• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

drenaža!?

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
jedno pitanje, ako je netko radio drenazu s podrivacem, znima me kako???

kontam na podrivac montirati dvije cijevi, jednu za ubacivanje drenazne cijevi u drugu za ubacivanje sljunka i postaviti na cca 4500 kvadrata dvije drenaze od cirka 100 metara svaka na dubinu od cirka 50 cm... p.s. imam banderu u pol njive i tamo mi stoji voda, pa bi na dva mjesta od bandere povuko drenazu do kanala...

eto ako ima nekih ideja (imam covjeka u selu koji ima mehanizaciju za drenazu, ali mi puno dat 2000 kuna za to, a vjerujem da to mogu i sam rijesiti) hvala! ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Nema postavljanja drenaže bez laserskog vođenja i održavanja pada cijevi koji je cca 0,01% i ako je veći ili manji vrlo se brzo zamulji.Mogla bi se napraviti primitivna drenaža bez cijevi gdje bi se u kanal nasipavao krupniji šljunak koji bi par godina vukao vodu van.Dok nije bilo pvc cijevi u iskopani kanal su se ubacivali snopovi vrbovih šiba koji su duže vrijeme služili svrsi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod nas je par ljudi imalo izvore na njivama i isli su bagerom iskopat kanal od 70cm dubine i slagali vrbe na debljinu 20-25cm i uspjeli su osusit njive al mora biti kanal ili jarak u koji se odvodi inace si vodu odvuces na drugi dio njive napravis mocvaru!
Plasticna drenazna cjev ne vrijedi bez grubljeg sljunka koji nema nule u sebi,ima neki materijal u koji se omata cjev da se ne zamulji,onda nema stopanja rupica na cjevi.
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
hm...
a evo kolega postavio prije par godina drenazu i to sve cijevi u negativi, znaci nisu imale pad nego uspon od cirka 10 cm na 200 metara... nije mogao drugacije i kaze da mu je odvodnja fantazija, za mu se zemlja i urod totalno promjenilo! njegova teorija je da sva sila vlage u zemlji gura vodu van kroz drenaznu cijev, a ako sta ostane u njoj, da to ispari samo od sebe... nebi mi valjda lago, dobri smo si!!! a vjerujem da bi mi bilo kakva drenaza bila daleko bolja od nikakve. no eto, nisam dobio bas neku ideju, nego samo polusavjete, ali pokusati cu sam nesto kemijati i nadam se da ce se javiti netko tko je to radio na nacin slican onome koji ja planiram!

p.s. hvala! ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ja sam uradio dvije drenaze u dvije njive, iskopao kanal sirine 60cm, pad nisam nesto posebno ganjao, nego pratio tereen, a sam ode sebe je nagnut prema sumi gdje sam vodio kanal. Polozio nekih 15cm sljunka, rijecnog, krupnog, pa polozio drenazno crijevo, pa ponovno zasuo sljunkom, nekih 10 ak cm, radio sam to 2008 godine, slzi i dan danas, prije sam taj dio uvijek obilazio pri obradi, sad nema razlike, a voda kad su vlazni dani tece na izalzu drenaze,
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Ja sam iskopao kanal 60 cm širine, oko 150 m dužine, dubina je negde oko 80 cm i u kanal ću da složim plastične flaše napunjeme vodom, flaše idu u 3 reda stim da se preklapaju, preko flaša stari najlon i vraćam zemlju, biće slike za koji dan kada budem radio, (samo da prođe slava).
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam iskopao kanal 60 cm širine, oko 150 m dužine, dubina je negde oko 80 cm i u kanal ću da složim plastične flaše napunjeme vodom, flaše idu u 3 reda stim da se preklapaju, preko flaša stari najlon i vraćam zemlju, biće slike za koji dan kada budem radio, (samo da prođe slava).

Za to ti treba jako puno flasa,kaj nebi bilo lakse i jeftinije,a ipak cjev je bolja i brze odvodi.
Kaj kad voda dode do najlona kak bude prosla do flasa?
Mozda bi bilo bolje flase prekrit krupnijim sljunkom,pa onda zemlja.
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
https://www.youtube.com/watch?v=QpDGcTf0rQk

Jel probao ko na ovaj način raditi drenažu? Jel dovoljno samo jednom godišnje povući ovakvu brazdu prije nego krenu kiše ili to ipak kraće traje? Gdje bi se ovakvo rilo moglo nabaviti? Kako bi se taj priključak uopće zvao?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ovo ti je više kao podrrivač s kuglom , samo ovdje ima jedno radno tjelo
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Ja sam imao na jednoj njivi dva izvora. Kad su bile kišne godine uvijek je ostajalo neobrađeno oko tih izvora. Iskopao sam dva štiha dubine (s tim da je bio prirodni pad prema kanalu) i postavio cijevi, a na njih još vrbovo granje. Funkcioniralo super dok nisu čistili kanal i zakopavali granje i panjeve na njivi. Pokidali mi cijevi. I sad ove godine opet s..anje s vodom.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
Da li postoji neka firma koja ugrađuje drenaže na području Slavonskog Broda , Županje, Đakova?
I po kojim tarifama to inače ide?
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Imam problema s vodom na jednom komadu...Vjerojatno teren nije vidio podrivac bar 50g...Kako ovo rijesiti? Ono sto cu sigurno napraviti je podrivac na 80cm...Bi bilo dovoljno napraviti par kanala prema jarku koji je nize oko 70cm i udaljen oko 80m...?


 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Imam problema s vodom na jednom komadu...Vjerojatno teren nije vidio podrivac bar 50g...Kako ovo rijesiti? Ono sto cu sigurno napraviti je podrivac na 80cm...Bi bilo dovoljno napraviti par kanala prema jarku koji je nize oko 70cm i udaljen oko 80m...?
sam sebi cu odgovoriti. podrivac rijesio problem.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
brijem prosjek oko 60cm. skroz do zelenog nosaca smo isli.
podrivanje je cudo. teren poslije toga izgleda skroz drukcije nakon kisa.
vidi seda zemlja dise...
nabijem plug na..........

23vjpn8.jpg
 
Na vrh