• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko lješnjak

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
U redu,ćime se prska u slučaju napada ljeskotoča?

Tomislave to ne znam, nisam imala bliski susret sa ljeskotočom tako da ne znam. Možda nešto i ima, ali negdje sam čitala da nema još dovoljno učinkovitog ekološkog sredstva za ljeskotoču. Ako želiš, meni su iz bioinspekta dali firmu koja proizvodi ekološka sredstva pa se javi.

ajmo ljudi oživimo ovu temu eko lješnjaka! samo dve stranice a trebalo bi 100..gdje su ljudi koji se bave sa time..Sana s foruma zna puno, a di su drugi razmjenjujmo iskustva.
Odgovor na zadnji post Bioinsekticidi traži na netu kolega Proeco ti je firma koja prodaje preparate

Mene zanima koji uzgojni oblik da odaberem grm stablo vaza ovo ono... neam pojma Moulis Vlado ima svoj patent to mi se čini komplicirano za početnika.
Šta je to sadnja u trokut kvadrat? ima neko slike da se vidi

Sadnice bi uzeo 80% na prema 20% u korist istarskog duguljastog a drugi bi bio rimski..otkupljivač Corylus a čuo sam i za talijane Besana, al oni otkupljuju na jako velike količine...kad bi postojala Zadruga to bi bilo riješenje.
Ima li netko sa foruma da ima nasad okolica Vrbovca?



Ja imam u grm, zadovoljna sam, brat također ima u grm, njegov nasad je star 10 god, ekološki, ove godine je imao dobar urod, preko 2 tone po hektaru. 70 % je prodao u ljusci po 23 kn / kg, ostatak očišćeni po 60 kn / kg. Po koliko Corylus otkupljuje? Ima neki talijan, javio se mom bratu da vidi da li u slavoniji može skupiti 50 t lješnjaka u ljusci, došao bi po to i odmah platio. Ali baš zbog prodaje trebali bi osnovati neku zadrugu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
...
Sadnice bi uzeo 80% na prema 20% u korist istarskog duguljastog a drugi bi bio rimski..otkupljivač Corylus a čuo sam i za talijane Besana, al oni otkupljuju na jako velike količine...

Zasto 80 napram 20 u korist istarskog dug ? Ja namjeravam posadit ljesnjak i meni preporucuju obratno 80 rimskog preporuka je iz orehovice gdje namjeravam kupit sadnice a istu preporuku sam dobio i od otkupljivaca ljesnjaka .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Zasto 80 napram 20 u korist istarskog dug ? Ja namjeravam posadit ljesnjak i meni preporucuju obratno 80 rimskog preporuka je iz orehovice gdje namjeravam kupit sadnice a istu preporuku sam dobio i od otkupljivaca ljesnjaka .

Najproduktivnije sorte, za područje kontinentalne Hrvatske preporuča se sorta Istarski duguljasti u kombinaciji sa sortom oprašivačem (Rimski okrugli) , i to 80 – 90% glavna sorta te 10 - 20% oprašivača. U usporedbi sa drugim sortama Istarski manje strada od ljeskotoče jer ima tvrdu ljusku.
PP Orahovica također ima najzastupljeniji Istarski, zatim slijede Rimski i Halški. Imate i na njihov starnici, mislim da ste zamijenili sorte. :)
Ja sam sadila 80 % Istarski, 20 % Rimski.
 
Posljednje uređivanje:

zelko12

Novi član
Tu od
28 Ruj 2015
Poruka
16
Nisam zamjenio sorte kontaktiro sam vise osoba u orahovici jer od njih namjeravam kupti sadnice prodavac a i strucna osoba koja je odgovorna za nasad mi je preporucila 80 % rimskog kad sam pito zasto odgovor je bio jer oni tako rade poslije sam isitivo trziste konkretno otkupljivaca koji koristi ljes.. za proizvodnju ulja odgovor je bio da bi oni bili najsretniji sa rimskim a ne istarskim dugulj....
Znam sve ide u prilog istars... duguljas.... pa me njihova preporuka zacuduje

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tomislave to ne znam, nisam imala bliski susret sa ljeskotočom tako da ne znam. Možda nešto i ima, ali negdje sam čitala da nema još dovoljno učinkovitog ekološkog sredstva za ljeskotoču. Ako želiš, meni su iz bioinspekta dali firmu koja proizvodi ekološka sredstva pa se javi.

Zanima me što rade eko proizvođaći kada napadne ljeskotoč???Nemoguće je da ne napada nasade u eko proizvodnji.To želim znati ili je to jedan veo tajne.Ovdje je napisano da se ne smije prskati sa konvencionalnim insekticidima,ne smije se ni krasti u našoj prekrasno zemlji pa je pola države pokradeno.
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
Zanima me što rade eko proizvođaći kada napadne ljeskotoč???Nemoguće je da ne napada nasade u eko proizvodnji.To želim znati ili je to jedan veo tajne.Ovdje je napisano da se ne smije prskati sa konvencionalnim insekticidima,ne smije se ni krasti u našoj prekrasno zemlji pa je pola države pokradeno.

Tomislav ima donekle pravo i mene brine ljeskotoč ali još više ove neugodne klimatske promjene nagli pad i rast temp. suše poplave ..podignem nasad i ode sve kvragu...time i velik novac..toga prije nije bilo bar ne u toj mjeri. Navodnjavate li lijesku u slučaju suše ili preživi..?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iz dosadasnjeg iskustva mogu odgovorno tvrditi da mi je ljeskotoc do sada cinio najmanje stete u nasadu,,,
Samo da napomenem da nisam u eko sustavu,,,
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Nisam zamjenio sorte kontaktiro sam vise osoba u orahovici jer od njih namjeravam kupti sadnice prodavac a i strucna osoba koja je odgovorna za nasad mi je preporucila 80 % rimskog kad sam pito zasto odgovor je bio jer oni tako rade poslije sam isitivo trziste konkretno otkupljivaca koji koristi ljes.. za proizvodnju ulja odgovor je bio da bi oni bili najsretniji sa rimskim a ne istarskim dugulj....
Znam sve ide u prilog istars... duguljas.... pa me njihova preporuka zacuduje

Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk

A ne znam šta da vam kažem, znam da je čak i u HRV istarski zastupljen 80 % na svim plantažama, to vam piše u svakom poljoprivrednom glasu i sl, ali i na web stranici pp orahovice također piše da im je istarski zastupljen 80 % na plantažama. A mi smo prije 11 god uzeli od njih sadnice, baš u tom omjeru.

Zanima me što rade eko proizvođaći kada napadne ljeskotoč???Nemoguće je da ne napada nasade u eko proizvodnji.To želim znati ili je to jedan veo tajne.Ovdje je napisano da se ne smije prskati sa konvencionalnim insekticidima,ne smije se ni krasti u našoj prekrasno zemlji pa je pola države pokradeno.

Ne smije se prskati, kažem vam naš nasad nije napao 10 godina, evo vam firma koja proizvodi ekološke preparate pro-eco novi marof, ali nadam se neće napasti. Kako Bog da, to je kao i obrana od leda ;)

Tomislav ima donekle pravo i mene brine ljeskotoč ali još više ove neugodne klimatske promjene nagli pad i rast temp. suše poplave ..podignem nasad i ode sve kvragu...time i velik novac..toga prije nije bilo bar ne u toj mjeri. Navodnjavate li lijesku u slučaju suše ili preživi..?

Kada nasad odfrkne, 2-3 godine, i ako je zatravljena površina, ne smeta mu suša ovakva kakva je bila ove godine), ali nije na odmet zaliti, ako je jednogodišnji do 2 god i ako se obrađujet tlo oko njega trba ga navodnjavati kada su velike suše
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
Recite mi još kažem početnik sam. Kako da miješam sadnice radi bolje oplodnje ne kužim. Npr. 1red istarski pa drugi rimski ili u svaki red ubaciti po kojeg rimskog?..šta je to sadnja u trokut kvadrat? hvala
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Recite mi još kažem početnik sam. Kako da miješam sadnice radi bolje oplodnje ne kužim. Npr. 1red istarski pa drugi rimski ili u svaki red ubaciti po kojeg rimskog?..šta je to sadnja u trokut kvadrat? hvala

Ma staviš od prilike, ovisno koliko imaš redi i sadnica, gledaj da ti bude 80 % istarskog i 20 % rimskog ( oprašivač, rasporediš ga tako da ga imaš na cijeloj parceli, početak, sredina, kraj itd, bitno je da bude raspoređen po cijeloj parceli). Lijeska se uzgaja u obliku grma ili kao stablo. Kod uzgoja u obliku grma prakticira se jednostavni grm (uzgojen od jedne sadnice) ili sastavljeni grm (koji se oblikuje od 2, 3 ili 4 sadnice na manjem razmaku jedna od druge, tzv. sadnja u buket). Najčešće se sadnice posade u istostraničan trokut ili u kvadrat čime se dobiva rastresit grm koji je u sredini rastvoren da može ulaziti svjetlo.
Znači, trokut ( sadnja 3 sadnice), četverokut ( sadnja 4 sadnice).
Uglavnom se sadi 1 sadnica, a grm oblikuješ od mladih izbojaka u slijedeće 2 godine.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Kratki dojmovi nakon ovogodišnjeg početka sa lješnjakom...
Posadili ove godine cca 300 komada(većina istarski dugoljasti i dio rimski okrugli)
Fizički tretman: kopanje oko sadnica, flaksanje od sadnice do sadnice i košnja/muljanje u redovima
Tretiranje: nagovarali me da tretiram običnim sredstvima kao za vinograd, no u samom startu srozana ta ideja, tako da nasad tretirao eko sredstvim(pro-eco), i to Neemazal TS i Algovital Plus(kombinacija) - 3 puta (početak i kraj svibnja i kraj lipnja) i to je bilo sve...
Da mi se nisu gusjenice na početku pojavile, nebi uopće tretirao ničim, no eto, bilo je nažalost potrebe...
Prilikom sadnje istih korišten stajski gnoj, a sada planiram stavit Progress Micro 6:5:13 (eko gnojivo) pa ćemo vidit...
NAPOMENA: nemam opg, poticaji:0kn, pa mi eko tretiranje u financijskom smislu ništa ne znači, osim skuplji izdatak od klasičnog tretiranja...
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
kad si već dao izvještaj.....koliko lijeski smetaju prilikom sadnje i nakon ove klimatske promjene nagle visoke temperature neuobičajene za 11mj tko zna kakve će još biti..biljka se buni zbunjuje i to ometa njezin pravilan ciklus na kraju i na prinos-moje mišljenje
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Prije nego pitaš na svakoj temi, NE, država ne daje poticaje za nikakve sadnje već duže vrijeme.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Jel država daje poticaj za sadnju eko lješnjaka?

Za sadnju lješnjaka ( vjerojatno misliš na podizanje nasada) ne daje poticaj, daje za proizvodnju, a ovo za podizanje nasada provjeri u žušaniji ili općini, možda oni malo pomognu, mada čisto sumnjam.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Daje i Zagrebačka županija, te mnogi gradovi, ali to nisu poticaji za lješnjake već za trajne nasade, plastenike... kako koji grad/županija.
Npr. ZG županija daje do 50% uloženog bez pdv-a, papirologija smijeh. Treba bit površina preko 5000m2 i sadni materijal te sve ostalo sa papirima. Uvjet, trajanje proizvodnje bar 5.g. ili vraćaš novce.
Ono šta Gustavo pita je napušteno pred cca 5.g., to su bila kapitalna ulaganja, za lješnjake se dobivalo cca 25 000kn/ha.
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Pozdrav svima,
Evo da se javim u temu.
Prošle godine smo podigli nasad od 11ha.
Ušli smo u ekološku proizvodnju ali isključivo iz praktičnih razloga :)
Sadili smo 80:20 (Rimski i Istarski)
Jedini savjet ne saditi u proljeće ako se ne mora.
treenutno pripremamo podsađivanje i još jednu tablu od 9ha.
Sve smo radili u suradnji sa PP Orahovicom i prezadovoljni smo suradnjom.

eto , pa ako netkoga nešto zanima a možemo pomoći tu smo

lp
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
kad si već dao izvještaj.....koliko lijeski smetaju prilikom sadnje i nakon ove klimatske promjene nagle visoke temperature neuobičajene za 11mj tko zna kakve će još biti..biljka se buni zbunjuje i to ometa njezin pravilan ciklus na kraju i na prinos-moje mišljenje

Istina, vjerujem da djeluje, al kako točno, to ćemo tek vidit, ako ćemo vidit, kod mene zasada listovi popadali, a za dalje ćemo vidit šta će se događat, tek je ove godine nasad zasađen, spremam ga se podsadit, odnio mi mraz na početku jedan dio, dio se posušio, dio 'sami' :( uništili, prilikom košnjave itd...a vjerujem da će imat neki utjecaj na prinos jer se biljke skroz zbunjuju...
 

Najnoviji postovi

Na vrh