• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko lješnjak

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jučer uspio pognojiti gnojnicom 1 ha lijeske.
Na 1 ha bačeno je 34000 L gnojnice.
Sada čekam idući tjedan, pa u malčiranje.
Sretan Uskrs!:icon_thumright:
Ako se već ide sa gnojinicom, treba znati da gnojinica vrlo zakiseljava tlo (smanjuje razinu kalcija), a ljeska treba puno kalcija. Ukoliko će se ići sa gnojnicom u nasad ljeske, definitivno treba u kalkulaciju ubaciti i neki vapneni materijal, i to bar 3-5 t/ha, možda i više, ovisno kakav je bio pH tla.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Prije same sadnje na livadi sam napravio analizu tla.ph je bio 6,5-7.
Onda smo prije oranja nagnojili sa 40 t/ha stajnjaka i sa 1 t holcim granula.
Pa je to sve zaorano. Potanjurano, i još u gornji sloj pognojeno sa 500 kg fertiplusa i 1 t holcim granula. Porotobranano, ponivelirano i posađene 2 godišnje sadnice lijeske.
Zadnje dvije godine gnojim gnojnicom i folijarno - malo.....
Mislim da mu gnojnica ne može ništa, i baš upravo dobro dođe sa to malo dušika.....u mjesecu travnju.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Prije same sadnje na livadi sam napravio analizu tla...
Zadnje dvije godine gnojim gnojnicom....
Pa sada jednostavno napraviš ponovno mjerenje pH (u vodi i KCl-u). To bi trebalo biti nekih 50-tak kuna, i točno znaš kakvo je stanje pH u tlu.
Tako točno možeš znati koliko je gnojnica zakiselila tlo. :eek::
 

Mate92

Novi član
Tu od
5 Lip 2017
Poruka
4
Koristim pro eco plan zaštite ljeske (biofa) i zanima me jel bi smio koristit ove preparate skupa.
Mogu li mycosin®vin+equisetum plus +neemazal mješat skupa?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za myco sin i equisetum se preporuča zajedno a neemazal sam.
 

Mate92

Novi član
Tu od
5 Lip 2017
Poruka
4
Hvala Hele,tak sam i šprical do sad.
Mycosin®vin+equisetum plus koristim zajedno kao i Algovital + Ilsamin n90,a neemazal ne mješam s drugim sredstvima.
Jel smijem prije vegetacija špricat sa bijelim uljem?
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Poštovani članovi forma, budući da najesen sljedece godine planiram zasaditi ljesnjak na zasad cca 4ha mozda 5 za pocetak,bio bih iznimno zahvalan svakome tko ima volje dati bilo kakav savjet glede podizanja nasada. Planiram kupiti cijepljene sadnice u pet sorti i dakle uzgajati stabla(ako ima netko za i protiv uzgojnog oblika bilo bi dobro),razmak bi mi bio 4,5m izmedju sadnica i 5,5 izmedju redova(mozda je malo previse?ili ne?),podrivao bih redove gdje ce ici sadnice na cca 60-70cm,preorao kompletnu povrsinu i potanjurao(ako je neka operacija viska ili manjka neznam?),neznam da li je potrebna ograda ali bi ju stavio(vidio sam dosta nasada bez ograde),isao bih i na eko uzgoj pa me zanima da li stajnjak treba biti od eko stocara,buduci da mi je rijeka/potok uz zemljiste da li ce cisterna za vodu biti dovoljna za navodnjavanje u suši, postavio sam vec sada dosta pitanja na koje ce sigurno biti razlicitih odgovora zato molim vas da uzmete u obzir da sav posao koji mogu cu odraditi sam naravno uz pomoc prijeatelja obitelji i drugih besplatnih fizikalaca dakle od betoniranja stupica za ogradu do berbe jednog dana. glede samog gnojenja zastite dohrane itd cu pitati kad budu sadnice u zemlji.Ako sam sta propustio nadodajte

Hvala unaprijed svima koji ce imati zivaca citati ovo a pogotovo onima koji ce pomoći
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Necu odgovarati na svako pitanje pojedinacno ali cu te uputiti na temu na kojoj si vec pisao http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16139
Vjeruj mi tamo smo obradili prekonekoliko puta svaku temu o kojoj si postavio pitanje a vracati se u krug svaki puta kad se pojavi netko novi mislim da nema previse smisla,,,
Zato daj si malo truda pa procitaj vec napisano a ako i dalje bude pitanja tu smo na raspolaganju,,,
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Pozdrav pratim Vas već dulje vrijeme, nagodinu planiram sadnju 3,5ha ekološkog nazada, e sad imam nedoumicu, jasno je da sadnice moraju biti sa certifikatom ukoliko se želi dobiti poticaj, e sad dali i te sadnice moraju biti kupljene kao ekološke, naime vidim da kog gosp Mouliisa postoje ekološke sadnice... Gdje nabaviti sadnice Tonda gentile dela langhe, pronašao sam u Drijen vrtnom centru in vitro proizvodnja 29kn+pdv, jel ima negdje povoljnije?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
LP,molim za savjet...
Za jesenje špricanje na 500 kom dvogodišnjih lješnjaka treba mi 40 l vode ručnom špricom. Stavio bih 1 litru Modrog ulja i 0,3 kg Cuprablau Z. Mislim špricati negdje oko 01.10.2017. Da li to može tako....
 
Posljednje uređivanje:

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Jel postoji adekvatna zaštita u ekolokoj proizvodnji protiv monolije, ljeskotoiča, grinja i ostalih nametnika, u principu najviše me brine monolija, za insekte sam čuo da je dobar neemazal ali da je dosta skup. Pozdrav svim uzgajivačima lijeske
 

Mate92

Novi član
Tu od
5 Lip 2017
Poruka
4
Imaš mycosin®vin koji je biološka zamjena za bakar.Meni se pokazao odličnim za breskve i vinovu lozu,ali za lesku i nije baš nekaj.Problem je kaj s njim lešnjak moraš prskat poslije svake kiše ili u razmaku 2-3 tjedna.Hoću reći da ga kiše ispere i ako ne vršiš zaštitu na vrijeme imat ćeš problema sa bakteriozom.
Equisetum plus bi ti također preporučil ako se odluči za eko zaštitu.
Sva ta ekološka sredstava za zaštitu su ti dosta skupa.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mycosin nije zamjena za bakar a medjuostalim bakar je dozvoljen u eko proizvodnji.
2-3 tjedna je preveliki razmak izmedju spricanja i ako nema kise. U idealnim uvjetima bi razmak trebao biti 10-14 dana.
Sta se neemazala tice, ja sam se opekao prve godine jer se o njemu prica kao o sistemiku. Ima djelovanje kakvih 8 dana dok se ne razgradi. On je sistemik ali lokalni, znaci da su zasticeni dijelovi koji su posprican, isvi mladi izboji koji narastu nakon spricanja nisu zasticeni i to je lose, 8 dana je puno na proljece.
 

Mivica

Novi član
Tu od
4 Sij 2018
Poruka
2
Evo ja sam novi u ovoj prići ...
Rado bih prokrenuo ekološku proizvodnju lješnjaka ali sam zaista na samom početku pa mi je svaki savjet dobrodošao...
 

Zeko i potočić

Novi član
Tu od
16 Ruj 2021
Poruka
3
Poštovanje svima,

dolazim iz Siska, radim u Zagrebu, a u kompi s roditeljima (OPG Koruza) njegujemo nasad eko uzgojenih lješnjaka u Moslavini nedaleko od Popovače (Kutina).
Radi se o površini od cca 4.5 ha i 2300 sadnica Istarskog dugog i Rimskog.
Želja mi je okupnjanje eko proizvođača lješnjaka s podučija RH (osnivanje udruge ekoloških proizvođača lješnjaka nije na odmet) u cilju daljnje distribucije eko proizvoda.

Ako ste zainteresirani javite se...pozdrav.

Zmajar.
Zanima me eko sadnja pa te molim da mi se javis
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
@Zeko i potočić
Poruku od članu zmajer@ što ste citirali ne možete dobiti odgovor jer član nije više aktivan učesnik foruma. Zato samo postavite pitanje šta Vas zanima, neko od članova će Vam odgovoriti.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh