• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ego generacija

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Gogo, vidiš, ja tak ne razmišljam. Živim u staroj, obnovljenoj kući, vozim stari auto (dok bu išel, a onda bum opet starog, malo mlađeg kupil), strojevi su mi stari ali obnovljeni (izuzev Samea, čija je kupnja bila veliki financijski promašaj)...
Stvari treba održavati, čuvati i dugo rabiti, stvarajući minimalni utjecaj na okoliš, a to kupovina novih svakih par godina nikak nije. To je bespotrebni konzumerizam, koji nas košta okoliša, ne donosi probitak radniku, već samo dioničarima i managerima.

Računaj, od plaće tebi ostane 10-tak %, pa onda treba gledati smanjiti taj rashod, kad već država nema tendenciju smanjivanja nameta.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Da,ali zato tu postoji reciklaža,ponovna upotreba korisnog materijala,neutraliziranje štetnog,uz minimum lošeg utjecaja na okoliš. Stara kuća,stari traktor ili auto bi trebali,bez obzira na stanje,biti manje eco friendly nego novi. Bar bi tak trebalo biti da ljudi nisu korumpirani,sjetimo se folcvagen afere.Sustav je u biti savršeno zamišljen,najslabija karika su ljudi... Pa i dok ovo pišemo,štetimo si,točno se zna koliko CO2 u atmosferu ispušta svaka naša pretraga na Google-u...
Tu se opet vraćamo na propadanje čovječanstva,koje je neminovno,otud i ova tema...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Nema 100% reciklaže. A osim toga, i na reciklažu se troši energija.
60...70 godine su bile godine kvalitete. Pogledaj koliko strojeva još datira iz tog vremena i koliko dugo još bude. Sigurno ih je više "eco friendly" održavati na životu nego id dvaput rstapati, voziti u Kinu i natrag...
Priča o VW-u pokazuje koliko je besmislena zakonska regulativa, a ne firme koje joj pokušavaju pokušavaju "ugoditi".
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,820
plus,
Ovo kaj sam boldal si u stvari navel osnovne postulate kapitalizma.
Kolega jasno mi je i točno znam kaj sam napisal. Hebiga sami smo si to izabrali i izglasali 91., izabrali smo novi društveni poredak u kojem evidentno ne znamo živjeti, a nemamo ni gdje raditi u onolikom broju kao do 91.
Osobno smatram da smo tada svi mi, velika večina naroda glasali sa uvjerenjem u nastavak "dobrog kontinuiteta i prosperiteta u vlastitoj Državi" - niti sanjali nismo kako nas budu novokomponirani političari preveslali i preveli žedne preko vode.

johabica
Skoro si savršeno opisala to što nam se zapravo većini događa, više nema dedeki i babici da čuvaju malu djecu, više nema dvije tri generacije u obitelji ni za stolom, a ni na obiteljskim poslovima.

Da ne idem ponovo čitati, nisam zapamtio tko je izvrsno opisao školski preokret - osnovno školstvo štanca sve same odlikaše. Onda dođeš na prvi roditeljski sastanak u Gimnaziju i tamo nastane kuku-lele. Neki novopečeni srednjoškolci, dosadašnji odlikaši, na zaprepaštenje roditelja odjednom imaju 2-3 jedinice, drugi hrpu neopravdanih sati radi frentanja, a našao se pojedinac čak sa 6 jedinica. Svi roditelji redom gunđaju, špotaju profesore - ja nisam izdražao, sjedio sam u prvoj klupi, okrenuo sam se i jednostavno sam pitao: da li su se sva djeca upisala kao čisti odlikaši, jesu i gdje je onda problem, gdje je nestala njihova podloga i znanje. Neki su mi roditelji čak odgovorili: lako tebi tvoje dijete zna - HALO stanite svi takvi malo, u gimnaziji smo među tridesetak dojučerašnjih odlikaša.

Dakle ti su gimnazijalci sada roditelji i njihova su djeca naši unuci krenuli u školu. Istina je roditelji ih "kvare", imamo većina nas djedova i baka problem što im kupiti za rođendan, a da već nemaju.
Slažem se da bi ta generacija mogla biti baš prema novo generacijskom opisu kakav je forumašica johabica napisala.

ZJ nema više kvalitete, vijek trajanja je skoro garancijski rok plus jedan dan i amen. Nekada sam staru Gorenje veš mašinu popravljao 26 godina staru i prala je mene od žverca i tada dvoje djece. Kadu sam joj dok je procurela zam zakrpal sa šarafom M6 i peri dalje. Poslije imamo treću veš mašinu, čini mi se da svaka traje sve manje, sve sama plastika.
Automobili, danas ipak manje hrđaju s tim se moraš složiti :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Auto nije karoserija, već ono mnogo skuplje, a i nepouzdanije.
Kaj mi vrijedi vječna karoserija, kad za popravak stvari unutra treba dati pol vrijednosti auta.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Neka mi netko od ovih pobornika cvrste gradnje objasni sto ce meni kuca od 350 m2 stambenog prostora s uzasnim rasporedom prostorija? Prizemlje je komplet zidano od kamena, ne oblozeno, nego zidano, a kat i visoko potkrovlje od pune cigle. I sto sad s tim? Bolje da se jos jedna stala od toliko materijala napravila, barem bi mogao nesto iskoristit. Gogo je sve objasnio, Amerikanci nisu budale pa da na istom mjestu zidaju kucu od cigle svakih par godina, valjda je jeftinije napraviti montaznu. A i taj prostor koji pogadjaju uragani je statisticka greska u odnosu na ostatak zemlje. A drvene kuce se prave u pola Europe, pa i kod nas su se gradile, pa nije nikome nista falilo. Danas zida kucu s pregradnim blokom, onda stavi stiropor i plasticnu stolariju, pa se cudi sto djete ima astmu. Bolje da je kucu najlon vrecicom omotao.

A propos vijeka trajanja strojeva i kupnje novih. Evo, Belarus je prije ekspetimentirao s elektropogonon na svakom kotacu. Ta tehnologija se u mojoj struci odavno primjenjuje za pogon kruzera, samo nisu kotaci nego propeleri. Valtra je imala neke pokuse s dva elektromotora. Danas ona ekipa Idvorsky u Srbiji razvija koncept elektricnog traktora. I neka tvrtak iz Nizozemske radi isto. Dakle, realno je za ocekivati da ce za par godina biti funkcionalnih elektricnih traktora. Mozda jednog dana svi traktori budu elektricni. A tako je u svim granama tehnike. Osobno, mrzim struju i nadam se da nikada dieselski motor nece biti u potpunosti izbacen iz uporabe. Iako je svijet postojao i prije njegova izuma.
Ali nebitno. Hocu reci da se danas tehnologija toliko brzo razvija da nema smisla odupirati se tome. Zasto ne bi svakih par godina nabavio novi stroj? Pogotovo ako imas mogucnosti. Nije tocno da ce se automatski svi oni koji predju 5 godina unistiti, uvijek ce postojati trziste u trecim zemljama za starijim strojevima. Rekao sam 5 godina jer se o tom periodu pisalo, iako je to danas puno vise, prvo se na zapadu izrauba do 15-ak godina, onda ide kod nas, Poljaka, Estonaca, Madjara... Nakon jos 15-ak ide kod Rumunja, Ukrajinaca... Gledajte to s vedrije strane, ako se uvedu elektricni traktori, mrske naftne kompanije ce oststi bez posla. A tim istim naftnim kompanijama prije toga zahvalite jer ovo sve sto pisete, pisete samo zahvaljujuci nafti.
I energija se ne trosi, samo prelazi iz jednog oblika u drugi [emoji14]

Al da se vratimo na djecu. Kakvi roditelji - takva i djeca. Nisu djeca ta koja upisuju odredjene srednje skole ili fakultete, vec ih bolesni roditelji tjeraju na to.
Danas prolazim kraj rodjaka, sade ljudi kupus. On, supruga, snaha i unucica. To djete ce sigurno izrasti u zdravo i normalno stvorenje. A takva su mu i djeca. Ima danas dosta normalne i pristojne djece, samo sto se ne primjecuju od one raspustene djecurlije koju su odgojili kreteni. Treba biti realan i priznati da je trend odgajanja kretena u vecoj mjeri 70-ih, kad su marke stizale redovno, a ocevi na arbajtu nisu vise zahtjevali da se prave stale i kupuju traktori, nego djeci dovozili aute, pravili kuce, kupovali stanove... A djeci se svidilo. Kako i nece, sve dobijes, a nista ne radis.

Samo da se dotaknem i onoga da smo "sami izabrali 91". Nista mi nismo sami izabrali. Osim neovisnosti od Jugoslavije. Nismo mi izabrali kapitalizam, nego se komunizam raspao u skoro svim zemljama svijeta (bas se pitam zasto). Jedina opcija koju smo mogli birati jest - ostati u Jugoslaviji ili ne. Kad smo izabrali ne, dobili smo rat.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
dečec dobro razmišlja , i na dugoooooo piše , a to boli moje okice

dosta toga je krenulo krivo kad se razbio patrijahalni odgoj , koliko god bio loš .Ova "ego generacija" je još gore zlo
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,820
Samo da se dotaknem i onoga da smo "sami izabrali 91". Nista mi nismo sami izabrali. Osim neovisnosti od Jugoslavije. Nismo mi izabrali kapitalizam, nego se komunizam raspao u skoro svim zemljama svijeta (bas se pitam zasto). Jedina opcija koju smo mogli birati jest - ostati u Jugoslaviji ili ne. Kad smo izabrali ne, dobili smo rat.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
Više manje se slažem s tobom,
jedino ipak i dalje tvrdim da smo uz osamostaljenje istovremeno u paketu htjeli i novi društveni poredak i dobili smo ga, dakle i izabrali smo si ga sami, nije nam ga nitko nametnuo. No sredila nas je divlja pretvorba i privatizacija - a rat je još dokrajčio ono što pretvorberi nisu stigli pretvoriti u njihovu privatnu imovinu.

Dok su jedni ratovali "drugi su se pretvarali"; mislim pod tim u kapitaliste i tajkune.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Neka mi netko od ovih pobornika cvrste gradnje objasni sto ce meni kuca od 350 m2 stambenog prostora s uzasnim rasporedom prostorija? Prizemlje je komplet zidano od kamena, ne oblozeno, nego zidano, a kat i visoko potkrovlje od pune cigle. I sto sad s tim? Bolje da se jos jedna stala od toliko materijala napravila, barem bi mogao nesto iskoristit. Gogo je sve objasnio, Amerikanci nisu budale pa da na istom mjestu zidaju kucu od cigle svakih par godina, valjda je jeftinije napraviti montaznu. A i taj prostor koji pogadjaju uragani je statisticka greska u odnosu na ostatak zemlje. A drvene kuce se prave u pola Europe, pa i kod nas su se gradile, pa nije nikome nista falilo. Danas zida kucu s pregradnim blokom, onda stavi stiropor i plasticnu stolariju, pa se cudi sto djete ima astmu. Bolje da je kucu najlon vrecicom omotao.
Koliko sam citao ovu temu nitko nije spomenuo kvadrate kuce. Mozes napraviti kucu od 50 kvadratnih metara stambenog prostora od cvrtstog materijala. Amerikanci rade montazne kuce kako bi isti posao radili vise puta. Bit američkog kapitalizma je zarada, a ne siguran život građana. Što reći, ako ti tornado sruši montažnu kuću, a ti opet napraviš takvu istu, a znaš da će iduće godine opet doći tornado? Napravi drvenu kuću u Dalmaciji i živi u njoj.


A propos vijeka trajanja strojeva i kupnje novih. Evo, Belarus je prije ekspetimentirao s elektropogonon na svakom kotacu. Ta tehnologija se u mojoj struci odavno primjenjuje za pogon kruzera, samo nisu kotaci nego propeleri. Valtra je imala neke pokuse s dva elektromotora. Danas ona ekipa Idvorsky u Srbiji razvija koncept elektricnog traktora. I neka tvrtak iz Nizozemske radi isto. Dakle, realno je za ocekivati da ce za par godina biti funkcionalnih elektricnih traktora. Mozda jednog dana svi traktori budu elektricni. A tako je u svim granama tehnike. Osobno, mrzim struju i nadam se da nikada dieselski motor nece biti u potpunosti izbacen iz uporabe. Iako je svijet postojao i prije njegova izuma.
Ali nebitno. Hocu reci da se danas tehnologija toliko brzo razvija da nema smisla odupirati se tome. Zasto ne bi svakih par godina nabavio novi stroj? Pogotovo ako imas mogucnosti. Nije tocno da ce se automatski svi oni koji predju 5 godina unistiti, uvijek ce postojati trziste u trecim zemljama za starijim strojevima. Rekao sam 5 godina jer se o tom periodu pisalo, iako je to danas puno vise, prvo se na zapadu izrauba do 15-ak godina, onda ide kod nas, Poljaka, Estonaca, Madjara... Nakon jos 15-ak ide kod Rumunja, Ukrajinaca... Gledajte to s vedrije strane, ako se uvedu elektricni traktori, mrske naftne kompanije ce oststi bez posla. A tim istim naftnim kompanijama prije toga zahvalite jer ovo sve sto pisete, pisete samo zahvaljujuci nafti.
I energija se ne trosi, samo prelazi iz jednog oblika u drugi [emoji14]
Svi ovi električni traktori na sebi imaju dizelski motor i generator. To je odavno poznata stvar (primjenjivana na lokomotivama). Tako da dizelski motor nece još otići.

Al da se vratimo na djecu. Kakvi roditelji - takva i djeca. Nisu djeca ta koja upisuju odredjene srednje skole ili fakultete, vec ih bolesni roditelji tjeraju na to.
Danas prolazim kraj rodjaka, sade ljudi kupus. On, supruga, snaha i unucica. To djete ce sigurno izrasti u zdravo i normalno stvorenje. A takva su mu i djeca. Ima danas dosta normalne i pristojne djece, samo sto se ne primjecuju od one raspustene djecurlije koju su odgojili kreteni. Treba biti realan i priznati da je trend odgajanja kretena u vecoj mjeri 70-ih, kad su marke stizale redovno, a ocevi na arbajtu nisu vise zahtjevali da se prave stale i kupuju traktori, nego djeci dovozili aute, pravili kuce, kupovali stanove... A djeci se svidilo. Kako i nece, sve dobijes, a nista ne radis.

Moraš dijete tjerati u školu, ako samo nema svijest da treba završiti školu. Kada bi smo djecu pitali hoće li ići u školu u prvom razredu osnovne škole, većina bi htjela ostati kod kuće i igrati se. Što se tiče štala, sad je još gora situacija. Kod nas u Slavoniji (kao i drugdje) djeca idu u srednju školu. Ta djeca nemaju gdje obaviti praksu jer nema gospodarstva. To je veliki problem. Nemaju gdje naučiti radit. Kada odu vani moći će raditi najlošije poslove jer bolje nisu imali gdje naučiti.

Samo da se dotaknem i onoga da smo "sami izabrali 91". Nista mi nismo sami izabrali. Osim neovisnosti od Jugoslavije. Nismo mi izabrali kapitalizam, nego se komunizam raspao u skoro svim zemljama svijeta (bas se pitam zasto). Jedina opcija koju smo mogli birati jest - ostati u Jugoslaviji ili ne. Kad smo izabrali ne, dobili smo rat.
Sa ovim s slažem, samo nismo imali opciju ni ostati u Jugoslaviji jer se raspala odlaskom Slovenije.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Krenimo redom:
Koliko sam citao ovu temu nitko nije spomenuo kvadrate kuce. Mozes napraviti kucu od 50 kvadratnih metara stambenog prostora od cvrtstog materijala. Amerikanci rade montazne kuce kako bi isti posao radili vise puta. Bit američkog kapitalizma je zarada, a ne siguran život građana. Što reći, ako ti tornado sruši montažnu kuću,
a ti opet napraviš takvu istu, a znaš da će iduće godine opet doći tornado? Napravi drvenu kuću u Dalmaciji i živi u njoj.
Brkas kruske i jabuke. Tornado nije pijavica koje ce odbiti 3 crijepa s kuce. Odnio bi mu i kucu od cigle i od kamena. Pa ajde malo razmisli koliko bi kostalo da svakih par godina pravis novu kucu od cigle? Druga stvar, na takvim mjestima ljudi imaju betonska sklonista ispod kuca koja vrijede vise od onoga sto mi mislimo da je cvrsta kuca.
S druge strane, u Americi i svim ostalim zemljama gdje se prave drvene kuce, postoji masu objekata koji traju nekoliko generacija. To se vrlo lako provjeri, sjednes u auto i vozas se od Siska do Like, od Zagorja do Korduna. Sto znaci siguran zivot gradjana? Hoces reci da je sigurnost gradjana veca npr. u Kini nego u SAD-u? Evo, u Kini sam bio, a u SAD-e idem kroz mjesec dana ako bude sve po planu. U Kini su svi radnici ekoloski osvjesteni, svi voze bicikle i izbjegavaju dentalne usluge da se ne trosi struja.
Bit svakog kapitalizma je zarada. Bit svakog drustvenog uredjenja je zarada. Samo je razlika cija zarada. Negdje zaradjuje onaj koji zeli raditi i tko je pametan, a nekada se na tu dvojicu jos prikrpi 10 parazita pa ih sisu. Dok zrtva ne crkne.



Svi ovi električni traktori na sebi imaju dizelski motor i generator. To je odavno poznata stvar (primjenjivana na lokomotivama). Tako da dizelski motor nece još otići.

Ajde barem pogledaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1sD534XUxhU
U godinama koliko postoji covjecanstvo, vrijeme koje je proteklo od izuma parnog stroja do dieselskog motora je dijelic sekunde. Tko garantira da nece tako biti i s prelaskom na struju. A do tada svi i sve ovisi o nafti.

Moraš dijete tjerati u školu, ako samo nema svijest da treba završiti školu. Kada bi smo djecu pitali hoće li ići u školu u prvom razredu osnovne škole, većina bi htjela ostati kod kuće i igrati se. Što se tiče štala, sad je još gora situacija. Kod nas u Slavoniji (kao i drugdje) djeca idu u srednju školu. Ta djeca nemaju gdje obaviti praksu jer nema gospodarstva. To je veliki problem. Nemaju gdje naučiti radit. Kada odu vani moći će raditi najlošije poslove jer bolje nisu imali gdje naučiti.

Naravno da ga moras tjerati da ide u osnovnu skolu. Ali ga ne moras tjerati da upise glupu srednju ili fakultet koji ne zeli. I s kojim nece nikada naci posao. Covjek ne moze raditi posao koji ne voli. Moze, ali obavezno slijedi depresija.
Djeca kad odu van, radit ce ono za sto su se skolovali. Osobno znam za desetine primjera mladih inzenjera i inzenjerki iz Hrvatske koji su otisli van i zaposlili se u struci. Odmah. A ako netko zavrsi socijologiju ili politologiju, onda mora biti svjestan da ga ceka pranje sudja ili rad na blagajni.

Sa ovim s slažem, samo nismo imali opciju ni ostati u Jugoslaviji jer se raspala odlaskom Slovenije.

Jugoslavija je s politicke i zemljopisne karte izbrisana 2003. Mogli smo ostati u njoj, samo je pitanje kako bi nam bilo. Ja kazem da je ovo puno bolja opcija, unatoc ratu i privatizaciji. Od dva zla, izabrali smo manje. A sami smo si krivi sto ne znamo ispraviti i poprviti svoje probleme. Tko god ocekuje da ce to netko drugi, npr. EU napraviti za nas - zajebao se.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Ajde barem pogledaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1sD534XUxhU
U godinama koliko postoji covjecanstvo, vrijeme koje je proteklo od izuma parnog stroja do dieselskog motora je dijelic sekunde. Tko garantira da nece tako biti i s prelaskom na struju. A do tada svi i sve ovisi o nafti.
Priča za djecu... Koliko se energije potroši za proizvodnju baterija? Koliko one koštaju? koliki im je stupanj iskorištenja? Iz kakvog se izvora pune? Ako se pune strujo iz TE, onda im je manja efikasnost nego dizel, usudil bi se reći i benzinac.
Jugoslavija je s politicke i zemljopisne karte izbrisana 2003. Mogli smo ostati u njoj, samo je pitanje kako bi nam bilo. Ja kazem da je ovo puno bolja opcija, unatoc ratu i privatizaciji. Od dva zla, izabrali smo manje. A sami smo si krivi sto ne znamo ispraviti i poprviti svoje probleme. Tko god ocekuje da ce to netko drugi, npr. EU napraviti za nas - zajebao se.
Ovo me posjeća na vic kad je Mujo kupio hot-dog, pa se čudi: kud baš da ja od cijelog pesa da dobijem k..ac? :D:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Koliko je kostao prvi dizelski traktor? Koliko je ljudi moglo kupiti traktor prije 100 godina, a koliko danas? Koliki je bio stupanj iskoristivosti Fordsona F? Da se napredak i buducnost mogu zaustaviti, jos bi se omatali u krzna i zivjeli u pecinama. To sto nesto nece doci sutra ujutro, ne znaci da nece za 10-15 ili 50 godina. Upravo zahvaljujuci nafti danas imamo razvoj covjecanstva koji je u 100 godina nadmasio sva dostignuca proteklih 1000.
I nitko ne moze reci da smo dosegli vrhunac razvoja. To su gluposti. Gotovo svakodnevno se nesto izumi i patentira. Sto ljudi ocekuju, da ce se jedno jutro probuditi i da ce im u garazi osvanutu leteci auto? Promjene se dogadjaju svaki dan.
Dronovi i roboti su odavno usli u poljoprivredu, samo sto se mi jos koristimo tehnologijom iz 50-ih, pa nas to ne zanima.

Ako se nista ne radi na razvoju tehnologije, ne mozemo ocekivati da ce se nesto izumiti. ali to nas ne treba biti briga, mi smo mali i nebitni, sami sebi dovoljni.
Sjeca li se itko prica od prije 15-ak godina kako cemo ubrzo moci razgovarati s ljudima na drugom kraju svijeta i gledati ih dok razgovaramo s njima? Ljudi su se smijali tome. Sad se smiju onima koji ne znaju sto je Skype.

A ovos Mujom i k...cem... Sto da ti kazem, znas kako su pricale tri generacije prostituki. Kaze unuka - ma joj, kako je danas vrijeme, za pusenje jedva da dobijem 50 kn. Kaze joj mama - suti kceri, mi smo bile sretne u moje vrijeme da dobijemo za kutiju cigara. A baba kaze - u moje vrijeme, mi smo bile sretne da nesto toplo stavimo u usta.
Hocu reci, netko je sretan i kad k...c dobije :p
 
E

el pibe

Guest
Ljudi tehnologija uzima sve više maha iz dana u dan.Treba shvatiti da stvari nikad neće biti kao prije.Makar nama nitko ne brani da odemo u šumu i tamo živimo bez tehnologije.Ali čak su se i traperi morali povremeno spustiti do trgovine da bi zamijenili krzno za neke potrepštine da bi mogli koliko toliko funkcionirati.Koliko se svijet promijenio u ovih par desetljeća kojih ja pamtim, to je sadašnjim "klincima"od dvadesetak godina nepojmljivo.Ja sam imao prilike vidjeti kako su ljudi obavljali ratarske poslove sa konjima,kravama,volovima.Danas je to nezamislivo da netko sije kukuruz ili vozi taj isti kukuruz konjskom zapregom.Ali to ne znači da je zabranjeno ili se ne smije.Izbor pojedinca iliti prilagodba ovom svijetu na kojem živimo.A tu je opet konkurentnost i opstanak na tržištu.Pa mislim da je lakše upaliti kombajn nego skupiti petnaestak kosaca i da ne opisujem cijeli postupak dok bi to žito došlo do (dreša) vršilice.Poljoprivreda i njena budućnos upitna kao i svaka druga grana.Već su počeli i eksperimentima printanja hrane i kaj ti ja znam čime sve ne i što nam slijedi u budućnosti.Nama je to u ovom trenutku nezamislivo kak bi se mogli najesti nečeg tak umjetnog.Umjesto šnicle bu nekakva tabletica i ljudi budu preživjeli.Zato kaj smo već lagano i počeli sa tom prilagodbom a da nismo ni svjesni.Evo pišem ovaj post i gledam svoju kak ju ja zovem "gospođa riba" unutra pliva u akvariju dajem joj vodu iz bunara ne dajem joj ovu sa klorom(brinem):eek:: ali opet po drugoj strani hranim je sa hranom koju sam kupio u pet shopu.Ja ne znam kaj ima u tim mrvicama jesu li zdrave,nezdrave ali ono što znam i vidim "gospođa riba" živi već dvije godine,pliva,stalno je u nekom muvingu.Tak da mislim da je sve u prilagodbi kak za nas tako i za životinje.Možda bude i mnogo toga izumrlo jer jednostavno neće biti potrebe niti svrhe da bi se očuvalo.Jedino dobro kaj to baš nebu sutra ali došlo bude i do toga, valjda nekim nadam se razumnim i prihvatljivim slijedom.A možda opet nas obične smrtnike preskoče u toj gužvi pa odluče kako njima valja i odgovara.Zato probajte i ja i svi skupa kvalitetnije proživjeti ovaj život jer imamo samo ovaj jedan:(y):
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Krenimo redom:

Brkas kruske i jabuke. Tornado nije pijavica koje ce odbiti 3 crijepa s kuce. Odnio bi mu i kucu od cigle i od kamena. Pa ajde malo razmisli koliko bi kostalo da svakih par godina pravis novu kucu od cigle? Druga stvar, na takvim mjestima ljudi imaju betonska sklonista ispod kuca koja vrijede vise od onoga sto mi mislimo da je cvrsta kuca.
S druge strane, u Americi i svim ostalim zemljama gdje se prave drvene kuce, postoji masu objekata koji traju nekoliko generacija. To se vrlo lako provjeri, sjednes u auto i vozas se od Siska do Like, od Zagorja do Korduna. Sto znaci siguran zivot gradjana? Hoces reci da je sigurnost gradjana veca npr. u Kini nego u SAD-u? Evo, u Kini sam bio, a u SAD-e idem kroz mjesec dana ako bude sve po planu. U Kini su svi radnici ekoloski osvjesteni, svi voze bicikle i izbjegavaju dentalne usluge da se ne trosi struja.
Bit svakog kapitalizma je zarada. Bit svakog drustvenog uredjenja je zarada. Samo je razlika cija zarada. Negdje zaradjuje onaj koji zeli raditi i tko je pametan, a nekada se na tu dvojicu jos prikrpi 10 parazita pa ih sisu. Dok zrtva ne crkne.
Sto su vjetrovi jaci, treba graditi jace kuce. Na primjer Japanci znaju da je velika vjerojatnost od potresa i grade kuce koje to mogu izdrzati. Po nekoj logici, ako se ocekuje tornado, tada se gradi kuca koja to moze izdrzati uz manja ostecenja.

Ajde barem pogledaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1sD534XUxhU
U godinama koliko postoji covjecanstvo, vrijeme koje je proteklo od izuma parnog stroja do dieselskog motora je dijelic sekunde. Tko garantira da nece tako biti i s prelaskom na struju. A do tada svi i sve ovisi o nafti.

Kad sam spominjao električni traktor, nisam mislio na igračku nego na traktor 100 i više kw.
Kao ovaj koji ima dizelski motor.
http://www.fwi.co.uk/machinery/agritechnica-09-belarus-diesel-electric-tractor-generates-172kw-of-dc-power.htm

Naravno da ga moras tjerati da ide u osnovnu skolu. Ali ga ne moras tjerati da upise glupu srednju ili fakultet koji ne zeli. I s kojim nece nikada naci posao. Covjek ne moze raditi posao koji ne voli. Moze, ali obavezno slijedi depresija.
Djeca kad odu van, radit ce ono za sto su se skolovali. Osobno znam za desetine primjera mladih inzenjera i inzenjerki iz Hrvatske koji su otisli van i zaposlili se u struci. Odmah. A ako netko zavrsi socijologiju ili politologiju, onda mora biti svjestan da ga ceka pranje sudja ili rad na blagajni.
Ne vjerujem da netko nekoga tjera na upis fakulteta. Onaj koji upisuje fakultet ima više od 18 godina i ne može ga nitko natjerati na upis. Upisuje se tamo gdje želi, ali i gdje može. Poslom se baviš da bi imao normalan život. Ljudi često rade poslove koje ne vole i nisu u depresiji. U depresiji su oni koji ništa ne rade.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Japanci grade jaaakooo puno montaznih kuca. Jako puno. Zgrade su nesto sasvim drugo, ne znam ciljas li na stambene zgrade s nekoliko stotina stanova ili poslvne centre, ali u oba slucaja sigurno nece praviti montazne objekte i sigurno ces uloziti maksimalno ako na odredjenom trusnom podrucju zelis imati cvrst objekt. S druge strane, masa obiteljskih kuca u Japanu su montazne, a dosta ih je i drvenih. Ne znam odakle ti podatci da grade cvrste kuce. Isto sam vidio u Koreji, skoro sve obiteljske kuce su bile montazne. Nema nikakvog smisla ni logike usporedjivati obiteljsku kucu i neboder od 50 katova. Ali dobro...

Da se nadovezem na @el pibe-a s traktorima. Ja sam mlad, imam 26 godina. Moj pradjed nikada nije vozio traktor, a posjedovao je vise zemlje nego sto ja danas obradjujem. Ne obradjujem puno, cca 10 ha. Djed je kupio traktor pocetkom 60-ih, Fergusona, TEF-28, u narodu poznatog kao Englezer. Traktor od 28 ks, s dva cilindra, je kupljen samo da bi orao i vukao teret. Prvenstveno jer nije bilo drugih prikljucaka za kupiti u slobodnoj prodaji. Konji su i dalje zubili, rajcovali, sijali... Danas, ako bi netko kupio, ono sto vi zovete djecje igracke, islo bi se u suprotnom smjeru. Takav mali traktor bi sluzio eventualno za prihranu, kultivaciju, prskanje... Isto kao sto nitko ne kupuje elektricni auto da s njime putuje na drugi kraj zemlje ili vozi teret. To isto tako ne znaci da jednoga dana neki veci i jaci nece zamijeniti taj mali traktor. Ne mora to nuzno biti biti elektricni. Danas smo svjedoci masovne kupovine peci s pirolitickim kotlovima. Ja osobno znam covjeka koji je imao takav tkz. saugas traktor. I sjecam se da ga je dovozio na susrete old-timere i demonstrirao rad.
Puno solucija postoji, na puno stvari ljudi rade sirom svijeta, a nitko vama ne brani da mislite da ce zauvijek biti ovako kako je sada.

Ovo zadnje ne bih vise komentirao, prvo jer vecina tih osamnajstogodisnjaka nije samostalna i stvar je odnosa u obitelji hoce li se djetetu dozvoliti da upise ono sto hoce ili ne. A isto tako znam jako puno ljudi mladje zivotne dobi koji nista ne rade, pa nisu u depresiji. Kljucna je razlika u tome zele li raditi ili ne. A ako netko radi posao koji ne voli, nema teorije da ce biti sretan, a ti to zovi kako hoces.

@el pibe, nadam se jedino da cemo mi, sukladno trendovima, ipak preci na ekolosku hranu, a da se sve to "kemijanje" radi zbog smanjenja gladi u svijetu. Njemackoj godisnje raste prodaja ekoloskih proizvoda za 30%, a vjeruj mi i kod nas raste konstantno, samo se o tome ne vodi briga u medijima. Mi se brinemo tko je bacio baklju.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Nismo se razumjeli, ne tvrdim da će sve biti kao danas. Napisao sam da veliki traktori sa električnim pogonom jos uvijek imaju dizel motor. Što se tiče upisa na fakultet. Ne poznajem niti jednog roditelja koji ne bi djetetu dozvolio da upiše ono što želi.
Poznajem dosta depresivnih ljudi koji ništa ne rade, a ne poznajem niti jednog depresivca koji radi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ljudi tehnologija uzima sve više maha iz dana u dan.Treba shvatiti da stvari nikad neće biti kao prije.Makar nama nitko ne brani da odemo u šumu i tamo živimo bez tehnologije.Ali čak su se i traperi morali povremeno spustiti do trgovine da bi zamijenili krzno za neke potrepštine da bi mogli koliko toliko funkcionirati.Koliko se svijet promijenio u ovih par desetljeća kojih ja pamtim, to je sadašnjim "klincima"od dvadesetak godina nepojmljivo.Ja sam imao prilike vidjeti kako su ljudi obavljali ratarske poslove sa konjima,kravama,volovima.Danas je to nezamislivo da netko sije kukuruz ili vozi taj isti kukuruz konjskom zapregom.Ali to ne znači da je zabranjeno ili se ne smije.Izbor pojedinca iliti prilagodba ovom svijetu na kojem živimo.A tu je opet konkurentnost i opstanak na tržištu.Pa mislim da je lakše upaliti kombajn nego skupiti petnaestak kosaca i da ne opisujem cijeli postupak dok bi to žito došlo do (dreša) vršilice.Poljoprivreda i njena budućnos upitna kao i svaka druga grana.Već su počeli i eksperimentima printanja hrane i kaj ti ja znam čime sve ne i što nam slijedi u budućnosti.Nama je to u ovom trenutku nezamislivo kak bi se mogli najesti nečeg tak umjetnog.Umjesto šnicle bu nekakva tabletica i ljudi budu preživjeli.Zato kaj smo već lagano i počeli sa tom prilagodbom a da nismo ni svjesni.Evo pišem ovaj post i gledam svoju kak ju ja zovem "gospođa riba" unutra pliva u akvariju dajem joj vodu iz bunara ne dajem joj ovu sa klorom(brinem):eek:: ali opet po drugoj strani hranim je sa hranom koju sam kupio u pet shopu.Ja ne znam kaj ima u tim mrvicama jesu li zdrave,nezdrave ali ono što znam i vidim "gospođa riba" živi već dvije godine,pliva,stalno je u nekom muvingu.Tak da mislim da je sve u prilagodbi kak za nas tako i za životinje.Možda bude i mnogo toga izumrlo jer jednostavno neće biti potrebe niti svrhe da bi se očuvalo.Jedino dobro kaj to baš nebu sutra ali došlo bude i do toga, valjda nekim nadam se razumnim i prihvatljivim slijedom.A možda opet nas obične smrtnike preskoče u toj gužvi pa odluče kako njima valja i odgovara.Zato probajte i ja i svi skupa kvalitetnije proživjeti ovaj život jer imamo samo ovaj jedan:(y):

Ma naravno,tijek napredka je nezaustavljiv, to nitko ne spori, i naravno da se prilađođavamo i koristimo njegovim blagodatima.
No, nije poanta u onome što imaš nego kako postupaš i raspolažeš sa onime što imaš.
Duhanska industrija je nastojala uvijeriti, čini mi se poljsku vladu, da ne uvodi porez na cigarete (namjena toga poreza je iz njega financirati liječenje pušača koji obole zbog upotrebe duhana), i podastrli su im svoju pojekciju u kojoj su došli do računice da će se državi zapravo više isplatiti da pušač oboli i umre, nego da zdrav dočeka i prima mirovinu do prirodne dobi smrti - utošiti će za njega manje novaca.
Isto tako se provlači pitanje eutanazije i palijativne skrbi - ta terminlna faza je zapravo veliki trošak za zdravstvo, a ishod liječenja je jasan - neefikasan. Trošiti li novce na skupe lijekove ili jednostavno na zahtjev pacijenta činom humane geste njegov život milosrdno privesti kraju. (ono šta je tu najupitnije je moguća manipulacija voljom i odlukom bolesnika i zloupotreba od strane rođaka bolesnika, a još više sustava kojemu odgovara izbjegavanje troška.)

Kužiš o čemu govorim?

(Inače, nakon smrti i onoga što je prolazio moj otac, u toj terinalnoj fazi, pogotovo zadnji dan života - ja sam za eutanaziju. Bespogovorno.)

Nešto drugo je zapravo mene navelo na otvaranje ove teme - kako taj napredak tehnologije djeluje na čovjeka kroz duhovni i emotivni aspekt osobnosti.
Bila sam već rekla da današnji mladi ljudi žive u obitelji, ali ne žive kroz obitelj. Zapravo zbog previše vremena provedenog na društvenim mrežama u društvu vršnjaka i utjecaja još uvijek nedefiniranih, nezrelih njihovih osobnosti oni zapravo ne stiječu duhovne i emotivne vještine kroz koje će kasnije razvijati duboke emotivne odnose potrebne za zasnivanje obitelji i život u obitelji.
A ta obitelj je, isto sam tako već nglasila - temelj društva i preduvjet opstanka vrste.
Djeca u obiitelji uče bespogovorno povjerenje - dijete instiktivno zna da će ga roditelj spasiti od svake ugroze, ljubavi - kroz iskustvo je naučilo da može biti zločesto i da kazna ne utječe na intenzitet emocija koju dobiva od roditelja. I to, kroz obitelj naučeno, primjenjuje kasnije u samostalnom životu.
Zapravo je cijeli naš život nakon odvajanja od obitelji samo pojekcija stečenih znanja i vještina koje smo usvojili kroz odrastanje u njoj. A sada se više ne odrasta u obitelji nego kroz društvene mreže.
I ta nemogućnost duboke emotivne povezanosti koja se neminovno sve više ukorijenjuje u danšnjim naraštajima je zapravo uzrok raspada svakog drugog sklopljenog braka. U brak se ulazi sve češće svijesno na određeno vrijeme - idemo, pa dokle se emocije ne istroše, kada se istroše - prekid, pa traženje novoga partnera.

Koliko je to dobro - a koliko loše, i šta to donosi u budućnosti ?
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Ovo je grozno i morbidno kako je duhanski lobi računao. Po njihovoj računici jeftinije je otrovati čovjeka, liječiti ga zračenjem i kemoterapijom nego da taj čovjek ostane zdrav, "opterećuje" morovinski fond i umre u prosječnoj životnoj dobi. Postavlja se pitanje čemu industrija, čemu napredak. Ljudi su ranije bili na nižem stupnju razvoja, proizvodili su manje, a živjeli kvaltetnije i sretnije. Očito su stvari naopako postavljene i protiv toga se treba boriti.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Koliko je to dobro - a koliko loše, i šta to donosi u budućnosti ?

Onaj tko bude znao odgovor na ovo pitanje moze otvoriti liniju 060 :D:
Buducnost ce biti onakva kako si uredimo sadasnjost. Svakome drugacija. Pa tako i ovoj novoj generaciji. I oni ce jednom biti stari. Sto bi rekli stari ljudi - pitat ce te starost, gdje je bila mladost.
Ne treba se previse brinuti sto ce biti s drugima za 20-30 godina, kad, relano, nemamo pojma sto ce biti s nama samima za 10 dana. Zivot je nepredvidiv. Neki od ovih danasnjih klinaca ce izrasti u ozbiljne i pametne ljude, neki ce biti debili citav zivot. Nema tu pravila, gledam nekada djecu iz disfunkcionalnih obitelji, koju nije imao tko odgajati, pa ispadnu bolji od onih iz "savrsenih" obitelji. Vjerujem da svatko od nas ima dusu i savjest, pa prema tome i formira svoj zivot. Ali ne treba se bojati. Strah je covjekov najgori neprijatelj.

Mene jedino ovi hipsteri nerviraju. Njih bi tuko nogom od drvenog stola svaki dan. Samo nesto kakaju o zivotnoj filozofiji, duhovnosti... Sve neki intelektualci. A tek one debilne frizure... Ajme majko. Skoci mi tlak na dvjesto kad im vidim one bradurine. Dajem glavu ako svaki dan ne potrose 4 sata zivota na uredjivanje brade.

@korisnik, ja poznam jako puno mladih ljudi koji su pod kontrolom roditelja, neki jer nemaju izbora, neki jer su formirani u takve osobe, a neki jer su sami od sebe takvi. Punoljetstvo je samo slovo na papiru, kod nekoga dodje ranije, kod nekoga kasnije. Ako neki roditelji ne kazu djetetu direktno - ne smije upisati to i to, nego ovo sto ja mislim, to ne znaci da ne uticu na njegov izbor i ne vrse pritisak. Vjeruj mi, ima toga dosta.

Naravno da veliki trakori imaju dizelski motor kao agregat, pa spomenuo sam u startu da je princip isti kao kod brodova, narocito kruzera, gdje tkz. azipode, azpulle ili voit-schniedere pokrece struja koju proizvodi dizelski motor.


Edit: samo da se nadovezem na ovo s duhanskom industrijom. To se zove lobiranje. A danas puno stvari procuri u javnost, pa tako saznamo za ono sto prije nikada ne bi saznali. Kakve su se tek prije stvari radile, ovo danas je jos dobro. Moj pokojni djed, od majke otac, je radio u PIK-u Djakovo. Radio je na silosu. Tih godina je jako puno ljudi oboljevalo od plucnih bolesti, pa tako i moj djed. Umro je od raka pluca, a nikada nitko nije dobio nikakvu odstetu za to. Tako je bilo vrijeme. Zastite nigdje, a kemijski preparati koji su se tada koristili su bili zivi otrovi u usporedbi s danasnjima. A gdje su radnici iz tvornica azbesta, plastike, ljevaonica, rudari... Ljudi su se trovali na svakom koraku i onda i sada. Kolike su kod nas bile posljedice Cernobila? Ne znamo i nikada necemo saznati.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh