• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dunja

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ok, ima sused dunju koja je več stablo i sad mene zanima jel bi ja mogel od njega (stabla) dobiti sadnicu?
Najjednostavnije češ sadnicu dunje dobiti od izdanka nekog stabla (pogotovo ako je zapušten). Ako još znaš kakva je dunja, tim bolje.
Od susjeda (ako ima uredno stablo) neće biti ništa; potuče on izboje iz korijena čim su malo proviliri na "sunce".
Ali ako je susjedova Dunja dobra (a gledaš je svaki dan :mrgreen:), onda negdje uzmi izdanak i u proljeće nacijepi sa grančicom susjedove Dunje.
I to je to.

p.s. Iako službeno postoji nekoliko sorti, dunja je poprilično stara vrsta na ovim prostorima tako da postoji vrlo mnogo različitih biotipova; praktički svako staro drvo je biotip za sebe. Ako je susjedova Dunja dobra, vrijedi je sačuvati :rolleyess:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,931
Hvala najljepša :prayer::prayer:

Još samo da pitam, zanima me baš taj dio o napuštenom stablu, znači ako ja posadim taj izdanak nije potrebno cjepiti?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala najljepša :prayer::prayer:

Još samo da pitam, zanima me baš taj dio o napuštenom stablu, znači ako ja posadim taj izdanak nije potrebno cjepiti?
Ne.
Jedino ako to nije bilo prije cijepljeno, ali to je stvarno mala vjerovatnost.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...imam i ja nešto mladih stabala dunja, uglavnom sorte leskovačka i vranjsku kao oprašivač. Ove godine odlično su rodile (5-ta im je godina), morao sam ih i podupirati:

DSCF0006.jpg


Detalj grane, sorta leskovačka, mjesec dana prije berbe:

DSCF0008.jpg


Netom ubrani zreli plodovi, sorta leskovačka:

DSCF0018.jpg


Tek pobrani plodovi, sorte leskovačka i vranjska:

DSCF0020.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Dunje su počele sa cvatnjom. Vranjske prekjučer, a Leskovačke danas:



Cvijeta ima više no ijedne godine do sada, a dao sam si truda i odradio sva preventivna prskanja prije cvatnje. Više fotki kad bude puna cvatnja :)
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Re: Vočarstvo

Šta se ovo pojavila na mladim dunjama? Neke izrasline ispod i oko ploda.
3b329c399c600f51c356fbc1352ac235.jpg
048a38ef9d76397c0745bc0f8068402b.jpg


Sent from my Coolpad 8297W using Tapatalk
 

radovan

Novi član
Tu od
1 Ožu 2017
Poruka
1
Pozdrav svima, imam zasad od 300 dunja zasadjen u jesen. Interesuje me orezivanje istog? Na stabljikama nema ogranaka, na koliko se orezuju...
 

bez ognjista

Novi član
Tu od
15 Sij 2023
Poruka
2
Novajlija sam i unapred se izvinjavam za sve greske ako ih bude.
Nemam zemljista i nemam iskustva a nisam ni skolovan iz oblasti poljoprivrede, agronomije, hortikulture.
Imam:
Jedna dunja mlada 2 godine , na proljece treca godina, porjeklom iz Turske, sorta Esme, kalemljena, radja 2 godine.
Jedna dunja mlada 2 godine, na proljece treca godina, porjeklom iz Jugoslavije (tako pise na cedulji), kalemljena, radja 2 godine
Jedna dunja mlada 4 godine, na proljece peta godina, porjeklom iz Grcke, sorta nepoznata iskopana iz zila, radja vec 2 godine.
Posto nemam zemljista dunje moram drzati vrlo nisko i ne siroko. Kod mene zime su sto no rekli zime (-18*C) ali izgleda da to ne ostecuje moje dunje?
Pitam:
Kako da se ophodim s mojim dunjama; obrezivanje, prskanje (spricanje) i sve ostalo.
Vjeverice mi zadaju mnogo problema od pocetka Augusta pa do berbe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh