• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dobio sam komad zemlje

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
P.S. ovo profi poljoprivredici je bilo namjenjeno onima kji ti savjetuju da se niš ne isplati i da nebuš u ničemu uspio i da sigradski dečko koji nema pojam. Nisam niti ja, ali sam imao volje i naučio. Bez ljutnje, nije lako, ali nije poljoprivreda baš nuklearna fizika, nemojte me zahebavati.

Koliko ja vidim nitko od "profi poljoprivrednika" mu nije rekel da se ništa ne isplati nego mu ljudi pokušavaju pomoci realnim savjetima. I dobro je mladom covjeku reci sve realne opasnosti koje ga mogu zateci na putu.

Isto tako koliko vidim pokretac teme bi htio nešto zaraditi a ako bude sve usluge placao teško ce nešto zaraditi. Svaka cast tebi i tvojim susjedima dobrotvorima ali to ne znaci da i on ima takve susjede...

Evo, ja sam se konkretno poceo baviti konjima prije par godina. Neki su me od toga odgovarali(vecina) a neki su mi rekli zašto ne. Bilo je argumenata za i protiv. Isto tako sam bio svjestan toga da ce mi trebati nešto od mojih strojeva i da ne mogu racunati na to da ce mi sve raditi netko drugi iako mi je ujak kuca do mene i ima farmu muznih krava. Kupio sam prvo jedan traktor, pa kosu, pa još par prikljucaka, pa ove godine drugi traktor....

Sad trenutno imam 9 konja a plan mi je nekakvo maticno krdo od 20 - 25 kobila + dva pastuha. Tek kad budem imao 10 kobila koje se budu ždrebile cu imati zaradu. Dakle prve tri godine samo ulaganje a tek cetvrte godine mogu ocekivati nekakvu zaradu. I to jednostavno moraš tako svatiti i tako dugorocno gledati.

A naravno da ima i onih koji imaju dvije kobile i pastuha i prodaju dva ždrebeta godišnje a tvrde da su u plusu. S druge strane ne racunaju da troškovi hrane, pripreme hrane i još neki drugi troškovi pojedu ta dva ždrebeta koje prodaju.

Hocu reci pokretacu teme da si sve dobro iskalkulira izvidi i da ne uđe u nešto kaj mu bude samo pušiona i trošak.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Ja isto čekam da završim školu i da se napokon preselim u rodno selo gdje imam prek 10 rali zemlje koja se obrađuje i nebudem trebal čistiti, a svi mi vele da mi se to ne isplati da bolje ništa ne započinjem, a ja znam da mi se to isplati, makar nebudem previše zaradil, ali barem iz hobija. Tam di budem s tim počel ima dosta neobrađene zemlje koju ljudi besplatno nude da se obrađuje jer im zarasta u šikaru.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nikome se ništa ne isplati u ovoj zemlji, pa se svi čude ko pura govnu kako ništa nemaju. Ako ne probaš, nećeš znati hoće li biti koristi ili ne, a u krajnjem slučaju daj je u najam, ali od prodaje, pogotovo u ovom trenutku, nema neke koristi.
Ono što ljudi na sjeveru ne kuže, a dosta je bitno, a to je da je naša zemlja lagana. Ja sam neki dan preorao, napravio jedan prolaz tanjuračom s gredom i sijao pšenicu u to. Nakon toga lagani prelet sjetvospremačem, samo da zatvori ono što nije sijačica i to je to. Nema vozanja - nema trošenja goriva. Zato su kod nas i usluge jako jeftine. Za 1000 kn ljudi rade punu uslugu u kukuruzu do žetve po jutru. Nije problem platit nekoga da mu preore, posije ili što ja znam. Problem je što s time u konačnici, jer prodaja na veliko se ne isplati u ovom slučaju. Ali na malo hoće. Vinkovci su relativno veliki, pa ako ima volje i vremena, nek lagano prodaje. I u tom slučaju je bitno da ima proizvod koji može stajati i kojega će kroz godinu pomalo prodavati. Neće moći živjeti od toga, ali ako dobije 10 000 kn čistih, to je lijepo svota u današnje vrijeme. Lješnjaci se još mogu prodati, kod nas su ekološki 50 kn/kg, što nije toliko loše, a nema puno posla oko njih, ali moraš biti ustrajan i polako se igrati s time. Ali, je problem što ih je dosta nasađeno koji još nisu došli na rod, e sad, kako će biti za 2-3 godine teško je reći. Aroniju i češnjak zaboravi, nemoj se upuštati u to uopće. Bolje pšenicu posij nego to, pusti priče, baš je u Mikanovcima ona iz Zagreba pokušala zgrnit pare na hrenu, još je luptetala na televiziji kako se ne isplati pšenica i kukuruz, al će zato ona pokazat seljacima kako se to radi... Ako baš želiš nešto raditi, naći će se nešto što ti paše i što je jednostavno za održavanje. Moj ti je prijedlog i dalje krumpir, a ti vidi što ćeš. Oranje 300 kn, tanjuranje i priprema 200-300 kn, sadnja 200 kn, a nek ti Johabica napiše detaljnije cijene sjemena, gnojiva i ostalog, ali mislim da ti je krumpir u ovom trenutku najisplativiji. Da ti i ukradu 500 kg, nećeš ni osjetit.
Možda da to u Vođincima ogradiš i posadiš voćnjak za svoje potrebe...

To da će je prodati, pa kupiti zemlju negdje bliže, to može zaboraviti slobodno. Ja ne znam kad je ovdje kod nas zadnji komad zemlje prodan, a ima 11 000 ha u gradskom ataru. I stvarno ne znam ima li komad veći od 2000 m2 da nije obrađen.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Gajtan

Zanimljivo da si se baš ti osjetio prozvanim. Ali to nije bitno. Bitno je to da i tebi želim uspjeh i da si se oglušio na one koji su te odgovarali.
I ja to tvrdim i svima preporučujem, malo po malo. Korak po korak. Kao i onaj s guskama na peradarskom podforumu.

Nitko ne uzgaja guske naveliko, jer ih nitko ne kupuje, ali on baš želi i napravio je plan i ja ga podržavam ! Sve se konstantno mjenja.

Sada skoro da i nema konkurencije s guskama, ali bi već za godinu dvije mogle postati jako tražene(to isto ovisi o politici ove države i trgovačkim muljatorima kojih se i na taj način može zahebati)

Nema zaletavanja sa velikim investicijama pogotovo ako nema keša. Evo, prije neki tjedan čitam baš o lošem stanju u konjogojstvu, mnogi na rubu. Tako je bilo s mnogim granama poljoprivrede. Jedna se digne, druga padne.

E ja mislim, ako stvarno želiš i uživaš raditi ono što si naumio i jako si uporan, da ćeš uspjeti, bez obzira na trenutna stanja tržišta i ostaloga. A ako samo misliš(ne ti nego općenito) na zarade i subvencije, a u biti to što radiš ti i nje nešto zabavno, onda te nema. Propast.

Naravno moraš biti i pametan i uložiti malo u marketing, ali najbitnija je ljubav prema tome što radiš. Koliko god možda zvučao patetično, na vlastitoj koži sam se uvjerio da je to tako.

Meni su govorili, što ćeš u toj pripizdini iz Zagreba ? Ma nećeš dugo. E pa dugo sam već i dobro mi je. I ne pada mi napamet vraćati se u grad, a stalno planiram o novim pothvatima što se tiče uzgoja, ali samo onoga u čemu uživam.

Možda ću uskoro s glistama, možda ne isključivo kalifornijskim, ima drugih. Odmalena obožavam gliste, sam proces kompostiranja stvaranja od ničega nešto - glistnjak i nove gliste, me fascinira.

Mislim da sam bio jasan.

P.S. S krumpirom, (jedino ako to želiš i želiš naučiti sve o uzgoju krumpira, jer ćeš samo tako imati velike prinose, a ne isključivo zbog kemije)) bi ti isto bilo dobro, jer ti krumpir sam dodatno razrahli zemlju, pa još vađanje, tako da za iduću godinu nemoraš ponovno preoravat.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Giga, ti ne živiš od toga, pa se možeš zahebavat koliko hoćeš. Pretpostavljam da radiš u Zagrebu. Dečko živi u Vinkovcima i vjerojatno bi pokušao i nešto zaraditi od toga, je se ovdje nema što raditi i ne živi se baš tako da se može raditi ono što se voli, nego ono što se može.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
itp , možda me nisi shvatio ali ti si za mene ignore/delete. I badave ti tvoje znanje o svemu, kada nisi shvatio ali uopće što sam htio reći, a kamoli da znaš moj život i što ja radim i kako živim. Zato, bilo mi je drago...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne govorim ja to zbog tebe, nego zbog njega, ti radi i pričaj što hoćeš, što se mene tiče možeš biti i Papa, uopće me ne zanima. A moram te razočarati, nisi baš u poziciji da mi zabraniš da nešto pišem. Ne moraš dečku prodavat pamet i predbacivati "profi" poljoprivrednicima koji imaju par jutara zemlje nešto o čemu nemaš pojma. Bavili su se ljudi s nekim stvarima i prije tebe, a bome i prije mene. Pitaj nekoga hoće li zemljište ostaviti neorano jer je vadio krumpir, pa će ti biti jasnije...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Nikome se ništa ne isplati u ovoj zemlji, pa se svi čude ko pura govnu kako ništa nemaju. Ako ne probaš, nećeš znati hoće li biti koristi ili ne, a u krajnjem slučaju daj je u najam, ali od prodaje, pogotovo u ovom trenutku, nema neke koristi.
Ono što ljudi na sjeveru ne kuže, a dosta je bitno, a to je da je naša zemlja lagana. Ja sam neki dan preorao, napravio jedan prolaz tanjuračom s gredom i sijao pšenicu u to. Nakon toga lagani prelet sjetvospremačem, samo da zatvori ono što nije sijačica i to je to. Nema vozanja - nema trošenja goriva. Zato su kod nas i usluge jako jeftine. Za 1000 kn ljudi rade punu uslugu u kukuruzu do žetve po jutru. Nije problem platit nekoga da mu preore, posije ili što ja znam. Problem je što s time u konačnici, jer prodaja na veliko se ne isplati u ovom slučaju. Ali na malo hoće. Vinkovci su relativno veliki, pa ako ima volje i vremena, nek lagano prodaje. I u tom slučaju je bitno da ima proizvod koji može stajati i kojega će kroz godinu pomalo prodavati. Neće moći živjeti od toga, ali ako dobije 10 000 kn čistih, to je lijepo svota u današnje vrijeme. Lješnjaci se još mogu prodati, kod nas su ekološki 50 kn/kg, što nije toliko loše, a nema puno posla oko njih, ali moraš biti ustrajan i polako se igrati s time. Ali, je problem što ih je dosta nasađeno koji još nisu došli na rod, e sad, kako će biti za 2-3 godine teško je reći. Aroniju i češnjak zaboravi, nemoj se upuštati u to uopće. Bolje pšenicu posij nego to, pusti priče, baš je u Mikanovcima ona iz Zagreba pokušala zgrnit pare na hrenu, još je luptetala na televiziji kako se ne isplati pšenica i kukuruz, al će zato ona pokazat seljacima kako se to radi... Ako baš želiš nešto raditi, naći će se nešto što ti paše i što je jednostavno za održavanje. Moj ti je prijedlog i dalje krumpir, a ti vidi što ćeš. Oranje 300 kn, tanjuranje i priprema 200-300 kn, sadnja 200 kn, a nek ti Johabica napiše detaljnije cijene sjemena, gnojiva i ostalog, ali mislim da ti je krumpir u ovom trenutku najisplativiji. Da ti i ukradu 500 kg, nećeš ni osjetit.
Možda da to u Vođincima ogradiš i posadiš voćnjak za svoje potrebe...

To da će je prodati, pa kupiti zemlju negdje bliže, to može zaboraviti slobodno. Ja ne znam kad je ovdje kod nas zadnji komad zemlje prodan, a ima 11 000 ha u gradskom ataru. I stvarno ne znam ima li komad veći od 2000 m2 da nije obrađen.

Takvih primjera sam vidio koliko hoceš. Jedan je tu kod nas seljacima htio pokazati kako se proizvodi mlijeko. Kupio sedam krava a nema niti kvadrata zemlje osim dvorišta. On je izracunao da se isplati držati krave i svu hranu kupovati. Propal je za 6 mjeseci naravno.

Gajtan

Zanimljivo da si se baš ti osjetio prozvanim. Ali to nije bitno. Bitno je to da i tebi želim uspjeh i da si se oglušio na one koji su te odgovarali.
I ja to tvrdim i svima preporučujem, malo po malo. Korak po korak. Kao i onaj s guskama na peradarskom podforumu.

Nitko ne uzgaja guske naveliko, jer ih nitko ne kupuje, ali on baš želi i napravio je plan i ja ga podržavam ! Sve se konstantno mjenja.

Sada skoro da i nema konkurencije s guskama, ali bi već za godinu dvije mogle postati jako tražene(to isto ovisi o politici ove države i trgovačkim muljatorima kojih se i na taj način može zahebati)

Nema zaletavanja sa velikim investicijama pogotovo ako nema keša. Evo, prije neki tjedan čitam baš o lošem stanju u konjogojstvu, mnogi na rubu. Tako je bilo s mnogim granama poljoprivrede. Jedna se digne, druga padne.

E ja mislim, ako stvarno želiš i uživaš raditi ono što si naumio i jako si uporan, da ćeš uspjeti, bez obzira na trenutna stanja tržišta i ostaloga. A ako samo misliš(ne ti nego općenito) na zarade i subvencije, a u biti to što radiš ti i nje nešto zabavno, onda te nema. Propast.

Naravno moraš biti i pametan i uložiti malo u marketing, ali najbitnija je ljubav prema tome što radiš. Koliko god možda zvučao patetično, na vlastitoj koži sam se uvjerio da je to tako.

Meni su govorili, što ćeš u toj pripizdini iz Zagreba ? Ma nećeš dugo. E pa dugo sam već i dobro mi je. I ne pada mi napamet vraćati se u grad, a stalno planiram o novim pothvatima što se tiče uzgoja, ali samo onoga u čemu uživam.

Možda ću uskoro s glistama, možda ne isključivo kalifornijskim, ima drugih. Odmalena obožavam gliste, sam proces kompostiranja stvaranja od ničega nešto - glistnjak i nove gliste, me fascinira.

Mislim da sam bio jasan.

P.S. S krumpirom, (jedino ako to želiš i želiš naučiti sve o uzgoju krumpira, jer ćeš samo tako imati velike prinose, a ne isključivo zbog kemije)) bi ti isto bilo dobro, jer ti krumpir sam dodatno razrahli zemlju, pa još vađanje, tako da za iduću godinu nemoraš ponovno preoravat.

Ne vidim zašto misliš da sam se ja osjetio prozvan al dobro. Valjda više niko nakon tebe ne bi smio napisati ništa na temu da ne bi ispalo da se osjetio prozvan.

Što se tice stanja u konjogojstvu postoji više grana, a u ovoj mojoj stanje uopce nije loše. Loše je stanje u uzgoju konja za sport jer je opca besparica i nitko više ne kupuje takve konje a tko i kupuje kupuje po mizernoj cijeni. Isto tako nema više ni kruha kad je u pitanju jahanje, odnosno iznajmljivanje konja za jahanje i škole jahanja iz istih razloga.

I daj mi molim te pojasni ovo da ne treba orati nakon krumpira. To nisam znao.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
E vidite neću odgovoriti. A zašto neću ? To sam već rekao i zlaji. Zato što na ovome forumu postoji podforum eko uzgoj i permakultura koji ničemu ne služi i nitko ga ne ferma, jer to smatrate pomodnom gluparijom kojom se igraju gradski snobovi. I ja sam u početku. Ali vjerovali vi ili ne to nije pomodna gluparija nego realnost koja nas čeka, ustvari već je došla. Ali čemu...

itp, jer ti imaš paranoju ili ne čitaš dobro ? Molim te podsjeti me gdje i kada sam jaa tebi zabranio da išta pišeš ? Ja sam samo rekao da s tobom ne namjeravam više ulaziti u bilo kakve rasprave, a kamoli bezvezne svađe jer se nisam tu došao svađati. Ok, možda si onaj ignore/delete ti drukčije shvatio.

A sve to što sam napisao je također da pomognem dečku, jer ako ste zaboravili što je napisao i on nezna ništa o poljoprivredi i vjerojatno je iz grada. I to uopće nema veze. Poanta je da sam mu htio reći da dobro prouči što želi uzgajati i da mora imati jaku želju to uzgajati jer ako nema želju neće nikada usavršiti znanje o tome što želi uzgajati....Umorio sam se. Eto, jel sada jasnije ?

Pardon, zaboravio sam dodati da bi zbog vas i još nekoliko ljudi ostavio ovaj forum, jer ipak su uskoro blagdani pa da vam ispunim želju, ali baš neću. Zato što tu ima jaako mnogo ljudi s kojima jako dobro komuniciram i koji kuže kaj kažem. I zato što se ne želim predati tako alko sa svojim načinom razmišljanja o poljoprivredi. Ovaj koji ovdje prevladava nas je o doveo tu gdje jesmo u poljoprivredi.
 
Posljednje uređivanje:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
E vidite neću odgovoriti. A zašto neću ? To sam već rekao i zlaji. Zato što na ovome forumu postoji podforum eko uzgoj i permakultura koji ničemu ne služi i nitko ga ne ferma....

Stvarno žestoki argumenti nema kaj.... Gle ovo sto si ti opisao, svoj nacin "uzgoja" nekakvog voca, povrca i zivotinja je varijanta koja je ok ako to radis za svoj gust ali ako hoces zaraditi onda ne mozes racunati na susjeda koji ti bude besplatno izoral zemlju itd. To ti bude neko napravio jednom, dvaput pa mozda i tri puta a nakon toga ti bude reko sorry stari, il plati ili nis od toga. Takvu situaciju imam sa susjedima koji su dve kuce od mene. Nemaju para pa sam im isfrezal vrt, na jesen me pita da opet isfrezam... Ovo proljece ponovo, pa sad u jesen bi trebalo ponovo pa mi se nije dalo. Onda su me trazili da posudim frezu da budu sami. I sad imam neugodnu situaciju i u proljece cu ih odhebat jer mi se ne da raditi nekome besplatno a ni kopacicu nisam kupil da bi ju nekome posuđival.

Ako hoces nesto zaraditi moras nesto i uloziti. Nikaj ti ne bude palo s neba samo od sebe. Mladi kolega je postavio pitanje tu na forumu di su svi manje/vise poljoprivrednici i odgovori su takvi kakvi jesu. Svi imamo pravo na svoje misljenje i iznosenje svojih iskustava. Zato ne vidim zbog cega se ti giga tolko ljutis?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moje skromno misljenje je da bez pocetnog kapitala nemozes ici u ozbiljnu proizvodnju i jos zivjet od toga,s tim da nemas nista,da kreces od nule.
Ako bi to nesto sadio ili radio za sebe,a imas neki stalni prihod samo napred.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Apsolutno se slažem. Samo ne znam u čemu je tu problem vezano za temu ? Naravno da je čovjek imao nešto kapitala početnog, ali to što je radio je trajalo jedno 30 godina malo pomalo, kada nešto proda i zaradi viška, nešto i uloži.
 
K

Kiki112

Guest
Sve je to lijepo ali kako će mi susjedi pomoći kada ih ni ne znam? :)

Jedino na ovom zemljištu u St.Mikanovcima znam neke ljude (zemljište ipak nije do kuće gdje je moja majka stanovala) ali u Vođincima i Soljaku ne znam ama baš nikog

Inače se bavim raznim biznisima po netu, investiram u razne stvari itd., mislim da će ipak biti najbolje da novce od prodaje uložim negdje dalje

Ipak, hvala svima na odgovorima!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
A šta misliš da sam ja ikoga ovdje znao kada sam došao? Pomalo dječače.

Ali, oprosti, više neću postati na ovu temu jer mi se ne da zahebavati. Imaš tu vrlih stručnjaka za sve i svašta, pa će ti sigurno oni bolje pomoći.

Ajd sretno.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Napisali ste mnogo dobrih savjeta, al kolegi niste napisali, ako ide u proizvodnju bilo čega, i ako to želi prodavati, na tržnici ili bilo gdje drugdje, treba se upisati u upisnik OPG-a s obzirom da ima 18 godina, i ako nema drugi posao, postat će obveznik plačanja doprinosa, koji mjesečno izlaze oko 600 kn. Osim ako to misli prodavati nekome tko ima svoj opg, pa da on dalje preprodaje, al o tome imam svoje mišljenje:icon_axe:
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Sve je to lijepo ali kako će mi susjedi pomoći kada ih ni ne znam? :)

Jedino na ovom zemljištu u St.Mikanovcima znam neke ljude (zemljište ipak nije do kuće gdje je moja majka stanovala) ali u Vođincima i Soljaku ne znam ama baš nikog

Inače se bavim raznim biznisima po netu, investiram u razne stvari itd., mislim da će ipak biti najbolje da novce od prodaje uložim negdje dalje

Ipak, hvala svima na odgovorima!

Upravo to ti ja i govorim. Nemreš racunati da ti bude netko nešto nešto... nego moraš gledati na to kaj možeš sam ili nekome platiti.

Napisali ste mnogo dobrih savjeta, al kolegi niste napisali, ako ide u proizvodnju bilo čega, i ako to želi prodavati, na tržnici ili bilo gdje drugdje, treba se upisati u upisnik OPG-a s obzirom da ima 18 godina, i ako nema drugi posao, postat će obveznik plačanja doprinosa, koji mjesečno izlaze oko 600 kn. Osim ako to misli prodavati nekome tko ima svoj opg, pa da on dalje preprodaje, al o tome imam svoje mišljenje:icon_axe:

A kaj ti znaš??? Isto kak i ja i svi ostali?? Sve se to može bez OPGa i icega, bez ijednog stroja i bez ulaganja. To ti sve mogu susjedi pomoci ne lepe oci....
 
Na vrh