• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko lješnjak

Z

zmajar

Guest
Poštovanje svima,

dolazim iz Siska, radim u Zagrebu, a u kompi s roditeljima (OPG Koruza) njegujemo nasad eko uzgojenih lješnjaka u Moslavini nedaleko od Popovače (Kutina).
Radi se o površini od cca 4.5 ha i 2300 sadnica Istarskog dugog i Rimskog.
Želja mi je okupnjanje eko proizvođača lješnjaka s podučija RH (osnivanje udruge ekoloških proizvođača lješnjaka nije na odmet) u cilju daljnje distribucije eko proizvoda.

Ako ste zainteresirani javite se...pozdrav.

Zmajar.
 
C

centor

Guest
Poštovanje svima,

dolazim iz Siska, radim u Zagrebu, a u kompi s roditeljima (OPG Koruza) njegujemo nasad eko uzgojenih lješnjaka u Moslavini nedaleko od Popovače (Kutina).
Radi se o površini od cca 4.5 ha i 2300 sadnica Istarskog dugog i Rimskog.
Želja mi je okupnjanje eko proizvođača lješnjaka s podučija RH (osnivanje udruge ekoloških proizvođača lješnjaka nije na odmet) u cilju daljnje distribucije eko proizvoda.

Ako ste zainteresirani javite se...pozdrav.

Zmajar.

Zdravo zmaje
(btw a zasto zmajar? da li letis?)
Ima li nesto od tog udruzenja eko lesnika? Da li ste se osnovali, ima li to smisla? Jel se postize veca cena u EU? Razmisljao sam i ja da to ovde uradim.
Pozdrav iz Panceva - ako si leteci zmaj mozes i da doletis do nas.
 

vlado111

Novi član
Tu od
25 Ruj 2011
Poruka
12
Koliko iznosi poticaj za ekološki uzgoj, ako netko zna, hvala

trenutačno poticaj za ekološku proizvodnju iznosi 5000kn po hektaru a ne službena predviđanja za 2012. su da će poticaj iznositi 6470kn a 2014. oko 7500kn.
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
trenutačno poticaj za ekološku proizvodnju iznosi 5000kn po hektaru a ne službena predviđanja za 2012. su da će poticaj iznositi 6470kn a 2014. oko 7500kn.

Kakvo je trenutno stanje sa poticajem za eko proizvodnju
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Zanima me da li je netko ove godine prešao na eko proizvodnju lješnjaka? Mislim na nasade koji su već u rodu ili bolje rečeno u punom rodu?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kako je ove godine išla isplata poticaja za ekološku proizvodnju? Koliko je realno isplačeno?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Kako je ove godine išla isplata poticaja za ekološku proizvodnju? Koliko je realno isplačeno?

ovo i mene zanima ako ima konkretnih primjera i koliki su troškovi u odnosu na klasiku
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ovo i mene zanima ako ima konkretnih primjera i koliki su troškovi u odnosu na klasiku

Što se tiče troškova, mala razlika.
Danas je gotovo 60% gnojiva na tržištu sa nekim eko certifikatom, zatim što se tiče fungicida tu je bakar (može ići i kao gnojivo; ali je uvijek limit 6 kg/ha godišnje) i jedina "banana" su insekticidi.
Vrlo skupi (evo sada radimo i to područje, ali će cijeli postupak registracije trajati cijelu 2014., tako da tek na proljeće 2015. će proizvoda biti na tržištu), vrlo malo aktivnih tvari i ne pokrivaju puno "kukaca" - uglavnom za uši i nešto "mekše".
Primjerice za ljeskotoča nema (bar za sada) specifičnog bioinsekticida.

Ovo je generalna ocjena, ali tu ti je negdje ta priča o troškovima eko proizvodnje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kao što kaže bobostar nije velika razlika.
Nema herbicida pa treba kopat, ako ide folija mora ići posebna. Gnojiva su nešto skuplja i imaju manji postotak NPK pa ih treba više. Zaštita može ići bakrom uz prethodno odobrenje, ostalo su fungicidi na bazi preslice (mislim da silicij)... kalijevi sapuni... Za insekte najviše sada reklamiraju Neem, navodno djeluje protiv svega što siše i grize.
Tu ti još dodje godišnje nešto ispod 1000kn po ha za papire (kontrolu).
Za trajni nasad je poticaj do sada bio oko 3200kn/ha. Danas je zadnji dan za prvu rundu pa ćemo vidjet kako je ove godine.
 

mkudric

Novi član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
26
Pozdrav,

imam 1,5h ekološkog lješnjaka. Dali su se okupili eko uzgajivači igdje? Malo da se podjele nekakve informacije! Prvenstveno oko prihrane i špricanja!

Dobio sam informaciju da se ovdje obratim oko savjeta http://proeco.hr/naslovnica.html

Ima li netko program zaštite u eko proizvodnji?
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Pozdrav,

imam 1,5h ekološkog lješnjaka. Dali su se okupili eko uzgajivači igdje? Malo da se podjele nekakve informacije! Prvenstveno oko prihrane i špricanja!

Dobio sam informaciju da se ovdje obratim oko savjeta http://proeco.hr/naslovnica.html

Ima li netko program zaštite u eko proizvodnji?

Pozdrav,
poznato je da lješnjak napada relativno mali broj bolesti i štetnika, stoga, ako si u eko proizvodnji pratiti nasad i prskati baš kada se mora, naravno biološkim pripravcima. Što se tiče gnojidbe, najbolje i najjeftinije ti je stajsko gnojivo. Uglavnom, za sve nejasnoće najbolje da se obratiš svom nadzornom tijelu.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
sana12 lijep pokusaj da se nekome pomogne ali mkudric ima posljednju aktivnost: 21-05-14 18:37
 

Siggy

Novi član
Tu od
26 Ožu 2015
Poruka
16
Pozdrav ja dolazim iz Daruvara,i imam nasad ljesnjaka 4,50h 2,160 komada i eko sam proizvodac
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
Planiram podići hektar nasada za početak, poslije ako se pokaže da funkcionira i više, al iskreno bojim se najviše štetnika kako i s kojim preparatima ih suzbiti, mislim da su eko-preparati poprilično skupi.
Muče me i klimatske promjene, kako se vi nosite tj vaša lijeska sa ovim čudljikavim vremenom naglim padom i porastom temperature sušama itd.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Lješnjak vam nema toliko štetnika da bi morali stalno prskati, npr. moj brat ima nasad već 10 god, napao ga je ljeskotoča u prvoj god i to je to. Već 9 godina nema nikakvih štetočina i bolesti, ne prska prenventivno, eko proizvođač je. Moji su stari 2 godine, nemam problema snjima, prošle godine su ga napale one gusjenice kojih nema gdje nije bilo.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
A što kada napadne ljeskotoč u eko nasadu?Kriomice se prska sa insekticidom koji nije u eko ili???
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Nema kriomice prskanja insekticidom. Nikad ne znaš kada će ti uzeti uzorak na analizu, ako te uhvate gotov si.
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
ajmo ljudi oživimo ovu temu eko lješnjaka! samo dve stranice a trebalo bi 100..gdje su ljudi koji se bave sa time..Sana s foruma zna puno, a di su drugi razmjenjujmo iskustva.
Odgovor na zadnji post Bioinsekticidi traži na netu kolega Proeco ti je firma koja prodaje preparate

Mene zanima koji uzgojni oblik da odaberem grm stablo vaza ovo ono... neam pojma Moulis Vlado ima svoj patent to mi se čini komplicirano za početnika.
Šta je to sadnja u trokut kvadrat? ima neko slike da se vidi

Sadnice bi uzeo 80% na prema 20% u korist istarskog duguljastog a drugi bi bio rimski..otkupljivač Corylus a čuo sam i za talijane Besana, al oni otkupljuju na jako velike količine...kad bi postojala Zadruga to bi bilo riješenje.
Ima li netko sa foruma da ima nasad okolica Vrbovca?
 

Najnoviji postovi

Na vrh