• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

DOLMAR motorne pile

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Znam da nije razlog toga da je nova, sa time sam mislijo nova kao nova inovarivnija rješenja principa rada. Zrak se čisti sa centrifugom.

62212839.jpg


Vir slike: http://www.husqvarna.com

Istina je i to da stara Dolmar ima taj predfilter i nije da on nebi obavljo svoj posao. Ali zbog načina rada prašine na filtrima je više.

Upravo u ovim danima rastavijo sam Dolmara sve do motornog djela za kojeg onda nije bilo više potrebe da se rastavi. Razlog rastavljanja je bilo, da utvrdim zašto mi se pila pregrijava. Imao sam na umu da je možda razlog da je počela zaribavati ali kad sam video klip kroz rupe ususa i auspuha on je bio vidjeti u odličnom stanju, bez nekih tragova. Vidjeli su se samo tvornički tragovi izrade, ko one crtice od tokarenja. Pilu sam onda dobro očistijo, komplet sve djelove, plastiku sam čak svu oprao, motorni dio očistijo sam vazduhom. Moram reči da je bila dobro zaprljana. Oko cilindra je bilo isto ko zaljepljen talog. Posle sastavljanja sam je upalijo i i naštelao karburator. Kod štelanja sam ustanovijo da joj treba dosta zatvoriti gas na visokim obrtajima jer ako ona radi previše na ful obrtajima onda se počne grijati. Znao sam več prije da mora biti malo zatvorena ali ipak izgleda da sam je imao previše otvorenu. Još da dodam, da je ulje za mješavinu Husqvarna XP, radim 4%, tako da to nebi trebal biti razlog pregrijavanja.
Kako zapravo izgleda to pregrijavanje. Nije da pila ne radi, nit ne osječa ništa, nit je ne zaustavlja ali kad je ja gasim onda vidim da se malo puši od nje. Čak se nekad desilo da se plastika iznad auspuha malo počela topiti.
Ako sa štelanjem zatvorim rad na visokim obrtajima onda toga nema.

Sad me zanima vaša iskustva oko toga. Dal ste primetili problem koji sam napisal koji u stvari možda i nije problem. Mislim da samo pila nesmije raditi na tako visokim obrtajima i da ju moraš dosta oduzeti ful gasa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Ne pomaže grubi filter puno, jer se javlja veći podtlak pa motor dobiva bogatiju smjesu. Naravno, vjerojatno ga je lakše u šumi očistiti.
Najprije malo raste snaga, a zatim naglo opadne.

Neki Stihlovi strojevi zato imaju kompenzator na rasplinjaču, no niti to nemre zamijeniti dobru predfiltraciju, kakvu noviji Husqvarnini strojevi imaju.
Naravno, niti ona nije svemoguća, no filter zraka treba vrlo rijetko čistiti.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Malo mi je nejasan tvoj opis oko otvaranja/zatvaranja rasplinjača.
Več se nekoliko puta na forumu pisalo, zato samo u grubo. Na H vijku se štela puni gas, i to na taj način da se uđe u okretaje tik nego smjesa postane presiromaša(koja i dovodi da se pila počne brže vrtjeti), to se da poštelati i na uho, ali preporučam da odeš u neki servis koji bude ti to sa brojačem okretaja porihtao. Za toj posao je potrebno da pila bude savrešeno čista, a to si kolko vidim več uradio.
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Hodor, da u pravu si, sve tvoje napisano pije vodu.
Govorijo sam o štelanju H oznake i odavno znam da pila nesmije raditi na ful okretaje koje može postiči. Ja sam joj uvijek malo oduzeo te ful okretaje ali izgleda da zadnji put ipak premalo pa se ovaj put počela grijati iz razloga kojeg si naveo- siromašna smjesa.
Mogal bi ja sad na servis ali znam da neču iči za svaki put jer ponekad se mora to naštelati i na terenu zbog visinske razlike i svih ostalih sranja. Najbolje je da to radiš po svom instinktu, dobiješ iskustva i to je to.
Sad ova Husky (na sliki pored Dolmara) sve poštela sama. Inače ok, radi to i sve 5. Jedan posao manje. A hoče li to raditi trajno? Ko bi znao, to če vreme pokazati.

ZJ
Na huskyu sad vidim razliku oko filtracije. Posle pilenja 10 m3 bukovine za lož na 30cm ona je imala na filteru malo prašine. Razlika naspram stare pile je dan i noč, odmah se vidi da sistem funkcionira i da nisu to neke tvorničke bezvezne reklame, prazne riječi (koje su inače mnogo puta prisutne pa da se lakše proda roba).
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Sve ok, dobrodošlo je svako pojašnjenje tako je i tvoje oko štelanja, hvala.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nabavio sam jednu staru dolmarku 106. otkazala elektronika vec drugi put i vlasnik kupio drugu. mada je rastavljena okolo i fali delova dok ih nepronadje mogla bi se spakovati ili za delove posto je masina dobra
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Nemoj se truditi ulagatu u nju. Nije ti to neka pila, to je zapravo rebrendirani Poulan. Američko amatersko sranje....
poulan_s25_chainsaw.jpg
 

zmijaizladuca

Novi član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
16
Bok,

Kakav je Dolmar servis općenito? Gledam da bi uzeo njihovu pilu, ali iskreno malo su u dućanu i servisu bili neuvjerljivi. Ima netko iskustva s servisom ?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ja pojma nemam gdje mi je najblizi ovlasteni servis, kaj god sam trebal dijelove mi slali iz makite. Bitno je samo da imaju zajednicke modele, jer makita nema sav asortiman.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Imam Dolmar motornu pilu, ne znam koji je broj, ali je mala pila, odlična za sitne poslove.

Imam problem sa njom.. Muka Isusova ju je upaliti, ali kada upali radi skroz normalno. Što može biti problem kod paljenja, a radi dobro?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Motorka da bi radila mora dobivati zrak(filter zraka )
gorivo (filter goriva , crijeva , odzračnik rezervara, mebrane , karburator , veza karburator -cilindar .
Također mora bacati iskru( bobiuna , kabel , svječica ) .
To su tri osnovne stvari koje mora ispunjavati da bi dala glas .

dakle ,1. ako upali , kad upali pili iskru dobiva .2. ako ikako ikad zapali dobiva zrak 3. s gorivom je muka jer ga mora povlačiti iz rezervara ..pa to traje a pumpa se verglanjem .


kratko i jasno mjenjaj mebrane
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pila ocito tesko dize gorivo, Dakle sumnjivo je sve na usisu. I to ovim redisljedom: Membrana pumpe, crijevo, filter
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Hvala dečki, pogledat ću malo. Danas sam ju probao upaliti, uspio sam, ali nešto kao da nema pun gas, moram se poigrati malo sa njom.
Znate li koliko košta list za nju?
Krčio sam danas kanal sa Stihlovom 38-icom, pa sam nakon dva sata ruke izgubio, a ova čeka kod kuće, nemam list...

I da, radi se o Dolmar PS 401:
ps-401.jpg
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imam Dolmar motornu pilu, ne znam koji je broj, ali je mala pila, odlična za sitne poslove.

Imam problem sa njom.. Muka Isusova ju je upaliti, ali kada upali radi skroz normalno. Što može biti problem kod paljenja, a radi dobro?

Svjecica !!! Takav problem sam nedugo imal sa svojom pilom. Ruka mi je otpala dok sam strik vlekel.... Stavil novu svjecku i od tad radi ko Singerica ....
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A da probas ti bit jednostavniji mozda bi i kvarovi bili....:eek::
 

mago

Novi član
Tu od
11 Velj 2014
Poruka
26
Pozdrav
Jel ima možda netko da zna koliki je maksimalni broj okretaja za sachs dolmar 105?
Ili da možda samo pretpostavlja koliki bi mogao biti
Hvala
 

Keks

Novi član
Tu od
29 Ruj 2015
Poruka
2
Dolmar 111

Pozdrav

Nadam se da sam u pravom podforumu, odnosno temi; ili sam trebao u neku temu napisati?


Imam problema sa gore navedenom pilom, i nadam se da mi možete pomoći :)

Problem je ovakav:
Pila na hladno upali bez nekih problema i radi dobro, ali nakon nešto piljenja (ustvari kad se dobro zagrije) izgubi snage i zna stati...
E sad, naravno, probao sam štelati smjesu, ali ništa. Neda se baš naštelati smjesa u višim okretajima, odnosno kako god okreneš ne radi dobro...

Pokušao sam to srediti:

-stavio novi filter goriva,
-stavio komplet novih membrana (naravno i karb pročistio),
-očistio auspuh,
-probao nekoliko svijećica koje original idu na nju (Bosch wsr6f) i neke druge
(iskru normalno baca...)

Ništa od toga nije riješilo problem. Pa sam si mislio da su cilindar i/ili klip loši...
Pa sam skinuo cilindar da pogledam u kakvom je stanju unutra.

Evo slike cilindra i klipa:




Kako vam se to sve skupa čini?

Neke mjere:

-Cilindar, dole - ispod usisa (mjereno šublerom): 44,04 mm
-Zazor karika (u cilindru): 0,60 mm - gore i dole u cilindru
0,65 mm - ispod usisa

Nešto je izgleda ušlo u cilindar i oštetilo klip na strani usisa, ali, po mjerama i malo cilindar (ispod usisa),
ali, radilica, odnosno klipnjača nemaju lufta, ko novo, što je super...

Da li je klip glavni krivac? Odnosno da li bi onda (ako je) se mogao samo klip zamijeniti ili je i cilindar loš?
Neznam da li bi moglo nešto drugo biti problem...:icon_confused:

Hvala, unaprijed...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Klip ti je definitivno za basciti.. Cilindar mi izgleda OK...
 

Najnoviji postovi

Na vrh