kakve novce na neke kaj nebu funkcijoniralo
 
V

Vene

Guest
Po mom mišljenju je to preslabo za neke vuči,barem ta od tih 100 i nešto kg
Ako zakačiš drvo 50 kg i uzmeš kolki se još otpor stvara kad drvo zapinje po zemlji neznam baš dal bu ta dizalica mogla dugo izdržat.
Znam da bi si volio olakšat posao pa neke iskombinirat a da nije preskupo al šteta bacit bilo kakve novce na neke kaj nebu funkcijoniralo

Ma sve 5, ima i jača, mogu uzeti i ovu od 250kg..
Više me zanima da li je to moguće izvesti, tj npr ako zamijenim sajlu za dužu, npr 30m, da li će se namotati cijela. Da nema slučajno neku blokadu pa da mi nakon 12m stane. :scratch
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ako ima mjesta da stane tolko sajle nemaš brige
Ona se zaustavlje tek kad sajla dođe do kraja,tj imaš na kraju prije kuke za kopčanje jedan okrugli komad koji ujedno služi i kao uteg da se sajla ljepše namata ak ne dižeš nikakav teret,taj krug ti lupi na kraju u jednu polugu i onda se aktivira iskapčanje motora i staje namatat
Al uzmi u obzira da moraš imat još nekog dok radiš s tim,jer kad češ krenut odmatat sajlu i vuč ju nizbrdo netko ti mora držat gumb za spuštanje(razmatanje) ak si me shvatio?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mala je debljina i te sajle sto je na njoj a jedva stane. a i slaba je to druze dizalica .veruj mi da sam enhela sit u zivotu. nevrede ni 10% od te cene koliko su lose.mozda nadjes i u oglasima vrabac dizalicu povoljno.jesu skuplje ali rade i mogu podici dosta .ili neku slicnu .ispod 3kw je sve slabo za iole veci teret
 
V

Vene

Guest
Ako ima mjesta da stane tolko sajle nemaš brige
Ona se zaustavlje tek kad sajla dođe do kraja,tj imaš na kraju prije kuke za kopčanje jedan okrugli komad koji ujedno služi i kao uteg da se sajla ljepše namata ak ne dižeš nikakav teret,taj krug ti lupi na kraju u jednu polugu i onda se aktivira iskapčanje motora i staje namatat
Al uzmi u obzira da moraš imat još nekog dok radiš s tim,jer kad češ krenut odmatat sajlu i vuč ju nizbrdo netko ti mora držat gumb za spuštanje(razmatanje) ak si me shvatio?

OK, to mi je uglavnom bila dilema (dal će se namotat).
Da, kontam za razmatanje.
I pročitao sam i za tu blokadu sa krugom pa sam pretpostavljao da to tako funkcionira ali evo sad si mi i potvrdio.
 
V

Vene

Guest
mala je debljina i te sajle sto je na njoj a jedva stane. a i slaba je to druze dizalica .veruj mi da sam enhela sit u zivotu. nevrede ni 10% od te cene koliko su lose.mozda nadjes i u oglasima vrabac dizalicu povoljno.jesu skuplje ali rade i mogu podici dosta .ili neku slicnu .ispod 3kw je sve slabo za iole veci teret

A kuzim da bi bilo dobro nesto bolje uzet, ali ja sam dosad to nosio u kosari, nakrco bi 20-30 kila drva i tero uz breg. Odnesem 10 košara i slomim se.
Pa sam samo isto to mislio potezat prema gore. A glupo mi je sad neke bijesne pare davat za to što godišnje bi potezo 20 puta drva.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ak se več upustiš u izradu toga svakako preporučujem da drva tovariš ak je moguče na neka kolica i tak ih vučeš jer ova sajla koja je na dizalici je nekih 5-6 milimetri debljine i vjeruj ak negdi zapne puca ko luda a i jako se oštečuje kod samog namatanja.
Ak češ ju mjenjat kupi neku kvalitetniju al vjerujem da nečeš uzimat deblju jer če je malo stat gore i bit če prekruta za tu dizalicu,tj za tak mali bubanj na koji se namata
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Prvo uzmi u obzir da ako namotaš više sajle povećava ti se i prečnik kotura a samim time i snaga dizalice
Jedina mehanička sigurnos koju ova dizalica ima je ovaj obruč kroz koji prolazi sajla , e na kraju sajle ima onaj teg i on kada udari u taj obruč dizalica se isključi , to je da nebi dizao preko mjere

Moguće je ono ali ipak i 10 metara na minut je prilično poražavajuće , bolje nađi na njuškalu ako ima kakva starija dizalica sa više mjesta za sajlu i malo više snage
Nekada su se proizvodile mješalice za beton koje su u sebi imale integrisanu dizalicu , ja imam takvu dizalicu i to bi bila prava stvar za tebe , ima dovoljno snage i dovoljno mjesta na koturu , čak ima i lamelu za odvajanje i kočnicu
 
V

Vene

Guest
OK, hvala svima.
Nego zna li netko gdje u Zgb ima povoljno za uzeti čelične sajle?
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Ja sam nekaj slicno slozil u vinogradu. Samo kaj sam sam slagal vitlo od starog motora sa reduktorom. Na njega sam postavil kolut od bakrene zice i namotal 100 metara 4 mm. sajle. Napravil sam kolica sa dvije plasticne posude od 50 litara koje se mogu vaditi. To mi koristi ko vucnica u vinogradu kad beremo grozđe. Odlicno funkcionira iako je breg dosta strm. Imam i einhelovu dizalicu manju. S njom sam dizal mort u kantama na tavan. Kante su bile male nekih 25 kg. visina dizanja 9 metara. Digla je 6 kanti i onda izbaci bimetal pa moras cekati 20 min da se ohladi. Tak da ti tu dizalicu ne preporucam. Probaj rađe nabaviti neki rabljeni motor sa reduktorom i igrati se s njim.
 
V

Vene

Guest
Ja sam nekaj slicno slozil u vinogradu. Samo kaj sam sam slagal vitlo od starog motora sa reduktorom. Na njega sam postavil kolut od bakrene zice i namotal 100 metara 4 mm. sajle. Napravil sam kolica sa dvije plasticne posude od 50 litara koje se mogu vaditi. To mi koristi ko vucnica u vinogradu kad beremo grozđe. Odlicno funkcionira iako je breg dosta strm. Imam i einhelovu dizalicu manju. S njom sam dizal mort u kantama na tavan. Kante su bile male nekih 25 kg. visina dizanja 9 metara. Digla je 6 kanti i onda izbaci bimetal pa moras cekati 20 min da se ohladi. Tak da ti tu dizalicu ne preporucam. Probaj rađe nabaviti neki rabljeni motor sa reduktorom i igrati se s njim.

A ono, kad ne znam koliko jak motor mi treba, koliko okretaja mora imati, ništa od toga ne znam, kakav reduktor mora biti. Sve mi je nepoznanica.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
A ono, kad ne znam koliko jak motor mi treba, koliko okretaja mora imati, ništa od toga ne znam, kakav reduktor mora biti. Sve mi je nepoznanica.

lakse ti je da kupis polovnu .verovatno imaju na oglasima kod vas. mahom ih koriste gradjevinci za podizanje kolica sa materijalom . da imas traktor ili motokultivator lako bi se resilo obicnom dogradnom felnom za tvoje potrebe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh