• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Drva za ogrijev smijem prodavati ili ne?

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Novu popratnicu može izdati privatnik - licencirani izvođač za poslove doznake i nadzora uz navođenje klase, broja popratnice i naloga po kojemu je prvotna popratnica izdana.
Bez tog papira (popratnice) svaki prijevoz drveta po cesti je ilegalan.
Mada je i to izdavanje upitno iz mnogo razloga i činjeničnog stanja na terenu.

Pozdrav,
Mozes li molim te pojasniti samo u kojem clanku pravilnika ili neceg drugog imas potvrdu ove teze...da se za jednom izdano drvo moze ponovno izdati popratnica?
Hvala.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
U svakom slučaju u pravilniku o doznaci stabala, obilježbi šumskih proizvoda, teretnom listu (popratnici) i šumskom redu ( NN 71/2019) ne postoji obaveza izdavanja drugog teretnog lista (popratnice). Prilikom daljnjeg stavljanja u promet prodavatelj izdaje otpremnicu. (ova zadnja rečenica ne piše jer se to "naravno podrazumijeva". malo sutra.)

Ovdje se radi o obvezi prema tvrtkama (obrti, doo, jdoo, paušalci) i pitanje je bilo vezano za otpremu tehničke oblovine koja je prije morala u roku od 24 sata doći iz šume do kupca ili stovarišta ili nečeg trećeg.

Ja svoj ogrjev kao fizička osoba ne mogu slati dalje uz otpremnicu nego si napišem novu popratnicu, udarim još koji čekić ako je potrebno i to je to. Drvo na cesti je legalno. Bilo da prodajem drugoj fizičkoj osobi ili pravnoj.

Ne postoji obaveza ali s druge strane stoji da popratnica važi 24 sata.
U prijašnjem pravilniku je pisalo da se može izdati nova popratnica.

Iz svoje šume sam dopremio doma 400 prostornih metara drva s popratnicom od šume do mene i sada uredno dajem popratnicu (teretni list) za drva koja dalje prodajem. I ne provodim ju kao duplu evidenciju. Isto sam dovezao 75 kubika višemetrice s popratnicama ispilio iskalao i dalje prodajem uz popratnicu koju si napišem.
Moram napomenuti da kao šumoposjednik u upisniku imam pravo prodavati drvo direktno iz šume i iz dvora.
Hrvatske šume ne izdaju novu popratnicu za ogrjev jer oni više ne mogu znati porijeklo robe koju bi trebali evidentirati na popratnici pogotovo za višemetricu.

od članka 18. pa na dalje.
tu piše i koliki postotak čekića mora biti na drvu pa i kratko piljenom.

Ali kao i svi pravilnici do sada i ovaj je manjkav jer nema jasno i nedvosmisleno napisano što se smije, ne smije, može i ne mora. Malo primjedbi je prihvaćano. Samo neke kozmetičke.

Ukoliko te zanima i početno pitanje postavljeno ministarstvu mogu i njega staviti zajedno s odgovorom.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Hvala ti....
Ipak nije definiran taj detalj tj. zadnjim pravilnikom izbacen je taj clanak....
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Da, prate jedno drugo....
U proslom pravilniku je bilo da licencirani moze izdati drugu popratnicu ako dokazuje slijedivost....dakle od sume do kuce jedna, nakon nekog vremena ide dalje pa ide druga...
Toga vise nema.

Kompliciranje zivota svima....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A jel' pravilnik=zakon?

Pravilnik na šire pojašnjava pojedine članke zakona. Mada u pojedinim slučajevima nema smisla jer ništa ne piše.

Da, prate jedno drugo....
U proslom pravilniku je bilo da licencirani moze izdati drugu popratnicu ako dokazuje slijedivost....dakle od sume do kuce jedna, nakon nekog vremena ide dalje pa ide druga...
Toga vise nema.
Kompliciranje zivota svima....

A nije bit pravilnika pojednostaviti stvari i razjasniti. Kad bi to napravili njihova svrha bi postala suvišna. Ovako se imaju oko čega bespotrebno svađati i polemizirati
 

TangoM

Član
Tu od
7 Lip 2020
Poruka
68
Hrvatske šume ne izdaju novu popratnicu za ogrjev jer oni više ne mogu znati porijeklo robe koju bi trebali evidentirati na popratnici pogotovo za višemetricu.
Molim za pomoć.
Na poklon sam dobio nekoliko metara drva (prosušena cerovina, 3-4m, stara nekoliko godina, iscjepana i skladištena u drvarnici, imanje prodano, drva postaju nepotrebna).
Kako ta drva legalno prevesti na drugu lokaciju ako šumarija ne izdaje nikakve popratnice za tako nešto?
Što se dešava ukoliko policija zaustavi vozilo koje transportira takva drva za ogrjev?
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Što se dešava ukoliko policija zaustavi vozilo koje transportira takva drva za ogrjev?
U pravilu, da imas papir da su tvoja stecena na bilo koji nacin - nista. Selis pa i drva sele ako nisu potrosena jer i da dodjes do suda zbilja ne znam po kojoj osnovi bi sudac procjenio da su drva morala ostati u prodanoj okucnici...

No isto tako moras znati da je inspektorat kaznio zenu jer je svoja samonarasla drva sa vikendice posjekla i vozila kuci, doduse u metricama, isla na sud i kazna je smanjena ali ostala je ipak kazna... bilo po novinama.

Inace, znam da malo kasnim ali pravni rasplet situacije na post br: #63 iz 2020 godine.

1. Inspektorat odvalio kaznu preko 4000kn.
2. Zalio se i isao na sud.
3. Dokazao da inspektor debelo laze oko cinjenicnog stanja.
4. Nema kazne za prodaju samih drva.
5. Nema kazne za obavljanje neregistrirane djelatnosti.
6. Nije bilo ni jednog svjedoka ili dokaza osim sto sam ja izjavio da sam prodao 5m iz nuzde.

A morao sam na taj nacin jer mi je ostao vidljiv na internetu jedan oglas, neaktivan ali vidljiv... E sad posto sam zakon ne brani izricito prodaju drveta kao osobnog vlasnistva, nije bilo pravnog uporista jer sam imao racun i jer tih konkretno 5m nije bila samoizrada iz sume, onda se sutkinja dosjetila da me kazni za "nelegalno oglasavanje" - dakle doslovce to pise u rjesenju. Kazna 400kn +100kn trosak, u konacnici platio 366kn kazne.
Sto se tice nerigistrirane djelatnosti tu sam se branio misljenjem i tumacenjem iz porezne uprave. Za tako nesto mora biti visekratna trgovina, sljedivost poslova jednog za drugim a kako je u sudskom procesu bilo dokazivo samo 5m i to na osnovu moje izjave te samog oglasa koji je precizirano prodavao samo 5m jednokratno, tako je i kazna za nerigistriranu djelatnost otpala.

U tumacenju pise da sam se ja kao fizicka osoba oglasavao u trgovini a da to smijem samo kao pravna osoba., malo bedasto objasnjenje ali alternativa je bila zalba na visoki sud u Zagrebu pa s obzirom na troskove putovanja itd... platih 2/3 kazne i trosak.

Ima jos jedna novina od jesenas:

Sada kod uplate drveta u sumariji ide nova izjava. Koji teski paradoks, potpisujes dobrovoljno i bez prisile a bez toga papira ne mozes uplatiti vec izradjena drva!
Nadzor ovlastene osobe? To je definitivno protuzakonito da se bez sudskog naloga za pregled kuce/okucnice tebi netko muva po dvoristu i gleda sta imas ili nemas. Naravno ako ne pristanes na ovakvu izjavu ili otjeras "sluzbenu osobu" kada ti dodje na kapiju - mos misliti kako sljedece godine dobijes drva za izraditi.

E da bar HRT inkasator oce tako, otjeras ga ko pesa i oni ti vise ne daju rtv pretplatu :LOL:
 

Prilozi

  • IMG_20230912_100211453.png
    IMG_20230912_100211453.png
    328.2 KB · Pregleda: 26

TangoM

Član
Tu od
7 Lip 2020
Poruka
68
U pravilu, da imas papir da su tvoja stecena na bilo koji nacin - nista. Selis pa i drva sele ako nisu potrosena jer i da dodjes do suda zbilja ne znam po kojoj osnovi bi sudac procjenio da su drva morala ostati u prodanoj okucnici...

No isto tako moras znati da je inspektorat kaznio zenu jer je svoja samonarasla drva sa vikendice posjekla i vozila kuci, doduse u metricama, isla na sud i kazna je smanjena ali ostala je ipak kazna... bilo po novinama.
Kažnjena je jer nije imala otpremnicu ni doznake od šumarije, tu nema veze da li je šuma preko ceste ili 20km dalje od imanja.
Suludo, ali takvi su nam zakoni.

Ovo moje pitanje (oko prijevoza starih drva za ogrjev) je zakonski nedorečeno u svakom smislu i upravo zbog toga mi šumarija ne želi/nije dala nikakva službena očitovanja niti papire.
Na kraju, drva su prevezena i ništa se nije desilo jer nismo ni zaustavljeni.

Još jedna naša priča o rupama, nejasnoćama i zakonima u RH...

Hvala za odgovor u svakom slučaju.
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
Kažnjena je jer nije imala otpremnicu ni doznake od šumarije
Zakonski ne moze ni imati. Kaznjena je za nesto sto nije mogla zakonski ishodovati. Njena okucnica nije suma. Sumarija nije nadlezna ako ona nije sumoposjednik a nije...

U teoriji mogla je prenamjeniti dio parcele u sumu, upisati se u upisnik i onda zvati sumariju da ocekica i izda popratnicu. Clankom 3. stavkom 5. Zakona o poljoprivrednom zemljistu moguce je isto prenamjeniti u sumsko. Ja ne vidim neki drugi legalni put... za dobiti popratnicu.
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
@nescafe2 brijem da to nije tocno. Sta ako imas npr. tri hloje u dvoristu i hoces ih srusiti i odvesti na pilanu? Neces valjda dvoriste u sumu prenamjeniti...

U ostalom, oko mene u Gkotaru su sve katastarski livade i pasnjaci, a u stvarnost suma, i sjece se na veliko. Sumnjam bas da se odvozi nelegalno
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
U ostalom, oko mene u Gkotaru su sve katastarski livade i pasnjaci, a u stvarnost suma, i sjece se na veliko. Sumnjam bas da se odvozi nelegalno
Apsolutno se sve prevozi nelgalno pa i te 3 hloje...

Prevozio dva metra svojih drva

A imas i uciteljicu na linku pa eto, sumnjaj slobodno. Zakon je apsurdan do boli i cak zadire u pravo slobodnog raspolanjanja/uzivanja privatnim vlasnistvom ali narod je birao ljude koji donose zakone pa tako je sada kako je.

Jos jedino prolaze iscjepana drva u prikolici, kamioncicu ali naravno da imas papir da su tvoja i zbilja bih lagao kad bih rekao da sam u OSB zupaniji cuo da je netko kaznjen za prijevoz takvih drva. Vozim ih sam preko 10-tak godina kod mame 3km dalje i par puta me policija zaustavila ali kazni nije bilo kada sam rekao gdje i kome vozim i pozvao ih da me prate do mame ako hoce...

Na metricu skacu iz svakog coska i traze popratnicu, uopce ne gledaju nesto posebno kamione sa visemetricom, to pustaju ali ako ide traktor sa metricom to se okrece na cesti i za njim.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Zato jer drva koja se prevoze na metar se smatra da su za prodaju a ako su cijepana i piljena na kratko onda se to smatra "za vlastite potrebe". :cautious:
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,936
I šta onda da da ja radim u svojoj situaciji. Imam preko 300m kanala za iskrciti.... Topole i bagrema koliko hoćeš...

Kako da to prevezem?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
I šta onda da da ja radim u svojoj situaciji. Imam preko 300m kanala za iskrciti.... Topole i bagrema koliko hoćeš...

Kako da to prevezem?
Zahtjev u savjetodavnu sluzbu i izdavanje popratnice kad ides voziti...
Sve po zakonu i nemože ti nitko nista....
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
O ovakvom problemu sam jednom pisao i neki su ozbiljno negodovali na slično mišljenje koje ste i vi ovdje iznijeli.
Zakon nije odradio temu privatnog vlasništva. Ovlašćeni u šumarstvima koriste zakon koji je propisao državnu svojinu šume u vlasništvu države odnosno javnih preduzeća. Posjeći stablo određene količine je KD, ali ako je druga strana òstećena (država) , vlasnik nemože od sebe da ukrade. Međutim predhodna država exs JU, je to svojatala i smatrala da je to njihovo, a tako i sad pokušavaju. Primjenjivanje tog zakona pravi vlasnicima proble. Recimo zabranjeno je pomeranje trupca od panja dok se ne premijeri i upiše, to je uredno za državnu šumu neko će zloupotrijebiti, vlasniku ta stavka netreba neće on sam sebe zajebati pa to je njegovo.
Treba da se može isjeći svako stablo koje je na privatnom gazdinstvu i da izađe lugar za privatne šume i da za izda, papir, oni to opstruišu iz pristrasnosti prema državi.. Doznake ima smisla za privatnu šumu u smislu savjetodavnog, nikako u smislu ograničenja. Bili da je neko drvo i voćarica na posjedu ako vlasnik odluči da ga posječe, trebao bi dobiti papir. Navedeni papir je da ga može prevesti i da je uplaćena taksa ili fuš.
E sad pošto najčešće vlasnika nemogu kazniti za sječu oni ga kažnjavaju za stavljanje u promet. U poslednje vrijeme se voze iscijepana drva za livenje te tada stavljaju na teret preradu drveta. Niti jedna stavka netreba da ograničava vlasnika da preveze drvo u bilo kom obliku. Nadati se da će se ova oblast obraditi kvalitetno, donijeti zakon u kojem će se jasno propisati prava i obaveze vlasnika posjednika šume. Do tada kako ko prodaje.
 

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
I šta onda da da ja radim u svojoj situaciji. Imam preko 300m kanala za iskrciti.... Topole i bagrema koliko hoćeš...

Kako da to prevezem?
Koiko sam vidio u NN ima popratnica za prijevoz TL koju vlasnik zemljista moze dobiti direktno od ministarstva, valja biti vlasnik cestice, znati velicinu placa itd... googlaj "popratnica TL ministarstvo".

To je za vlasnike nesumskog zemljista koji nisu sumoposjednici a imaju drvnu masu na poljoprivrednom zemljistu.

Evo jos jedne kriticne situacije, selis, prodao kucu i treba preseliti drva na drugu adresu. Svejedno jesu iscjepana ili u metricama. Ne postoji u RH zakonki legalno rijesenje/postupak da sa tim drvima smijes na cestu... na stranu sto mozda za kratko izrezana/ispiljena policija progleda kroz prste ali u teoriji ne moraju, tehnicki mogu kaznit kao i inspektorat. Ostaje samo vjerovat na lucidnost suda jer ako selis moraju i drva a posto nema zakosko legalnog rijesenja - nebi trebalo biti ni kazne. Samo tko danas u RH vjeruje sudstvu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh